Połaniecczyzna

Połaniecczyzna – pejoratywny termin oraz obraźliwy epitet[1], którego użył po raz pierwszy Stanisław Brzozowski w rozprawie krytyczno-kulturalnej Legenda Młodej Polski „na oznaczenie pewnego typu polskiej moralności i umysłowości – zaściankowej i zdziecinniałej[2][3].

Rodzina, utrzymująca się w świecie, poza nią wytwarzanym – przez kogo i jak, nie pytajmy o to – oto wykładnik światopoglądu. Pracę myślową nad pozostałymi problematami zastępowały dzwonek kościelny, opłatek i wielkanocne jajko. Nie byli ci Milusińscy w stanie uwierzyć, że istnieje jakiś inny świat. Sądzili, że życie było w gruncie rzeczy zawsze takie samo, tak samo proste i bezzagadnieniowe. Nie dostrzegali dziejów, w jakich żyli, nie troszczyli się, co szepce noc poza ich czterema ścianami, co najwyżej martwili się, że ktoś ich niezasłużenie gnębi; więc jeszcze bardziej kulili się w swych domostwach i pokrzepiali serca myślą, że kiedyś także było źle, a jednak Kmicic zdołał mieć z Oleńką dużo dzieci, a chociaż Hektor Kamieniecki zginął, to przyszedł Salwator, który Polskę zbawił pod Wiedniem[1].


Stanisław Brzozowski, Legenda Młodej Polski

Termin, określający typ mentalny[1], związany jest z powieścią Henryka Sienkiewicza Rodzina Połanieckich, która została negatywnie przyjęta przez część radykalnych środowisk antykonserwatywnych. Główny jej bohater, Stanisław Połaniecki, określony został jako filister (człowiek ograniczony[4]), egoista, karierowicz, a samo pojęcie połaniecczyzny stało się synonimem moralności znienawidzonej przez tzw. obóz postępowy[5]. Wacław Nałkowski określił połaniecczyznę jako kwintesencję obłudy, a Połanieckiego najbardziej wynaturzonym typem filistra (obrzucił go nawet określeniami „spasiony lichwiarz”, „bydlę” i „świński ryj”)[6]. Nałkowski zarzucał Sienkiewiczowi banalizowanie ideału uczciwości i niedostrzeganie przezeń najistotniejszych trudów etycznego postępowania. Oznaczało to według niego zgodę na postawę uczciwości wyłącznie pozornej, której synonimem uczynił połaniecczyznę[7].

Dariusz Gawin stwierdził, że „zarzuty o tradycjonalizm «połaniecczyzny» miały [...] sens tylko w ramach manichejskiego światopoglądu radykałów, który świat dzielił na dwa wielkie obozy – postęp i reakcję”. Krytyka „połaniecczyzny” jest według niego nie tyle krytyką „rodzimego zacofania, któremu przeciwstawiano jako miarę nowoczesności rzeczywistość społeczną i cywilizacyjną zachodnich społeczeństw, ile krytyką wymierzoną w cały istniejący, dominujący porządek”[1].

Prof. Ewa Ihnatowicz napisała w 1999, że „Polacy przełomu wieków posługiwali się aż czterema związanymi z literaturą określeniami filisterstwa. Te sygnatury to dulszczyzna, bałucczyzna, połaniecczyzna i podfilipszczyzna (do dziś w potocznym języku polskim przetrwał tylko pierwszy)”[8].

W 2011 wyróżnienie w Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka otrzymał Jakub Majmurek za celność w opisywaniu złożonych relacji między narracją filmową a uwarunkowaniami społecznymi w tekście Połaniecczyzna na strzeżonym osiedlu[9].

Przypisy

  1. a b c d Dariusz Gawin: Sienkiewicz – nasz współczesny, teologiapolityczna.pl [dostęp 2021-08-03] (pol.).
  2. Jacek Lyszczyna, „POŁANIECCZYZNA” WIDZIANA INACZEJ (Barbara Szargot, Wiek klęski. Studia o „Rodzinie Połanieckich” Henryka Sienkiewicza, Piotrków Trybunalski 2013), s. 663.
  3. Henryk Sienkiewicz, "Rodzina Połanieckich", Culture.pl [dostęp 2021-08-03] (pol.).
  4. filisterstwo - definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2021-08-03] (pol.).
  5. Jerzy Tynecki, "Rodzina Połanieckich" jako powieść tendencyjna.
  6. Joanna Rusin, O różnych obliczach sławy Henryka Sienkiewicza na lekcjach języka polskiego (wybrane propozycje), s. 54.
  7. Marzena Kubacz, Rodzinny i społeczny kontekst twórczości Wacława Nałkowskiego, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica”, 2 (0), 2011, s. 11–30, DOI10.24917/380, ISSN 2084-5456 [dostęp 2021-08-03] (pol.).
  8. Dawid Maria Osiński, Aleksander Świętochowski w poszukiwaniu formy. Biografia myśli, s. 200.
  9. PISF - XV Nagroda Mętraka – werdykt Jury [dostęp 2021-08-03] (pol.).