Polska Sekcja IEEE

Polska Sekcja IEEE
Państwo Polska
SiedzibaWarszawa
Data założenia1972
Rodzaj stowarzyszeniaSekcja Międzynarodowego Instytutu IEEE
Profil działalnościkoordynacja współpracy i działania Oddziałów i Towarzystw Instytutu IEEE
ZasięgPolska
PrezesDr Hab. Inż. Mariusz Malinowski, Politechnika Warszawska
Członkowieinżynierowie elektrycy, elektronicy, informatycy, managerowie przemysłowi
Powiązaniaw Polsce związany ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polska Sekcja IEEE (PS IEEE) polska organizacja naukowo-techniczna zrzeszająca inżynierów (także studentów i doktorantów) elektryków, elektroników, mechatroników, technologów materiałów, informatyków, fizyków, managerów nauki i przemysłu, ekonomistów i innych specjalistów z dziedzin pokrewnych oraz obszarów w których wykorzystywane są techniki informacyjne (energetyka, przemysł motoryzacyjny, lotniczy, morski, automatyka i robotyka, technologie jądrowe, ochrona środowiska, bezpieczeństwo i obronność, matematyka, fizyka, biologia i medycyna). Jest częścią międzynarodowego Instytutu IEEE z siedzibą zarządu w Nowym Jorku – największej organizacji zawodowej na świecie. PS IEEE powstała w roku 1972 pod przewodnictwem profesora Adama K.Smolińskiego.

Status prawny

Od początku istnienia, PS IEEE jest afiliowana przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich[1] na podstawie oficjalnej umowy, odnawianej co kilka lat, pomiędzy władzami IEEE i SEP. Sekcje IEEE w Europie są związane z krajami, np. Sekcja Francuska, Angielska i Irlandzka. W niektórych krajach są afiliowane przy stowarzyszeniach elektryków (Polska, Rosja – Towarzystwo im.A.Popowa[2], Ukraina, Niemcy – VDE[3]) a w niektórych posiadają osobowość prawną i są zarejestrowane jako lokalne krajowe stowarzyszenia naukowo-techniczne (Francja) – mimo równoległej afiliacji lub ścisłej współpracy z krajowym stowarzyszeniem NT (we Francji z SEE[4]). Tendencją, wspieraną przez centralę IEEE, jest uzyskiwanie przez Sekcje krajowe osobowości prawnej jako lokalne stowarzyszenie NT – współpracujące z IEEE oraz jednocześnie z tradycyjnym stowarzyszeniem krajowym. Jest to odmienny model niż realizowany w Europie przez zrzeszenie krajowych stowarzyszeń inżynierii elektrycznej EUREL. Specjalny status posiada IEEE-USA, która jest organizacją lobbingową posiadają swoich przedstawicieli w Senacie. PS IEEE jak dotąd nie występowała o samodzielną osobowość prawną, ale nie jest to wykluczone w przyszłości.

Członkostwo

Członkami PS IEEE są głównie przedstawiciele środowiska akademickiego, nauczyciele akademiccy i studenci. Pewną część stanowią pracownicy Jednostek Badawczo- Rozwojowych, Państwowych Instytutów Badawczych oraz administracji, przemysłu i biznesu. PS IEEE posiada ok. 1000 członków, w tym ok. 200 studentów (XII 2010). Liczba członków PS IEEE od kilku lat powoli wzrasta. Wzrasta także liczba członków wyższej kategorii Senior i Fellow[5].

Zarząd

Pracami PS IEEE kieruje wybieralny, kadencyjny Zarząd. Kadencja trwa dwa lata i ten sam Zarząd może kierować pracami Sekcji tylko dwie kadencje. Zarząd składa się, zgodnie z regulaminem IEEE, z przewodniczącego Sekcji, wiceprzewodniczącego, poprzedniego przewodniczącego, skarbnika, oraz oficerów wspierających rozwój kobiet – inżynierów, opiekujących się studentami, grupą GOLD, rozwojem członkostwa, kontaktami z Oddziałami i przemysłem. Zarząd Sekcji koordynuje działania krajowych Oddziałów Towarzystw IEEE.

Współpraca

PS IEEE współpracuje w kraju z Polskim Towarzystwem Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej – PTETiS, Komitetem Elektroniki i Telekomunikacji PAN – KEiT PAN, Polską Sekcją SPIE – obecnie z Polskim Stowarzyszeniem Fotonicznym, Polskim Towarzystwem Fizycznym, Wydziałami Elektrycznymi, Elektroniki, Telekomunikacji, Automatyki i Robotyki Politechnik. PS IEEE stara się także nawiązywać współpracę z przemysłem i samorządem gospodarczym, np. poprzez Izby Gospodarcze Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. PS IEEE współpracuje w skali międzynarodowej z Sekcjami IEEE krajów sąsiednich np. Litwy, Ukrainy, Rosji.

Działalność

Sekcja działa, głównie na uczelniach, poprzez Oddziały tematyczne i studenckie (Chapters, Branches). Oddziały tematyczne (Chapters) są częścią Towarzystw (Societies), z których składa się IEEE. Oddziały grupują specjalistów z poszczególnych dziedzin nauki i techniki oraz przemysłu. W skład PS IEEE wchodzi 20 Oddziałów (I 2011): 1-Anteny i Propagacja Fal EM, Systemy Elektroniczne dla Przestrzeni Otwartej, Mikrofale; 2- Komputery-Gdańsk; 3-Komputery-Gliwice; 4-Układy i Systemy Elektroniczne; 5-Telekomunikacja-Kraków; 6-Telekomunikacja-Poznań; 7-Telekomunikacja-Warszawa; 8-Urządzenia Elektroniczne; 9-Elektroenergetyka, Zastosowania Przemysłowe; 10-Elektronka Dużej Mocy, Elektronika Przemysłowa; 11-Robotyka i Automatyka; 12-Systemy Sterowania; 13-Magnetyka; 14-Fotonika; 15-Przetwarzanie Sygnałów; 16-Aparatura Naukowa i Pomiary; 17-Inteligencja Obliczeniowa, 18-Inżynieria Biomedyczna; 19-Kompatybilność Elektromagnetyczna; 20-Elementy, Obudowy i Produkcja. W ramach IEEE działa więcej Oddziałów, które jeszcze nie mają reprezentacji w kraju, np. Elektronika Motoryzacyjna, Technika Kosmiczna, Technika Jądrowa.

W roku 1997 PS IEEE otrzymała sztandar IEEE z okazji 25-lecia działalności. W roku 2007 prof. Józef Modelski został wybrany na Dyrektora Regionu 8 IEEE na kadencję 2009-2010.

W roku 2015 Prof. Maciej Ogorzałek został wybrany na „Dyrektora Dywizji I” na kadencję 2016-2017.

W roku 2017 Prof. Ryszard Jachowicz otrzymał „Region 8 Volunteer Award".

Konferencje

W 1996 roku PS IEEE wzięła udział w organizacji w kraju Międzynarodowej Konferencji Elektroniki Przemysłowej, we współpracy z Politechniką Warszawską i Towarzystwem IEEE Elektroniki Przemysłowej. W roku 2004 PS IEEE była gospodarzem Konferencji Zarządu Regionu 8 w Krakowie. W roku 2007 PS IEEE współorganizowała Międzynarodową Konferencję Metrologiczną IEEE-IMTC[6] oraz Kongres IEEE EUROCON[7]. Corocznie PS IEEE sponsoruje w kraju do kilkunastu konferencji naukowo-technicznych organizowanych przez Oddziały.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie