Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
Państwo Polska
Data założenia1993
Profil działalnościprzemysł
KoordynatorPaweł Soroka
PowiązaniaStowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich
Położenie na mapie Polski
Ziemia52°14′12″N 21°00′53″E/52,236667 21,014722
Strona internetowa

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PLP) –działająca w oparciu o pracę społeczną organizacja lobbingowa (porozumienie stowarzyszeń i organizacji) założona w 1993 i działająca na rzecz polskiego przemysłu[1].

Historia

Inicjatorami powołania Polskiego Lobby Przemysłowego byli dyrektorzy, pracownicy nauki współpracujący z przemysłem i związkowcy będący uczestnikami trzech ogólnopolskich konferencji, które odbyły się w 1992 roku w Świdniku oraz Warszawie i były poświęcone sytuacji i przekształceniom w polskich przemysłach: elektronicznym, lotniczym i obronnym, których istnienie było wówczas zagrożone. Polskie Lobby Przemysłowe ukonstytuowało się 13 marca 1993 roku w Warszawie na zebraniu założycielskim, które odbyło się w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej. Nadano mu formę opiniotwórczej organizacji społecznej, będącej porozumieniem o współdziałaniu stowarzyszeń i organizacji oraz związków zawodowych działających na rzecz polskiego przemysłu różnych branż. Do PLP przystąpiła także grupa dyrektorów przedsiębiorstw oraz ekspertów i pracowników naukowych działających na styku z przemysłem, w tym związanych z wojskiem (MON-em i Sztabem Generalnym WP)[2][3].

W 1995 na patrona PLP wybrano Eugeniusza Kwiatkowskiego, polityka okresu międzywojennego.

Działalność

Polskie Lobby Przemysłowe nie prowadzi działalności gospodarczej, działa wyłącznie w oparciu o pracę społeczną i skupia się jedynie na funkcjach opiniotwórczych, opiniodawczych oraz edukacyjnych. W chwili wejścia w życie ustawy o lobbingu PLP zgłosiło swoją działalność ministrowi spraw wewnętrznych i uzyskało jego akceptację.

PLP opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Opracowania PLP są przekazywane poszczególnym rządom, ministerstwom oraz komisjom sejmowym i senackim. Publikowane są one w wydawanym od 1993 Roczniku PLP. Ponadto Lobby organizuje ogólnopolskie konferencje problemowe i seminaria oraz fora dyskusyjne i programowe.

Bieżącą działalnością PLP kieruje Gremium Koordynacyjne składające się z kilkunastu osób. Koordynatorem PLP jest prof. dr hab. Paweł Soroka, a sekretarzem dr inż. Henryk Potrzebowski.

5 marca 2013 roku Polskie Lobby Przemysłowe ustanowiło Honorowe Wyróżnienie "Bene Meritus pro Industria Poloniae" (łac. Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu)[4].

PLP zawarło porozumienia o współpracy z kilkoma organizacjami: w 2004 roku ze swoim partnerem strategicznym - Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, w 2007 roku z Towarzystwem Wiedzy Obronnej, a w 16 maja 2017 r. z Fundacją "Fundusz Obrony narodowej". Lobby było również w gronie inicjatorów powołania Rady Budowy Okrętów (przedstawiciele PLP zasiadają w RBO).

Wybrane publikacje

Do ważniejszych publikacji Polskiego Lobby Przemysłowego należą:

Przypisy

  1. 15 lat działalności. decydent.pl, 19 czerwca 2008. [dostęp 2015-12-21].
  2. Ewa Karpowicz: Lobbing we współczesnym świecie - zarys uwarunkowań prawnych i działań praktycznych. Warszawa: Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu RP, Listopad 1999, s. 13-14, seria: Raport nr 167.
  3. Edmund Misterski, Henryk Potrzebowski, Paweł Soroka (red.): Materiały programowe i informacyjne, opinie i stanowiska z 2013 i początku 2014 roku. Warszawa: Polskie Lobby Przemysłowe, marzec 2014, s. 11-16.
  4. XXI-lecie Polskiego Lobby Przemysłowego w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. poland.us, 04-07-2014. [dostęp 2015-12-21].
  5. Część druga Raportu „Przyczyny i konsekwencje globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego i jego przejawy w Polsce”, wyd. 2013.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie