Popielniczka

Typowa popielniczka
Staromodna popielniczka z niedopałkami papierosów

Popielniczka – naczynie służące do doraźnego gromadzenia popiołu z wyrobów tytoniowych oraz ich niedopałków i niedopałków zapałek. Większość popielniczek jest zaprojektowana w taki sposób, aby można było o nie opierać tlące się papierosy, cygaretki czy cygara.

Osobny rodzaj popielniczek to popielniczki dla palaczy fajek, ich konstrukcja ułatwia opróżnianie fajek z popiołu tytoniowego po jego wypaleniu.

Spotyka się popielniczki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany, plastiku i praktycznie każdego innego niepalnego materiału. Czasami są to przedmioty ozdobne, eleganckie, pamiątkowe, a czasami nawet będące dziełami sztuki. Spotykany jest również szereg popielniczek zamykanych, o różnorodnych mechanizmach zarówno gaszenia, jak i ukrywania zawartości.

W niektórych pomieszczeniach publicznych np. w hotelach, centrach kongresowych itp. miejsce do strzepywania popiołu jest wyłożone bardzo drobnym piaskiem, który skutecznie ukrywa nawet duże ilości popiołu. Jednocześnie w piasku tym ukryta jest łatwo wyjmowalna metalowa siatka o dość dużych oczkach. Wsunięcie jej w piasek nadaje powierzchni piasku drobną fakturę dodatkowo ukrywającą popiół, a jednocześnie umożliwia ona częste opróżnianie powierzchni z niedopałków.

Dzisiaj popielniczki przestają być eksponowanymi elementami wystroju wnętrz, co jest konsekwencją ogólnoświatowej tendencji walki z nikotynizmem. Bywa nawet tak jak w toaletach samolotów starszych typów, w których nad popielniczką widnieje napis przypominający o zakazie palenia. Jednym z nielicznych miejsc, w których popielniczki nadal bywają eksponowane, są bary. Tam też powierzchnia popielniczek jest jedną z ostatnich miejsc wykorzystywania ich powierzchni w celach reklamowych – związanych jednak głównie z samymi papierosami.

Wcześniej popielniczki, jako przedmiot towarzyszący człowiekowi niemal we wszystkich pomieszczeniach, były bardzo często ozdabiane najrozmaitszymi reklamami z niemal każdej dziedziny, jak również same przybierały bardzo różne kształty nawiązujące do reklamowanych wyrobów. Przykładem może być polska popielniczka z lat 60. XX wieku – reklama ówczesnej firmy „Stomil”, w postaci szklanego spodka otoczonego miniaturową, grubą oponą.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Cigarette in white ashtray.jpg
Autor: © 2005 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 2.5
zapalony papieros w popielniczce / popielniczka
Popielniczka z niedopałkami papierosów.jpg
Autor: Igor Kamiński, Licencja: CC BY 3.0
Fotografia staromodnej popielniczki, w której znajdują się niedopałki papierosów.