Przejście graniczne Erez

Przejście graniczne Erez-Strefa Gazy
ilustracja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Erez

Państwo

 Palestyna
 Izrael

Miejscowość

Strefa Gazy

Rodzaj przejścia

pieszy

Rodzaj ruchu

osobowy

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Erez-Strefa Gazy”
Położenie na mapie Palestyny
Mapa konturowa Palestyny, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Erez-Strefa Gazy”
Ziemia31°33′28″N 34°32′46″E/31,557778 34,546111

Przejście graniczne Erez (ang. Erez Crossing; hebr. ‏מעבר ארז‎) - to międzynarodowe izraelsko-palestyńskie drogowe przejście graniczne, położone na granicy z północną częścią Strefy Gazy. Jest częścią dawnego kompleksu strefy przemysłowej Erez, która została ewakuowana w 2005 razem z ewakuacją żydowskich osiedli ze Strefy Gazy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kibuc Erez.

Informacje podstawowe

Przejście jest obecnie udostępnione jedynie dla ograniczonej liczby arabskich mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, obywateli Egiptu i urzędników międzynarodowych organizacji humanitarnych. Prywatne pojazdy nie mogą przejeżdżać przez to przejście graniczne. Na przejściu obowiązują surowe przepisy bezpieczeństwa, związane z licznymi zamachami terrorystycznymi dokonywanymi w tym miejscu[1].

Izraelskie służby bezpieczeństwa odradzają wszystkim zagranicznym turystom odwiedzanie Strefy Gazy, która znajduje się pod kontrolą palestyńskiej organizacji Hamas. W okresach niepokojów rząd Izraela wydaje polecenie zamknięcia wszystkich przejść granicznych ze Strefą Gazy i obszar ten może być wówczas uznany za strefę prowadzonych działań wojskowych. Osoby pozostające na tym obszarze ryzykują porwanie, aresztowanie albo urazy i śmierć[1].

Ataki terrorystyczne na przejście

Przejście było celem licznych ataków terrorystycznych przeprowadzanych przez palestyńskie organizacje terrorystyczne. Oto niektóre z nich:

  • 14 września 2001: terrorysta rzucił pięć granatów ręcznych w budynek izraelskich służb granicznych, raniąc 2 policjantów.
  • 26 listopada 2001: palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się na przejściu granicznym Erez. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Przejście ostrzelano także z moździerza.
  • 11 grudnia 2001: przejście ostrzelano z moździerza.
  • 25 stycznia 2002: przejście ostrzelano z moździerza.
  • 2 lutego 2002: przejście ostrzelano z moździerza.
  • 12 kwietnia 2002: terrorysta z Islamskiego Dżihadu rzucił granaty ręczne i otworzył ogień z broni maszynowej na przejściu granicznym Erez. Zginął 1 izraelski żołnierz i 2 Palestyńczyków, rannych zostało 4 Izraelczyków i 3 Palestyńczyków.
  • 21 czerwca 2002: terrorysta rzucił granaty i otworzył ogień z broni maszynowej na przejściu Erez. Zginęło 2 palestyńskich robotników.
  • 11 listopada 2002: terrorysta-samobójca wysadził się na przejściu Erez.
  • 8 czerwca 2003: trzech palestyńskich terrorystów z Hamasu wdarło się na przejście graniczne Erez. Terroryści rzucili granaty ręczne i otworzyli ogień z broni maszynowej. Zginęło 4 izraelskich żołnierzy, a 4 żołnierzy zostało rannych. Napastnicy byli przebrani w mundury izraelskiej armii.
  • 14 stycznia 2004: terrorystka-samobójczyni z Hamasu wysadziła się na przejściu granicznym Erez. Zginęło 4 Izraelczyków (w tym 3 żołnierzy), a 12 osób zostało rannych.
  • 6 marca 2004: trzech terrorystów-samobójców z Hamasu i Islamskiego Dżihadu przeprowadziło atak na przejście graniczne Erez. Jeden z zamachowców wysadził się w samochodzie-pułapce przemalowanym na izraelskiego wojskowego jeepa. Pozostali zamachowcy rzucili granaty i otworzyli ogień z broni maszynowej. Zginęło 2 palestyńskich policjantów, a 20 osób zostało rannych.
  • 17 kwietnia 2004: terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się na przejściu granicznym Erez. Rannych zostało 4 Izraelczyków (w tym 2 żołnierzy).
  • 31 sierpnia 2004: izraelscy żołnierze udaremnili samobójczy zamach, zatrzymując i rozbrajając niedoszłego zamachowca, który miał materiały wybuchowe ukryte w specjalnie przygotowanych majtkach.
  • 31 sierpnia 2004: na przejście spadła rakieta Kassam.
  • 4 stycznia 2005: terrorysta usiłował wedrzeć się na teren przejścia granicznego, rzucając granaty i strzelając z broni maszynowej. Napastnik został zastrzelony przez ochronę.
  • 20 czerwca 2005: izraelscy żołnierze udaremnili samobójczy zamach, zatrzymując i rozbrajając niedoszłą terrorystkę, która miała materiały wybuchowe ukryte w specjalnie przygotowanej bieliźnie[2].
  • 22 maja 2008: terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się w samochodzie-pułapce (4 tony materiałów wybuchowych) na przejściu granicznym Eretz. Jedyną ofiarą był zamachowiec[3].

Komunikacja

Z przejścia granicznego wychodzi w kierunku północnym droga ekspresowa nr 4 ISR-HW-4.svg (Erez-Kefar Rosz ha-Nikra). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejścia granicznego Rafah z Egiptem.

Przypisy

  1. a b Israel, the West Bank and Gaza (ang.). W: US Department of State [on-line]. [dostęp 2008-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 września 2010)].
  2. Erez Crossing between Israel and Gaza (P.A.) (ang.). W: Google Earth Community [on-line]. [dostęp 2008-12-19].
  3. Large car bomb at Erez crossing (ang.). W: Israel Matzav [on-line]. [dostęp 2008-12-19].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
ISR-HW-4.svg
Highway 4 in Israel
ErezCrossing.jpg
Erez Crossing at the northern end of the Gaza Strip. This is the main crossing point for Palestinians of the Gaza Strip wishing to enter Israel. This photo was taken by me in July 2005 and is put into the public domain. --Zero0000 14:28, 25 July 2005 (UTC)