2008–2013 Polska10(0)
W sumie:17(0)
  1. Aktualne na: 16 marca 2019.
  2. Aktualne na: 29 marca 2015.

Piotr Celeban (ur. 25 czerwca 1985 w Szczecinie) – były polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy w polskim klubie Śląsk Wrocław. Młodzieżowy i seniorski reprezentant Polski.

Życie prywatne

Urodził się 25 czerwca 1985 w Szczecinie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 37, a od szóstej klasy do Szkoły Podstawowej nr 51. Maturę zdał w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Olimpijczyków Polskich. Początkowo, dzięki ojcu Sławomirowi (medaliście mistrzostw Polski), trenował judo. Do piłki nożnej trafił poprzez mikołajkowy turniej, na którym został wypatrzony przez trenera Włodzimierza Obsta[1].

Piotr Celeban karierę piłkarską rozpoczynał w Pogoni Szczecin, występując w jej rezerwach. Po raz pierwszy do pierwszego składu został włączony w rundzie wiosennej sezonu 2002/2003, lecz debiut w I lidze zaliczył dopiero 14 maja 2005, grając przez pełne 90 minut w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Górnikiem Łęczna[2]. Jesienią sezonu 2005/2006 rozegrał sześć meczów, strzelił także pierwszego gola na najwyższym szczeblu – uczynił to 7 sierpnia w wygranym 4:2 spotkaniu przeciwko Koronie Kielce[3]. Pod koniec lutego 2006 roku został wypożyczony do drugoligowego Śląska Wrocław[4]. Był jego podstawowym zawodnikiem i wystąpił w 16 meczach, w których zdobył dwie bramki.

W czerwcu 2006 Celeban powrócił do Pogoni Szczecin i to jej barwy reprezentował w sezonie 2006/2007[5]. Wywalczył miejsce w pierwszym składzie i regularnie grał na boiskach I ligi. Strzelił trzy gole, w tym bramkę w spotkaniu przeciwko Wiśle Kraków, dającą remis szczecińskiemu klubowi[6]. W czerwcu 2007 pozyskaniem zawodnika zainteresowany był Górnik Zabrze, który złożył oficjalną ofertę kupna[7]. Ostatecznie Celeban został jednak graczem Korony Kielce, z którą podpisał czteroletni kontrakt[8]. W rundzie jesiennej sezonu 2007/2008 rozegrał tylko cztery mecze w I lidze, dlatego też zarząd klubu postanowił wypożyczyć go do Śląska Wrocław[9]. W lutym 2008 roku Celeban dołączył do wrocławskiej drużyny, przebywającej na cypryjskim zgrupowaniu. Wystąpił w trzech meczach sparingowych, lecz Korona cofnęła zgodę na wypożyczenie ze względu na problemy zdrowotne Marcina Kusia[10].

W rundzie wiosennej sezonu 2007/2008 Celeban był podstawowym zawodnikiem Korony i rozegrał dziewięć meczów. W lipcu 2008 roku podpisał kontrakt ze Śląskiem Wrocław[11]. Szybko wywalczył miejsce w pierwszym składzie, w rozgrywkach ligowych wystąpił we wszystkich 30 pojedynkach przez pełne 90 minut. Wraz z wrocławskim klubem dotarł także do finału Pucharu Ekstraklasy, w którym jego drużyna wygrała 1:0 z Odrą Wodzisław Śl. (zagrał w całym spotkaniu)[12]. W kolejnych rozgrywkach był także podstawowym zawodnikiem – zaliczył 25 meczów i strzelił w nich dwa gole. W sezonie 2011/2012 ze Śląskiem wywalczył mistrzostwo Polski.

W sezonie 2012/2013 wyjechał do Rumunii zostając graczem FC Vaslui. Ten sezon zawodnik może zaliczyć do udanych. W 29 meczach ligi rumuńskiej strzelił 7 goli, tym samym został najlepszym strzelcem ligi wśród obrońców. Jednocześnie został najlepszym zawodnikiem tego klubu w sezonie.

11 lipca 2014 ponownie został piłkarzem Śląska Wrocław. Jego wartość rynkowa wzrosła do 2 milionów euro. W Śląsku ponownie występuje w koszulce z numerem 3.

Ogólnie w karierze4094625412020246652

We wrześniu 2005 Celeban został powołany przez Andrzeja Zamilskiego do reprezentacji Polski U-20 na międzynarodowy turniej w Portugalii[13]. W jego ramach wziął udział w wygranym po rzutach karnych meczu z gospodarzami, w którym zagrał w podstawowym składzie na prawej stronie obrony[14]. Wystąpił także przez pierwsze 39 minut (został zmieniony przez Marcina Kowalczyka) w finałowym spotkaniu przeciwko Ukrainie, zakończonym zwycięstwem Polski[15].

W listopadzie 2005 Celeban wystąpił w dwóch towarzyskich meczach reprezentacji U-21 z Białorusią – pierwszym, zakończonym zwycięstwem 1:0, w którym zagrał przez pełne 90 minut[16], a także drugim, w którym pod koniec spotkania zmienił Łukasza Piszczka[17]. 29 marca 2006 roku, będąc graczem Śląska Wrocław, wystąpił w drugiej połowie przegranego pojedynku z Węgrami[18]. Wziął także udział w dwóch meczach eliminacji do mistrzostw Europy 2007 – w wygranym 3:1 spotkaniu z Łotwą zagrał po zmianie stron[19], natomiast w meczu przeciwko Portugalii wystąpił od 63. minuty, zastępując Sebastiana Szałachowskiego[20].

W listopadzie 2008 Celeban został powołany do reprezentacji Polski przez selekcjonera Leo Beenhakkera na zgrupowanie w Turcji[21]. W jego ramach wziął udział w towarzyskim meczu z Serbią, w którym zagrał w wyjściowym składzie, a w 56. minucie został zmieniony przez Jakuba Rzeźniczaka[22]. W styczniu 2009 roku został desygnowany na mecz z Litwą[23]. W pojedynku, który zakończył się remisem 1:1, wystąpił przez pełne 90 minut[24]. W 2010 roku zagrał w spotkaniu z Bośnią i Hercegowiną, natomiast w 2011 wystąpił w meczu przeciwko Mołdawii[25].

Będąc już graczem FC Vaslui zawodnik zaczął regularnie otrzymywać powołania do reprezentacji Polski. Na początku 2013 znalazł się w kadrze na mecze z Rumunią (był jedynym zawodnikiem spoza ligi polskiej występującym w tym meczu) i później z Irlandią, gdzie tam nie zagrał ani minuty. Potem został powołany po raz pierwszy do reprezentacji na mecze o stawkę, czyli z Ukrainą i San Marino w eliminacjach mistrzostw świata 2014, gdzie podobnie jak w meczu przeciwko Irlandii nie wszedł na boisko. Kolejny mecz w kadrze rozegrał 14 sierpnia 2013 przeciwko Danii, gdzie w tym spotkaniu wszedł na boisko w 75. minucie zastępując Artura Jędrzejczyka.

30 października 2013 został powołany przez trenera reprezentacji Polski Adama Nawałkę na dwa mecze towarzyskie ze Słowacją i Irlandią[26].

1. Chłopaki stąd. mmszczecin.pl, 2006-11-09. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  2. Górnik Łęczna 1 – 1 Pogoń Szczecin. 90minut.pl. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  3. Pogoń Szczecin 4 – 2 Korona Kielce. 90minut.pl. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  4. Piotr Celeban w Śląsku Wrocław. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  5. 26 piłkarzy do dyspozycji Kurasa. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  6. Pogoń Szczecin 1 – 1 Wisła Kraków. 90minut.pl. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  7. Piotr Celeban nowym piłkarzem Górnika Zabrze. sport.pl, 2007-06-22. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  8. Piotr Celeban piłkarzem Korony. 90minut.pl. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  9. Piotr Celeban wypożyczony do Śląska. sport.pl, 2008-02-18. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  10. Celeban wraca do Kielc, a Tarasiewicz się wściekł. sports.pl, 2008-02-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (pol.).
  11. Piotr Celeban piłkarzem Śląska Wrocław. 90minut.pl. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  12. Śląsk Wrocław zdobył Puchar Ekstraklasy. 90minut.pl. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).
  13. U-20: Kadra na turniej w Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  14. U-20: Polska lepsza od Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  15. Reprezentacja U-20 wygrała turniej w Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  16. U-21: Białoruś – Polska 0:1. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  17. U-21: Polska – Białoruś 1:3. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  18. U-21: Polska – Węgry 0:2. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  19. Eliminacje MME: Polska – Łotwa 3:1. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  20. Reprezentacja U-21: Koniec snów o Pekinie. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  21. Kadra na zgrupowanie w Turcji. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  22. Towarzysko: Polska – Serbia 1:0. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  23. Powołania na zgrupowanie w Portugalii. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  24. Towarzyski mecz: Litwa – Polska 1:1. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  25. Piotr Celeban. pzpn.pl. [dostęp 2011-04-05]. (pol.).
  26. Adam Nawałka ogłosił pierwsze powołania. eurosport.onet.pl, 2013-10-30. [dostęp 2015-05-28]. (pol.).