Portal:Archeologia


Archeologia w polskojęzycznej Wikipedii

StonehengeWózek z Trundholm

Koloseum w Rzymie

Archeologia - nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Czy wiesz, że...
  • Schorzenia kręgosłupa oraz stawów, a także urazy układu kostnego - to najczęstsze schorzenia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Kałdusa i Gruczna (woj. kujawsko-pomorskie). Takie dane to efekt studiowania ponad 2 tys. szkieletów odkrytych na cmentarzyskach w pobliżu tych osad. Ciężka praca fizyczna, nieprawidłowe odżywianie a także złe warunki higieniczne były przyczynami dolegliwości.
  • Na 4000 lat wydatowali naukowcy z Indii wiek przypadkowego znaleziska, jakim był odnaleziony w ziemi zestaw miedzianych przedmiotów. Odkryli też nowe stanowisko archeologiczne. Jak wyjaśnił Rakesh Tewari, szef Urzędu Archeologii stanu Uttar Pradesh, miedziany skarb o łącznej wadze 25 kilogramów składa się z różnych starożytnych artefaktów. W jego skład wchodzą dłuta, płaskie topory, haczykowate groty strzał, antropomorficzne figurki i pierścienie. Odkrycia dokonano w pobliżu wioski Udaipurwa w regionie Auraiya, w stanie Uttar Pradesh w północnych Indiach.
  • Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna. Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.
Sylwetka miesiąca
Gaston Maspero

Gaston Camille Charles Maspero - francuski archeolog i egiptolog. Syn włoskiego uchodźcy z Lombardii.

Od dzieciństwa pasjonował się starożytnym Egiptem. Ukończył Lycée Louis-le-Grand w Paryżu, a następnie egiptologię w École des Hautes Études. W 1872 został profesorem Collège de France. W 1880 stanął na czele Institut Français d'Archaeologie Orientale - francuskiej misji archeologicznej w Egipcie. Brał udział w odkryciach grobów w Deir el-Bahari.

Autor monumentalnego dzieła Histoire des peuples de l'Orient ancien. Jako pierwszy przetłumaczył i wydał Teksty Piramid. Był dyrektorem Muzeum Egipskiego w Bulak, a następnie w Kairze, które stworzył Auguste Mariette. Maspero wydał pięćdziesiąt tomów Catalogue Général, w których skatalogował zabytki kairskiego muzeum. W latach 1881-1886 i 1899-1914 był szefem Egipskiej Służby Starożytności w Kairze.

Jego uczniem był pierwszy polski egiptolog Tadeusz Smoleński. Syn Gastona Henri Maspero został znanym sinologiem.

Artykuł miesiąca
Siekierka z tulejką i topory ze zwisającym obuchem

Kultura grobów zrębowych (ros. kultura srubna) - jest to kultura archeologiczna epoki brązu. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznej formy pochówku wewnątrz komór zbudowanych z pali drewnianych ułożonych na zrąb.

Ukształtowaniu się kultury grobów zrębowych w XVIII wieku p.n.e. towarzyszyło zerwanie z metalurgicznymi ośrodkami północnokaukaskimi. Powstała ona na stepach nadwołżańskich, skąd zaczęła się ona rozprzestrzeniać w kierunku zachodnim. Jej pojawienie się miało miejsce w czasie zniszczenia dawnych twierdz znajdujących się w miejscowościach Livencovka i Karatajevo, należących do ludności kultury ceramiki wielowałeczkowej, co wskazuje na niepokojowy charakter ludności zrębowej. Niektórzy badacze wiążą kulturę grobów zrębowych z Kimmerami.

Omawianą kulturę datuje się według lat kalibrowanych na około 1800-1300 p.n.e. Dawniej wyróżniano jeszcze fazę młodszą tej jednostki kulturowej datowaną na XIV-VIII wiek p.n.e, zaś obecnie poszczególne grupy związane z tym okresem, określa się mianem odrębnych kultur postzrębowych (kultura chwalińska, kultura sabatinowska, kultura białozierska)...

Stanowisko miesiąca
Dziewiętnastowieczna dokumentacja z cmentarzyska w Hallstatt

Kompleks stanowisk archeologicznych w Hallstattcmentarzysko i kopalnia soli, leżące w miasteczku Hallstatt, położonym nad jeziorem o takiej samej nazwie w Górnej Austrii. Stanowisko te jest eponimiczne dla kultury halsztackiej z wczesnej epoki żelaza.

Kopalnia soli

Złoża soli położone są na wysokości 900–1200 m n.p.m., czyli przynajmniej 450 metrów nad lustrem wody w jeziorze Hallstatt. Ciągną się one wzdłuż północnej krawędzi Alp i posiadają 45% zawartości soli, przy czym złoża wydobywane w okresie halsztackim posiadały aż 70–84% zawartości czystej soli. Historia badań nad tą kopalnią sięga aż pierwszej połowy XIX wieku. Była ona badana w latach 1824–1831, 1846–1863, 1937–1939. Eksploatację złóż metodą górniczą zaczęto już w połowie VIII wieku p.n.e. i kontynuowano ją aż po czasy nowożytne. Kopalnia składa się z trzech grup wyrobisk: zachodniego, wschodniego i północnego...

WikiProjekt

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane rozwojem portalu do wzięcia udziału w WikiProjekcie na stronę projektu Archeologia.

Dyskusja

Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji na tematy archeologiczne Dyskusja portalu:Archeologia

Kategorie
Kategorie z dziedziny archeologii:
Archeologia według państw
Archeolodzy
Archeologia biblijna
Czasopisma archeologiczne
Instytucje archeologiczne
Kultury archeologiczne
Archeologia Mezopotamii
Muzea archeologiczne
Oszustwa archeologiczne
Stanowiska archeologiczne
Teoria i metodologia archeologii
Źródła archeologiczne


Hasła podstawowe z archeologii


Wybrane pojęcia

Jeśli jeszcze nie wiesz co oznaczają poniższe pojęcia, może czas to sprawdzić?

Osada tellowa, AZP, Typologia, Świadki profilowe, Poziom osadniczy, Etnogeneza, Eksploracja arbitralna, Dokumentacja rysunkowa, Biostratygrafia, Archeologia Żywa, Archeologia niedestrukcyjna, Archeologia lotnicza, Węgielnica pryzmatyczna, Pomnik historii, Dziedzictwo archeologiczne, Europejskie Stowarzyszenie Archeologów, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Wojewódzki konserwator zabytków, Traseologia.

Ilustracja miesiąca
Dobrze wykonany rysunek ostrza trzoneczkowatego pochodzącego z kultury świderskiej. Bardzo ważne jest to, że przedstawiono skalę oraz istnieje odpowiednia ilość fal odbicia, co sprawia, że rysunek jest przejrzysty. Autorem jest Albin L.
Nowe artykuły

Nowe artykuły

Kultura aterska, Kultura grobów zrębowych, Kultura abaszewska, Kultura ceramiki wielowałeczkowej, Krzemienica (archeologia), Kultura desneńska, Kultura Polada, Kultura Maros, Kultura Monteoru, Kultura Wietenberg, Kultura Vatya, Kultura Tei, Kultura Girla Mare, Kultura Verbicioara, Kultura ceramiki inkrustowanej, Kultura brązu katalońskiego, Kultura brązu walencjańskiego, Kultura El Argar, Kultura straubińska, Kultura majkopska, Kultura Kisapostag, Kultura kuro-arakska, Krąg kultur mogiłowych, Kultura nordyjska, Andrzej Buko, Kultura wieterzowska, Kultura madziarowska, Kultura grobów katakumbowych, Dysk z Nebry, Kultura Nagyrév, Wózek z Trundholm, Kultura Samogyvár-Vinkovci, Grupa Csepel, Kultura Hatvan, Kultura Glina III-Schneckenberg, Kultura Vučedol-Zók

Pomoc

Jeśli chcesz pomóc w rozwoju artykułów związanych z archeologią na Wikipedii zapoznaj sie z zasadami ich tworzenia oraz z obowiązującymi regułami jakie tutaj panują. Oto kilka pomocnych linków, które pozwolą Ci odnaleźć się w świecie Wikipedii i Archeologii :

  • Jak edytować Wikipedię
  • Ogólne zalecenia edycyjne
  • Jak napisać doskonały artykuł
  • Jak unikać błędów
  • Neutralny punkt widzenia
Zasoby

Zobacz też:


Inne Portale w polskiej Wikipedii
Wikiprojekt Antropologia.gif
Acanthusornament, Nordisk familjebok.PNG
Geological hammer.svg
Iwo Odrowąż.PNG
Tut cartouche infofocalpoint.gif
AntropologiaArchitekturaGeologiaHistoriaStarożytny Egipt
Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Swiderian point.jpg
Świderskie ostrze trzoneczkowate
Wikiprojekt Antropologia.gif
Autor:

INFORMATION

, Licencja: CC-BY-SA-3.0

(original)This is a scan from a 35mm photo which I took in the mid 1970s at Ludlow, Shropshire, England. It shows a mediaeval wood carving of a "Green Man", one of two almost identical figures on a misericord in the parish church. The picture was originally monochrome and has been sepia-toned. This scan is in the Public Domain (however, I retain ownership and copyright of the original negative and any higher-resolution scans derived from it). If this image is used outside Wikipedia a photographer's credit (Simon Garbutt) would be much appreciated!

(derivative): used as a logo for Anthropology Wikiproject at pl-wiki
Solvogn.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Iwo Odrowąż.PNG
Iwo Odrowąż seal
Stonehenge.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Wigulf~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Bãi đá cổ Stonehenge Edytuj to w Danych Strukturalnych na Commons
Srubna culture05.jpg
Autor: EvgenyGenkin, Licencja: CC BY 2.5
Objects found during excavations
Geological hammer.svg
Autor: Nejmlez, Licencja: CC BY-SA 2.5
Młotek geologiczny
Colosseum in Rome-April 2007-1- copie 2B.jpg
Autor: Diliff, Licencja: CC BY-SA 2.5
A 4×4 segment panorama of the Colosseum at dusk. Taken by myself with a Canon 5D and 50mm f/1.8 lens at f/5.6.