Plac Solidarności we Wrocławiu

plac Solidarności
Szczepin
Ilustracja
Plac Solidarności 1/3/5
Państwo Polska
MiejscowośćWrocław
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
plac Solidarności
plac Solidarności
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Solidarności
plac Solidarności
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
plac Solidarności
plac Solidarności
Ziemia51°06′46,5″N 17°01′08,1″E/51,112927 17,018930
Plac Solidarności i plac Jana Pawła II

Plac Solidarności we Wrocławiu (do 2000 plac Czerwony) – plac we Wrocławiu, w zachodniej części miasta, sąsiadujący w ciągu ulicy Legnickiej z placem Jana Pawła II (dawniej nazywanym placem 1 Maja).

Przed likwidacją fortyfikacji miejskich w 1807 plac ten zlokalizowany był na przedpolu Bramy Mikołajskiej na terenie dawnej wsi Szczepin; znajdowało się tu rozwidlenie dróg, na którym zbiegał się główny trakt prowadzący w kierunku Legnicy (ulicą Legnicką) i dalej do Berlina z lokalną drogą do Popowic (ulicą Rybacką).

Po wyburzeniu murów zlokalizowano tu wartownię wojskową (Nikolai-Tor Wachthaus - "Wartownia Bramy Mikołajskiej"); Bramę Mikołajską zburzono w 1820, a samą wartownię zlikwidowano w 1862. Na jej miejscu powstał plac o kształcie trapezu o przybliżonych wymiarach 100×[50...90] metrów, który swą indywidualną niem. nazwę Wachtplatz ("plac Wartowniczy") uzyskał około 1894.

Zabudowa placu została doszczętnie zrujnowana w czasie oblężenia Festung Breslau, tak jak zabudowa całego ciągu ulicy Legnickiej i sąsiadującego placu Jana Pawła II. Zachował się jedynie budynek dawnej fabryki tytoniu (pl. Solidarności 1-3-5) wybudowanej według projektu A. Wedemanna w latach 1908-1909. Odbudowa miasta w tym rejonie spowodowała zatracenie przedwojennego zarysu placu do tego stopnia, że wraz z sąsiadującym z nim placem Jana Pawła II, stanowi jeden wspólny, obszerny węzeł komunikacyjny, na którym zbiegają się ulice Legnicka, Rybacka, Jacka Kaczmarskiego[1], Drzewna, Sokolnicza i Nabycińska (formalnie docierające do placu Solidarności) oraz Ruska, św. Mikołaja, Podwale i Legnicka (formalnie krzyżujące się z placem Jana Pawła II).

Etymologia powojennej nazwy placu nie jest jasna: mógł kojarzyć się z jego moskiewskim pierwowzorem, zwłaszcza wobec faktu, że cała okoliczna zabudowa została zburzona i sprawiał wrażenie znacznie większego niż w rzeczywistości. Niektórzy twierdzą, że nazwa placu może wywodzić się od koloru cegły, który dominował na placu wskutek wojennych zniszczeń.

Fabrykę tytoniu po wojnie zajmowały różne instytucje, do 1989 znajdował się tu Wojewódzki Związek Spółdzielni Pracy. Po przełomie ustrojowym w Polsce przestała istnieć racja bytu centrali spółdzielczej; jednocześnie po ponownej legalizacji związku zawodowego "Solidarność" zaistniała potrzeba przywrócenia mu siedziby władz regionalnych (poprzednio, w latach 1980-1981, mieściła się ona przy ul. Mazowieckiej). Podjęta została decyzja o przydzieleniu tego budynku Zarządowi Regionu NSZZ "Solidarność". Obecnie oprócz regionalnych władz Związku mieszczą się w tym budynku także inne firmy, on sam natomiast pozostaje własnością związkową.

W roku 2000, w 20. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, nazwę placu Czerwonego zmieniono na plac Solidarności.

Przypisy

  1. w czerwcu 2008 ulicę Rybią przemianowano na ul. Jacka Kaczmarskiego

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Poland location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Pl.Solidarnosci1-3-5.JPG
budynek Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk przy placu Solidarności 1-3-5 we Wrocławiu, dawna fabryka tytoniu. Zdjęcie wykonane z ulicy Rybackiej, pomiędzy budynkiem ZR NSZZ "S" a sąsiednim (różowym) widoczna wąska ulica Rybia.
Legnicka-plSolidarnosci.JPG
plac Solidarności, ul. Legnicka i plac Jana Pawła II we Wrocławiu. Na skraju po lewej budynek Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Dolny Śląsk (pl. Solidarności 1-3-5); dalej z lewej biurowiec "Cuprum" (pl. Jana Pawła II nr 1), w oddali z lewej wieża kościoła św. Elżbiety (garnizonowego), pośrodku kadru, nieco bliżej, nakryta czterospadowym dachem wieża soboru Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy; pod nią jasny budynek poradni przyszpitalnej przy Wojewódzkim Szpitalu im. J. Babińskiego (pl. Jana Pawła II nr 8); na skraju zdjęcia po prawej słabo widoczny jasny budynek Akademii Muzycznej (pl. Jana Pawła II nr 2). Zdjęcie wykonane z kładki nad dwujezdniową ulicą Legnicką, na pierwszym planie skrzyżowanie z ulicą Nabycińską (w prawo) i Rybacką (w lewo).