Pojezierze Wielkopolskie

Pojezierze Wielkopolskie

Dolina Cybiny koło Swarzędza
Mapa regionu
MegaregionPozaalpejska Europa Środkowa
ProwincjaNiż Środkowoeuropejski
PodprowincjaPojezierza Południowobałtyckie
MakroregionPojezierze Wielkopolskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. lubuskie

Pojezierze Wielkopolskie (315.5) – makroregion geograficzny w środkowo-zachodniej Polsce, część pojezierzy południowobałtyckich. Jej granice wyznaczają od północy Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka zajmowana obecnie przez Wisłę, Noteć i Wartę, na południu Pradolina Warszawsko-Berlińska zajmowana przez Wartę i Obrę.

Dwie południkowo położone struktury – Poznański Przełom Warty i położona bardziej na wschód rynna jezior goplańskich i Noteci dzieli makroregion na trzy wyraźne wysoczyzny (z zachodu na wschód):

Ponadto wyróżnia się jeszcze:

oraz:

Wysokości bezwzględne są tu znacznie niższe niż na sąsiednim Pojezierzu Lubuskim. Najwyższy szczyt Gontyniec koło Chodzieży liczy 192 m n.p.m. Z ponad tysiąca jezior największym jest Gopło (około 21,8 km²).

Charakterystyczną cechą klimatu Pojezierza Wielkopolskiego są niskie opady (450–500 mm/rok) co sprawia, że widoczne są niedobory wody i proces nazywany stepowieniem. Wpływa to zarówno na szatę roślinną jak i faunę. Charakterystycznymi elementami lasów jest brak występowania buków, zaś wśród roślin zielnych liczne występowanie gatunków stepowych. Także w świecie zwierząt pojawiały się charakterystyczne dla tego biotopu gatunki jak drop.

Media użyte na tej stronie

Pojezierze Wielkopolskie.png
Autor: Qqerim, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Physico-geographical regionalization of Poland
Macroregion 315.5 Greater Poland Lakeland
Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski

Makroregion 315.5 Pojezierze Wielkopolskie