Požarevac

Požarevac
Пoжapeвaц
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Serbia
Okręgbraniczewski
MiastoPožarevac
Gmina miejskaPožarevac
BurmistrzBane Spasović
Wysokość129 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

44 183[1]
Nr kierunkowy(+381) 012
Kod pocztowy12000
Tablice rejestracyjnePO
Położenie na mapie Serbii
Ziemia44°37′N 21°11′E/44,616667 21,183333
Strona internetowa

Požarevac (cyr. Пожаревац, węg. Pozsarevác, niem. Passarowitz) – miasto w północno-wschodniej Serbii, stolica okręgu braniczewskiego, siedziba miasta Požarevac i gminy miejskiej Požarevac. Jest położone pomiędzy trzema rzekami: Dunajem, Wielką Morawą i Mlavą. W 2011 roku liczyło 44 183 mieszkańców[1].

Historia

W czasach Imperium rzymskiego jako Margus było stolicą rzymskiej prowincji rzymskiej Mezja, obejmującej m.in. grody Viminacium (obecnie Kostolac), Singidunum i Taurunum (obecnie Belgrad).

Nazwę Margus nosiła także przepływająca przez miasto rzeka Wielka Morawa.

W 285 roku w rejonie Margus miała miejsce seria potyczek między wojskami cesarza rzymskiego Karynusa i przyszłego cesarza Dioklecjana.

W 435 roku w mieście zawarto traktat między Hunami pod wodzą Bledy i Attyli a Cesarstwem Bizantyńskim. W 440 roku postanowienia traktatu zostały naruszone przez biskupa miasta Margus, który wdarł się na terytorium Hunów, plądrując znajdujące się na nim groby królewskie.

W 441 roku Hunowie pod wodzą Attyli podjęli akcję odwetową: przekroczyli Dunaj i dokonali najazdu na Cesarstwo Bizantyńskie, niszcząc wiele okolicznych miejscowości. Zagrożony wydaniem w ręce Hunów biskup sam udał się do nich w sprawie losów miasta, po czym zgodził się na jego wydanie. Po splądrowaniu i zniszczeniu Margus, Hunowie spustoszyli ziemie Półwyspu Bałkańskiego, zdobywając m.in. Filipolis (Płowdiw), Naissus (Nisz) czy Singidunum (współczesny Belgrad).

W VI wieku n.e. miasto znalazło się pod rządami królestwa Gepidów, a następnie kaganatu Awarów. W VI i VII wieku na terenie ekspansji Sklawinów, a potem Serbów, w obszarze wpływów Cesarstwa Bizantyńskiego, a w IX i X wieku pod wpływami bułgarskimi. W późniejszych okresach w granicach m.in. Węgier, Serbii, monarchii Habsburgów i Turcji.

21 lipca 1718 zawarto tu traktat pokojowy między Austrią i Imperium Osmańskim, kończący VI wojnę austriacko-turecką.

W 1770 roku powstała tu pierwsza szkoła.

Gospodarka

Znajduje się tu przemysł włókienniczy, metalowy i spożywczy.

Zabytki

  • Sztab naczelnika, pochodzi z 1903 roku
  • Plac Królewski
  • Stadnina Ljubicevo z dynastii Obrenoviciów

Przypisy

  1. a b Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji (serb.). Republički zavod za statistiku. [dostęp 2019-08-12].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

FLAG Požarevac.gif
Flag of the city and municipality of Požarevac in Serbia
Grb pozarevca.svg
Грб Пожаревца, лично ја урадио, ево вам га, па радите с њим шта хоћете. :)
Flag of Pozarevac.png
Autor: Ninane, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag of Pozarevac, Serbia
Centar-grada-2.jpg
Centar Požarevca