Piotr Głowacki (geofizyk)

Piotr Głowacki
Ilustracja
Prof. Piotr Głowacki podczas badawczego połowu ryb na Spitsbergenie (statek m/v Glacialis)
Państwo działania

 Polska
 Svalbard

Profesor nauk o Ziemi
Specjalność: geofizyka, glacjologia, chemia radiacyjna, ichtiologia
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Doktorat

1984 – chemia
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Habilitacja

2008 – nauki o Ziemi
IGF PAN

Profesura

2018

Polska Akademia Nauk
Status

członek Komitetu Geofizyki

Funkcja Jednostka PAN

profesor
Instytut Geofizyki

Odznaczenia
Brązowy Krzyż ZasługiSrebrny Krzyż ZasługiOdznaka Honorowa „Bene Merito”

Piotr Głowacki, ps. „Uwe” – polski geofizyk, badacz obszarów polarnych, związany z Instytutem Geofizyki PAN, a wcześniej z Uniwersytetem Śląskim. Jego zainteresowania badawcze obejmują geofizykę, glacjologię, chemię radiacyjną, a także ichtiologię[1].

Latarnia morska UWE-1 nazwana na cześć prof. Głowackiego

Życiorys

Przedstawiciel licznych organizacji, m.in. Komitetu Badań Polarnych oraz Komitetu Geofizyki PAN. Przez 15 lat kierował Zakładem Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, odpowiadał za funkcjonowanie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Koordynował wiele projektów badawczych krajowych jak i międzynarodowych, jest autorem ponad 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych.

W 1973 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy Fizyczne podstawy pomiaru niskich ciśnień. Doktorat w zakresie nauk chemicznych (Gamma radioliza Co(II), Ni(II) i Cu(II) z tetracykliną) uzyskał w 1984 w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaś habilitację z zakresu nauk o Ziemi – w IGF PAN na podstawie rozprawy Rola procesów fizyczno-chemicznych w kształtowaniu struktury wewnętrznej i obiegu masy lodowców Spitsbergenu w roku 2008. Od 2018 – profesor nauk o Ziemi w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk[2].

Wielokrotnie odznaczany – między innymi przez prezydentów RP brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi (za wieloletni wkład w prace związane ze zrównoważonym rozwojem środowiska, między innymi w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego oraz aktywne uczestnictwo w Komitecie Opiekuńczym Rezerwatu „Jaskinia Niedźwiedzia” oraz Radzie Naukowej Biebrzańskiego Parku Narodowego[3]), odznaczeniem resortowym MSZ „Bene Merito” za zasługi na odcinku wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, Krzyżem Komandorskim przez króla Norwegii za wzmacnianie współpracy norwesko-polskiej w rejonach polarnych. Minister Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Techniki za działalność dydaktyczną i wychowawczą wyróżnił prof. Głowackiego nagrodą III stopnia[4]. Na cześć Uwego imię UWE-1 otrzymała także Latarnia Morska Hornsund.

Od 1968 jest członkiem Sekcji Grotołazów Wrocław i uczestniczył w wyprawach jaskiniowych[5][6].

Przypisy

  1. https://scholar.google.com/citations?user=e_ZH6HoAAAAJ&hl=eɳ
  2. https://www.igf.edu.pl/piotr-glowacki.php
  3. https://www.pkpolar.pl/konsorcjum/profesor-piotr-glowacki-odznaczony-srebrnym-krzyzem-zaslugi/
  4. https://igf.edu.pl/wydarzenia.php?news_id=170&news_page=5
  5. Tadeusz Bryś, Skałki i moje spitsbergeńskie spotkania., [w:] Krzysztof Migała, Jerzy Pereyma, Jacek Piasecki (red.), Magiczne miejsce „Baranówka”. Zbiór wspomnień w 40-lecie stacji polarnej im. Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie, Wrocław: Uniwersytet Wrocławski, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, 2011, s. 152, ISBN 978-83-62673-09-4 [dostęp 2022-01-25].
  6. 1980, Sekcja Grotołazów ZSP, Wrocław – Włochy, Wyprawy zagraniczne polskich grotołazów, 1980 [dostęp 2022-01-25].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Odznaka Honorowa Bene Merito BAR.svg
Baretka Odznaki Honorowej "Bene Merito".
Piotr Uwe Glowacki fishing-210824.jpg
Autor: kpt. dr Krzysztof Maria Różański (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 4.0
prof. Piotr "Uwe" Głowacki collecting fish specimens aboard m/v Glacialis at Røvigflaket, Isfjordbanken, SW of Kapp Linné, SVALBARD
Latarnia Hornsund UWE1-1.jpg
Autor: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 3.0
Light beacon in Isbjornhamna, Svalbard
POL Brązowy Krzyż Zasługi BAR.svg
Baretka: Brązowy "Krzyż Zasługi".