Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) – organizacja samorządu gospodarczego, działająca od 1990, skupiająca działających w Polsce ubezpieczycieli[1].

Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa, m.in. poprzez prowadzone przez ekspertów Izby blogi (nawypadekgdy.pl czy blog ekspercki PIU), oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń w Polsce. Przynależność towarzystw ubezpieczeniowych do Izby jest obowiązkowa.

Polska Izba Ubezpieczeń działa od 1990 roku.

Struktura PIU oparta jest o model korporacyjny. Funkcję rady nadzorczej PIU powierzono Komisji Rewizyjnej. Komisja nadzoruje prace zarządu PIU. Zarząd realizuje swoje zadania za pomocą biura izby. Biuro zapewnia merytoryczną i administracyjną obsługę działań zarządu. Biuro jest centrum kompetencyjnym samorządu ubezpieczeniowego. Organizuje prace komisji merytorycznych, prowadzi projekty wspierające procesy legislacyjne i nadzoruje współpracę z rynkiem oraz innymi instytucjami. Organizację i zasady działania biura izby określa regulamin organizacyjny uchwalany przez zarząd.

Wsparciem merytorycznym dla zarządu, a także członków PIU, są działające stale komisje, podkomisje oraz zespoły i grupy robocze.

Pomysłodawcą, twórcą i pierwszym, wieloletnim prezesem PIU był Jerzy Wysocki. Nie dokończył swojej ostatniej kadencji. W maju 2006 roku fotel prezesa objął Tomasz Mintoft-Czyż. Jego kadencja upłynęła w maju 2008 roku. Od 2009 r. prezesem Izby jest Jan Grzegorz Prądzyński.

Zobacz też

  • PBUK

Przypisy

Linki zewnętrzne