Puchar Świata w skokach narciarskich

Puchar Świata w skokach narciarskich
FIS World Cup.jpg
Pierwsza edycja1979/1980
Bieżąca edycja2021/2022
Przyszła edycja2022/2023
Najwięcej zwycięstw
w klasyfikacji generalnej PŚ
Finlandia Matti Nykänen
Polska Adam Małysz
4 razy
Najwięcej zwycięstw z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Polska Adam Małysz
3 razy
Najwięcej razy na podium
w klasyfikacji generalnej PŚ
Finlandia Janne Ahonen
8 razy
Najwięcej razy na podium z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Austria Armin Kogler
Finlandia Matti Nykänen
Austria Andreas Goldberger
4 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
Austria Gregor Schlierenzauer
53 razy
Najwięcej razy na podium
w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
108 razy
Najwięcej zwycięstw
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
15 razy
Najwięcej razy na podium
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
22 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
w roku kalendarzowym
Polska Adam Małysz
17 razy
Najwięcej razy na podium PŚ
w roku kalendarzowym
Polska Adam Małysz
22 razy
Najwięcej zwycięstw
z rzędu w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
Finlandia Matti Hautamäki
Austria Thomas Morgenstern
Austria Gregor Schlierenzauer
Japonia Ryōyū Kobayashi
6 razy
Najwięcej miejsc na podium
z rzędu w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
13 razy
Najwięcej zdobytych punktów
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
2303 pkt
 Austria
7508 pkt
Najwięcej zdobytych punktów
w roku kalendarzowym PŚ
Polska Adam Małysz
2307 pkt
Kraje aktualnie goszczące PŚ Austria
 Finlandia
 Japonia
 Niemcy
 Norwegia
 Polska
 Rosja
 Słowenia
 Szwajcaria
Kraje dawniej goszczące PŚ (rok ostatnich zawodów) NRD (1989)
 Jugosławia (1991)
Czechosłowacja Czechosłowacja (1992)
 Francja (1998)
Stany Zjednoczone USA (2004)
 Kanada (2009)
 Czechy (2013)
 Szwecja (2014)
 Kazachstan (2016)
 Korea Południowa (2017)
 Włochy (2020)
 Rumunia (2021)

Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie, pomiędzy listopadem a marcem, cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Odbywa się głównie w krajach nordyckich i Europie Środkowej, z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kanadzie, Rosji, Szwecji, Rumunii, Kazachstanie, we Francji i Włoszech. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Jest ona przejściowa, tzn. jest aktualizowana po każdym konkursie. Jej aktualny lider w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata (czyli na koniec sezonu) klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę.

W ramach PŚ rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności otrzymuje tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany między innymi Turniej Czterech Skoczni. Prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa (Puchar Narodów), na którą składają się punkty zawodników z poszczególnych krajów zdobyte w konkursach indywidualnych, drużynowych i mieszanych. Konkursy igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich nie są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[a][b].

Puchar Świata organizowany jest od sezonu 1979/1980. Pomysł wprowadzenia cyklu konkursów, których wyniki zaliczane byłyby do wspólnej klasyfikacji, przejęty został z narciarstwa alpejskiego, w którym Puchar Świata rozgrywany jest od 1967 roku[1]. Zwycięzcą pierwszego sezonu PŚ w skokach został Austriak Hubert Neuper. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskał wówczas polski skoczek – Stanisław Bobak.

Klasyfikację generalną najczęściej, bo czterokrotnie, wygrywali: Fin Matti Nykänen oraz Adam Małysz, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki trzy razy z rzędu. Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach odniósł austriacki skoczek – Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym stopniu podium stawał 53 razy. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Matti Nykänen (46 zwycięstw), trzeci jest Adam Małysz i Kamil Stoch (39 zwycięstw).

Dotychczas dziewięciu polskich skoczków triumfowało w konkursach Pucharu Świata – Adam Małysz (39 razy, 1996–2011), Kamil Stoch (39 razy, 2011–2021), Dawid Kubacki (5 razy, 2019–2021), Piotr Fijas (3 razy, 1980–1986), Maciej Kot (2 razy, 2017), Piotr Żyła (2 razy, 2013-2020), Stanisław Bobak (raz, 1980), Krzysztof Biegun (raz, 2013) i Jan Ziobro (raz, 2013). Ponadto Tadeusz Fijas, Janusz Malik i Andrzej Stękała zdobyli po jednym indywidualnym podium w zmaganiach tego cyklu zawodów międzynarodowych, co daje 12 Polaków w pierwszej „trójce” w zawodach indywidualnych. Łącznie w historii Pucharu Świata polscy skoczkowie mają na koncie 233 miejsc na podium, z czego 93 to zwycięstwa.

Zasady

Zawody indywidualne

Skoczek narciarski (Anders Bardal) w żółtej koszulce lidera Pucharu Świata, marzec 2012
Kryształowa Kula, trofeum dla zwycięzcy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Konkurs indywidualny Pucharu Świata składa się na ogół z dwóch serii skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna seria). W każdym konkursie bierze udział 50 skoczków (40 w konkursach lotów), którzy wyłaniani są w kwalifikacjach przed konkursem. Czasem w konkursie bierze udział więcej niż 50 skoczków. Następuje to wtedy, gdy nie można było przeprowadzić rundy kwalifikacyjnej[2]. Zazwyczaj jednak w pierwszej serii skacze 50 zawodników, w kolejności według zajmowanej pozycji w Pucharze Świata. 30 najlepszych kwalifikuje się do drugiej, decydującej serii, zdobywając punkty Pucharu Świata. Dodatkowo do drugiej serii bądź samego konkursu zostają dopuszczeni zawodnicy, którzy w pierwszej serii (kwalifikacjach) uzyskali co najmniej 95% odległości najlepszego zawodnika, lecz nie uzyskali wystarczającej liczby punktów potrzebnych do kwalifikacji z powodu upadku (dla przykładu: gdy odległość najlepszego zawodnika wynosi 130 metrów, to 95% tejże odległości wynosi 123,5 metra). Specyficzne zasady rozgrywania pierwszej serii konkursu obowiązują na zaliczanym do punktacji Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni, noszą one nazwę System KO. W serii finałowej skoki oddawane są w kolejności odwrotnej do miejsca zajmowanego po pierwszej serii (jeśli dwaj zawodnicy po pierwszej serii zajmują to samo miejsce, to w drugiej serii jako pierwszy startuje skoczek mający niższy numer startowy).

Aby konkurs został uznany za ważny, musi zostać zakończona co najmniej jedna seria, w przeciwnym przypadku konkurs zostaje odwołany i tym samym nieważny, co powoduje anulowanie wszystkich skoków, a punkty do klasyfikacji PŚ nie będą w danym konkursie przyznane. W przypadku gdy w czasie trwania drugiej serii konkurs nie zostanie dokończony z powodu złych warunków atmosferycznych, to za oficjalne wyniki przyjmuje się wyniki serii pierwszej.

Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ustalane są na podstawie punktów zdobytych przez zawodników w konkursach indywidualnych danego sezonu. W przypadku kiedy dwóch zawodników zdobędzie taką samą liczbę punktów, wyżej sklasyfikowany zostaje ten, który więcej razy zwyciężał w konkursach PŚ, lub najwyższe zajęte przez niego miejsca w konkursach są lepsze od miejsc jego konkurenta. Lider klasyfikacji generalnej (łącznej) ma prawo do startowania w zawodach w żółtej koszulce (w sezonach 2006/2007 i 2007/2008 lider PŚ startował w czerwonej koszulce lidera).

Prawo startu w zawodach

Prawo udziału w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata mają zawodnicy, którzy punktowali już w zawodach tej rangi lub w zawodach Letniego Grand Prix (dożywotnie prawo startu w PŚ), oraz zawodnicy, którzy punktowali w aktualnym lub poprzednim sezonie Pucharu Kontynentalnego[3]. Od sezonu 2013/2014 w chwili startu należy mieć ukończone 16 lat[4].

Liczba uczestników, których każdy kraj ma prawo wystawić w kwalifikacjach do zawodów, jest ograniczona. Ustala się ją na podstawie liczby zawodników sklasyfikowanych do 55. pozycji w Światowej Liście Rankingowej, która wyznacza limity startowe na dane periody Pucharu Świata (w sezonie jest ich siedem – dwa latem i pięć zimą). Minimalna kwota startowa wynosi 2 zawodników (nawet jeżeli kraj nie ma swojego reprezentanta w rankingu FIS WRL) i na podstawie rankingu WRL może zostać powiększona do sześciu miejsc. Dzięki trzem najlepszym miejscom w ostatnim periodzie Pucharu Kontynentalnego kwota startowa może zostać zwiększona maksymalnie do 7 miejsc. Państwo, które jest gospodarzem zawodów, może w swoim kraju, dwa razy w sezonie, wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków[5].

Od sezonu 2007/2008 do sezonu 2016/2017 czołowa dziesiątka (a wcześniej przez kilka lat czołowa piętnastka) klasyfikacji generalnej Pucharu Świata otrzymywała automatyczną kwalifikację do zawodów[2][6]. Zawodnicy ci mogli brać udział w kwalifikacjach, ale od sezonu 2007/2008 ich skoki nie były zaliczane do wyników eliminacji i nie były oceniane przez sędziów (wyjątkiem były konkursy Turnieju Czterech Skoczni, rozgrywane systemem KO). Oddanie skoku w serii kwalifikacyjnej zawodnika z czołowej „10”, a wcześniej „15”, nie było obowiązkowe i decyzja o oddaniu skoku była uzależniona od skoczka.

Ocena skoku

Każdy zawodnik po oddaniu swojej próby otrzymuje ocenę łączną, na którą składają się noty za długość skoku i jego styl. Ocena nie może być ujemna, jeśli ocena po zsumowaniu obu not jest niższa od zera, zawodnik otrzymuje za skok 0 punktów.

Punkty za odległość
Po zmierzeniu odległości skoku liczy się jej długość względem tzw. punktu K (punkt konstrukcyjny skoczni), który jest równy 60 pkt w klasyfikacji (120 pkt na skoczniach mamucich). Za każdy metr dalej lub bliżej od punktu K zawodnik otrzymuje +1,8 lub -1,8 pkt na dużej skoczni, a +2,0 lub -2,0 pkt na mniejszych skoczniach (na mamucich +1,2 lub -1,2 pkt). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka, w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem, z dokładnością do 0,5 m[7].

Noty za styl
Oprócz punktów za odległość pięciu sędziów dodaje noty za styl (2 skrajne noty są odrzucane), w skali 0-20 pkt[8], według następujących zasad[9]:

– za błędy w fazie lotu jeden sędzia może odjąć maksymalnie 5 pkt; oceniane jest płynne przejście do fazy lotu, symetryczna i stabilna pozycja w jej trakcie, zapoczątkowanie lądowania w odpowiednim momencie
– w fazie lądowania stracić można również 5 pkt, przy czym 2 pkt odejmuje się w przypadku lądowania bez telemarku
– najwięcej punktów można utracić w fazie odjazdu; całkowity upadek oznacza utratę 7 pkt; za dotknięcie jakąś częścią ciała zeskoku odejmowanych jest 4-5 pkt; przyjęcie przed przekroczeniem granicy upadków nieprawidłowej pozycji ciała powoduje odjęcie 0,5-3 pkt.
– zachowanie skoczka na wybiegu poza granicą upadków nie jest oceniane przez sędziów

Dodatkowe przeliczniki
Od piątego periodu sezonu 2009/2010 (zawody na skoczni mamuciej w Oberstdorfie) oprócz not za styl i długość skoku wpływ na ocenę końcową skoczka ma przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu[10][11].

Punktacja zawodów indywidualnych

Od sezonu 1993/1994 za miejsca zajęte w konkursie Pucharu Świata zawodnicy otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejscepunkty
1.100
2.80
3.60
4.50
5.45
miejscepunkty
6.40
7.36
8.32
9.29
10.26
miejscepunkty
11.24
12.22
13.20
14.18
15.16
miejscepunkty
16.15
17.14
18.13
19.12
20.11
miejscepunkty
21.10
22.9
23.8
24.7
25.6
miejscepunkty
26.5
27.4
28.3
29.2
30.1

W przypadku uzyskania przez kilku zawodników takiej samej noty w konkursie, wszystkim przyznaje się punkty za miejsce, na którym są sklasyfikowani. Przykładowo, jeśli dwaj zawodnicy zajmą pierwsze miejsce, to obaj uzyskają po 100 pkt, a następny skoczek w klasyfikacji zdobędzie 60 pkt za trzecie miejsce.

W sezonach 1979/19801992/1993 skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejscepunkty
1.25
2.20
3.15
4.12
5.11
miejscepunkty
6.10
7.9
8.8
9.7
10.6
miejscepunkty
11.5
12.4
13.3
14.2
15.1

Zawody drużynowe

Oprócz konkursów indywidualnych rozgrywane są także konkursy drużynowe. Aby konkurs mógł się odbyć, musi się do niego zgłosić co najmniej 8 krajów. W innym przypadku rozgrywane są zawody indywidualne. Każda z drużyn wystawia czterech zawodników, którzy oddają po dwa skoki[2].

W konkursie odbywają się dwie rundy po cztery serie skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna runda). W każdej z 8 serii, członkowie drużyn oddają po jednym skoku (jeden skoczek z każdej drużyny na serię). Kolejność startu członków drużyny jest ustalona i nie może się zmieniać pomiędzy rundami. W drugiej rundzie konkursu startuje 8 najlepszych drużyn z rundy pierwszej (chyba że na 8. miejscu znajdują się ex aequo dwie lub więcej drużyn).

Zwycięzcą zawodów zostaje drużyna, która uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki wszystkich jej członków, we wszystkich zakończonych rundach.

Miejsca państw w klasyfikacji Pucharu Narodów ustalane są na podstawie sumy punktów z konkursów drużynowych oraz sumy punktów zdobytych przez wszystkich zawodników danego kraju w konkursach indywidualnych w danym sezonie.

Punktacja zawodów drużynowych

Od sezonu 2001/2002 za miejsca zajęte w drużynowych konkursach Pucharu Świata kraje otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejscepunkty
1.400
2.350
3.300
4.250
miejscepunkty
5.200
6.150
7.100
8.50

W sezonach 1993/19942000/2001 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejscepunkty
1.200
2.160
3.120
miejscepunkty
4.100
5.90
6.80

W sezonach 1991/1992 i 1992/1993 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejscepunkty
1.60
2.50
3.40
4.30
5.20
miejscepunkty
6.15
7.14
8.13
9.12
10.11
miejscepunkty
11.10
12.9
13.8

Zawody mieszane

W sezonach 2012/2013, 2013/14 i 2020/2021 rozgrywane były także konkursy drużyn mieszanych (jeden w sezonie). Startowały w nich drużyny składające się z dwóch zawodników i dwóch zawodniczek. Zasady rozgrywania konkursu drużynowego są takie same, jak zwykłego konkursu drużynowego, z jedną różnicą: punkty zdobyte przez każdą z drużyn są dzielone na połowę i dopisywane w połowie do klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata mężczyzn, a w połowie do takiej samej klasyfikacji kobiet. Zatem za zajęcie poszczególnych miejsc kraje otrzymują w obu klasyfikacjach (męskiej i kobiecej) punkty według poniższej tabeli:

miejscepunkty
1.200
2.175
3.150
4.125
miejscepunkty
5.100
6.75
7.50
8.25

Zdobywcy Pucharu Świata

Hubert Neuper – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1979/1980
Matti Nykänen – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1982/1983, 1984/1985, 1985/1986 i 1987/1988
(c) Bundesarchiv, Bild 183-1989-0131-038 / Thieme, Wolfgang / CC-BY-SA 3.0
Jens Weißflog – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1983/1984
Espen Bredesen – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1993/1994
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Andreas Goldberger – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1992/1993, 1994/1995 i 1995/1996
Primož Peterka – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1996/1997 i 1997/1998
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Martin Schmitt – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1998/1999 i 1999/2000
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Adam Małysz – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Janne Ahonen – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2003/2004 i 2004/2005
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Jakub Janda – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2005/2006
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Thomas Morgenstern – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2007/2008 i 2010/2011
Gregor Schlierenzauer – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2008/2009 i 2012/2013
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Simon Ammann – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2009/2010
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Anders Bardal – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2011/2012
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Kamil Stoch – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2013/2014 i 2017/2018
Severin Freund – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2014/2015
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Peter Prevc – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2015/2016
Stefan Kraft – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 i 2019/2020
Ryōyū Kobayashi – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2018/2019
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Halvor Egner Granerud – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2020/2021

Po Puchar Świata, za zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej, sięgało ogółem 26 skoczków z 10 krajów. Rekordzistami są Fin – Matti Nykänen i Polak – Adam Małysz, którzy triumfowali czterokrotnie, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki 3 razy z rzędu. Najwięcej zdobywców PŚ pochodzi z Austrii – siedmiu. Łącznie skoczkowie z tego kraju byli najlepsi 13 razy.

Poniższa tabela przedstawia chronologiczne zestawienie zdobywców Pucharu Świata, indywidualnie i drużynowo:

Lp.SezonI miejsceII miejsceIII miejsce
1.1979/1980Austria Hubert NeuperAustria Armin KoglerPolska Stanisław Bobak
2.1980/1981Austria Armin KoglerNorwegia Roger RuudKanada Horst Bulau
3.1981/1982Austria Armin KoglerAustria Hubert NeuperKanada Horst Bulau
4.1982/1983Finlandia Matti NykänenKanada Horst BulauAustria Armin Kogler
5.1983/1984 Jens WeißflogFinlandia Matti NykänenCzechosłowacja Pavel Ploc
6.1984/1985Finlandia Matti NykänenAustria Andreas FelderAustria Ernst Vettori
7.1985/1986Finlandia Matti NykänenAustria Ernst VettoriAustria Andreas Felder
8.1986/1987Norwegia Vegard OpaasAustria Ernst VettoriAustria Andreas Felder
9.1987/1988Finlandia Matti NykänenCzechosłowacja Pavel Ploc Primož Ulaga
10.1988/1989Szwecja Jan Boklöv Jens WeißflogNiemcy Dieter Thoma
11.1989/1990Finlandia Ari-Pekka NikkolaAustria Ernst VettoriAustria Andreas Felder
12.1990/1991Austria Andreas FelderSzwajcaria Stefan ZündNiemcy Dieter Thoma
13.1991/1992Finlandia Toni NieminenAustria Werner RathmayrAustria Andreas Felder
14.1992/1993Austria Andreas GoldbergerCzechy Jaroslav SakalaJaponia Noriaki Kasai
15.1993/1994Norwegia Espen BredesenNiemcy Jens WeißflogAustria Andreas Goldberger
16.1994/1995Austria Andreas GoldbergerWłochy Roberto CeconFinlandia Janne Ahonen
17.1995/1996Austria Andreas GoldbergerFinlandia Ari-Pekka NikkolaFinlandia Janne Ahonen
18.1996/1997Słowenia Primož PeterkaNiemcy Dieter ThomaJaponia Kazuyoshi Funaki
19.1997/1998Słowenia Primož PeterkaJaponia Kazuyoshi FunakiAustria Andreas Widhölzl
20.1998/1999Niemcy Martin SchmittFinlandia Janne AhonenJaponia Noriaki Kasai
21.1999/2000Niemcy Martin SchmittAustria Andreas WidhölzlFinlandia Janne Ahonen
22.2000/2001Polska Adam MałyszNiemcy Martin SchmittFinlandia Risto Jussilainen
23.2001/2002Polska Adam MałyszNiemcy Sven HannawaldFinlandia Matti Hautamäki
24.2002/2003Polska Adam MałyszNiemcy Sven HannawaldAustria Andreas Widhölzl
25.2003/2004Finlandia Janne AhonenNorwegia Roar LjøkelsøyNorwegia Bjørn Einar Romøren
26.2004/2005Finlandia Janne AhonenNorwegia Roar LjøkelsøyFinlandia Matti Hautamäki
27.2005/2006Czechy Jakub JandaFinlandia Janne AhonenSzwajcaria Andreas Küttel
28.2006/2007Polska Adam MałyszNorwegia Anders JacobsenSzwajcaria Simon Ammann
29.2007/2008Austria Thomas MorgensternAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Janne Ahonen
30.2008/2009Austria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Wolfgang Loitzl
31.2009/2010Szwajcaria Simon AmmannAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas Morgenstern
32.2010/2011Austria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon AmmannPolska Adam Małysz
33.2011/2012Norwegia Anders BardalAustria Gregor SchlierenzauerAustria Andreas Kofler
34.2012/2013Austria Gregor SchlierenzauerNorwegia Anders BardalPolska Kamil Stoch
35.2013/2014Polska Kamil StochSłowenia Peter PrevcNiemcy Severin Freund
36.2014/2015Niemcy Severin FreundSłowenia Peter Prevc[c]Austria Stefan Kraft
37.2015/2016Słowenia Peter PrevcNiemcy Severin FreundNorwegia Kenneth Gangnes
38.2016/2017Austria Stefan KraftPolska Kamil StochNorwegia Daniel-André Tande
39.2017/2018Polska Kamil StochNiemcy Richard FreitagNorwegia Daniel-André Tande
40.2018/2019Japonia Ryōyū KobayashiAustria Stefan KraftPolska Kamil Stoch
41.2019/2020Austria Stefan KraftNiemcy Karl GeigerJaponia Ryōyū Kobayashi
42.2020/2021Norwegia Halvor Egner GranerudNiemcy Markus EisenbichlerPolska Kamil Stoch

Zdobywcy Pucharu Narodów

W klasyfikacji drużynowej (Puchar Narodów) zwyciężało dotąd 6 reprezentacji. Najczęściej reprezentacja Austrii (18 razy), następnie Norwegii (9 razy), Finlandii (7 razy), Japonii (3 razy), Niemiec (3 razy) oraz Polski (2 razy).

Lp.SezonI miejsceII miejsceIII miejsce
1.1979/1980 Austria Norwegia Japonia
2.1980/1981 Austria Norwegia Finlandia
3.1981/1982 Austria Norwegia Finlandia
4.1982/1983 Norwegia Finlandia Austria
5.1983/1984 Finlandia NRD Czechosłowacja
6.1984/1985 Finlandia Austria Norwegia
7.1985/1986 Austria Finlandia Norwegia
8.1986/1987 Norwegia Finlandia Austria
9.1987/1988 Finlandia Czechosłowacja Norwegia
10.1988/1989 Norwegia Finlandia Austria
11.1989/1990 Austria Czechosłowacja Finlandia
12.1990/1991 Austria Niemcy Finlandia
13.1991/1992 Austria Finlandia Czechosłowacja
14.1992/1993 Austria Japonia Norwegia
15.1993/1994 Norwegia Japonia Austria
16.1994/1995 Finlandia Austria Japonia
17.1995/1996 Finlandia Japonia Austria
18.1996/1997 Japonia Norwegia Finlandia
19.1997/1998 Japonia Austria Niemcy
20.1998/1999 Japonia Niemcy Austria
21.1999/2000 Finlandia Austria Niemcy
22.2000/2001 Finlandia Austria Japonia
23.2001/2002 Niemcy Austria Finlandia
24.2002/2003 Austria Finlandia Norwegia
25.2003/2004 Norwegia Finlandia Austria
26.2004/2005 Austria Finlandia Norwegia
27.2005/2006 Austria Norwegia Finlandia
28.2006/2007 Austria Norwegia Szwajcaria
29.2007/2008 Austria Norwegia Finlandia
30.2008/2009 Austria Finlandia Norwegia
31.2009/2010 Austria Norwegia Niemcy
32.2010/2011 Austria Norwegia Polska
33.2011/2012 Austria Norwegia Niemcy
34.2012/2013 Norwegia Austria Niemcy
35.2013/2014 Austria Niemcy Słowenia
36.2014/2015 Niemcy Norwegia Austria
37.2015/2016 Norwegia Słowenia Niemcy
38.2016/2017 Polska Austria Niemcy
39.2017/2018 Norwegia Niemcy Polska
40.2018/2019 Polska Niemcy Japonia
41.2019/2020 Niemcy Austria Norwegia
42.2020/2021 Norwegia Polska Niemcy

Klasyfikacja generalna

Podział według krajów

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

MiejscePaństwoGold medal icon.svgSilver medal icon.svgBronze medal icon.svgRazem
1. Austria13121338
2. Finlandia84719
3. Polska61512
4. Norwegia45413
5. Niemcy39315
6. Słowenia3205
7. Szwajcaria1326
8. Japonia1146
9. Czechy1102
 NRD1102
11. Szwecja1001
12. Kanada0123
13. Czechosłowacja0112
14. Włochy0101
15. Jugosławia0011

Puchar Narodów

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

MiejscePaństwoGold medal icon.svgSilver medal icon.svgBronze medal icon.svgRazem
1. Austria189835
2. Norwegia911828
3. Finlandia78823
4. Niemcy35816
5. Japonia33410
6. Polska2125
7. Czechosłowacja0224
8. Słowenia0112
9. NRD0101
10. Szwajcaria0011

Podział według zawodników

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

MiejsceImię i nazwiskoPaństwoGold medal icon.svgSilver medal icon.svgBronze medal icon.svgRazem
1.Matti Nykänen Finlandia4105
2.Adam Małysz Polska4015
3.Andreas Goldberger Austria3014
4.Gregor Schlierenzauer Austria2305
5.Janne Ahonen Finlandia2248
6.Kamil Stoch Polska2136
7.Armin Kogler Austria2114
Stefan Kraft Austria2114
9.Martin Schmitt Niemcy2103
10.Thomas Morgenstern Austria2013
11.Primož Peterka Słowenia2002
12.Simon Ammann Szwajcaria1214
13.Jens Weißflog NRD/ Niemcy1203
Peter Prevc Słowenia1203
15.Andreas Felder Austria1146
16.Severin Freund Niemcy1113
17.Hubert Neuper Austria1102
Ari-Pekka Nikkola Finlandia1102
Anders Bardal Norwegia1102
20.Ryōyū Kobayashi Japonia1012
21.Vegard Opaas Norwegia1001
Jan Boklöv Szwecja1001
Toni Nieminen Finlandia1001
Espen Bredesen Norwegia1001
Jakub Janda Czechy1001
Halvor Egner Granerud Norwegia1001
27.Ernst Vettori Austria0314
28.Sven Hannawald Niemcy0202
Roar Ljøkelsøy Norwegia0202
30.Horst Bulau Kanada0123
Dieter Thoma Niemcy0123
Andreas Widhölzl Austria0123
33.Pavel Ploc Czechosłowacja0112
Kazuyoshi Funaki Japonia0112
35.Roger Ruud Norwegia0101
Stefan Zünd Szwajcaria0101
Werner Rathmayr Austria0101
Jaroslav Sakala Czechosłowacja/
 Czechy
0101
Roberto Cecon Włochy0101
Anders Jacobsen Norwegia0101
Richard Freitag Niemcy0101
Karl Geiger Niemcy0101
Markus Eisenbichler Niemcy0101
43.Noriaki Kasai Japonia0022
Matti Hautamäki Finlandia0022
Daniel-André Tande Norwegia0022
46.Stanisław Bobak Polska0011
Primož Ulaga Jugosławia0011
Risto Jussilainen Finlandia0011
Bjørn Einar Romøren Norwegia0011
Andreas Küttel Szwajcaria0011
Wolfgang Loitzl Austria0011
Andreas Kofler Austria0011
Kenneth Gangnes Norwegia0011

Najwięcej podiów klasyfikacji generalnej z rzędu

MiejsceOdDoImię i nazwiskoPaństwoLiczbaGold medal icon.svgSilver medal icon.svgBronze medal icon.svg
1.1979/19801982/1983Armin Kogler Austria4211
1982/19831985/1986Matti Nykänen Finlandia4310
1992/19931995/1996Andreas Goldberger Austria4301
4.1980/19811982/1983Horst Bulau Kanada3012
1984/19851986/1987Andreas Felder Austria3012
1984/19851986/1987Ernst Vettori Austria3021
1989/19901991/1992Andreas Felder Austria3102
1998/19992000/2001Martin Schmitt Niemcy3210
2000/20012002/2003Adam Małysz Polska3300
2003/20042005/2006Janne Ahonen Finlandia3210
2007/20082009/2010Gregor Schlierenzauer Austria3120
2008/20092010/2011Simon Ammann Szwajcaria3120
2013/20142015/2016Severin Freund Niemcy3111
2013/20142015/2016Peter Prevc Słowenia3120
2016/20172018/2019Kamil Stoch Polska3111
16.1994/19951995/1996Janne Ahonen Finlandia2002
1996/19971997/1998Primož Peterka Słowenia2200
1996/19971997/1998Kazuyoshi Funaki Japonia2011
1998/19991999/2000Janne Ahonen Finlandia2011
2001/20022002/2003Sven Hannawald Niemcy2020
2003/20042004/2005Roar Ljøkelsøy Norwegia2020
2009/20102010/2011Thomas Morgenstern Austria2101
2011/20122012/2013Gregor Schlierenzauer Austria2110
2011/20122012/2013Anders Bardal Norwegia2110
2012/20132013/2014Kamil Stoch Polska2101
2016/20172017/2018Daniel-André Tande Norwegia2002
2018/20192019/2020Stefan Kraft Austria2110
2018/20192019/2020Ryōyū Kobayashi Japonia2101

Reprezentanci Polski w czołowej „10” klasyfikacji generalnej

SezonZawodnikMiejsce
79/80Stanisław Bobak3.
95/96Adam Małysz7.
96/97Adam Małysz10.
00/01Adam Małysz1.
01/02Adam Małysz1.
02/03Adam Małysz1.
04/05Adam Małysz4.
05/06Adam Małysz9.
06/07Adam Małysz1.
09/10Adam Małysz5.
10/11Adam Małysz3.
Kamil Stoch10.
11/12Kamil Stoch5.
12/13Kamil Stoch3.
13/14Kamil Stoch1.
14/15Kamil Stoch9.
16/17Kamil Stoch2.
Maciej Kot5.
17/18Kamil Stoch1.
Dawid Kubacki9.
18/19Kamil Stoch3.
Piotr Żyła4.
Dawid Kubacki5.
19/20Dawid Kubacki4.
Kamil Stoch5.
20/21Kamil Stoch3.
Piotr Żyła7.
Dawid Kubacki8.

Konkursy indywidualne

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata

Podział według krajów

Stan na 6 marca 2022, po zawodach w Norwegia Lillehammer.
Opracowano na podstawie[12].

MiejsceKrajZwycięstwa
1. Austria261
2. Finlandia151
3. Norwegia136
4. Niemcy130
5. Polska93
6. Japonia92
7. Słowenia60
8. Szwajcaria33
9. NRD28
10. Czechosłowacja19
11. Czechy17
12. Kanada14
13. Jugosławia10
14. Szwecja7
 Włochy7
16. Stany Zjednoczone3
17. Francja1
 Rosja1

Podział według zawodników

Stan na 29 stycznia 2022, po zawodach w Niemcy Willingen.[13]

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczba
1.Gregor Schlierenzauer Austria53
2.Matti Nykänen Finlandia46
3.Adam Małysz Polska39
Kamil Stoch Polska39
5.Janne Ahonen Finlandia36
6.Jens Weißflog NRD/ Niemcy33
7.Martin Schmitt Niemcy28
8.Ryōyū Kobayashi Japonia26
9.Andreas Felder Austria25
10.Thomas Morgenstern Austria23
Simon Ammann Szwajcaria23
Peter Prevc Słowenia23
13.Severin Freund Niemcy22
Stefan Kraft Austria22
15.Andreas Goldberger Austria20
16.Andreas Widhölzl Austria18
Sven Hannawald Niemcy18
18.Noriaki Kasai Japonia17
19.Matti Hautamäki Finlandia16
20.Kazuyoshi Funaki Japonia15
Primož Peterka Słowenia15
Ernst Vettori Austria15

Podium Pucharu Świata wszech czasów

Podział według zawodników

Stan na 8 stycznia 2022, po zawodach w Austria Bischofshofen.[13]

MiejsceImię i nazwiskoKrajRazem1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.Janne Ahonen Finlandia108364428
2.Adam Małysz Polska92392726
3.Gregor Schlierenzauer Austria88532015
4.Kamil Stoch Polska80392219
Simon Ammann Szwajcaria80233126
6.Matti Nykänen Finlandia7646228
Thomas Morgenstern Austria76233023
8.Stefan Kraft Austria75222627
9.Jens Weißflog NRD/ Niemcy73331921
10.Andreas Goldberger Austria63202518
Noriaki Kasai Japonia63171333
12.Peter Prevc Słowenia55231814
13.Ernst Vettori Austria54151821
14.Severin Freund Niemcy53221516
15.Martin Schmitt Niemcy52281410
16.Andreas Felder Austria51251511
17.Andreas Widhölzl Austria49181714
18.Ari-Pekka Nikkola Finlandia4291419
Ryōyū Kobayashi Japonia432698
20.Sven Hannawald Niemcy40181210

Podział według krajów

Stan na 8 stycznia 2022, po zawodach w Austria Bischofshofen.
Opracowano na podstawie[12].

MiejscePaństwoRazem123
1. Austria763259260244
2. Norwegia454131167156
3. Finlandia418151145122
4. Niemcy379128135116
5. Japonia2639067106
6. Polska235936478
7. Słowenia168605355
8. Szwajcaria118334441
9. NRD69281823
10. Czechosłowacja61191725
11. Czechy52171718
12. Jugosławia38101612
13. Kanada3214108
14. Włochy287813
15. Szwecja257711
16. Stany Zjednoczone13355
 Rosja13157
18. Francja12147
19. ZSRR3003

Pierwsza „5” Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 12 grudnia 2021, po zawodach w Niemcy Klingenthal.

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczba
1.Janne Ahonen Finlandia163
2.Adam Małysz Polska126
3.Gregor Schlierenzauer Austria122
4.Simon Ammann Szwajcaria116
5.Kamil Stoch Polska114
6.Thomas Morgenstern Austria112
7.Noriaki Kasai Japonia110
8.Stefan Kraft Austria106
9.Matti Nykänen Finlandia96
10.Jens Weißflog NRD/ Niemcy94
Andreas Goldberger Austria94
12.Ernst Vettori Austria85
13.Peter Prevc Słowenia84
14.Andreas Widhölzl Austria83
15.Martin Schmitt Niemcy75
16.Severin Freund Niemcy73
17.Sven Hannawald Niemcy69
18.Andreas Felder Austria66
Andreas Kofler Austria66
20.Ari-Pekka Nikkola Finlandia63
Matti Hautamäki Finlandia63

Pierwsza „10” Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 18 grudnia 2021, po zawodach w Szwajcaria Engelbergu.[14]

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczba
1.Janne Ahonen Finlandia248
2.Noriaki Kasai Japonia213
3.Adam Małysz Polska198
4.Kamil Stoch Polska185
5.Simon Ammann Szwajcaria181
6.Thomas Morgenstern Austria172
7.Gregor Schlierenzauer Austria164
8.Andreas Goldberger Austria153
9.Stefan Kraft Austria146
10.Andreas Widhölzl Austria142
11.Peter Prevc Słowenia130
12.Ernst Vettori Austria127
13.Jens Weißflog NRD/ Niemcy126
14.Severin Freund Niemcy123
15.Matti Hautamäki Finlandia122
16.Andreas Kofler Austria116
17.Roar Ljøkelsøy Norwegia115
18.Martin Höllwarth Austria114
Matti Nykänen Finlandia114
20.Martin Schmitt Niemcy110

Pierwsza „30” Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 19 grudnia 2021, po zawodach w Szwajcaria Engelbergu.

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczba
1.Noriaki Kasai Japonia462
2.Simon Ammann Szwajcaria378
3.Janne Ahonen Finlandia356
4.Kamil Stoch Polska316
5.Wolfgang Loitzl Austria309
6.Adam Małysz Polska307
7.Roar Ljøkelsøy Norwegia269
8.Peter Prevc Słowenia252
9.Andreas Goldberger Austria250
10.Matti Hautamäki Finlandia246
11.Daiki Itō Japonia244
12.Gregor Schlierenzauer Austria243
13.Andreas Kofler Austria240
14.Martin Schmitt Niemcy238
15.Thomas Morgenstern Austria237
16.Anders Bardal Norwegia235
17.Martin Höllwarth Austria233
18.Jakub Janda Czechy230
19.Andreas Widhölzl Austria226
Piotr ŻyłaPolska Polska226

Najwięcej występów w konkursach Pucharu Świata

Stan na 19 grudnia 2021, po zawodach w Szwajcaria Engelbergu.
Wzięto pod uwagę dyskwalifikacje. Nie wliczono występów w kwalifikacjach, które nie dały awansu do konkursu.

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczba
1.Noriaki Kasai Japonia569
2.Simon Ammann Szwajcaria461
3.Janne Ahonen Finlandia411
4.Kamil Stoch Polska373
5.Jakub Janda Czechy361
6.Wolfgang Loitzl Austria356
7.Roar Ljøkelsøy Norwegia350
8.Adam Małysz Polska349
9.Daiki Itō Japonia327
10.Robert Kranjec Słowenia325
11.Andreas Kofler Austria309
12.Martin Höllwarth Austria307
13.Piotr Żyła Polska294
14.Martin Schmitt Niemcy292
15.Matti Hautamäki Finlandia290
16.Andreas Goldberger Austria288
Anders Bardal Norwegia288
Roman Koudelka Czechy288
19.Michael Neumayer Niemcy280
20.Andreas Widhölzl Austria279
21.Peter PrevcSlowenia276
22.Gregor Schlierenzauer Austria275
Noriaki Kasai – najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata

Najstarsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata

Stan na 19 lutego 2021, po zawodach w Rumunia Râșnovie.

MiejsceImię i nazwiskoKrajData zwycięstwaMiejsceWiek
1.Noriaki Kasai Japonia29 listopada 2014Kuusamo42 lata 5 m. 23 d.
2.Takanobu Okabe Japonia10 marca 2009Kuopio38 lat 4 m. 12 d.
3.Robert Kranjec Słowenia18 marca 2016Planica34 lata 8 m. 2 d.
4.Jernej Damjan Słowenia26 listopada 2017Kuusamo34 lata 5 m. 29 d.
5.Kamil Stoch Polska9 stycznia 2021Titisee-Neustadt33 lata 7 m. 15 d.
6.Simon Ammann Szwajcaria29 listopada 2014Kuusamo33 lata 5 m. 4 d.
7.Adam Małysz Polska21 stycznia 2011Zakopane33 lata 1 m. 18 d.
8.Piotr Żyła Polska15 lutego 2020Tauplitz/Bad Mitterndorf33 lata 0 m. 30 d.
9.Jan Matura Czechy20 stycznia 2013Sapporo32 lata 11 m. 22 d.
10.Jens Weißflog Niemcy18 lutego 1996Iron Mountain31 lat 6 m. 28 d.
11.Anders Bardal Norwegia7 marca 2014Trondheim31 lat 6 m. 10 d.
12.Robert Johansson Norwegia24 stycznia 2021Lahti30 lat 10 m. 1 d.
13.Janne Ahonen Finlandia4 marca 2008Kuopio30 lat 9 m. 22 d.
14.Dawid Kubacki Polska1 stycznia 2021Garmisch-Partenkirchen30 lat 9 m. 20 d.
15.Martin Höllwarth Austria6 stycznia 2005Bischofshofen30 lat 8 m. 24 d.
16.Martin Koch Austria18 marca 2012Planica30 lat 1 m. 25 d.
17.Andreas Felder Austria29 marca 1992Planica30 lat 0 m. 23 d.
18.Anders Jacobsen Norwegia1 stycznia 2015Ga-Pa29 lat 10 m. 15 d.
19.Masahiko Harada Japonia13 marca 1998Trondheim29 lat 10 m. 4 d.
20.Kazuyoshi Funaki Japonia5 lutego 2005Sapporo29 lat 9 m. 9 d.

Najstarsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata

Stan na 19 lutego 2021, po zawodach w Rumunia Râșnovie.
Uwzględniono wyłącznie zawodników powyżej 30. roku życia. Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[15].

MiejsceImię i nazwiskoKrajData podiumMiejscowośćLok.Wiek
1.Noriaki Kasai Japonia26 marca 2017Planica3.44 lata 9 m. 20 d.
2.Takanobu Okabe Japonia10 marca 2009Kuopio1.38 lat 4 m. 12 d.
3.Simon AmmannSzwajcaria Szwajcaria13 stycznia 2018Tauplitz3.36 lat 6 m. 19 d.
4.Robert Kranjec Słowenia20 marca 2016Planica2.34 lata 8 m. 4 d.
5.Jernej Damjan Słowenia26 listopada 2017Kuusamo1.34 lata 5 m. 29 d.
6.Piotr Żyła Polska31 stycznia 2021Willingen2.34 lata 0 m. 15 d.
7.Michael Neumayer Niemcy27 stycznia 2013Vikersund2.34 lata 0 m. 12 d.
8.Kamil Stoch Polska19 lutego 2021Râșnov2.33 lata 8 m. 25 d.
9.Adam Małysz Polska20 marca 2011Planica3.33 lata 3 m. 17 d.
10.Jan Matura Czechy3 lutego 2013Harrachov3.33 lata 0 m. 5 d.
11.Dmitrij Wasiljew Rosja1 grudnia 2012Kuusamo2.32 lata 11 m. 5 d.
12.Janne Ahonen Finlandia6 stycznia 2010Bischofshofen2.32 lata 7 m. 26 d.
13.Masahiko Harada Japonia29 grudnia 2000Oberstdorf3.32 lata 7 m. 20 d.
14.Andreas Kofler Austria17 grudnia 2016Engelberg3.32 lata 7 m. 0 d.
15.Anders Bardal Norwegia10 marca 2015Kuopio2.32 lat 6 m. 14 d.
16.Michael Uhrmann Niemcy23 stycznia 2011Zakopane3.32 lata 4 m. 7 d.
17.Stefan Horngacher Austria24 stycznia 2002Hakuba2.32 lata 4 m. 4 d.
18.Jens Weißflog Niemcy13 marca 1996Falun3.31 lat 7 m. 21 d.
19.Manuel Fettner Austria29 stycznia 2017Willingen3.31 lat 7 m. 12 d.
20.Jukka Kalso Finlandia6 grudnia 1986Thunder Bay3.31 lat 4 m. 19 d.
21.Jiří Parma Czechy22 stycznia 1994Sapporo3.31 lat 0 m. 13 d.
22.Martin Schmitt Niemcy16 stycznia 2009Zakopane3.30 lat 11 m. 18 d.
23.Wolfgang Loitzl Austria17 grudnia 2010Engelberg3.30 lat 11 m. 4 d.
24.Robert Johansson Norwegia24 stycznia 2021Lahti1.30 lat 10 m. 1 d.
25.Dawid Kubacki Polska3 stycznia 2021Innsbruck3.30 lat 9 m. 22 d.
26.Martin Höllwarth Austria9 stycznia 2005Willingen2.30 lat 8 m. 27 d.
27.Roar Ljøkelsøy Norwegia20 stycznia 2007Zakopane2.30 lat 7 m. 20 d.
28.Andreas Stjernen Norwegia14 marca 2019Trondheim2.30 lat 7 m. 14 d.
29.Martin Koch Austria18 marca 2012Planica1.30 lat 1 m. 25 d.
30.Johan Sætre Norwegia20 marca 1982Szczyrbskie Jezioro3.30 lat 1 m. 15 d.
31.Andreas Goldberger Austria1 stycznia 2003Garmisch-Partenkirchen2.30 lat 1 m. 3 d.
32.Andreas Felder Austria29 marca 1992Planica1.30 lat 0 m. 23 d.

Najmłodsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata

Stan na 19 lutego 2021, po zawodach w Rumunia Râșnovie.

MiejsceImię i nazwiskoKrajData zwycięstwaMiejsceWiek
1.Steve Collins Kanada9 marca 1980Lahti15 lat 11 m. 25 d.
2.Thomas Morgenstern Austria11 stycznia 2003Liberec16 lat 2 m. 12 d.
3.Toni Nieminen Finlandia1 grudnia 1991Thunder Bay16 lat 6 m. 0 d.
4.Janne Ahonen Finlandia19 grudnia 1993Engelberg16 lat 7 m. 8 d.
5.Gregor Schlierenzauer Austria3 grudnia 2006Lillehammer16 lat 10 m. 27 d.
6.Primož Peterka Słowenia27 stycznia 1996Zakopane16 lat 10 m. 29 d.
7.Domen Prevc Słowenia25 listopada 2016Kuusamo17 lat 5 m. 21 d.
8.Martin Höllwarth Austria10 stycznia 1992Predazzo17 lat 8 m. 28 d.
9.Ari-Pekka Nikkola Finlandia28 lutego 1987Lahti17 lat 9 m. 12 d.
10.Nicolas Dessum Francja22 stycznia 1995Sapporo17 lat 11 m. 2 d.
11.Reinhard Schwarzenberger Austria30 grudnia 1994Oberstdorf17 lat 11 m. 23 d.
12.Pekka Suorsa Finlandia22 grudnia 1985Chamonix18 lat 0 m. 14 d.
13.Roberto Cecon Włochy16 lutego 1990Predazzo18 lat 1 m. 19 d.
14.Stephan Hocke Niemcy15 grudnia 2001Engelberg18 lat 1 m. 25 d.
15.Adam Małysz Polska17 marca 1996Oslo18 lat 4 m. 14 d.
16.Horst Bulau Kanada1 stycznia 1981Ga-Pa18 lat 4 m. 18 d.
17.Andreas Wellinger Niemcy16 stycznia 2014Wisła18 lat 4 m. 19 d.
18.Matti Nykänen Finlandia30 grudnia 1981Oberstdorf18 lat 5 m. 13 d.
19.Jens Weißflog NRD6 stycznia 1983Bischofshofen18 lat 5 m. 16 d.
20.Pavel Ploc Czechosłowacja9 stycznia 1983Harrachov18 lat 6 m. 25 d.

Najmłodsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata

Stan na 19 lutego 2021, po zawodach w Rumunia Râșnovie.
Uwzględniono wyłącznie zawodników poniżej 18. roku życia. Opracowano na podstawie strony FIS oraz bazy wyników Adama Kwiecińskiego[16][15].

MiejsceImię i nazwiskoKrajData podiumMiejscowośćLok.Wiek
1.Steve Collins Kanada9 marca 1980Lahti1.15 lat 11 m. 25 d.
2.Jakub Sucháček Czechy29 stycznia 1995Lahti2.16 lat 2 m. 12 d.
2.Thomas Morgenstern Austria11 stycznia 2003Liberec1.16 lat 2 m. 12 d.
4.Toni Nieminen Finlandia1 grudnia 1991Thunder Bay1.16 lat 6 m. 0 d.
5.Domen Prevc Słowenia19 grudnia 2015Engelberg2.16 lat 6 m. 15 d.
6.Janne Ahonen Finlandia19 grudnia 1993Engelberg1.16 lat 7 m. 8 d.
7.Ernst Vettori Austria26 lutego 1981Chamonix3.16 lat 8 m. 1 d.
8.Gregor Schlierenzauer Austria3 grudnia 2006Lillehammer1.16 lat 10 m. 26 d.
9.Primož Peterka Słowenia27 stycznia 1996Zakopane1.16 lat 10 m. 30 d.
10.Roberto Cecon Włochy29 stycznia 1989Chamonix2.17 lat 1 m. 1 d.
11.Gérard Balanche Szwajcaria10 marca 1985Oslo3.17 lat 1 m. 20 d.
12.Didier Mollard Francja4 marca 1987Örnsköldsvik3.17 lat 3 m. 0 d.
13.Andreas Wellinger Niemcy9 grudnia 2012Krasnaja Polana3.17 lat 3 m. 11 d.
14.Veli-Matti Lindström Finlandia3 marca 2001Oberstdorf2.17 lat 3 m. 16 d.
15.Urban Franc Słowenia5 grudnia 1992Falun2.17 lat 6 m. 0 d.
16.Matti Nykänen Finlandia7 marca 1981Lahti2.17 lat 7 m. 18 d.
17.Ari-Pekka Nikkola Finlandia11 stycznia 1987Szczyrbskie Jezioro3.17 lat 7 m. 26 d.
18.Primož Ulaga Jugosławia21 marca 1980Planica3.17 lat 8 m. 1 d.
19.Staffan Tällberg Szwecja20 grudnia 1987Sapporo3.17 lat 8 m. 3 d.
20.Martin Höllwarth Austria6 stycznia 1992Bischofshofen2.17 lat 8 m. 24 d.
21.Nicolas Dessum Francja22 stycznia 1995Sapporo1.17 lat 11 m. 2 d.
22.Andreas Bauer Niemcy1 stycznia 1982Garmisch-Partenkirchen3.17 lat 11 m. 11 d.
23.Tuomo Ylipulli Finlandia19 lutego 1983Vikersund3.17 lat 11 m. 16 d.
24.Reinhard Schwarzenberger Austria30 grudnia 1994Oberstdorf1.17 lat 11 m. 23 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim zwycięstwem w konkursie Pucharu Świata

Stan na 19 lutego 2021, po zawodach w Rumunia Râșnovie.
Uwzględniono zawodników z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszą a ostatnią wygraną.

MiejsceImię i nazwiskoKrajData pierwszego zwycięstwaData ostatniego zwycięstwaOdstęp czasowy
1.Noriaki Kasai Japonia21 marca 199229 listopada 201422 lata 8 m. 8 d.
2.Adam Małysz Polska17 marca 199621 stycznia 201114 lat 10 m. 4 d.
3.Janne Ahonen Finlandia19 grudnia 19934 marca 200814 lat 2 m. 14 d.
4.Jens Weißflog NRD/ Niemcy6 stycznia 198317 lutego 199613 lat 1 m. 11 d.
5.Martin Höllwarth Austria10 stycznia 19926 stycznia 200512 lat 11 m. 27 d.
6.Simon Ammann Szwajcaria17 marca 200229 listopada 201412 lat 8 m. 12 d.
7.Takanobu Okabe Japonia7 grudnia 199610 marca 200912 lat 3 m. 3 d.
8.Thomas Morgenstern Austria11 stycznia 200314 grudnia 201310 lat 11 m. 3 d.
9.Robert Kranjec Słowenia26 listopada 200518 marca 201610 lat 3 m. 21 d.
10.Kazuyoshi Funaki Japonia10 grudnia 19945 lutego 200510 lat 1 m. 26 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim podium konkursu Pucharu Świata

Stan na 19 lutego 2021, po zawodach w Rumunia Râșnovie.
Uwzględniono zawodników z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszym a ostatnim podium.

MiejsceImię i nazwiskoKrajData pierwszego podiumData ostatniego podiumOdstęp czasowy
1.Noriaki Kasai Japonia29 lutego 199226 marca 201725 lat 0 m. 26 d.
2.Simon Ammann Szwajcaria16 grudnia 200113 stycznia 201816 lat 0 m. 28 d.
3.Janne Ahonen Finlandia19 grudnia 19936 stycznia 201016 lat 0 m. 18 d.
4.Takanobu Okabe Japonia11 marca 199310 marca 200915 lat 11 m. 30 d.
5.Adam Małysz Polska18 lutego 199620 marca 201115 lat 1 m. 2 d.
6.Robert Kranjec Słowenia1 marca 200220 marca 201614 lat 0 m. 19 d.
7.Andreas Kofler Austria15 grudnia 200217 grudnia 201614 lat 0 m. 2 d.
8.Jens Weißflog NRD1 stycznia 198313 marca 199613 lat 2 m. 12 d.
9.Martin Höllwarth Austria6 stycznia 19929 stycznia 200513 lat 0 m. 3 d.
10.Dmitrij Wasiljew Rosja1 stycznia 20011 grudnia 201211 lat 11 m. 0 d.
11.Andreas Felder Austria12 lutego 198129 marca 199211 lat 1 m. 17 d.
12.Dieter Thoma Niemcy12 grudnia 198723 stycznia 199911 lat 1 m. 11 d.
13.Roar Ljøkelsøy Norwegia10 grudnia 199520 stycznia 200711 lat 1 m. 10 d.
14.Matti Hautamäki Finlandia27 listopada 199929 grudnia 201011 lat 1 m. 2 d.
15.Stefan Horngacher Austria1 stycznia 199124 stycznia 200211 lat 0 m. 23 d.
16.Ernst Vettori Austria26 lutego 198111 marca 199211 lat 0 m. 13 d.
17.Andreas Goldberger Austria4 stycznia 19921 stycznia 200310 lat 11 m. 28 d.
18.Thomas Morgenstern Austria11 stycznia 20036 stycznia 201410 lat 11 m. 26 d.
19.Ari-Pekka Nikkola Finlandia10 stycznia 198729 grudnia 199710 lat 11 m. 12 d.
20.Roberto Cecon Włochy29 stycznia 198928 listopada 199910 lat 9 m. 29 d.
21.Jernej Damjan Słowenia10 lutego 200726 listopada 201710 lat 9 m. 16 d.
22.Martin Koch Austria16 grudnia 200118 marca 201210 lat 3 m. 2 d.
23.Kazuyoshi Funaki Japonia10 grudnia 19945 lutego 200510 lat 1 m. 26 d.
24.Michael Uhrmann Niemcy2 grudnia 200023 stycznia 201110 lat 1 m. 21 d.
25.Martin Schmitt Niemcy28 listopada 199816 stycznia 200910 lat 1 m. 19 d.
26.Jiří Parma Czechosłowacja18 grudnia 198322 stycznia 199410 lat 1 m. 4 d.
27.Kamil Stoch Polska23 stycznia 201119 lutego 202110 lat 0 m. 27 d.
28.Primož Ulaga Jugosławia21 marca 198025 marca 199010 lat 0 m. 4 d.

Najwięcej wygranych w sezonie konkursów Pucharu Świata

Podział według zawodników

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczbaProcentSezon
1.Peter Prevc Słowenia15 z 2951,7%2015/2016
2.Gregor Schlierenzauer Austria13 z 2748,1%2008/2009
2.Ryōyū Kobayashi Japonia13 z 2846,4%2018/2019
4.Janne Ahonen Finlandia12 z 2842,8%2004/2005
5.Adam Małysz Polska11 z 2152,4%2000/2001
5.Halvor Egner Granerud Norwegia11 z 2544%2020/2021
5.Martin Schmitt Niemcy11 z 2642,3%1999/2000
7.Matti Nykänen Finlandia10 z 2540%1982/1983
7.Matti Nykänen Finlandia10 z 2050%1987/1988
7.Andreas Goldberger Austria10 z 2147,6%1994/1995
7.Martin Schmitt Niemcy10 z 2934,5%1998/1999
7.Thomas Morgenstern Austria10 z 2737%2007/2008
7.Gregor Schlierenzauer Austria10 z 2737%2012/2013
13.Adam Małysz Polska9 z 2437,5%2006/2007
13.Simon Ammann Szwajcaria9 z 2339,1%2009/2010
13.Severin Freund Niemcy9 z 3129%2014/2015
13.Kamil Stoch Polska9 z 2240,9%2017/2018
17.Toni Nieminen Finlandia8 z 2138%1991/1992
17.Gregor Schlierenzauer Austria8 z 2334,8%2009/2010
17.Stefan Kraft Austria8 z 2630,8%2016/2017
20.Horst Bulau Kanada7 z 2528%1982/1983
20.Jens Weißflog NRD7 z 2429,2%1983/1984
20.Jens Weißflog Niemcy7 z 1936,8%1993/1994
20.Matti Nykänen Finlandia7 z 2528%1985/1986
20.Andreas Felder Austria7 z 2231,8%1990/1991
20.Primož Peterka Słowenia7 z 2528%1996/1997
20.Andreas Widhölzl Austria7 z 2725,9%1999/2000
20.Adam Małysz Polska7 z 2231,8%2001/2002
20.Roar Ljøkelsøy Norwegia7 z 2330,4%2003/2004
20.Thomas Morgenstern Austria7 z 2626,9%2010/2011
20.Kamil Stoch Polska7 z 2626,9%2016/2017

Podział według państw

MiejsceKrajProcentLiczbaSezon
1. Finlandia64,3%18 z 282004/2005
2. Austria62,9%17 z 272008/2009
3. Austria59,3%16 z 272007/2008
4. Słowenia58,6%17 z 292015/2016
5. Niemcy57,7%15 z 261999/2000
5. Austria57,7%15 z 262010/2011
7. Austria57,1%12 z 211991/1992
8. Austria53,8%14 z 262011/2012
9. Austria52,4%11 z 211994/1995
9. Polska52,4%11 z 212000/2001
11. Norwegia52,2%12 z 232003/2004
12. Finlandia50%10 z 201987/1988
13. Austria47,8%11 z 232009/2010
14. Japonia46,4%13 z 282018/2019
15. Austria45,5%10 z 221990/1991
16. Austria44,4%12 z 272012/2013
16. Japonia44,4%12 z 271997/1998
18. Austria44%11 z 251979/1980
19. Niemcy42,1%8 z 191993/1994
20. Norwegia40,9%9 z 221981/1982
20. Polska40,9%9 z 222017/2018
22. Finlandia40%10 z 251985/1986
22. Finlandia40%10 z 251982/1983
24. Finlandia39,3%11 z 281995/1996
24. Szwajcaria39,1%9 z 232009/2010
26. Finlandia38,1%8 z 211991/1992
27. Austria38%8 z 211984/1985
28. Polska37,5%9 z 242006/2007
29. Niemcy36,4%8 z 222001/2002
30. Japonia36%9 z 251996/1997
30. Austria36%9 z 251985/1986
32. Niemcy35,5%11 z 312014/2015

Najwięcej razy na podium Pucharu Świata w sezonie

Podział według zawodników

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczbaProcentSezon
1.Peter Prevc Słowenia22 z 2975,9%2015/2016
2.Ryōyū Kobayashi Japonia21 z 2875%2018/2019
3.Gregor Schlierenzauer Austria20 z 2774,1%2008/2009
4.Martin Schmitt Niemcy18 z 2962,1%1998/1999
5.Martin Schmitt Niemcy17 z 2665,4%1999/2000
5.Simon Ammann Szwajcaria17 z 2763%2008/2009
5.Stefan Kraft Austria17 z 2665,4%2016/2017
8.Simon Ammann Szwajcaria16 z 2369,6%2009/2010
8.Thomas Morgenstern Austria16 z 2661,5%2010/2011
8.Janne Ahonen Finlandia16 z 2759,3%1999/2000
8.Thomas Morgenstern Austria16 z 2759,3%2007/2008
8.Gregor Schlierenzauer Austria16 z 2759,3%2012/2013
13.Andreas Goldberger Austria15 z 2171,4%1994/1995
13.Stefan Kraft Austria15 z 2755,6%2019/2020
13.Janne Ahonen Finlandia15 z 2853,6%2004/2005
13.Kazuyoshi Funaki Japonia15 z 2951,7%1998/1999
13.Severin Freund Niemcy15 z 3148,4%2014/2015
18.Adam Małysz Polska14 z 2166,7%2000/2001
18.Adam Małysz Polska14 z 2263,6%2001/2002
18.Matti Nykänen Finlandia14 z 2556%1985/1986
18.Primož Peterka Słowenia14 z 2556%1996/1997
18.Andreas Widhölzl Austria14 z 2751,9%1999/2000
18.Gregor Schlierenzauer Austria14 z 2751,9%2007/2008
18.Noriaki Kasai Japonia14 z 2948,3%1998/1999
18.Peter Prevc Słowenia14 z 3145,2%2014/2015
26.Adam Małysz Polska13 z 2454,2%2006/2007
26.Matti Nykänen Finlandia13 z 2552%1982/1983
26.Janne Ahonen Finlandia13 z 2356,5%2003/2004
26.Janne Ahonen Finlandia13 z 2944,8%1998/1999
26.Stefan Kraft Austria13 z 3141,9%2014/2015
26.Kamil Stoch Polska13 z 2259%2017/2018
26.Halvor Egner Granerud Norwegia13 z 2552%2020/2021

Podział według państw

MiejsceKrajProcentLiczbaSezon
1. Austria50,8%32 z 631991/1992
2. Austria45,7%37 z 812007/2008
3. Japonia43,7%38 z 871998/1999
4. Austria43,2%35 z 812008/2009
5. Austria42,3%33 z 782010/2011
6. Austria41,3%31 z 751979/1980
7. Austria38,9%28 z 721980/1981
8. Austria38,5%30 z 782011/2012
9. Austria37,7%26 z 692009/2010
10. Japonia37%30 z 811997/1998
11. Austria35,8%29 z 812002/2003
12. Finlandia35,7%30 z 841995/1996
13. Austria35,3%18 z 511992/1993
14. Austria34,8%23 z 661990/1991
15. Finlandia34,6%27 z 781999/2000
16. Słowenia34,5%30 z 872015/2016
17. Norwegia33,3%23 z 692003/2004
 Austria33,3%25 z 751985/1986
19. Norwegia31,9%23 z 721980/1981
20. Finlandia31,7%20 z 632000/2001
21. Austria30,8%24 z 782016/2017
22. Austria30,7%23 z 751989/1990
23. Niemcy30,3%20 z 661990/1991
 Norwegia30,3%20 z 661981/1982
 Norwegia30,3%20 z 662017/2018
26. Finlandia29,8%25 z 842004/2005
27. Niemcy29,5%23 z 781999/2000
28. Japonia29,3%22 z 751996/1997
29. Norwegia28,7%25 z 872015/2016
30. Austria28,6%18 z 631984/1985

Najwięcej wygranych z rzędu konkursów Pucharu Świata

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczbaSezon
1.Janne Ahonen Finlandia62004/2005
1.Matti Hautamäki Finlandia62004/2005
1.Thomas Morgenstern Austria62007/2008
1.Gregor Schlierenzauer Austria62008/2009
1.Ryōyū Kobayashi Japonia62018/2019
6.Andreas Goldberger Austria51994/1995
6.Adam Małysz Polska52000/2001
6.Sven Hannawald Niemcy52001/2002
6.Halvor Egner Granerud Norwegia52020/2021
10.Ole Bremseth Norwegia41981/1982
10.Jens Weißflog NRD41983/1984
10.Andreas Felder Austria41984/1985
10.Espen Bredesen Norwegia41992/1993
1993/1994
10.Martin Schmitt Niemcy41999/2000
10.Janne Ahonen Finlandia42004/2005
10.Gregor Schlierenzauer Austria42007/2008
10.Simon Ammann Szwajcaria42009/2010
10.Thomas Morgenstern Austria42010/2011
10.Severin Freund Niemcy42014/2015
10.Peter Prevc Słowenia42015/2016
10.Kamil Stoch Polska42016/2017
10.Kamil Stoch Polska42017/2018
10.Halvor Egner Granerud Norwegia42020/2021

Najwięcej razy z rzędu na podium konkursów Pucharu Świata

MiejsceImię i nazwiskoKrajLiczbaPrzedział czasowyMiejsca
1.Janne Ahonen Finlandia1327.11.2004 – 9.01.20051 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1
2.Peter Prevc Słowenia1206.12.2015 – 30.01.20162 2 1 1 1 3 1 1 1 1 3 1
3.Dawid Kubacki Polska1029.12.2019 – 01.02.20203 3 2 1 3 3 1 1 3 3
4.Matti Nykänen Finlandia921.02.1986 – 07.12.19863 2 1 1 2 1 3 2 1
4.Gregor Schlierenzauer Austria910.01.2009 – 11.02.20091 1 2 1 1 1 1 1 1
4.Stefan Kraft Austria929.01.2017 – 16.03.20172 1 1 3 3 1 2 1 1
7.Thomas Morgenstern Austria801.12.2007 – 30.12.20071 1 1 1 1 1 3 1
7.Gregor Schlierenzauer Austria807.03.2008 – 13.12.20081 1 1 1 3 1 3 2
9.Jens Weißflog NRD730.12.1983 – 15.01.19842 1 1 1 1 2 1
9.Espen Bredesen Norwegia707.03.1993 – 14.12.19933 1 1 1 1 3 2
9.Andreas Goldberger Austria710.12.1994 – 08.01.19952 1 2 2 2 1 1
9.Sven Hannawald Niemcy730.12.2001 – 20.01.20021 1 1 1 1 2 2
9.Simon Ammann Szwajcaria707.12.2008 – 01.01.20091 1 2 1 3 1 2
9.Richard Freitag Niemcy702.12.2017 – 01.01.20181 2 1 2 1 2 2

Konkursy drużynowe

Najwięcej razy na podium w konkursach drużynowych Pucharu Świata

Stan na 15 stycznia 2022, po zawodach w Polska Zakopanem.

MiejscePaństwoGold medal icon.svgSilver medal icon.svgBronze medal icon.svgRazem
1. Austria35242584
2. Norwegia27211765
3. Niemcy16301965
4. Finlandia1513937
5. Słowenia1171331
6. Polska7121130
7. Japonia4101529
8. Rosja0123
9. Szwajcaria0011

Najwięcej razy na podium w konkursach mieszanych Pucharu Świata

Rozegrano 5 konkursy w sezonach 2012/2013, 2013/2014, 2020/2021 oraz 2021/2022.

Stan na 04 marca 2022, po zawodach w Norwegia Oslo.

MiejscePaństwoGold medal icon.svgSilver medal icon.svgBronze medal icon.svgRazem
1. Norwegia2125
2. Słowenia2103
3. Japonia1102
4. Austria0224
5. Włochy0011

Miejsca rozgrywania Pucharu Świata

Puchar Świata jest rozgrywany głównie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii, okazjonalnie w Szwecji) i Europie Środkowej (w Austrii, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, we Francji i Włoszech oraz w Czechach. W Polsce konkursy PŚ odbywają się w Zakopanem (pierwszy konkurs 26 stycznia 1980) i w Wiśle (pierwszy konkurs 9 stycznia 2013). W sumie zawody tej rangi odbywały się w 58 miejscach w 17 krajach (lub w 20 państwach, jeśli potraktować oddzielnie Czechosłowację, Jugosławię i NRD).

Miejscowości w tabeli są uporządkowane według kolejności chronologicznej ich pojawienia się w kalendarzach Pucharu Świata.

Miejsca rozgrywania PŚ w poszczególnych sezonach

Lp.Miejscowość79/
80
80/
81
81/
82
82/
83
83/
84
84/
85
85/
86
86/
87
87/
88
88/
89
89/
90
90/
91
91/
92
92/
93
93/
94
94/
95
95/
96
96/
97
97/
98
98/
99
99/
00
00/
01
01/
02
02/
03
03/
04
04/
05
05/
06
06/
07
07/
08
08/
09
09/
10
10/
11
11/
12
12/
13
13/
14
14/
15
15/
16
16/
17
17/
18
18/
19
19/
20
20/
21
21/
22
1.Włochy Cortina d’Ampezzo[d]
2.Niemcy Oberstdorf
3.Niemcy Garmisch-Partenkirchen
4.Austria Innsbruck[d][d]
5.Austria Bischofshofen
6.Japonia Sapporo[d][d]
7.Kanada Thunder Bay
8.Polska Zakopane[d]
9.Francja Saint-Nizier[d]
10.Szwajcaria Sankt Moritz
11.Szwajcaria Gstaad[d]
12.Szwajcaria Engelberg[d]
13.Norwegia Vikersund[d][d][d]
14.Finlandia Lahti[e][d]
15.Szwecja Falun[d][d][d][d]
16.Norwegia Oslo[d][d]
17./Słowenia Planica
18.Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro
19.Czechy Harrachov[d][d][d][d]
20.Czechy Liberec[d][d][d]
21.Stany Zjednoczone Ironwood
22.Francja Chamonix
23.Norwegia Bærum[d]
24.Austria Tauplitz
25.Stany Zjednoczone Lake Placid
26. Sarajewo[f]
27.Norwegia Lillehammer[d]
28.Szwecja Örnsköldsvik
29./Niemcy Klingenthal[d]
30. Oberwiesenthal[d]
31./Niemcy Oberhof[d]
32.Włochy Gallio
33.Norwegia Meldal
34.Włochy Predazzo[d]
35.Szwecja Sollefteå
36.Norwegia Raufoss
37.Francja Courchevel[d][d]
38.Szwecja Bollnäs
39.Norwegia Trondheim[d][d]
40.Niemcy Ruhpolding
41.Austria Murau
42.Niemcy Willingen[d]
43.Finlandia Kuopio
44.Austria Villach
45.Stany Zjednoczone Iron Mountain
46.Finlandia Ruka[d]
47.Japonia Hakuba
48.Austria Ramsau[d]
49.Stany Zjednoczone Park City
50.Niemcy Titisee-Neustadt[d]
51.Włochy Pragelato
52.Słowenia Kranj[d]
53.Kanada Whistler
54.Rosja Krasnaja Polana
55.Polska Wisła
56.Rosja Niżny Tagił[d]
57.Kazachstan Ałmaty
58.Korea Południowa Pjongczang
59.Rumunia Râșnov
60. Zhangjiakou[d]

Miejsca rozgrywania konkursów inaugurujących sezony PŚ

MiejscowośćSezony
Włochy Cortina d’Ampezzo1979/1980, 1980/1981[g], 1981/1982, 1982/1983
Oberstdorf1980/1981[g]
Kanada Thunder Bay1983/1984, 1984/1985, 1985/1986, 1986/1987, 1987/1988, 1988/1989, 1989/1990, 1991/1992
Stany Zjednoczone Lake Placid1990/1991
Szwecja Falun1992/1993
Słowenia Planica1993/1994, 1994/1995
Norwegia Lillehammer1995/1996, 1996/1997, 1997/1998, 1998/1999, 2012/2013
Finlandia Kuopio1999/2000, 2000/2001, 2001/2002
Finlandia Ruka2002/2003, 2003/2004, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012, 2016/2017
Niemcy Klingenthal2013/2014, 2014/2015, 2015/2016
Polska Wisła2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021
Rosja Niżny Tagił2021/2022

Miejsca rozgrywania konkursów finałowych sezonów PŚ

MiejscowośćSezony
Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro1979/1980, 1984/1985, 1990/1991
/ Słowenia Planica1980/1981, 1981/1982, 1982/1983, 1983/1984, 1985/1986, 1987/1988, 1988/1989, 1989/1990, 1991/1992, 1992/1993, 1996/1997, 1997/1998, 1998/1999, 1999/2000, 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008, 2008/2009, 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2020/2021, 2021/2022
Norwegia Oslo1986/1987, 1995/1996, 2003/2004, 2009/2010
Kanada Thunder Bay1993/1994
Niemcy Oberstdorf1994/1995
Norwegia Lillehammer2019/2020[h]
Norwegia Vikersund2019/2020[h]

Pozostałe statystyki

Największa i najmniejsza przewaga w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata między pierwszym, a drugim miejscem

Od sezonu 1993/1994 w którym za miejsca zajęte w konkursach Pucharu Świata zawodnicy otrzymywali punkty według następującej tabeli.

miejsce123456789101112131415161718192021222324252627282930
punkty1008060504540363229262422201816151413121110987654321
  • 813 pkt – Peter Prevc – Severin Freund, Sezon 2015/2016
  • 0 pkt – Severin FreundPeter Prevc, Sezon 2014/2015 (o zwycięstwie klasyfikacji generalnej PŚ decydowała ilość zwycięstw w jednym sezonie. Severin Freund odniósł w tym sezonie 9 zwycięstw, zaś Prevc 3)

W sezonach 1993/1994 i 2000/2001 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach drużynowych według następującej tabeli:

miejsce123456
punkty2001601201009080

Od sezonu 2001/2002 krajom przyznaje się punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach drużynowych według następującej tabeli:

miejsce12345678
punkty40035030025020015010050

W sezonach 2012/2013 i 2013/2014 rozegrano 2 konkursy mieszane, a punkty podzielono na pół. według następującej tabeli:

miejsce12345678
punkty200175150125100755025

W sezonach od 1979/1980 do 1992/1993 w których skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach indywidualnych Pucharu Świata według następującej tabeli:

miejsce123456789101112131415
punkty252015121110987654321

W sezonach 1991/1992 i 1992/1993 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach drużynowych według następującej tabeli:

miejsce12345678910111213
punkty605040302015141312111098

Największa przewaga pierwszego/ych zawodnika/ów nad drugim/kolejnym w konkursach Pucharu Świata

Opracowano na podstawie[17][15]. Uwzględniono przewagi powyżej 30 punktów.

PunktyZawodnicyDataMiejscowośćRozmiar skoczni
47,5 pktAustria FelderNorwegia Fidjestøl14.03.1987Planicamamucia
46,6 pktAustria Schlierenzauer i Norwegia EvensenSzwajcaria Ammann12.02.2011Vikersundmamucia
44,9 pktPolska MałyszFinlandia Ahonen04.01.2001Innsbruckduża
43,5 pktFinlandia NieminenAustria Vettori11.03.1992Trondheimduża
43,2 pktFinlandia AhonenNiemcy Herr27.11.2004Rukaduża
42,7 pktNiemcy FreundNorwegia Fannemel15.02.2015Vikersundmamucia
39,3 pktFinlandia NykänenCzechosłowacja Parma20.12.1987Sapporoduża
38,8 pktPolska MałyszNiemcy Schmitt01.12.2001Titisee-Neustadtduża
37,4 pktSzwajcaria AmmannJaponia Kasai17.01.2010Sapporoduża
36,9 pktPolska MałyszAustria Loitzl20.01.2001Salt Lake Cityduża
36,5 pktPolska MałyszFinlandia Jussilainen04.02.2001Willingenduża
36,4 pktAustria SchlierenzauerAustria Morgenstern31.01.2009Sapporoduża
35,4 pktFinlandia NykänenAustria Vettori26.01.1986Sapporoduża
35,2 pktJaponia HaradaPolska Małysz18.02.1996Iron Mountainduża
33,5 pktFinlandia NykänenCzechy Ploc / Weißflog18.03.1984Oberstdorfmamucia
31,9 pktPolska MałyszFinlandia Ahonen06.01.2001Bischofshofenduża
31,6 pktCzechosłowacja PlocNorwegia Opaas25.03.1984Planicaduża
31,3 pktJaponia KasaiSłowenia Petek23.01.1993Predazzoduża
30,7 pktFinlandia NykänenAustria Kogler16.01.1983Lake Placidduża

System z punktami za wiatr

Uwzględniono przewagi powyżej 20 pkt.

PunktyZawodnicyDataMiejscowośćRozmiar skoczni
46,6 pktAustria Schlierenzauer i Norwegia EvensenSzwajcaria Ammann12.02.2011Vikersundmamucia
42,7 pktNiemcy FreundNorwegia Fannemel15.02.2015Vikersundmamucia
28,2 pktPolska StochNiemcy Eisenbichler04.03.2018Lahtiduża
27,7 pktPolska StochPolska Kubacki13.03.2018Lillehammerduża
26,5 pktJaponia KobayashiPolska Kubacki12.01.2019Predazzoduża
26,1 pktNiemcy FreundAustria Kraft10.01.2015Tauplitz/Bad Mitterndorfmamucia
23,0 pktAustria KraftSzwajcaria Peier08.12.2019Niżny Tagiłduża
22,0 pktJaponia KobayashiNiemcy Wellinger25.11.2018Rukaduża
21,8 pktAustria KochNorwegia Hilde05.02.2011Oberstdorfmamucia
21,6 pktJaponia KobayashiNiemcy Eisenbichler17.02.2019Willingenduża
21,1 pktAustria KraftNiemcy Leyhe02.02.2020Sapporoduża
20,9 pktJaponia KobayashiSłowenia D. Prevc24.03.2019Planicamamucia
20,3 pktPolska StochNorwegia Lindvik06.01.2021Bischofshofenduża

Najmniejsza przewaga pierwszego zawodnika nad drugim w konkursach Pucharu Świata

Opracowano na podstawie[17][15].

PunktyZawodnicyDataMiejscowośćRozmiar skoczni
0,1 pktAustria KoglerNorwegia Bråten01.01.1983Garmisch-Partenkirchenduża
Norwegia BergAustria Felder19.02.1986Sankt Moritznormalna
Norwegia Opaas Klauser30.12.1986Oberstdorfduża
Norwegia Fidjestøl Weißflog21.01.1989Oberhofnormalna
Austria WidhölzlNiemcy Hannawald01.03.1998Vikersundmamucia
Japonia FunakiAustria Morgenstern05.02.2005Sapporoduża
Finlandia HautamäkiAustria Widhölzl19.03.2005Planicamamucia
Szwajcaria KüttelCzechy Janda03.12.2005Lillehammerduża
Finlandia LarintoFinlandia Hautamäki01.12.2010Kuopioduża
Japonia ItōNorwegia Bardal28.01.2012Sapporoduża
Austria SchlierenzauerNorwegia Fannemel25.11.2012Lillehammerduża
Austria KoflerPolska Stoch15.12.2012Engelbergduża
Niemcy FreundNorwegia Gangnes05.12.2015Lillehammernormalna
Norwegia FannemelNiemcy Freitag16.12.2017Engelbergduża
Słowenia D. PrevcJaponia R. Kobayashi17.03.2019Vikersundmamucia
0,2 pktNorwegia RuudNorwegia Persson08.01.1985Cortina d’Ampezzośrednia
Austria GoldbergerAustria Schwarzenberger14.01.1996Engelbergduża
Słowenia PeterkaSzwajcaria Reuteler15.03.1998Osloduża
Niemcy SchmittAustria Widhölzl27.02.2000Iron Mountainduża
Słowenia D. PrevcNorwegia Tande04.12.2016Klingenthalduża
Norwegia ForfangPolska Żyła01.12.2018Niżny Tagiłduża
Japonia R. Kobayashi - Niemcy M.Eisenbichler01.01.2022Garmisch-Partenkirchenduża
0,3 pktPolska FijasPolska Bobak27.01.1980Zakopaneduża
Finlandia NykänenNorwegia Hansson18.12.1982Cortina d’Ampezzonormalna
Austria NeuländtnerAustria Vettori15.12.1985Lake Placidnormalna
WeißflogFinlandia Nykänen24.01.1988Engelbergduża
Norwegia OpaasAustria Vettori11.12.1988Lake Placidnormalna
Niemcy DuffnerAustria Goldberger30.12.1992Oberstdorfduża
Japonia MiyahiraNiemcy Schmitt20.03.1999Planicamamucia
Austria HöllwarthPolska Małysz18.01.2004Zakopaneduża
Austria SchlierenzauerSłowenia Kranjec03.02.2013Harrachovmamucia
Niemcy FreitagNorwegia Stjernen16.02.2013Oberstdorfmamucia
Niemcy FreundNorwegia Bardal21.03.2014Planicaduża
Niemcy FreundSłowenia P. Prevc14.03.2015Osloduża
Niemcy WellingerAustria Kraft29.01.2017Willingenduża
Polska KubackiJaponia R. Kobayashi19.01.2020Titisee-Neustadtduża
Polska ŻyłaSłowenia Zajc15.02.2020Tauplitz/Bad Mitterndorfmamucia
Japonia R. KobayashiPolska Stękała13.02.2021Zakopaneduża

Najmniejsza przewaga punktowa od 1 do 10 miejsca w konkursach Pucharu Świata

PunktyZawodnicyDataMiejscowośćRozmiar skoczni
5,3 pktNiemcy FreundAustria Poppinger05.12.2015Lillehammernormalna
6,5 pkt WeißflogCzechosłowacja Ploc01.01.1990Garmisch-Partenkirchenduża

Najwyższe noty za dwa skoki w konkursie Pucharu Świata (bez lotów)

System bez punktów za wiatr

PunktyZawodnicyDataMiejscowość
328,2 pktNiemcy Sven Hannawald08.02.2003Willingen
319,1 pktNiemcy Sven Hannawald12.01.2002Willingen
318,7 pktFinlandia Janne Ahonen27.11.2004Ruka
316,0 pktPolska Adam Małysz04.02.2001Willingen
309,0 pktFinlandia Matti Hautamäki12.01.2002Willingen
308,8 pktAustria Thomas Morgenstern01.12.2007Ruka
308,3 pktAustria Andreas Widhölzl08.02.2003Willingen
Finlandia Janne Ahonen28.11.2004Ruka
307,0 pktAustria Florian Liegl08.02.2003Willingen
306,6 pktNorwegia Bjørn Einar Romøren01.12.2007Ruka
305,6 pktSłowenia Robert Kranjec26.11.2005Ruka
303,8 pktAustria Andreas Widhölzl30.11.2002Ruka
303,4 pktJaponia Takanobu Okabe07.12.1996Ruka
303,0 pktSłowenia Robert Kranjec08.02.2003Willingen
301,2 pktAustria Wolfgang Loitzl06.01.2009Bischofshofen

System z punktami za wiatr

PunktyZawodnicyDataMiejscowość
331,2 pktAustria Andreas Kofler28.11.2010Ruka
328,3 pktAustria Thomas Morgenstern28.11.2010Ruka
325,9 pktSłowenia Peter Prevc28.02.2016Ałmaty
324,5 pktJaponia Ryōyū Kobayashi27.11.2021Ruka
321,8 pktSłowenia Domen Prevc25.11.2016Ruka
318,9 pktSłowenia Anže Lanišek27.11.2021Ruka
318,3 pktNiemcy Severin Freund25.11.2016Ruka
315,0 pktJaponia Ryōyū Kobayashi12.01.2019Predazzo
314,3 pktNiemcy Severin Freund28.02.2016Ałmaty
314,2 pktPolska Kamil Stoch4.03.2018Lahti
313,4 pktNiemcy Markus Eisenbichler28.11.2020Ruka
311,9 pktSłowenia Anže Lanišek28.11.2021Ruka
311,4 pktNorwegia Halvor Egner Granerud19.12.2020Engelberg
311,1 pktNiemcy Karl Geiger16.02.2019Willingen
310,9 pktNorwegia Daniel-André Tande28.02.2016Ałmaty
310,6 pktSłowenia Peter Prevc25.11.2016Ruka
310,4 pktJaponia Ryōyū Kobayashi25.11.2018Ruka
310,3 pktNiemcy Karl Geiger28.11.2021Ruka
310,1 pktSzwajcaria Simon Ammann28.11.2010Ruka
309,2 pktPolska Kamil Stoch19.12.2020Engelberg
308,6 pktNorwegia Anders Jacobsen30.12.2012Oberstdorf
308,0 pktAustria Stefan Kraft30.12.2016Oberstdorf
307,3 pktAustria Stefan Kraft24.01.2016Zakopane
307,2 pktNiemcy Severin Freund29.12.2015Oberstdorf
307,1 pktPolska Kamil Stoch16.02.2019Willingen
306,4 pktAustria Stefan Kraft28.02.2016Ałmaty
Polska Kamil Stoch13.03.2018Lillehammer
306,0 pktAustria Michael Hayböck28.02.2016Ałmaty
Japonia Ryōyū Kobayashi19.12.2021Engelberg
305,9 pktSłowenia Domen Prevc18.12.2016Engelberg
305,4 pktNorwegia Halvor Egner Granerud20.12.2020Engelberg
305,2 pktPolska Kamil Stoch30.12.2016Oberstdorf
Niemcy Markus Eisenbichler28.11.2021Ruka
305,1 pktJaponia Ryōyū Kobayashi29.12.2019Oberstdorf
304,7 pktAustria Michael Hayböck17.12.2016Engelberg
Japonia Ryōyū Kobayashi16.02.2019Willingen
304,5 pktAustria Manuel Fettner25.11.2016Ruka
304,4 pktNiemcy Markus Eisenbichler27.11.2021Ruka
304,2 pktSłowenia Peter Prevc20.12.2015Engelberg
Austria Michael Hayböck29.12.2015Oberstdorf
303,7 pktPolska Maciej Kot25.11.2016Ruka
Niemcy Markus Eisenbichler20.12.2020Engelberg
303,1 pktNiemcy Karl Geiger25.11.2016Ruka
302,7 pktAustria Gregor Schlierenzauer06.12.2014Lillehammer
Słowenia Anže Lanišek19.12.2020Engelberg
302,0 pktAustria Stefan Kraft16.03.2017Trondheim
Niemcy Karl Geiger15.12.2018Engelberg
Japonia Ryōyū Kobayashi29.12.2021Oberstdorf
301,9 pktSzwajcaria Simon Ammann29.12.2013Oberstdorf
301,7 pktNiemcy Markus Eisenbichler19.12.2020Engelberg
301,6 pktSłowenia Domen Prevc17.12.2016Engelberg
301,4 pktNorwegia Johan Remen Evensen28.11.2010Ruka
Słowenia Jernej Damjan16.12.2017Ruka
301,3 pktNiemcy Markus Eisenbichler25.11.2016Ruka
301,2 pktSłowenia Domen Prevc10.12.2016Lillehammer
300,9 pktPolska Dawid Kubacki06.01.2020Bischofshofen
300,7 pktPolska Kamil Stoch15.12.2013Titisee-Neustadt
Polska Kamil Stoch06.01.2021Bischofshofen
300,3 pktAustria Gregor Schlierenzauer21.01.2012Zakopane
Austria Andreas Kofler25.11.2016Ruka

Podwójni triumfatorzy konkursu Pucharu Świata

ZawodnicyDataMiejscowośćRozmiar skoczni
Norwegia Per Bergerud, Manfred Deckert03.01.1982Innsbruckduża
Ulf Findeisen, Austria Ernst Vettori19.01.1986Oberwiesenthalduża
Norwegia Jon Inge Kjørum, Czechosłowacja Pavel Ploc14.01.1989Liberecduża
Finlandia Ari-Pekka Nikkola, Franci Petek11.02.1990Engelbergduża
Austria Andreas Felder, Jens Weißflog01.01.1991Garmisch-Partenkirchenduża
Austria Andreas Goldberger, Finlandia Ari-Pekka Nikkola21.01.1996Sapporoduża
Norwegia Roar Ljøkelsøy, Polska Adam Małysz29.01.2005Zakopaneduża
Norwegia Johan Remen Evensen, Austria Gregor Schlierenzauer12.02.2011Vikersundmamucia
Polska Piotr Żyła, Austria Gregor Schlierenzauer17.03.2013Osloduża
Szwajcaria Simon Ammann, Japonia Noriaki Kasai29.11.2014Rukaduża
Polska Maciej Kot, Słowenia Peter Prevc11.02.2017Sapporoduża
Norwegia Halvor Egner Granerud, Japonia Ryōyū Kobayashi27.02.2022Lahtiduża

Ex aequo na podium (drugie miejsce)

ZawodnicyDataMiejscowośćRozmiar skoczni
Czechosłowacja Pavel Ploc, Austria Hans Wallner18.02.1983Vikersundduża
Czechosłowacja Pavel Ploc, Jens Weißflog18.03.1984Oberstdorfmamucia