Portal:Śródziemie/Artykuł miesiąca/2011

Zestawienie artykułów prezentowanych w Portalu Śródziemie w rubryce Artykuł miesiąca w 2011 roku.

Styczeń

John Ronald Reuel Tolkienangielski filolog, filozof chrześcijański i jeden z prekursorów gatunku fantasy, twórca Śródziemia.

Autor trzech opowieści dziejących się w tym mitycznym świecie: eposu Władca Pierścieni, mitologii Silmarillion i baśni Hobbit oraz kilku krótkich form, opowiadań baśniowych nie związanych, lub luźno związanych, z wielką mitologią (tzw. legendarium Śródziemia), którą tworzył praktycznie przez całe życie. Pierwsze wersje jego tekstów, jak i niewydane za życia materiały, opublikowano w dwunastotomowym cyklu History of the Middle-earth, opracowanym i wydanym przez Christophera Tolkiena.

Za dorobek naukowy i literacki otrzymał wiele nagród i honorowych doktoratów w Holandii, Irlandii, Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych, oraz najwyższe wyróżnienie państwowe – Order Imperium Brytyjskiego, odznaczenie przyznawane najwybitniejszym brytyjskim twórcom i najsłynniejszym osobistościom.

Luty

Nortowie – federacja plemion ludzi zamieszkujących Rhovanion, potomków starożytnych Edainów.

W Trzeciej Erze odgrywali dość znaczącą rolę, związani bliskim sojuszem z królestwem Gondoru. Skutecznie wspierali wtedy to państwo w odpieraniu najazdów Easterlingów aż do czasu przybycia Woźników.

Od Nortów wywodzili się Éothéodzi i Rohirrimowie.

Marzec

Emblema Durin.svg

Ród Durina – najstarszy i najważniejszy z krasnoludzkich rodów, założony przez Durina Nieśmiertelnego.

Przedstawiciele tego rodu władali szczepem krasnoludów nazywanym Długobrodymi lub plemieniem Durina. Ich najstarszą i najwspanialsza siedzibą było Khazad-dûm.

Członkami tego rodu byli m.in. Thorin Dębowa Tarcza, Balin, Dáin Żelazna Stopa czy Gimli.

Kwiecień

Tengwar alphabet.png

Tengwar – system znaków do zapisu quenyi, wymyślony i opracowany przez Fëanora w Amanie.

Do Śródziemia trafił wraz z nim i pozostałymi Ñoldorami, którzy ścigali Morgotha po zatruciu Dwóch Drzew i kradzieży Silmarilli.

W ciągu następnych stuleci tengwar upowszechniał się tak, że stosowano go nie tylko wśród elfów, ale i innych ludów Śródziemia. System ten z powodzeniem służył też zapisowi innych niż quenya języków, sindarinu, westronu a nawet Czarnej Mowy.

Tengwar jest prosty w zapisie, ponieważ składa się głównie z powtarzających się elementów – podstawowe litery składają się z rdzenia (telco: krótkiego, przedłużonego, bądź opuszczonego) i łuku (lúva: w prawo, lewo, podwójne), a połowa z nich ma jeszcze podkreślenie łuku. Spośród nich za podstawowe i pierwotne uważano te znajdujące się w pierwszym rzędzie od góry. Istnieją również litery dodatkowe o bardziej złożonej konstrukcji.

Maj

Elendil – jedna z ważniejszych postaci w historii Śródziemia, przodek Aragorna. Był Dúnadanem, pierwszym władcą Arnoru i Gondoru.

Udało mu się uciec przed Upadkiem Númenoru, wraz z synami, Isildurem i Anárionem. Założyli w Śródziemiu nowe królestwa, Arnor i Gondor.

Elendil utrzymywał przyjazne stosunki z Gil-galadem, władcą elfów. W obliczu zagrożenia ze strony Saurona obaj władcy zawarli przymierze nazwane Ostatnim Sojuszem

W filmie Władca Pierścieni, w reżyserii Petera Jacksona, Elendila zagrał Peter Mackenzie.

Czerwiec

Aragorn II.jpg

Aragorn II – szesnasty Wódz Dúnedainów Północy, władca i odnowiciel Zjednoczonego Królestwa Arnoru i Gondoru, jeden z bohaterów Wojny o Pierścień.

Urodził się 1 marca 2931 roku Trzeciej Ery. Był synem Arathorna II i jego żony Gilraeny, bezpośrednim potomkiem Elendila i Isildura, założycieli dynastii królów Gondoru i Arnoru.

Znano go pod wieloma innymi imionami m.in. Estel, Elessar, Obieżyświat, Thorongil.

W filmie Władca Pierścieni, w reżyserii Petera Jacksona, Aragorna zagrał Viggo Mortensen.

Lipiec

Arwenapółelfka, córka Elronda i Celebríany, wnuczka Galadrieli i Celeborna. Jej starszymi braćmi byli bliźniacy Elladan i Elrohir.

Urodziła się w 241 roku Trzeciej Ery. Wychowywała się w Lothlórien i Rivendell. Tam właśnie, w 2951 roku Trzeciej Ery, spotkała Aragorna II, Wodza Dúnedainów. Spotkanie to, jak się później okazało, wpłynęło na życie ich obojga.

W filmie Władca Pierścieni, w reżyserii Petera Jacksona, Arwenę zagrała Liv Tyler.

Sierpień

IsildurDúnadan, najstarszy syn Elendila Wiernego, król Gondoru i Arnoru, przodek Aragorna.

Po uratowaniu się z zagłady swojej ojczystej wyspy, Númenoru, osiedlił się w Śródziemiu, gdzie wraz z bratem Anárionem, założył nowe państwo, królestwo Gondoru. Wspólnie nim rządzili, a swego ojca uznawali za pierwszego władcę i zwierzchnika, noszącego tytuł Najwyższego Króla.

Isildur wziął udział w wojnie Ostatniego Sojuszu z Sauronem.

Wrzesień

Thorin in blue mountains.jpg

Thorin Dębowa Tarczakrasnolud, król plemienia Durina, jedyny syn Thráina II. Był przywódcą wyprawy, podjętej w 2941 Trzeciej Ery, której celem było odzyskanie bogactw Samotnej Góry, dawnej siedziby plemienia, zajętej przez smoka Smauga.

Swój przydomek, Dębowa Tarcza, zawdzięczał udziałowi w bitwie w dolinie Azanulbizar. Podczas walki z orkami Thorin stracił tarczę, odrąbał więc toporem gałąź dębu i używał jej bądź jak tarczy, bądź jako pałki.

W przygotowywanym obecnie filmie Hobbit, reżyserowanym przez Petera Jacksona, Thorina Dębową Tarczę zagra Richard Armitage.

Październik

Smaugognisty smok skrzydlaty, największy stwór tej rasy w Trzeciej Erze.

Znęcony wieściami o bogactwie krasnoludów z Samotnej Góry, zaatakował ich siedzibę w 2770 roku. Zdobył ją i wypędził dotychczasowych mieszkańców, zabijając wielu spośród nich. Spustoszył całą okolicę i zniszczył sąsiednie miasto ludzi, Dale.

Po wielu latach, w 2941 roku Thorin Dębowa Tarcza, prawowity władca Ereboru, podjął wyprawę, pragnąc dokonać zemsty na smoku i odzyskać zagrabione bogactwa.

Według fikcyjnej etymologii Tolkiena, oryginalne imię smoka w języku mieszkańców Dale brzmiało Trágu. Pisarz zastąpił je słowem smaug, będącym formą czasu przeszłego od pierwotnego, germańskiego czasownika smeugan (staronordyckie smjúga, forma przeszła smaug), który znaczy przeciskać się przez dziurę.

W przygotowywanym obecnie filmie Hobbit, reżyserowanym przez Petera Jacksona, postać Smauga będzie wygenerowana komputerowo, natomiast głosu użyczyć mu ma Benedict Cumberbatch.

Listopad

Bitwa Pięciu Armii – batalia stoczona 23 listopada 2941 roku Trzeciej Ery pomiędzy armią goblinów i wargów a połączonymi siłami ludzi, elfów i krasnoludów.

Doszło do niej kilkanaście dni już po śmierci smoka Smauga. Podczas gdy ludzie z Esgaroth i elfowie z Mrocznej Puszczy toczyli spór z krasnoludami Thorina Dębowej Tarczy o bogactwa Samotnej Góry, nadciągnęła wielka armia goblinów, których zamysłem było wykorzystanie zamieszania i podbicie całości okolicznych ziem. W obliczu tego ataku zwaśnione strony stanęły do wspólnej walki z najeźdźcami.

Bitwa, w której brał też udział Bilbo Baggins, była niezwykle dramatyczna w przebiegu. Zwycięstwo raz było bliżej sojuszników, a raz szala przechylała się na stronę goblinów. O jej wyniku ostatecznie przesądziło przybycie Beorna.

Grudzień

Drużyna Pierścienia – dziewięciu wędrowców, których misja miała decydujące znaczenia w wielkim konflikcie z Sauronem, w końcu Trzeciej Ery. Wywodzili się spośród Wolnych Ludów Śródziemia: elfów, krasnoludów, ludzi i hobbitów.

Dziewięciu Piechurów, jak ich również nazywano, wyruszyło w drogę z Rivendell, 25 grudnia 3018 roku Trzeciej Ery.

Najważniejszego i zarazem najtrudniejszego zadania, spośród członków Drużyny, podjął się Frodo Baggins, którym miał dotrzeć z Jedynym Pierścieniem do Góry Przeznaczenia w Mordorze, krainie Saurona, bowiem tylko tam można było zniszczyć złowrogi, magiczny klejnot.

Pozostali uczestnicy wyprawy, do której zgłosili się z własnej woli, nie mieli obowiązku towarzyszyć mu do końca. Każdy z nich mógł w wybranej przez siebie chwili zawrócić lub udać się w inne miejsce. Ich plany pokrzyżowały wydarzenia, które rozegrały się 26 lutego 3019 roku Trzeciej Ery.

Media użyte na tej stronie

Aragorn II.jpg
Autor: Gregor Roffalski (user:Sigismond in Tolkien Gateway), Licencja: GFDL
Aragorn II, son of Arathorn, the dúnadan.
Tengwar alphabet.png
Tengwar with letter names. Font used is (c) Copyright 1988, 1994 Michael Urban
Thorin in blue mountains.jpg
Autor: Neral, Licencja: CC BY 3.0
Thorin Oakenshield in his forge
Emblema Durin.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Emblema personal de Durin el Inmortal, según la descripción del grabado en piedra de las puertas de las Minas de Moria que J. R. R. Tolkien da en El Señor de los Anillos.