Prawo kłódkowe

Zarekwirowana komunistyczna prasa w Montrealu
Funkcjonariusze kanadyjskich służb czytają zarekwirowaną komunistyczną prasę w Montrealu
Kłódka na drzwiach siedziby redakcji komunistycznej gazety „La Clarté” w Montrealu

Prawo kłódkowe (fr. Loi du cadenas, ang. Padlock Law) – antykomunistyczna ustawa uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe Quebecu w 1937 głosami konserwatywnej partii Union Nationale. Ustawa dawała policji prawo pozasądowego zajmowania posesji i budynków w których drukowano, przechowywano lub rozpowszechniano komunistyczne lub bolszewickie treści (ustawa nie definiowała terminów „komunizm” i „bolszewizm”). Nazwa prawa wzięła się od faktu, że miejsca w których znaleziono takowe materiały zamykano kłódkami.

Przyczyny wprowadzenia prawa kłódkowego

W latach trzydziestych XX wieku w czasie wielkiego kryzysu w Kanadzie wzmogła się działalność Komunistycznej Partii Kanady. Choć pozostawała ona organizacją kadrową mającą niewielki wpływ na ruch pracowniczy, to przykład Związku Radzieckiego wzbudzał w Kanadzie obawy. W szczególności utworzenie 1200-osobowego oddziału wojskowego Mackenzie-Papineau Battalion i wysłanie go na hiszpańską wojnę domową było spektakularnym wyczynem kanadyjskich komunistów. Fakt zaangażowania w politykę międzynarodową spowodował zakaz działalności partii przez Rząd Federalny Kanady, jednak ta działała nadal w podziemiu. Szczególnie w konserwatywnym i katolickim Quebecu działalność komunistów spotkała się z zaniepokojeniem. Jednym z ich najzacieklejszych przeciwników był arcybiskup Quebecu Jean-Marie-Rodrigue Villeneuve, który widział w Komunistycznej Partii Kanady zagrożenie dla tradycyjnych wartości chrześcijańskich i samego kościoła. Po dojściu do władzy premier prowincji Quebec Maurice Duplessis zdecydował się na konfrontacyjny kurs przeciwko komunistom.

Prawo kłódkowe w praktyce

Prawo kłódkowe pozwalało na pozasądowe zajmowanie posesji i budynków, jeśli tylko istniało podejrzenie, że prowadzona jest w nich propagandowa działalność komunistyczna. Zarekwirowane materiały niszczono. Właścicielowi miejsca które zajęła policja groziło od trzech do dwunastu miesięcy więzienia za propagowanie komunizmu lub bolszewizmu. Prawo było nadużywane i w wielu przypadkach kierowano je nie tylko przeciwko komunistom, ale także socjalistom czy ruchowi związkowemu. Prawo uderzyło także w niektóre wspólnoty religijne, w szczególności w Świadków Jehowy[1].

Prawo kłódkowe zostało uznane przez wiele grup politycznych jako niekonstytucyjne i wymierzone w istotę demokracji oraz wolność słowa. Partie lewicowe i centrowe lobbowały u rządu federalnego, by ten użył swych wpływów i doprowadził do uchylenia ustawy, lecz bezskutecznie. Dopiero w 1957 Sąd Najwyższy Kanady unieważnił ustawę.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Padlock Law Montreal.jpg
Coséquence de la Loi ddu Cadenas, documents d'allégence communiste saisis et exposés à Hôtel de ville de Montréal
Padlocked newspaper.jpg
The doorway of the newspaper "La Clarte", a weekly communist newspaper, padlocked by the police in Montreal, Quebec, Canada. The Padlock Law (officially called "Act to protect the Province Against Communistic Propaganda") was an Act of the province of Quebec, passed on March 24, 1937 by the Union Nationale government of Maurice Duplessis, that was intended to prevent the dissemination of communist propaganda.
News. Communistic Literature BAnQ P48S1P02676.jpg
Nous voyons une salle de l'Hôtel de ville de Montréal jonchée de revues, colis et de documents divers d'allégeance communiste confisqués selon la loi du cadenas, notamment «La revue de Moscou», «La Clarté», «Soviet Russia Today». Trois hommes en civil en examinent le contenu.