Pozdrowienia z Rosji (film)

Pozdrowienia z Rosji
From Russia with Love
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

sensacyjny
akcji

Data premiery

10 października 1963 (Wielka Brytania)
8 kwietnia 1964 (USA)

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Stany Zjednoczone

Język

angielski, rosyjski, turecki, romski

Czas trwania

111 min

Reżyseria

Terence Young

Scenariusz

Richard Maibaum
Johanna Harwood na podstawie powieści Iana Fleminga

Główne role

Sir Sean Connery
Daniela Bianchi

Muzyka

John Barry

Zdjęcia

Ted Moore

Scenografia

Syd Cain

Montaż

Peter R. Hunt

Produkcja

Harry Saltzman
Albert R. Broccoli

Wytwórnia

Danjaq
Eon Productions

Dystrybucja

United Artists

Budżet

2 000 000 $

Poprzednik

Doktor No (1962)

Kontynuacja

Goldfinger (1964)

Pozdrowienia z Rosji[a] (ang. From Russia with Love) – drugi oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, zrealizowany na podstawie piątej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1957 roku. Po raz drugi w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery.

Fabuła

Międzynarodowa organizacja przestępcza WIDMO pragnie przejąć ściśle tajne, służące do szyfrowania wiadomości radzieckie urządzenie o nazwie „Lektor”. Kierownictwo postanawia jednocześnie zabić agenta 007 Jamesa Bonda. Pracownica ambasady radzieckiej w Stambule oferuje wywiadowi brytyjskiemu przekazanie „Lektora” pod warunkiem, że Bond przyjedzie po maszynę osobiście. Agent, przeczuwając pułapkę, wyrusza do Turcji.

Produkcja

Po sukcesie filmu Doktor No Ian Fleming wybrał się do Stambułu, by wspólnie z producentami filmowej serii szukać lokalizacji do „Pozdrowień z Moskwy”. Wbrew temu, co sugeruje tytuł, akcja w przeważającej mierze dzieje się nie w Moskwie, a w pociągu Orient Express, Wenecji i Stambule. Jeden z producentów, Cubby Broccoli, wspomina: „W Londynie Fleming zachowywał się konwencjonalnie, za to w Stambule potrafił się otworzyć, najwyraźniej był w swoim żywiole. Uwielbiał chodzić na tamtejsze bazary. Wszystkimi zmysłami chłonął kolory, dźwięki i zapachy. Największe wrażenie robił na nim taniec brzucha. Wyznał, że do tej pory za najseksowniejszą część kobiecego ciała uważał piersi, ale w Stambule zrozumiał, że to brzuch jest najbardziej oszałamiającym wyrazem kobiecości”. W filmie znalazła się przepełniona erotyzmem scena tańca brzucha. Wydawać by się mogło, że „Pozdrowienia z Moskwy” to film nienastręczający producentom większych problemów. Zwłaszcza, że po sukcesie „Doktora No” podwojono budżet. A jednak nieźle się namęczyli, szukając odpowiedniej dziewczyny do roli Rosjanki, Tatiany Romanovej. Tym razem miała to być idealna słowiańska uroda, zdolna zwabić agenta 007 w śmiertelną pułapkę, ale i zachwycić widzów. Wytypowano 200 aktorek, jednak żadna nie wydawała się odpowiednia. Poszukiwania przeniosły się więc na łamy gazet. W odpowiedzi na anonse zgłaszały się tysiące kobiet. W końcu producenci natrafili na ideał. Ucieleśniała go włoska modelka Daniela Bianchi. Kolejnym nieoczekiwanym problemem okazała się lokalizacja. Zdjęcia w Stambule panowie Saltzman i Broccoli wspominają jako koszmar. Najpierw rozbił się helikopter z reżyserem na pokładzie i ranny Terence Young trafił do szpitala. Pewnego ranka samochód wiozący Danielę Bianchi na plan filmowy wypadł z drogi. Aktorka nie ucierpiała poważnie w wypadku, ale miała posiniaczoną twarz. Problemów dostarczał także scenariusz, który podczas pracy nad filmem był wielokrotnie zmieniany. W końcu scenarzyści postawili na akcję i gadżety. W filmie Q, grany przez Desmonda Llewelyna, po raz pierwszy wyposaża Bonda na misję, prezentując z wojskową dokładnością zawartość czarnej walizeczki. Agent określa ją jako „paskudny prezent gwiazdkowy”. Od tej walizeczki zaczyna się cała bondowska gadżetomania. W „Pozdrowieniach z Moskwy” pojawia się jeszcze „morderczy zegarek”, noszony przez Granta, który zamierza zabić Bonda, but Rosy Klebb, z którego wysuwa się zatrute ostrze i peryskop pod ambasadą rosyjską w Stambule.

Obsada

Uwagi

  1. Inny tytuł: Pozdrowienia z Moskwy.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Logo frwl uk.svg
From Russia With Love UK Logo