Podofilotoksyna

Podofilotoksyna
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumarycznyC22H22O8
Masa molowa414,41 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS518-28-5
PubChem10607
DrugBankDB01179
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Podofilotoksynaorganiczny związek chemiczny, lek przeciwmitotyczny, który hamuje podział komórek w wyniku nieznanego mechanizmu działania. Silny efekt przeciwmitotyczny prowadzi do nekrozy komórek nabłonkowych. Podofilotoksyna otrzymywana jest z roślin z klasy iglastych (np. Juniperus) i z rodziny berberysowatych (np. Podophyllum). W porównaniu z podofiliną wykazuje większą skuteczność działania. Lek stosowany jest wyłącznie miejscowo. W wykonanych badaniach po aplikacji 0,05 ml 0,5% podofilotoksyny nie stwierdzono obecności leku w osoczu. 1–2 h po zastosowaniu dawki 0,1–1,5 ml stężenie w osoczu wynosi 1–17 ng/ml. T½ wynosi 1,0–4,5 h.

Podofilotoksynę stosuje się w leczeniu kłykcin kończystych okolic płciowych (łac. condylomata acuminata) u kobiet i mężczyzn. Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami, przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na ten lek. Do działań niepożądanych zalicza się miejscowe podrażnienie połączone z pieczeniem, paleniem, lekkim bólem, zapalenie żołędzi i napletka, owrzodzenia nabłonka spowodowane martwicą tkanki kłykciny i otoczenia. Nie zaobserwowano niepożądanych reakcji ogólnych. W przypadku ciąży i laktacji należy rozważyć konieczność przerwania karmienia piersią. W przypadku dostania się leku do oczu należy przepłukać worek spojówkowy wodą i zgłosić się do okulisty.

Podofilotoksynę dawkuje się wyłącznie miejscowo za pomocą aplikatora po uprzednim umyciu i osuszeniu obszaru poddanego leczeniu. Preparat stosuje się 2 razy na dobę przez 3 dni; następnie 4 dni przerwy; w razie potrzeby powtarzać postępowanie w cyklach tygodniowych przez 4 tyg. Jeśli po tym okresie nie stwierdzi się efektu terapeutycznego, należy rozważyć inne metody leczenia. Zdrowe okolice sąsiadujące ze zmianami chorobowymi należy odpowiednio zabezpieczyć wazeliną przed kontaktem z lekiem. Preparatu nie należy stosować na powierzchni przekraczającej 10 cm², a ilość nie powinna przekraczać 0,5 ml.

Przypisy

  1. a b c Podofilox, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB01179 [dostęp 2020-06-23] (ang.).

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

GHS-pictogram-skull.svg
Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS) pictogram for toxic substances
Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Podophyllotoxin acsv.svg
Chemical structure of podophyllotoxin.