Puchar Świata w skokach narciarskich 1998/1999

Puchar Świata w skokach narciarskich 1998/1999
1997/19981999/2000
Zwycięzcy
Klasyfikacja generalnaNiemcy Martin Schmitt
Puchar Świata w lotachNiemcy Martin Schmitt
Turniej Czterech SkoczniFinlandia Janne Ahonen
Turniej NordyckiJaponia Noriaki Kasai
Puchar Narodów Japonia

Sezon 1998/1999 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 20. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 28 listopada 1998 na obiekcie Lysgårdsbakken w Lillehammer.

Zdobywcą Kryształowej Kuli został Niemiec Martin Schmitt.

W porównaniu do pierwotnego kalendarza doszło do następujących zmian: konkursy w Oberhofie i Lahti zostały zakończone po pierwszej serii z powodu silnego wiatru, a konkursy na mamuciej skoczni w Harrachovie zostały odwołane z powodu braku możliwości naśnieżenia zeskoku – pierwszy z nich przeniesiono na dużą skocznię, a drugi zastąpiono konkursem dodatkowym w Planicy (19 marca).

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćSkoczniaKUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.28 listopada 1998Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK120nocnyNiemcy Martin SchmittFinlandia Janne AhonenNiemcy Sven Hannawald
2.29 listopada 1998Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK120nocnyNiemcy Martin SchmittFinlandia Janne AhonenJaponia Kazuyoshi Funaki
3.5 grudnia 1998Francja ChamonixTremplin aux BossonsK95-Niemcy Martin SchmittFinlandia Janne AhonenJaponia Kazuyoshi Funaki
4.6 grudnia 1998Francja ChamonixTremplin aux BossonsK95-Finlandia Janne AhonenJaponia Kazuyoshi FunakiNiemcy Martin Schmitt
5.8 grudnia 1998Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK120nocnyNiemcy Martin SchmittJaponia Kazuyoshi FunakiJaponia Noriaki Kasai
6.12 grudnia 1998Niemcy OberhofHans-Renner-SchanzeK120-[a]Austria Andreas WidhölzlNiemcy Martin SchmittNiemcy Sven Hannawald
7.19 grudnia 1998Czechy HarrachovČerťákK120-Finlandia Janne AhonenNiemcy Ronny HornschuhJaponia Kazuyoshi Funaki
8.20 grudnia 1998Czechy HarrachovČerťákK120-Finlandia Janne AhonenJaponia Noriaki KasaiAustria Andreas Widhölzl
9.30 grudnia 1998Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK115TCSNiemcy Martin SchmittAustria Andreas GoldbergerJaponia Noriaki Kasai
10.1 stycznia 1999Niemcy Garmisch-PartenkirchenGroße OlympiaschanzeK115TCSNiemcy Martin SchmittFinlandia Janne AhonenJaponia Noriaki Kasai
11.3 stycznia 1999Austria InnsbruckBergiselK110TCSJaponia Noriaki KasaiFinlandia Janne AhonenJaponia Hideharu Miyahira
12.6 stycznia 1999Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK120TCSAustria Andreas WidhölzlFinlandia Janne AhonenJaponia Hideharu Miyahira
47. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaFinlandia Janne AhonenJaponia Noriaki KasaiJaponia Hideharu Miyahira
13.9 stycznia 1999Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK120-Finlandia Janne AhonenJaponia Kazuyoshi FunakiJaponia Noriaki Kasai
Niemcy Martin Schmitt
14.10 stycznia 1999Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK120-Japonia Kazuyoshi FunakiAustria Andreas WidhölzlJaponia Noriaki Kasai
15.16 stycznia 1999Polska ZakopaneWielka KrokiewK116-Austria Stefan HorngacherFinlandia Janne AhonenNorwegia Tommy Ingebrigtsen
16.17 stycznia 1999Polska ZakopaneWielka KrokiewK116-Finlandia Janne AhonenJaponia Kazuyoshi FunakiAustria Stefan Horngacher
17.23 stycznia 1999Japonia SapporoŌkurayamaK120-Niemcy Martin SchmittJaponia Hideharu MiyahiraNiemcy Dieter Thoma
18.24 stycznia 1999Japonia SapporoŌkurayamaK120-Japonia Kazuyoshi FunakiNiemcy Martin SchmittJaponia Hideharu Miyahira
19.29 stycznia 1999Niemcy WillingenMühlenkopfschanzeK120-Japonia Noriaki KasaiNiemcy Martin SchmittJaponia Kazuyoshi Funaki
20.30 stycznia 1999Niemcy WillingenMühlenkopfschanzeK120drużynowyJaponia Japonia
Kazuya Yoshioka, Hideharu Miyahira,
Noriaki Kasai, Kazuyoshi Funaki
Austria Austria
Reinhard Schwarzenberger, Wolfgang Loitzl,
Stefan Horngacher, Andreas Widhölzl
Niemcy Niemcy
Sven Hannawald, Hansjörg Jäkle,
Dieter Thoma, Martin Schmitt
21.31 stycznia 1999Niemcy WillingenMühlenkopfschanzeK120-Japonia Noriaki KasaiAustria Andreas WidhölzlJaponia Kazuyoshi Funaki
22.6 lutego 1999Czechy HarrachovČerťákK185loty[b]odwołany
23.7 lutego 1999Czechy HarrachovČerťákK185loty[b]odwołany
24.7 lutego 1999Czechy HarrachovČerťákK120-[c]Finlandia Janne AhonenNorwegia Lasse OttesenCzechy Jakub Sucháček
Austria Ramsau/Bischofshofen[d]Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1999 19 - 28 lutego 1999
25.4 marca 1999Finlandia KuopioPuijoK120nocnyNiemcy Martin SchmittJaponia Kazuyoshi FunakiJaponia Noriaki Kasai
26.6 marca 1999Finlandia LahtiSalpausselkäK90TN, nocny[a]Japonia Kazuyoshi FunakiAustria Reinhard SchwarzenbergerNiemcy Sven Hannawald
27.9 marca 1999Norwegia TrondheimGranåsenK120TN, nocnyJaponia Noriaki KasaiAustria Stefan HorngacherJaponia Masahiko Harada
28.11 marca 1999Szwecja FalunLugnetK115TN, nocnyNiemcy Martin SchmittJaponia Hideharu MiyahiraJaponia Masahiko Harada
29.14 marca 1999Norwegia OsloHolmenkollbakkenK115TNJaponia Noriaki KasaiNiemcy Martin SchmittJaponia Kazuyoshi Funaki
30.19 marca 1999Słowenia PlanicaVelikankaK185loty[e]Niemcy Martin SchmittJaponia Kazuyoshi FunakiNiemcy Christof Duffner
31.20 marca 1999Słowenia PlanicaVelikankaK185lotyJaponia Hideharu MiyahiraNiemcy Martin SchmittJaponia Noriaki Kasai
32.21 marca 1999Słowenia PlanicaVelikankaK185lotyJaponia Noriaki KasaiJaponia Hideharu MiyahiraNiemcy Martin Schmitt

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

lp.zawodnikkrajpunkty
1.Martin Schmitt Niemcy
1753
2.Janne Ahonen Finlandia
1695
3.Noriaki Kasai Japonia
1598
4.Kazuyoshi Funaki Japonia
1589
5.Hideharu Miyahira Japonia
935
6.Sven Hannawald Niemcy
896
7.Andreas Widhölzl Austria
833
8.Stefan Horngacher Austria
813
9.Masahiko Harada Japonia
720
10.Dieter Thoma Niemcy
555
11.Tommy Ingebrigtsen Norwegia
512
12.Wolfgang Loitzl Austria
505
13.Kazuya Yoshioka Japonia
497
14.Nicolas Dessum Francja
454
15.Reinhard Schwarzenberger Austria
444
16.Morten Ågheim Norwegia
428
17.Andreas Goldberger Austria
400
18.Martin Höllwarth Austria
385
18.Jakub Sucháček Czechy
385
20.Lasse Ottesen Norwegia
363
21.Christof Duffner Niemcy
359
22.Kristian Brenden Norwegia
344
23.Hiroya Saitō Japonia
261
24.Hansjörg Jäkle Niemcy
223
25.Peter Žonta Słowenia
212
26.Ronny Hornschuh Niemcy
197
27.Primož Peterka Słowenia
192
28.Ville Kantee Finlandia
183
29.Roar Ljøkelsøy Norwegia
173
30.Roberto Cecon Włochy
169
31.Christian Meyer Norwegia
168
32.Olav Magne Dønnem Norwegia
167
33.Mika Laitinen Finlandia
160
Henning Stensrud Norwegia
160
35.Jani Soininen Finlandia
151
36.Bruno Reuteler Szwajcaria
144
37.Alexander Herr Niemcy
141
38.Takanobu Okabe Japonia
102
39.Robert Mateja Polska
100
40.Kazuhiro Nakamura Japonia
96
41.Gerd Siegmund Niemcy
89
42.Sylvain Freiholz Szwajcaria
78
43.Risto Jussilainen Finlandia
72
44.Walerij Kobielew Rosja
71
45.Kristoffer Jåfs Szwecja
61
46.Adam Małysz Polska
58
47.Jakub Janda Czechy
48
Tami Kiuru Finlandia
48
49.Michal Doležal Czechy
46
50.Lucas Chevalier-Girod Francja
45
51.Roland Audenrieth Niemcy
43
Katsutoshi Chiba Japonia
43
53.Marco Steinauer Szwajcaria
39
54.Pekka Salminen Finlandia
37
55.Yoshikazu Norota Japonia
36
56.Damjan Fras Słowenia
34
57.Ivan Lunardi Włochy
30
58.Yukitaka Fukita Japonia
29
Jakub Jiroutek Czechy
29
60.Wilfried Eberharter Austria
28
61.Masayuki Satō Japonia
27
62.Urban Franc Słowenia
26
63.Yūta Watase Japonia
25
64.Artur Chamidulin Rosja
23
Kjell Erik Sagbakken Norwegia
23
66.Oddgeir Heimdal Norwegia
22
Miha Rihtar Słowenia
22
68.Alan Alborn Stany Zjednoczone
21
69.Andreas Küttel Szwajcaria
18
70.Kazuki Nishishita Japonia
15
71.Hitoshi Sakurai Japonia
14
Tomáš Plný Czechy
14
73.Jakub Hlava Czechy
13
74.Rico Parpan Szwajcaria
12
75.Leif Frey Niemcy
11
Jaroslav Sakala Czechy
11
Jon Petter Sandaker Norwegia
11
78.Wojciech Skupień Polska
10
Janne Väätäinen Finlandia
10
80.Matej Uram Słowacja
9
Blaž Vrhovnik Słowenia
9
Kazuhiro Higashi Japonia
9
Frode Håre Norwegia
9
84.Tom Aage Aarnes Norwegia
8
Primož Urh-Zupan Słowenia
8
Pawieł Gajduk Kazachstan
8
87.Jure Radelj Słowenia
7
Frank Löffler Niemcy
7
89.Łukasz Kruczek Polska
6
Fabian Ebenhoch Austria
6
91.Bine Norčič Słowenia
5
Marius Småriset Norwegia
5
Jin’ya Nishikata Japonia
5
Jani Mylläri Finlandia
5
95.Falko Krismayr Austria
4
Matthias Wallner Austria
4
97.Jussi Hautamäki Finlandia
3
Milan Živič Słowenia
3
99.Martin Koch Austria
2
Karl-Heinz Dorner Austria
2
101.Lauri Hakola Finlandia
1
Matti Hautamäki Finlandia
1
Robert Křenek Czechy
1
Choi Yong-jik Korea Południowa
1
Stanisław Filimonow Kazachstan
1
Espen Bredesen Norwegia
1
Jérôme Gay Francja
1
Akseli Lajunen Finlandia
1

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów

MiejsceKrajLiczba punktów
1.Japonia6208
2.Niemcy4392
3.Austria3586
4.Norwegia2489
5.Finlandia2457
6.Słowenia598
7.Czechy544
8.Francja500
9.Szwajcaria289
10.Włochy199
11.Polska174
12.Rosja94
13.Szwecja61
14.USA21
15.Kazachstan9
Słowacja9
17.Korea Południowa1

Zobacz też

Uwagi

  1. a b Z powodu złych warunków atmosferycznych skrócony do 1 serii.
  2. a b Konkurs odwołany z powodu braku możliwości naśnieżenia zeskoku.
  3. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 6 lutego; przeniesiony z K185 na K120.
  4. Konkursy na dużej skoczni odbył się w Bischofshofen.
  5. Konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 7 lutego.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie