Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Toruń, ul. Szosa Chełmińska 224/226

Data założenia

1921

Rodzaj stowarzyszenia

organizacja pozarządowa

Status

stowarzyszenie

Profil działalności

kultura muzyczna, edukacja, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Zasięg

Toruń, województwo kujawsko-pomorskie

prezez

Magdalena Cynk-Mikołajewska

Nr rejestru

0000440562

brak współrzędnych
Strona internetowa

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu – stowarzyszenie, którego celem jest upowszechnianie kultury muzycznej i edukacji artystycznej w Toruniu oraz w regionie.

Stowarzyszenie przez 100 lat swojej działalności było organizatorem licznych koncertów, spotkań i wykładów poświęcone kulturze muzycznej zarówno w Toruniu, jak i na Pomorzu.

Historia

Kamienica przy ul. Chełmińskiej, pierwsza siedziba PTM

1921 - 1945

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne powołano do życia 7 kwietnia 1921 roku z inicjatywy członków Konfraterni Artystów. Pierwszym jego prezesem został wicewojewoda pomorski Stanisław Woyda. Celem Stowarzyszenia było krzewienie i szerzenie kultury muzycznej wśród ludności polskiej w odrodzonej Polsce. W tym samym roku przy Towarzystwie utworzono w Toruniu Konserwatorium Muzyczne. 22 kwietnia 1936 roku, dzięki zaangażowaniu władz oraz członków Stowarzyszenia, założono w Toruniu orkiestrę symfoniczną, a jej inauguracyjny koncert odbył się 21 grudnia tegoż roku. W tym samym czasie władze województwa pomorskiego, miasta i Stowarzyszenia podjęli decyzję o budowie w Toruniu filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Wybuch II wojny światowej zaprzepaścił te plany. W 1939 roku PTM liczyło 428 członków i posiadało 8. oddziałów, m.in. w Chełmnie, Świeciu, Tczewie, Grudziądzu i Gdyni.

Od 1945

W 1945 roku reaktywowano Stowarzyszenie, co nie było łatwe, ponieważ wielu muzyków i pedagogów zginęło lub wyjechało z Torunia. Jego pierwszym powojennym dyrektorem został Zygmunt Chojnicki. W tym okresie Członkowie stowarzyszenia brali czynny udział w odbudowie życia muzycznego w mieście. Wspierali dydaktycznie utworzony w 1945 roku Instytut Muzyczny, kierowany przez Irenę Kurpisz-Stefanową. Na początku lat 50. XX wieku powołało do życia Społeczne Ognisko Artystyczne w Toruniu. Warto podkreślić, że Towarzystwo było inicjatorem powstania w powojennym Toruniu orkiestry symfonicznej, która jednak na skutek nacisków politycznych przetrwała tylko jeden sezon artystyczny. Pod koniec lat 90. XX wieku działalność Towarzystwa zawieszono. Reaktywowano je w 2012 roku z inicjatywy kompozytorki, Magdaleny Cynk-Mikołajewskiej. Towarzystwo współpracuje z: Dworem Artusa, Zespołem Szkół Muzycznych, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni[1][2][3][4][5].

Koncerty

Wybrane koncerty organizowane przez PTM:

  • „Koncerty Towarzyskie” - koncerty poświęcone postaciom niezwykle ważnym i zasłużonym dla kultury miasta
  • „Vivant Professores” - koncerty wykonywane przez nauczycieli ze szkoły muzycznej w Toruniu
  • „Poranki Seniora” - koncerty dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Toruniu

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie