Protesty separatystów w Charkowie

Protesty separatystów w Charkowie (2014)
prorosyjski separatyzm na Ukrainie
Ilustracja
Prorosyjskie transparenty przy pomniku Lenina (25 lutego 2014)
Czas

22 lutego8 kwietnia 2014

Miejsce

Charków, obwód charkowski (częściowo)

Terytorium

Ukraina

Przyczyna

niezadowolenie z Euromajdanu, obecność silnych ruchów prorosyjskich

Wynik

Opanowanie budynku administracji regionalnej przez służby specjalne, stłumienie prorosyjskich separatystów

Strony konfliktu
Ukraina Proukraińscy protestującyRosja Prorosyjscy protestujący i separatyści
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia49°55′N 36°19′E/49,916667 36,316667

Protesty separatystów w Charkowie – seria protestów i wydarzeń politycznych w Charkowie na Ukrainie w 2014 roku spowodowanych prorosyjskim separatyzmem na Ukrainie oraz wydarzeniami Euromajdanu.

Geneza

Charków posiada silne powiązania gospodarczo-społeczne z Rosją z powodów historycznych i geopolitycznych[1], dominującym językiem jest rosyjski[1]. Merem miasta był wówczas Hennadij Kernes należący do prorosyjskiej[2] Partii Regionów, która posiadała największe poparcie we wschodniej i południowej części Ukrainy[1]. Od początku wydarzeń związanych z Euromajdanem w Charkowie następował coraz większy rozłam społeczeństwa. Mieszkańcy i władze miasta odnosili się sceptycznie wobec ruchu Euromajdanu[3].

Historia

Luty 2014

22 lutego 2014 roku w Pałacu Sportu w ramach inicjatywy „Ukraińskiego Frontu” doszło do zjazdu radnych wszystkich szczebli z południowo-wschodnich terytoriów Ukrainy. Obecni byli merowie miast wschodu i południa Ukrainy: Charkowa, Sewastopola, Doniecka, szefowie obwodów: donieckiego, ługańskiego i dniepropietrowskiego oraz deputowani Partii Regionów. Zjazd stwierdził, że wydarzenia Euromajdanu w Kijowie doprowadziły do paraliżu władz i destabilizacji państwa. Została ogłoszona również następująca uchwała:

„My, organy samorządów lokalnych wszystkich szczebli, parlament Autonomicznej Republiki Krym i rada miejska Sewastopola postanowiliśmy wziąć odpowiedzialność za zapewnienie porządku konstytucyjnego i praw obywateli na naszym terytorium”

Organizatorzy wiecu opowiadali się za wprowadzeniem federacji z półautonomicznymi regionami na Ukrainie[4]. W okolicy Pałacu Sportu zebrało się 1500 sympatyków Antymajdanu[5]. Po zakończeniu zjazdu mer Charkowa Hennadij Kernes oraz gubernator obwodu charkowskiego Mychajło Dobkin opuścili terytorium Ukrainy[6]. Wieczorem, tego samego dnia, w mieście pod pomnikiem Lenina zabrali się zwolennicy Euromajdanu, którzy planowali rozebranie monumentu. Iwan Warczenko z Batkiwszczyzny namówił zebranych, aby poczekali z decyzją Rady Najwyższej o demontażu symboli komunistycznych w miejscach publicznych[7].

23 lutego zwolennicy Euromajdanu zablokowali budynek charkowskiej obwodowej administracji państwowej (COAP) domagając się dymisji Mychajła Dobkina. Do gabinetu głowy COAP wtargnęło trzydziestu działaczy, aby przeprowadzić „inspekcję”. Zdjęli i wynieśli oni portret Janukowycza do publiczności po czym go spalili[8]. W tym samym czasie pod pomnikiem Lenina zebrali się przeciwnicy jego demontażu. Monument ogrodzono i wprowadzono wartę, która miała go pilnować[9]. Tego samego dnia do miasta powrócił Hennadij Kernes oraz Mychajło Dobkin. Obaj politycy wystąpili przed przeciwnikami Euromajdanu na Placu Wolności i zapowiedzieli, że nie ustąpią ze stanowisk[10][11].

26 lutego zwolennicy antymajdanu, obrony pomnika Lenina, aktywiści Komunistycznej Partii Ukrainy oraz prorosyjscy sympatycy zorganizowali protest przeciwko dalszej kontroli euromajdańczyków nad budynkiem charkowskiej obwodowej administracji państwowej[12]. Uczestnicy protestu zdjęli z masztu siedziby COAP flagę Unii Europejskiej, a na jej miejscu powiesili rosyjską[13]. Po rozmowach z Kernesem protestujący postanowili ściągnąć flagę Rosji[14].

Marzec 2014

Ogrodzenie z prorosyjskimi transparentami przy pomniku Lenina (1 marca)
Widok głównego wejścia do siedziby Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej po przejęciu przez prorosyjskich separatystów (1 marca)

1 marca uczestnicy antymajdanowego wiecu „Za Charków” wzięli szturmem siedzibę COAP, w której znajdowała się część uczestników Prawego Sektora. Flaga Federacji Rosyjskiej została ponownie zawieszona przez moskiewskiego dziennikarza[15][16]. Podczas wtargnięcia rannych zostało 97 osób, wśród których dwie odniosły rany od broni palnej[17]. Według deputowanego Rady Najwyższej Witalijego Daniłowa w szturmie brali udział obywatele rosyjscy przywożeni autobusami z obwodu biełgorodzkiego[18]. Szacuje się, że przywiezionych zostało dwa tysiące Rosjan[19]. Do samoobrony i zwolenników Euromajdanu dołączyli aktywiści przybyli z innych regionów Ukrainy (obwodu połtawskiego oraz mikołajowskiego)[20]. Podczas zamieszek milicja w większości przyjęła bierną postawę[19].

2 marca pod pomnikiem Tarasa Szewczenki odbyła się manifestacja licząca od jednego do pięciu tysięcy zwolenników popierających integralność terytorialną Ukrainy[21].

5 marca na placu Wolności odbył się prorosyjski wiec, na którym zebrało się od jednego do pięciu tysięcy protestujących. Żądali oni dymisji nowego przewodniczącego COAP Ihora Bałuty[22][23].

8 marca odbył się wiec, na który według różnych szacunków wyszło od 2 do 15 tysięcy aktywistów z flagami Rosji i Ukrainy[24][25][26]. Demonstranci żądali dymisji rządu oraz przyznania charkowskiemu obwodowi statusu autonomii. Wieczorem około dziesięciu uzbrojonych aktywistów „Prawego Sektora” zaatakowało wiec. Część osób doznała obrażeń od kijów baseballowych, prętów oraz broni palnej[27].

10 marca odbyła się demonstracja zwolenników Euromajdanu, na którym obecny był Witalij Kłyczko. Antymajdanowcy zorganizowali kontrprotest gdzie skandowali „Rosja!”, „Faszyzm nie przejdzie!” oraz obrzucili polityka petardami[28].

Tablica upamiętniająca dwóch zmarłych podczas walk na ulicy Rymarskiej: „Tu 14 marca 2014 roku od kul neonazistowskich bojowników zmarli obrońcy Charkowa Artiom Żudow i Aleksy Szarow”
Kwiaty i znicze składane na placu Wolności ku pamięci dwóch zmarłych w trakcie zamieszek na ulicy Rymarskiej (23 marca)

W nocy z 14 na 15 marca doszło do awantur pomiędzy prorosyjskimi protestującymi a uczestnikami „Prawego Sektora” i „Patriotów Ukrajiny” na placu Wolności. Zamieszki przeniosły się na ulicę Rymarską 18 gdzie proukraińscy aktywiści zamknęli się w siedzibie Patriotów Ukrainy. Antymajdanowcy i charkowski „Opłot” rozpoczęli szturm, który przerodził się w walki z użyciem koktajlów mołotowa, granatów oraz broni palnej. Po stronie prorosyjskich separatystów brali udział Arsen Pawłow Motorola oraz Ignat Kromski Topaz. Wśród proukraińskich działaczy obecny był Andrij Biłecki[29]. Po stronie antymajdanu zginęli mieszkaniec Charkowa Artiom Żudow oraz Dniepra Aleksy Szarow[30]. Pięć osób odniosło rany postrzałowe w tym jeden milicjant[31]. Ranem milicja zatrzymała 38 uczestników zamieszek i skonfiskowała trzy obrzyny oraz trzy bronie myśliwskie[32].

23 marca odbył się wiec na placu Wolności liczący 5 tysięcy osób. Aktywiści podzielili się na dwie grupy, z których jedna przeszła pod obwodowe siedziby MSW Ukrainy oraz SBU, druga pod konsulaty Polski i Rosji. Uczestnicy marszów uczcili ciszą pamięć dwóch zmarłych 15 marca. Obecne były flagi rosyjskie i ukraińskie oraz skandowane były hasła prorosyjskie[33].

30 marca kibice „Metalist Charków” oraz „Szachtar Donieck” przeprowadzili marsz popierający integralność terytorialną Ukrainy[34].

Kwiecień 2014

Flaga Charkowskiej Republiki Ludowej
Prorosyjscy sympatycy i separatyści z flagami komunistycznymi okupujący siedzibę Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej
Funkcjonariusze MWS przed odbiciem budynku administracji regionalnej (7 kwietnia 2014)
Uzbrojeni funkcjonariusze w mundurach MWS po odbiciu budynku (8 kwietnia 2014)

Sytuacja w mieście znacznie pogorszyła się 6 kwietnia. Tego dnia odbył się wiec na Placu Wolności, podczas którego uczestnicy zażądali przeprowadzenia referendum w sprawie federalizacji i nadania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego[35]. Podczas demonstracji wybuchły zamieszki między jego zwolennikami a kilkudziesięcioma aktywistami Euromajdanu (według innych źródeł byli to członkowie „Prawego Sektora”[36]). W wyniku awantur kilka osób zostało rannych[37]. Dane policji podają, iż tego dnia około 3 tysiące osób wzięło udział w wydarzeniach w Charkowie. Prawie 400 funkcjonariuszy zapewniało ochronę porządku publicznego.

7 kwietnia na ulicy Sumskiej odbyły się dwie demonstracje: prorosyjska oraz zwolenników Euromajdanu. Prorosyjscy protestujący stanęli przed budynkiem regionalnej administracji państwowej, niektórzy z nich go zajęli. Grupa działaczy złożyła wniosek skierowany do przewodniczącego rady regionalnej Siergieja Czernowa z żądaniem zwołania nadzwyczajnej sesji rady regionalnej. Następnie na placu ponownie rozpoczęły się starcia prorosyjskich protestujących ze zwolennikami Euromajdanu. Separatyści ogłosili powstanie Charkowskiej Republiki Ludowej[38][39] oraz zaapelowali do byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i Federacji Rosyjskiej o pomoc w przeprowadzeniu pokojowego referendum na terenie obwodu charkowskiego[40]. Charkowski Berkut odmówił użycia siły przeciwko separatystom, którzy zajęli budynek[41]. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow szybko reagując na wydarzenia rozpoczął „operację antyterrorystyczną”.

Koło północy 8 kwietnia dosłano jednostki specjalne z innych regionów Ukrainy (w szczególności z Winnicy), które zostały rozmieszczone w Charkowie. Zajęły one budynek regionalnej administracji państwowej, zatrzymując ok. 70 mieszkańców obwodu charkowskiego oraz Charkowa[42][43][44]. Wśród zatrzymanych nie było obywateli rosyjskich.

W ramach operacji zamknięto stacje metra i centrum miasta[45][46][47][48]. Arsen Awakow stwierdził, iż podczas ataku nie użyto żadnej broni, a siły specjalne uwolniły budynek „bez żadnego wystrzału, granatów”[49]. Ostrzegł również, że w wyniku wydarzeń w Charkowie jedna trzecia pracowników służb mundurowych zostanie zwolniona: „Znaczna część milicji nie służyła ojczyźnie, lecz sabotowała operację”[49].

8 kwietnia protesty separatystów były kontynuowane. W pobliżu gmachu COAP aktywiści zablokowali i zaatakowali kamieniami i cegłami autobus, w którym znajdowali się wojskowi służb wewnętrznych[50]. Kilkudziesięciu prorosyjskich aktywistów próbowało ponownie wtargnąć do siedziby COAP[51].

9 kwietnia pod Kijowskim Sądem Rejonowym w Charkowie zebrało się około 100 osób, które protestowały przeciw zamiarom skazania 70 osób zatrzymanych po operacji antyterrorystycznej[52].

10 kwietnia obwodowy sąd administracyjny w Charkowie zakazał prorosyjskich manifestacji[53].

Po zlikwidowaniu Charkowskiej Republiki Ludowej

W wyniku szybkiej reakcji charkowskich i ukraińskich władz udało się uspokoić sytuację w mieście i powstrzymać tendencje separatystyczne w obwodzie charkowskim. Partia Regionów oraz jej działacze Hennadij Kernes i Michajło Dobkin zachowali swoje wpływy w polityce regionalnej[1]. 28 września 2014 roku w Charkowie odbyła się demonstracja, podczas której usunięto pomnik przywódcy bolszewików[54]. W okresie od 2014 do czerwca 2015 roku rosyjskie grupy dywersyjne przeprowadziły około 48 aktów terroru na Charkowszczyźnie: najtragiczniejszą w skutkach była eksplozja ładunku wybuchowego, dnia 22 lutego 2015 roku, podczas marszu w Charkowie upamiętniającego wydarzenia na kijowskim majdanie. Śmierć poniosły wówczas cztery osoby[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Obwód charkowski: krucha stabilność, OSW Ośrodek Studiów Wschodnich, 9 czerwca 2015 [dostęp 2021-08-14] (pol.).
  2. Partia Regionów, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-02-23].
  3. «Нас больше, и мы в тельняшках», lenta.ru, 30 stycznia 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  4. В Харькове решили отдать власть местным советам, kommersant.ru, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  5. Съезд в Харькове: на проспекте Жукова собирается Майдан и Антимайдан, politics.segodnya.ua, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  6. Руководители Харьковской области покинули территорию Украины, interfax.ru, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  7. Защитники памятника Ленину в Харькове вышли на пикет, interfax.ru, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  8. Перед обладминистрацией Харькова сожгли портрет Януковича, interfax.ru, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  9. Защитники памятника Ленину в Харькове вышли на пикет, interfax.ru, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  10. Mer Charkowa: Wiktor Janukowycz jest poza Ukrainą, onet.pl, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (pol.).
  11. Кернес вернулся с „деловой встречи” в Женеве и пошел на Антимайдан, pravda.com.ua, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  12. Защитники памятника Ленину в Харькове вышли на пикет, interfax.ru, 26 lipca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  13. Харьков поднял флаг России, mk.ru, 26 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  14. Кернес договорился. В Харькове перед горсоветом сняли российский флаг, korrespondent.net, 26 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  15. „Сейчас они стоят на коленях”. Из харьковской ОГА выбили сторонников Майдана, korrespondent.net, 1 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  16. Флаг над Харьковом: россиянин о своем выбросе адреналина, bbc.com, 4 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  17. В Харькове во время штурма здания ОГА пострадало 97 человек, korrespondent.net, 14 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  18. Драку на митинге в Харькове устроили пророссийские активисты из Белгорода – нардеп, korrespondent.net, 2 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  19. a b Grzegorz Żukowski, Narodziny społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Wywiad z Serhijem Żadanem, amnesty.org.pl [dostęp 2011-08-13] (pol.).
  20. Год с захвата Харьковской ОГА: как это было, rian.com.ua, 2 marca 2015 [dostęp 2011-08-13] (ros.).
  21. В Харькове проходит митинг в поддержку территориальной целостности Украины, korrespondent.net, 2 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  22. В Харькове на Площади Свободы проходит пророссийский митинг, unian.net, 5 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  23. Число собравшихся на митинге в Харькове выросло до 5 тысяч человек, tass.ru, 5 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  24. У Харкові проросійські активісти влаштували „антифашистську ходу”, bbc.com, 8 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ukr.).
  25. Пророссийский митинг в Харькове завершился антифашистским маршем, rosbalt.ru, 8 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  26. Около 7 тыс. человек выступили за предоставление Харьковской области полномочий автономии, iskra-news.info, 8 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  27. В Харькове около 10 бойцов „Правого сектора” напали на мирных митингующих, life.ru [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  28. В Харькове сторонники РФ забросали Кличко яйцами и петардами, unian.net, 10 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  29. Хронология кровавого противостояния в Харькове, vesti.ua, 15 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  30. В столкновениях в Харькове убиты два человека, за беспорядки арестованы 25 человек [Обновлено, фото, видео], kp.ua, 15 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  31. СТРЕЛЬБА НА РЫМАРСКОЙ. ХРОНОЛОГИЯ СОБЫТИЙ, atn.ua, 15 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  32. В Харькове 25 участников беспорядков на Рымарской отправили в СИЗО, vesti.ua, 16 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  33. Пять тысяч человек собрались на пророссийском митинге в Харькове, nbnews.com, 23 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-21] (ukr.).
  34. Фанаты Металлиста и Шахтёра вспомнили Путина плохими словами, korrespondent.net, 30 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  35. Сепаратисты проводят в Харькове три отдельных митинга, // УНИАН, 6 kwietnia 2014 [dostęp 2014-04-07].
  36. Харьков: избитых боевиков Правого сектора заставили ползти по коридору позора (ВИДЕО) – TOPNews.RU.
  37. В Харькове открыли уголовное дело по факту столкновения активистов Евромайдана и Антимайдана.
  38. Kolejna „republika ludowa”. Teraz w Charkowie, TVN24 [dostęp 2020-06-15].
  39. Paweł Kubala, Rozpad Ukrainy postępuje – powstała Charkowska Republika Ludowa, Parezja, 7 kwietnia 2014 [dostęp 2020-06-15] (pol.).
  40. Сепаратисты объявили о создании Харьковской народной республики, news.obozrevatel.com, 7 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  41. В Днепропетровске милиционеры с георгиевскими лентами оказались бойцами расформированного «Беркута» [dostęp 2015-04-27] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-13].
  42. В Харькове задержаны более 60 человек – Интерфакс.
  43. ХНР: Харьковская неудавшаяся республика.
  44. Украинские силовики переходят в контрнаступление. Милиция взяла под контроль здание облгосадминистрации в Харькове // «Коммерсантъ» от 08.04.2014.
  45. Для арестованных митингующих в Харькове устроили передачу вещей, // РИА Новости, 11 kwietnia 2014.
  46. В Харькове задержаны более 60 человек, // Интерфакс, 8 kwietnia 2014.
  47. МВД Украины: в Харькове проходит антитеррористическая операция, // Газета.ру, 8 kwietnia 2014.
  48. Глава МВД Украины обнаружил среди задержанных в Харькове «интересных личностей».
  49. a b Украина оградила территорию законом. С призывами к отделению борются на местах и в Раде // Газета «Коммерсантъ» № 60 от 09.04.2014.
  50. Вооруженные проросийские активисты напали на правоохранителей в Харькове, vesti.ua, 8 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  51. Пророссийские активисты на митинге в Харькове пытались штурмом взять здание обладминистрации, echo.msk.ru, 8 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  52. Около 100 человек собрались у суда в Харькове, ria.ru, 9 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  53. В Харькове суд запретил пророссийским митингующим проводить митинг в городе, 112ua.tv, 10 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  54. Runął pomnik Lenina w Charkowie. „Czekaliśmy na to 20 lat”, polskieradio.pl, 29 września 2014 [dostęp 2021-08-14].

Media użyte na tej stronie

Ukraine relief location map.jpg
Autor: Carport, Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical location map of Ukraine
Battle icon active (rifles).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Abstract crossed rifles symbol on sunburst
Great emblem of the National Guard of Ukraine.svg
Great emblem of the National Guard of Ukraine.svg
2014. Харьков 049.jpg
Autor: Victor Vizu, Licencja: CC BY-SA 3.0
Харьков, 1 марта, вечер. Здание Харьковской областной администрации.([1]).
ХОГА после штурма Ягуаром и наемниками 2.JPG
Autor: Vizu, Licencja: CC BY-SA 3.0
ХОГА сразу после штурма
Место перестрелки у офиса "Просвіта" на Рымарской 18, доска (cropped).jpg
The place of execution at night from 14 to 15 March 2014 by nationalists of the "Right Sector" of seven Kharkiv citizens. Kharkov, Rymarskaya street.
Security Service of Ukraine Emblem.svg
Emblem of the Security Service of Ukraine
Захвачена російськими найманцями і проросійськи громадянами України Харківська ОДА. 7 квітня 2014.jpg
Autor: Oleksandr Musiiko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Захвачена російськими найманцями і проросійськи громадянами України Харківська ОДА. 7 квітня 2014
2014. Харьков 081.jpg
Autor: Vizu, Licencja: CC BY-SA 3.0
Люди в новой форме спецназа МВДУ, шлемах и бронежилетах без единого опознавательного знака (шевронов, кокард, нашивок, погон, надписей) (колонна справа) перед штурмом ХОГА. Идут снизу вдоль Сумской, образуя внешнее кольцо оцепления вокруг ХОГА на площади. День 7 апреля 2014.
Flag of Right Sector.svg
The flag of Right Sector; a Ukrainian nationalist political party
Flag of the Patriots of Ukraine.svg
The flag of the Patriots of Ukraine; a Ukrainian nationalist organization.
Flag of the St George Ribbon.svg
Flag derived from the Ribbon of Saint George (Russia)
Памяти погибшего Беркута. Православные лампады и цветы.JPG
Autor: Vizu, Licencja: CC BY-SA 3.0
Харьков, 23 марта. Памяти убитых нападающих на "Просвіту" (ул. Рымарская) ночью 15 марта (убиты двое, в т.ч. росиянин, тяжело ранены пятеро) и убитых бойцов «Беркута». Лампады и цветы. Площадь Свободы.
2014. Харьков 016.jpg
Autor: Vizu, Licencja: CC BY-SA 3.0
Проросійські мітинги у Харкові, 2014
Flag of the Kharkov People's Republic.svg
Autor: MrPenguin20, Licencja: CC BY-SA 3.0
The flag of the Kharkov People's Republic; an unrecognized republic declared by pro-Russian protesters in Ukraine in April 2014.
2014. Харьков 050.jpg
Autor: Vizu, Licencja: CC BY-SA 3.0
Харьков, 1 марта. Защита памятника Ленину горожанами от боевиков "Правого сектора", которые пытаются его снести.
"Отстоим наш Харьков!"