Horská služba (Czechy)

Logo

Pogotowie Górskie Republiki Czeskiej (Horská služba ČR) – czeska organizacja zajmująca się ratownictwem górskim. W Polsce jej odpowiednikiem jest Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe a na Słowacji – ochotnicza Tatranská horská služba, Horská záchranná služba oraz Horská služba na Slovensku.

Historia

Początkowo pomocy w górach w razie wypadków udzielali przewodnicy, ale taka pomoc na dłuższą metę była niewystarczająca. Na powołanie jednej zorganizowanej formacji turyści musieli czekać aż do 1935, kiedy powołano w Karkonoszach Horské služby. Uruchomiono także 5 pierwszych placówek ratowniczych w terenie.

II wojna światowa przerwała działalność ratowników, ale już w 1945 reaktywowali się pod nazwą Horská záchranná služba (HZS). Oprócz sekcji karkonoskiej powstały też kolejne, w innych pasmach górskich: w Jesionikach i Szumawie (1948), Górach Orlickich (1949), Beskidach (1951), Górach Izerskich (1954) i Rudawach (1955).

Na polecenie władz w 1954 doszło do połączenia służb czeskich (Horské záchranné služby) i słowackich (Tatranské horské služby[1]). Powstała jedna Horská služba (w praktyce czeskie służby wchłonęły słowackie). W 1969, w famach federalizacji państwa czechosłowackiego doszło do podziału organizacji na część czeską i słowacką, a w 1993 po rozpadzie Czechosłowacji odłączyły się słowackie sekcje.

Od 1990 poszczególne czeskie sekcje terenowe działały właściwie samodzielnie, tworząc Sdružení horských služeb ČR. Od 2001 sekcje zmieniły nazwę na Horská služba České republiky, potem w 2004 na Horská služba ČR i ponownie jako całość pomagają i ratują turystów na terenach górskich w całym kraju. Siedzibą jest Szpindlerowy Młyn.

Na Słowacji w 2003 rozpoczęła działalność Horská záchranná služba z siedzibą w Popradzie. Działają tam również dwie inne organizacje ratownictwa górskiego: Horská služba (z podziałem na sekcje) oraz Tatranská horská služba, działająca tylko w Tatrach.

Horská služba współcześnie

Samochód Horskiej služby pod Pradziadem
Samochód ratowniczy w Ramzovej
Krzyż pamięci ratownika Horskiej služby Petra Sedlaka, który zginął w Masywie Śnieżnika niosąc pomoc turystom

Horská služba zatrudnia ponad 100 zawodowych ratowników, którym pomaga ponad 350 ochotników. Rocznie interweniuje w około 7300 przypadkach[2]. Numer alarmowy w komórkach to 155. Od 15 grudnia 2012 wprowadzono na terenie całych Czech jednolity numer +420 1210, rozmowa będzie automatycznie przekierowana do dyspozytora właściwego obszaru górskiego.[3]

Placówki według pasm górskich

Karkonosze

Placówka w Janskich Laznach

Tylko w zimie:

Góry Izerskie

Rudawy

Tylko w lecie:

Weekendowe:

Szumawa

Weekendowe:

  • Kubova Huť

Góry Orlickie

Jesioniki

Placówka w Ramzovej

Beskidy

Weekendowe:

Przypisy

  1. Za początek słowackich służb ratowniczych można uznać rok 1923, kiedy Klub slovenských turistů zorganizował Sbor tatranských horských vůdců, a w roku 1933 Sdružení pro záchrannou službu. W okresie niepodległej Słowacji w latach 40. XX wieku w słowackich Tatrach działał Záchranářský sbor Klubu slovenských turistů a lyžařů. Całkowicie profesjonalna organizacja ratownicza w słowackich Tatrach powstała w 1950 i była to właśnie Tatranská horská služba.
  2. Horská služba dostala jednotné číslo, tísňové volání však nebude zdarma. [dostęp 2015-04-29].
  3. Wiadomość prasowa Horskiej Služby

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Horská služba - auto.JPG
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Horská služba - samochód pod Pradziadem
2016 Śnieżnik 05.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szczyt Śnieżnika, krzyż pamięci ratownika Horskiej služby Petra Sedlaka, który zginął w Masywie Śnieżnika niosąc pomoc turystom
Horská služba - Ramzová.jpg
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0
Sidlo Horské služby v Ramzové
Horska sluzba v Janskych Laznich.JPG
Autor: Petr Vilgus, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sídlo Horské služby v Janských Lázních
Vozidlo Horské služby - Ramzová.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0
Záchranné vozidlo Horské služby v Ramzové
HS logo-CMYK.svg
Znak Horské služby ČR (CMYK – tiskové barvy)