Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty

Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
Denkmal des polnischen Soldaten und deutschen Antifaschisten
Ilustracja
Bliźniacze kolumny symbolizują wspólną walkę Polaków i Niemców przeciwko faszyzmowi
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Berlin

Miejscowość

Berlin

Miejsce

Volkspark Friedrichshain

Projektant

Zofia Wolska, Tadeusz Łodziana, Arnd Wittig, Günther Merkel

Materiał

granit, brąz

Całkowita wysokość

15 m

Data odsłonięcia

1972

Ważniejsze przebudowy

1995

Położenie na mapie Berlina
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty”
Ziemia52°31′43,56″N 13°26′15,48″E/52,528767 13,437633

Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty (niem. Denkmal des polnischen Soldaten und deutschen Antifaschisten) – pomnik w Berlinie, odsłonięty w 1972 roku, wówczas w Niemczech Wschodnich. Jest głównym niemieckim pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy, którzy zginęli w II wojnie światowej, jak również ważnym pomnikiem członków niemieckiego antynazistowskiego ruchu oporu.

Znajduje się w Volkspark Friedrichshain w dzielnicy Friedrichshain w dawnym Berlinie Wschodnim. Pomysł jego powstania zrodził się w czasie polepszania stosunków pomiędzy Niemcami Wschodnimi a Polską jako pomnik współpracy pomiędzy Ludowym Wojskiem Polskim i niemieckimi komunistami w walce przeciwko nazizmowi. Wykuty jest z szarego, śląskiego granitu; zaprojektowali go polscy rzeźbiarze: Zofia Wolska i Tadeusz Łodziana, oraz niemieccy: Arnd Wittig i Günther Merkel.

Główną część stanowią równoległe, 15-metrowe, kamienne kolumny (które w rzeczywistości stanowią pojedynczą konstrukcję) połączone flagą z brązu. Pomnik znajduje się u podnóża wzgórza i jest podkreślony przez ścianę, na której znajduje się motto Za naszą i waszą wolność w języku polskim i niemieckim (Für eure und unsere Freiheit). W pobliżu umieszczono również płaskorzeźbę przedstawiająca żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej razem z bojownikiem niemieckiego ruchu oporu. Pod kolumnami znajduje się tablica pamiątkowa w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, na niej składa się kwiaty podczas ceremonii.

Pomnik został ponownie odsłonięty w 1995 roku po zjednoczeniu Niemiec. Dołączono tablice pamiątkowe w języku polskim i niemieckim, aby włączyć pozostałych polskich żołnierzy i ofiary nazizmu, jak również wszystkie niemieckie ruchy opozycyjne z okresu II wojny światowej. Pomnik nie został zmieniony w żaden inny sposób i kolumny nadal podtrzymują Godło Polski z okresu do 1990 roku i Godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

W związku z ilością wandalizmów i graffiti pojawiających się na pomniku, niemiecka firma zgodziła się finansować koszty konserwacji pomnika[1]. Jednakże ciągle jest on miejscem uprawiania skateboardingu[2], co powoduje dalsze niszczenie.

11 listopada 2020 roku Pomnik został symbolicznie przemianowany na Pomnik Walczących o Naszą i Waszą Wolność w ramach obchodów Święta Niepodległości (Święto Niepodległej Polki[3]) przez kolektyw Dziewuchy Berlin. Akcja jest początkiem debaty na temat polskich miejsc pamięci w Berlinie[4].

Galeria

Przypisy

  1. Karin Schmidl: Polnisches Denkmal wieder sauber. Berliner Zeitung, 11 maja 2004. [dostęp 2009-08-18]. (niem.).
  2. Berlin, Friedrichshain Park: Deutsch-Polnisches Ehrenmal. [dostęp 2009-08-18]. (niem.).
  3. Anna Krenz: Świętujemy Dzień Polki Niepodległej, www1.wdr.de, 11 listopada 2020 [dostęp 2020-11-14] (niem.).
  4. 11.11.2020 Za naszą i waszą wolność | Für Eure und unsere Freiheit, dziewuchy berlin, 10 listopada 2020 [dostęp 2020-11-14] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Berlin location map.svg
(c) TUBS, CC BY-SA 3.0
Location map Berlin, Germany. Geographic limits of the map:
Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Flag of Berlin.svg
Autor:
  • Flaggenentwurf: unbekannt
  • diese Datei: Jwnabd
, Licencja:
Flaga Berlina
Legenda pomnik.svg
Symbol pomnika do legendy mapy
Bundesarchiv Bild 183-L0508-025, Berlin, Denkmal deutsch-polnische Freundschaft.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-L0508-025 / Kutscher (verehe. Kubiziel), Sigrid / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
ADN-ZB-Kutscher-8.5.72-Berlin: Denkmal der deutsch-polnischen Freundschaft. Dieses Denkmal das den gemeinsamen Kampf polnischer Soldaten und deutscher Antifaschisten im II.Weltkrieg symolisiert wird in wenigen Tagen im Volkspark Friedrichshain der Hauptstadt feierlich der Öffentlichkeit übergeben.
Bundesarchiv Bild 183-L0511-025, Berlin, Denkmal deutsch-polnische Freundschaft.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-L0511-025 / Kutscher (verehe. Kubiziel), Sigrid / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
ADN-ZB-Kutscher-11.5.72-Berlin: Denkmal der deutsch-polnischen Freundschaft. Dieses Denkmal das den gemeinsamen Kampf polnischer Soldaten und deutscher Antifaschisten im II. Weltkrieg symolisiert wird in wenigen Tagen im Volkspark Friedrichshain der Hauptstadt feierlich der Öffentlichkeit übergeben.
Memorial to Polish Soldiers and German Anti-Fascists x.jpg
Autor: , Licencja: GFDL
The Memorial to Polish Soldiers and German Anti-Fascists 1939-1945 in Berlin.
Memorial to Polish Soldiers and German Anti-Fascists 2.jpg
Autor: ProhibitOnions, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Berlin, Memorial to Polish Soldiers and German Anti-Fascists.
Memorial to Polish Soldiers and German Anti-Fascists 3.jpg
Autor: ProhibitOnions, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Memorial to Polish Soldiers and German Anti-Fascists