Podhradie (Bratysława)

Bratysława i Podhradie w XVI wieku
Bratysławskie Podhradie w XVII wieku

Podhradie (łac. Suburbium, niem. Schlossgrund albo Zuckermantel / Zuckermandel, węg. Pozsony-Várallya, pol. Podzamcze albo Podgrodzie) - do roku 1848 samodzielna osada, następnie dzielnica Bratysławy, obecnie w granicach bratysławskiego Starego Miasta. Rozciągała się na wschód od zamku (między zamkiem a miastem), na południe od zamku (między zamkiem a Dunajem), a częściowo także na zachód od zamku (aż do Mlynskiej doliny).

Do XIII wieku nazwą Schlossgrund (dosł. "grunt zamkowy") określano po prostu bratysławskie wzgórze zamkowe, które w całości należało do zamku. Dopiero w XIII wieku posiadłości zamkowe zmniejszyły się do terenów ściśle przyległych do samego zamku.

W średniowieczu od XIII wieku za właściwe podgrodzie (suburbium) uchodziła Osada svätého Mikuláša ("Osada Świętego Mikołaja"), która w 1291 roku - po uzyskaniu praw miejskich przez położoną na wschód od niej osadę (dzisiejsze Stare Miasto) - ponownie stała się własnością zamku. Oprócz tego wyraz podgrodzie / podzamcze (suburbium) funkcjonował w średniowieczu także w znaczeniach:

  • cały zasiedlony teren bezpośrednio między zamkiem a murami miasta (a więc włącznie z Osadą svätého Mikuláša i okolicą). Na tym obszarze posiadłości miał zarówno zamek, jak i miasto.
  • miasto pod zamkiem

W czasach nowożytnych Schlossgrund (albo Schlossgrund-Zuckermandel) składał się z osad:

  • Zuckermandel:
    • właściwy Zuckermandel (między zamkiem a Dunajem)
    • Schlossberg (między zamkiem a miastem, włącznie z Osadą sv. Mikuláša)
  • pozostały Schlossgrund, głównie tzw. Hausbergl (na zachód od zamku, aż do Mlynskiej doliny)

Zuckermandel został w roku 1848/1851 przyłączony do miasta Bratysławy. Na mapach z przełomu XIX i XX wieku okolice zamku wraz z zabudową nad Dunajem były również określane jako Theresienstadt (węg. Teréz-város).

W latach 70. XX wieku został w przeważającej części zburzony pod budowę Nowego Mostu.

Plany odbudowy

Współcześnie (2007) toczona jest debata nad odbudową terenów Podhradia, przy czym w społeczeństwie dominują dwie wizje takiego przedsięwzięcia - jedna (większościowa, popierana przez szeroką część społeczeństwa) zakłada odbudowę w historyzującym stylu, jak najwierniej oddającym pierwotną zabudowę, druga (mniejszościowa, popierana przede wszystkim przez specjalistów) zakłada współczesną, nowoczesną architekturę ze względu na brak szczegółowej dokumentacji, a więc brak możliwości dokładnego odtworzenia pierwotnego stanu budynków, a przede wszystkim z uwagi na fakt, że wznoszono je w różnych okresach (powstawałoby więc pytanie, w stylu którego stulecia należałoby je odbudować).

Media użyte na tej stronie

Bratislava in 16th century.jpg
Pozsony in 16th century. Original antique map of Bratislava, published for the Civitates Orbis Terrarum, the first atlas of printed town plans.