Położnictwo

Karta z dzieła Der Swangern frawen vnd hebamme(n) roszgarte(n) Euchariusa Rößlina), pierwszego dzieła dla położnych
Józef z Nazaretu przyprowadza dwie położne do rodzącej Marii, jednak przybywają na miejsce już po narodzeniu Jezusa[1]. Alegoryczny obraz Roberta Campina z lat 20. XV wieku.

Położnictwo – dziedzina medycyny zajmująca się fizjologicznym okresem ciąży, porodu i połogu. Ściśle związana z ginekologią. W starożytności położnictwo opierało się wyłącznie na intuicji. Współczesne położnictwo oparte jest na podstawach naukowych, które budowano od XVI w. (Ambroise Paré i in.) W Polsce wchodzi w zakres specjalizacji lekarskiej położnictwo i ginekologia[2], której konsultantem krajowym od 1 sierpnia 2017 jest prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski[3].

Historia

Starożytność

W kulturach starożytnej Sparty, Rzymu czy Chin, za zdrowe i mające szanse na przeżycie uważano jedynie dzieci urodzone w terminie i zdrowo wyglądające. Pozostałym pozwalano umrzeć z przyczyn naturalnych, lub też ich śmierć wywoływano poprzez składanie ich w ofierze lub celowe wystawienie na chłód[4].

Mimo to odniesienia do położnictwa traktowanego naukowo pojawiają się już w najdawniejszych tekstach. W Starożytnym Egipcie położnictwo traktowano jako zajęcie kobiece, jak zaświadcza Papirus Ebersa spisany ok. 1550-1500 r. p.n.e. Pięć kolumn tego dzieła traktuje o położnictwie i ginekologii, szczególnie o przyspieszaniu porodu oraz prognozach przeżycia noworodków. Z kolei Papirus Westcar z ok. 1700 r. p.n.e. zawiera instrukcje dotyczące przewidywania terminu porodu, opisuje także kilka różnych typów krzeseł porodowych. O obecności wyspecjalizowanych położnych w kulturze Egiptu świadczą także płaskorzeźby w pokojach urodzeń królewskich w Luksorze i w innych kompleksach świątynnych[5].

W Starym Testamencie pojawia się m.in. instrukcja dotycząca obrzezania wszystkich Izraelitów w ósmym dniu po narodzeniu, a także przykazanie, by matki przynosiły na rytualne oczyszczenie do Świątyni Jerozolimskiej czterdziestodniowych chłopców i osiemdziesięciodniowe dziewczynki. Tekst ten, w Księdze Rodzaju, wzmiankuje również położną, dzięki której - pomimo śmierci Racheli w połogu - urodził się zdrowy Beniamin[4]. Z kolei w Księdze Wyjścia faraon każe dwóm położnym zabijać wszystkich nowo narodzonych żydowskich chłopców, jednak te sprzeciwiają się jego rozkazowi i ratują dzieci od śmierci[6].

Przypisy

  1. Sam Porter, On the antiquity of evidence-based midwifery and its discontents, „Evidence-Based Midwifery”, 7 (1), 1 marca 2009 [dostęp 2018-01-04] (ang.).
  2. Program specjalizacji w dziedzinie POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2018-11-13. [dostęp 2021-06-14].
  3. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-06-14].
  4. a b Beryl Corner, The Care of the Newborn in Antiquity, „West of England Medical Journal”, 106 (4), 1991, s. 94, ISSN 0960-6440, PMID1820087, PMCIDPMC5115068 [dostęp 2018-01-04].
  5. Jean Towler, Joan Bramall, Midwives in History and Society, London: Croom Helm, 1986, s. 9 (ang.).
  6. Liubov Ben-Nun, Midwifery in Antiquity and Modern Times: Unique Medical Research in Biblical Times from the Viewpoint of Contemporary Perspective [pdf], B.N. Publication House, 2017, s. 9-12 (ang.).

Linki zewnętrzne

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Add more text icon.svg
Icon of articles which need more text
Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.