Portal:Urugwaj

 < Portale < Geografia < Urugwaj


WIKIPORTAL URUGWAJ

Coat of arms of Uruguay.svg
Urugwaj

Urugwaj, którego pełna nazwa to Wschodnia Republika Urugwaju jest państwem leżącym w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Rzeka Urugwaj na zachodzie oraz estuarium La Platy na południu stanowią granicę z Argentyną, natomiast na północy graniczy z Brazylią.

Stolicą oraz największym miastem tego niewielkiego kraju jest skupiające 44% jego ludności - Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy.

Przed uzyskaniem niepodległości w 1828 Urugwaj stanowił część hiszpańskiego Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).

W miarę stabilna jak na latynoamerykańskie warunki sytuacja polityczna Urugwaju sprawiła, że już przed II wojną światową kraj ten dorobił się miana "latynoskiej Szwajcarii". Nie mniej jednak od początku XXI wieku gospodarka Urugwaju przeżywa problemy.

Urugwaj jest powszechnie znany jako kraj gauchos. Nie mniej jednak kraj ten szczyci się imponującymi tradycjami artystycznymi i literackimi – stąd wywodzi się wielu słynnych malarzy, poetów, powieściopisarzy i dramatopisarzy.

Więcej na temat Urugwaju...


Podział administracyjny

Urugwaj dzieli się obecnie na 19 departamentów (departamentos). Podział ten kształtował się przez cały XIX wiek. Początkowo w 1816 wydzielono 6 departamentów. Później wydzielano kolejne aż do 1885, kiedy powstał ostatni departament Flores.


Czytaj dalej...

Grafika na miesiąca

River Plate.jpg
Ujście Urugwaju do estuarium Rio de la Plata

Ludzie

Eduardo Hughes Galeano (ur. 3 września 1940 w Montevideo, Urugwaj) - dziennikarz, którego książki przetłumaczono na wiele języków świata. Jego dzieła łączą w sobie elementy dokumentu, fikcji, reportażu, analizy politycznej i historycznej.

Do zrobienia

AllendeCamino MaldonadoDoloresJuan Antonio ArtigasLomas de SolymarPaso de CarrascoProgresoSanta LuciaSolymarRufino BauzáJohn CoeHernando Arias de SaavedraNicolás PasquetJesús MoraesHelen VelandoAlfredo ZitarrosaFabio ZerpaAmanda BerenguerHugo AchúgarAntonio LussichHermenegildo SábatEmir Rodríguez MonegalCarlos Vaz Ferreira

Artykuł miesiąca

Uruguay en la Copa América 2007.jpg

Reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej, zwana Charrúas, jako pierwsza w historii zdobyła Puchar Świata. Wynik z 1930 roku powtórzyła jeszcze w 1950 roku oraz trzykrotnie zajęła czwarte miejsce (1954, 1970, 2010).

Na początku XX w. Urugwaj był jednym z bogatszych krajów Ameryki Południowej, nie trapionym przez wewnętrzne wstrząsy i rewolucje. Wówczas właśnie urugwajska młodzież od ósmego roku życia ujęta była w karby powszechnych ćwiczeń fizycznych. Z niej wyrosło pokolenie piłkarzy „Urusów”, którzy na pierwszym mundialu pokonali w finale 4:2 Argentynę. Dwadzieścia lat później podopieczni Juana Lópeza, wśród których znajdowali się Juan Alberto Schiaffino, Óscar Míguez, Alcides Ghiggia, czy Roque Gastón Máspoli, w finałowym meczu ograli 2:1 Brazylijczyków. Ostatni sukces na mundialu Urugwajczycy odnieśli w 1970 roku, kiedy po porażkach w półfinale z Brazylią i w spotkaniu o trzecie miejsce z RFN, zajęli ostatecznie czwartą lokatę. W 2010 roku ponownie „Urusi” pokazali, że są potęgą futbolu. W grupie zremisowali z poprzednimi wicemistrzami 0:0, w drugim meczu przejechali się po gospodarzach wygrywając 3:0. W ostatnim meczu grupowym reprezentacja „Urusów” wygrała spokojnie z Meksykiem 1:0. Urusi wyszli z 1 miejsca bez straty bramki. Następnym rywalem Urugwaju w 1/8 finału okazała się drużyna Korei Południowej, z którymi Urugwaj wygrał 2:1. W ćwierćfinale na Urugwaj czekała reprezentacja Ghany i najbardziej dramatyczny mecz mistrzostw. Po remisie 1:1 do regulaminowego czasu gry sędzia musiał doliczyć kolejne 30 minut. W 120 minucie natomiast Ghana miała świetną okazję na gola jednak Luis Suarez... wybił piłkę ręką z bramki.

Czytaj dalej...


Zalążki artykułów

José Ignacio Las Piedras Nueva Helvecia El Pinar Juan Lacaze Minas Zbiornik Río Negro Piriápolis Bañados del Este 33 podróż apostolska Jana Pawła II Colegio Stella Maris Palacio Estévez Rosita Melo Gerardo Matos Rodríguez Luis Eduardo Pérez

Inne Wikiportale

Portal.svg

Media użyte na tej stronie

Uruguay en la Copa América 2007.jpg
Autor: Johann Cárdenas, Licencja: Attribution
Selección de fútbol de Uruguay previo al partido contra Venezuela, durante la Copa América 2007, en el estadio Pueblo Nuevo de San Cristóbal, Venezuela.
Eduardo galeano 002.png
Eduardo Galeano at Madrid Feria del Libro 2008
River Plate.jpg
Zdjęcie satelitarne rzeki La Plata