Portal:Ateizm

Ateizm w polskojęzycznej Wikipedii
Atom of Atheism-Zanaq.svg

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych ateizmem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym pojęciem.

Ateizm – pogląd w jednoznaczny sposób odrzucający wiarę w istnienie Boga lub bogów. Ateizm tłumaczy zjawiska świata bez odwoływania się do przyczyn nadnaturalnych; jako składnik refleksji filozoficznych, najczęściej łączy się z postawą racjonalistyczną i materialistyczną. czytaj więcej...

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj
Cytat miesiąca
Wikiquote-logo.svg "Wiara religijna to stan psychicznej niedojrzałości, a religia przypomina dzieciństwo z uwagi na to, że zajmuje miejsce dziecięcych fantazji, które pomagają człowiekowi radzić sobie ze swoją bezradnością" Sigmund Freud
Czy wiesz, że ...
  • ... ateizm najczęściej łączy się z racjonalizmem światopoglądowym, sceptycyzmem i humanizmem?
  • ... jednym z powodów skazania Sokratesa na karę śmierci było oskarżenie o niewiarę w bogów?
  • ... Karol Darwin miał zostać anglikańskim pastorem, jednak zainteresowanie przyrodą i odkrycie teorii ewolucji sprawiło, że porzucił wiarę w Boga?
  • ... papież Leon X był przez niektórych autorów oskarżany o ateizm?
  • ... w Polsce w ostatnich kilku latach odsetek osób deklarujących siebie jako ateiści powiększył się dwukrotnie?
  • ... według spisu ludności w Czechach z 2001 59% ludności deklarowało ateizm?
Sylwetka Miesiąca
Arthur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer (ur. 22 lutego 1788 w Gdańsku, zm. 21 września 1860 we Frankfurcie nad Menem) – filozof niemiecki, przedstawiciel pesymizmu w filozofii. Artur Schopenhauer urodził się w Gdańsku w domu przy ul. Św. Ducha 47 (stary numer 114) jako syn zamożnego kupca Heinricha Florisa i literatki Johanny z domu Trosiener. W 1793 r., po zajęciu Gdańska przez Prusy, rodzina Schopenhauerów wyemigrowała do Hamburga. Początkowo Artur przygotowywał się z woli ojca do zawodu kupieckiego. Ojciec sprowadzał do domu prywatnych nauczycieli, dbając o rozwój intelektualny swego syna. Po śmierci ojca przeniósł się z matką do Weimaru, gdzie przygotowywał się do studiów uniwersyteckich, tam też zetknął się z Wielandem, Friedrichem Majerem i Goethem, który go skłonił do badań nad barwami („Über das Sehen und die Farben”, 1816).


czytaj więcej...
Artykuł Miesiąca
Światopogląd racjonalistyczny inaczej zwany współczesnym racjonalizmem – postawa umysłowa, która bezwarunkowo akceptuje wyższość rozumu nad innymi narzędziami poznawczo-wartościującymi, i dąży do ustanowienia systemu filozofii i etyki weryfikowalnej przez doświadczenie i niezależnej od wszelkich arbitralnych założeń i autorytetów.

Racjonalizm odrzuca przyjmowanie na samą tylko wiarę religijnych, filozoficznych, społecznych i politycznych dogmatów, choć nie jest całkowicie ateistyczny, ani rewolucyjny społecznie. Racjonaliści przyjmują tylko te spośród aksjomatów, elementów wiedzy i wierzeń, które dają się uzasadnić na podstawie czysto logicznego myślenia oraz empirycznego poznania. Wśród zwolenników racjonalizmu znajdują się zarówno ateiści, jak i agnostycy oraz deiści i teiści.

więcej...
Tematy związane z ateizmem
Ateizm w projektach siostrzanych
Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg

Media użyte na tej stronie