Przejazd dla rowerów

Znak D-6a „Przejazd dla rowerzystów”
Znak D-6b „Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”
Znak poziomy P-11
oznaczający miejsce przejazdu dla rowerzystów
Przejazd dla rowerzystów w Poznaniu
Przejazd dla rowerzystów w Zamościu
Nieuprawniony przejazd rowerzysty przez przejście dla pieszych, za co grozi mandat w wysokości 100 zł

Przejazd dla rowerów – powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczoną do przekraczania tych części drogi przez osoby kierujące rowerami, hulajnogami elektrycznymi i urządzeniami transportu osobistego oraz osoby poruszające się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi[1].

Stosowany w miejscach, gdzie droga rowerowa lub pas rowerowy przecina poprzeczną jezdnię.

Przepisy w Polsce

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu [...] na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów.

Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania innego pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Kierujący pojazdami przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią są obowiązani ustąpić pierwszeństwa rowerzyście poruszającemu się drogą dla rowerów. Pieszy przechodząc przez drogę dla rowerów jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście poruszającemu się drogą dla rowerów. W przypadku korzystania z przejścia dla pieszych na drodze rowerowej, pieszemu nie wolno wchodzić pod nadjeżdżający pojazd, ale ma pierwszeństwo przed rowerzystą, kiedy znajduje się na przejściu lub na nie wchodzi.

Przejazd dla rowerów jest kontynuacją drogi rowerowej przez jezdnię.

W niektórych przypadkach pierwszeństwo rowerzysty reguluje się znakami drogowymi[2]. Jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami, gdyż znak ostrzegawczy A-7 oraz znak zakazu B-20 musi być ustawiony wraz z odpowiadającym znakiem informacyjnym D-1, a ten nie dotyczy przejazdów dla rowerów. Powoduje to sprzeczność, gdyż pierwszeństwo na przejeździe od strony kierującego rowerem jest regulowane znakami drogowymi, a od strony kierującego jadącego jezdnią jest regulowane przepisami ogólnymi.

Rowerzysta jadący jezdnią może po uprzednim zasygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy i upewnieniu się, iż manewr nie zagraża bezpieczeństwu jego i innych oraz nie łamie żadnych innych przepisów, wjechać bezpośrednio z jezdni na przejazd dla rowerów, kontynuując dalszą jazdę specjalnie wyznaczoną trasą.

Wcześniejsze przepisy

Kwestia pierwszeństwa rowerzystów została sprecyzowana w Konwencji Wiedeńskiej, ratyfikowanej przez Radę Państwa PRL 24 lutego 1988 r., w której jest zapis:

Art 16 ust. 2: „Podczas wykonywania manewru zmiany kierunku ruchu kierujący – nie naruszając postanowień artykułu 21 niniejszej konwencji dotyczących pieszych – jest obowiązany przepuścić pojazdy jadące z przeciwnego kierunku na jezdni, którą zamierza opuścić, oraz rowery i motorowery jadące po drogach dla rowerów, przecinających jezdnię, na którą zamierza wjechać.”

Zobacz też

Przypisy

  1. Art. 2 pkt 12 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988).
  2. Opinia w sprawie ustalania pierwszeństwa na przejazdach dla rowerów w świetle nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1 kwietnia 2011 r. https://www.archiwum.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/przejazdy_dla_rowerzystow.pdf.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Al JPII zamość.JPG
Autor: MaKa~commonswiki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Al. Jana Pawła II w Zamościu; fragment obwodnicy miasta (DK 17)
Przejście dla pieszych.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nieuprawniony przejazd rowerzystki przez przejście dla pieszych, bez wyznaczonego przejazdu dla rowerzystów
Znak P-11.svg
Znak P-11
Bulgarska Poznan bike (2).JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 3.0
Poznań, ul. Bułgarska.
PL road sign D-6b.svg
Znak D-6b: przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów
PL road sign D-6a.svg
Znak D-6a: przejazd dla rowerzystów