Pieróg (danie)

Pieróg rybny
Pieróg gryczany gałęzowski

Pieróg (piróg[1]) – pieczony, nadziewany placek, zazwyczaj z ciasta drożdżowego[2]. Danie kuchni ukraińskiej i rosyjskiej, spotykane także na terenach wschodniej Polski.

Zwykle przygotowany na słono: z nadzieniem z mięsa[2] (w tym ryb[2]), z kapusty[2], z kaszy (np. piróg biłgorajski), z ziemniaków, ziemniaków z serem itp. Bywa też przygotowywany na słodko: np. „pieróg gryczany gałęzowski” z farszem z kaszy gryczanej, twarogu i śmietany, pokryty warstwą ciasta naleśnikowego zamiast drożdżowego[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. piróg. [w:] Słownik języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego [on-line]. WN PWN SA (doroszewski.pwn.pl). [dostęp 2022-03-03].
  2. a b c d pieróg. [w:] Słownik języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego [on-line]. WN PWN SA (doroszewski.pwn.pl). [dostęp 2022-03-03].
  3. Pieróg gryczany gałęzowski. [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. lubelskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2022-03-03)].

Media użyte na tej stronie

Pierog gryczany galezowski.jpg
Autor: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Licencja: CC BY 3.0 pl
„Pieróg gryczany gałęzowski” wpisany 31 maja 2019 na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii „Wyroby piekarnicze i cukiernicze”. Pieróg ze słodkim farszem z kaszy gryczanej, twarogu i śmietany (oraz z jaj, masła, cukru i soli), pokryty warstwą słodkiego ciasta naleśnikowego (z zsiadłego mleka, jaj, mąki pszennej, oleju rzepakowego i cukru). Wypiek ze wsi Gałęzów w gminie Bychawa w województwie lubelskim.