Puchar Świata w skokach narciarskich 2008/2009

Puchar Świata w skokach narciarskich 2008/2009
2007/20082009/2010
Zwycięzcy
Klasyfikacja generalnaAustria Gregor Schlierenzauer
Puchar Świata w lotachAustria Gregor Schlierenzauer
Turniej Czterech SkoczniAustria Wolfgang Loitzl
Turniej NordyckiAustria Gregor Schlierenzauer
FIS Team Tour Norwegia
Puchar Narodów Austria

Sezon 2008/2009 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 30. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 29 listopada 2008 na skoczni Rukatunturi w fińskiej Ruce, a zakończył 22 marca 2009 na Letalnicy w słoweńskiej Planicy. Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony pod koniec maja 2008 w Kapsztadzie[1].

W sezonie tym oprócz Turnieju Czterech Skoczni i Turnieju Nordyckiego został rozegrany po raz pierwszy FIS Team Tour (Willingen, Klingenthal, Oberstdorf).

Podczas sezonu w kalendarzu PŚ nastąpiły następujące zmiany:

  • Konkurs drużynowy w Ruce został odwołany z powodu silnego wiatru. Rozegrano go następnego dnia, po konkursie indywidualnym. Z powodów czasowych odbyła się tylko jedna seria.
  • Drugi konkurs w Pragelato został ograniczony do jednej serii z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  • Drugi konkurs w Sapporo odwołano z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  • Konkurs indywidualny w Lahti z powodu silnego wiatru przeniesiono ze skoczni HS130 na HS97.
  • Pierwszy konkurs indywidualny oraz konkurs drużynowy w Planicy ograniczono do jednej serii z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zdobywcą kryształowej kuli został Gregor Schlierenzauer.

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.28 listopada 2008Finlandia RukaHS142nocny, druż.[2]odwołany
1.29 listopada 2008Finlandia RukaHS142nocnySzwajcaria Simon AmmannAustria Wolfgang LoitzlAustria Gregor Schlierenzauer
2.29 listopada 2008Finlandia RukaHS142nocny, druż.[3] Finlandia
1. Ville Larinto
2. Kalle Keituri
3. Harri Olli
4. Matti Hautamäki
 Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Martin Koch
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
 Niemcy
1. Felix Schoft
2. Michael Uhrmann
3. Martin Schmitt
4. Michael Neumayer
3.6 grudnia 2008Norwegia TrondheimHS140nocnyAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Ville LarintoNorwegia Anders Jacobsen
4.7 grudnia 2008Norwegia TrondheimHS140Szwajcaria Simon AmmannFinlandia Matti HautamäkiAustria Gregor Schlierenzauer
5.13 grudnia 2008Włochy PragelatoHS140nocnySzwajcaria Simon AmmannAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Ville Larinto
6.14 grudnia 2008Włochy PragelatoHS140[4]Japonia Fumihisa YumotoSzwajcaria Simon AmmannNorwegia Johan Remen Evensen
7.20 grudnia 2008Szwajcaria EngelbergHS137Szwajcaria Simon AmmannAustria Wolfgang LoitzlAustria Gregor Schlierenzauer
8.21 grudnia 2008Szwajcaria EngelbergHS137Austria Gregor SchlierenzauerAustria Wolfgang LoitzlSzwajcaria Simon Ammann
9.29 grudnia 2008Niemcy OberstdorfHS137TCS, nocnySzwajcaria Simon AmmannAustria Wolfgang LoitzlRosja Dmitrij Wasiljew
10.1 stycznia 2009Niemcy Garmisch-PartenkirchenHS140TCSAustria Wolfgang LoitzlSzwajcaria Simon AmmannFinlandia Harri Olli
11.4 stycznia 2009Austria InnsbruckHS130TCSAustria Wolfgang LoitzlAustria Gregor SchlierenzauerNiemcy Martin Schmitt
12.6 stycznia 2009Austria BischofshofenHS140TCS, nocnyAustria Wolfgang LoitzlSzwajcaria Simon AmmannRosja Dmitrij Wasiljew
57. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaAustria Wolfgang LoitzlSzwajcaria Simon AmmannAustria Gregor Schlierenzauer
13.10 stycznia 2009Austria TauplitzHS200lotyAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Martin Koch
14.11 stycznia 2009Austria TauplitzHS200lotyAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Harri OlliSzwajcaria Simon Ammann
15.16 stycznia 2009Polska ZakopaneHS134nocnyAustria Wolfgang LoitzlAustria Gregor SchlierenzauerNiemcy Martin Schmitt
16.17 stycznia 2009Polska ZakopaneHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerAustria Wolfgang LoitzlSzwajcaria Simon Ammann
17.24 stycznia 2009Kanada WhistlerHS140Austria Gregor SchlierenzauerAustria Wolfgang LoitzlFinlandia Matti Hautamäki
18.25 stycznia 2009Kanada WhistlerHS140Austria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas MorgensternFinlandia Ville Larinto
19.31 stycznia 2009Japonia SapporoHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas MorgensternAustria Wolfgang Loitzl
20.1 lutego 2009Japonia SapporoHS134[2]odwołany
20.7 lutego 2009Niemcy WillingenHS145FTT, nocny, druż. Austria
1. Thomas Morgenstern
2. Markus Eggenhofer
3. Andreas Kofler
4. Wolfgang Loitzl
 Norwegia
1. Roar Ljøkelsøy
2. Tom Hilde
3. Anders Bardal
4. Anders Jacobsen
 Finlandia
1. Ville Larinto
2. Kalle Keituri
3. Matti Hautamäki
4. Harri Olli
21.8 lutego 2009Niemcy WillingenHS145FTT, nocnyAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannJaponia Noriaki Kasai
22.11 lutego 2009Niemcy KlingenthalHS140FTT, nocnyAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Anders JacobsenAustria Wolfgang Loitzl
23.14 lutego 2009Niemcy OberstdorfHS213FTT, loty, nocnyFinlandia Harri OlliNorwegia Anders JacobsenNorwegia Johan Remen Evensen
24.15 lutego 2009Niemcy OberstdorfHS213FTT, loty, druż. Finlandia
1. Kalle Keituri
2. Juha-Matti Ruuskanen
3. Matti Hautamäki
4. Harri Olli
 Rosja
1. Dienis Korniłow
2. Pawieł Karielin
3. Ilja Roslakow
4. Dmitrij Wasiljew
 Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Markus Eggenhofer
3. Andreas Kofler
4. Martin Koch
FIS Team Tour 2009 – klasyfikacja końcowa Norwegia Austria Finlandia
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009Czechy Liberec, 18 lutego – 1 marca 2009
25.7 marca 2009Finlandia LahtiHS130nocny, druż. Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Martin Koch
3. Thomas Morgenstern
4. Gregor Schlierenzauer
 Finlandia
1. Ville Larinto
2. Kalle Keituri
3. Harri Olli
4. Matti Hautamäki
 Norwegia
1. Anders Bardal
2. Tom Hilde
3. Johan Remen Evensen
4. Anders Jacobsen
26.8 marca 2009Finlandia LahtiHS97TN[5]Austria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannRosja Dmitrij Wasiljew
27.10 marca 2009Finlandia KuopioHS127TN, nocnyJaponia Takanobu OkabeSzwajcaria Simon AmmannPolska Adam Małysz
28.13 marca 2009Norwegia LillehammerHS138TN, nocnyFinlandia Harri OlliRosja Dmitrij WasiljewAustria Gregor Schlierenzauer
29.14 marca 2009Norwegia VikersundHS207loty, nocny, druż. Austria
1. Martin Koch
2. Wolfgang Loitzl
3. Thomas Morgenstern
4. Gregor Schlierenzauer
 Finlandia
1. Matti Hautamäki
2. Kalle Keituri
3. Ville Larinto
4. Harri Olli
 Norwegia
1. Johan Remen Evensen
2. Bjørn Einar Romøren
3. Anders Bardal
4. Anders Jacobsen
30.15 marca 2009Norwegia VikersundHS207TN, loty[6]Austria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannRosja Dmitrij Wasiljew
Turniej Nordycki 2009 – klasyfikacja końcowaAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Harri OlliSzwajcaria Simon Ammann
31.20 marca 2009Słowenia PlanicaHS215loty[4]Austria Gregor SchlierenzauerPolska Adam MałyszRosja Dmitrij Wasiljew
32.21 marca 2009Słowenia PlanicaHS215loty, druż.[4] Norwegia
1. Johan Remen Evensen
2. Tom Hilde
3. Anders Bardal
4. Anders Jacobsen
 Polska
1. Kamil Stoch
2. Łukasz Rutkowski
3. Stefan Hula
4. Adam Małysz
 Rosja
1. Dienis Korniłow
2. Pawieł Karielin
3. Ilja Roslakow
4. Dmitrij Wasiljew
33.22 marca 2009Słowenia PlanicaHS215lotyFinlandia Harri OlliPolska Adam MałyszSzwajcaria Simon Ammann
Słowenia Robert Kranjec
Puchar Świata w lotach narciarskich – klasyfikacja końcowaAustria Gregor SchlierenzauerFinlandia Harri OlliSzwajcaria Simon Ammann
Puchar Świata w skokach narciarskich – klasyfikacja końcowaAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Wolfgang Loitzl

27 konkursów indywidualnych (w tym 6 w lotach narciarskich), 6 konkursów drużynowych (w tym 3 w lotach narciarskich).

Statystyki indywidualne[7]

ZawodnikRuka 29.11Trondheim 06.12Trondheim 07.12Pragelato 13.12Pragelato 14.12Engelberg 20.12Engelberg 21.12Oberstdorf 29.12Garmisch-Partenkirchen 01.01Innsbruck 04.01Bischofshofen 06.01Tauplitz 10.01Tauplitz 11.01Zakopane 16.01Zakopane 17.01Whistler 24.01Whistler 25.01Sapporo 31.01Willingen 08.02Klingenthal 11.02Oberstdorf 14.02Lahti 08.03Kuopio 10.03Lillehammer 13.03Vikersund 15.03Planica 20.03Planica 22.03
 Austria
Markus Eggenhofer252719493984928q28241530910---22102221q2316q26
Manuel Fettner-----2434--43q--2848------------
Nicolas Fettner---------q-----------------
Bastian Kaltenböck435148-------39-------q4640------
Martin Koch6165192211823514935--121514--1116231141411
Andreas Kofler324139--1437202229q-------3231207163636dns-
Daniel Lackner-------45352640--qq------------
Wolfgang Loitzl29108822211171012253153211586151214
Thomas Morgenstern46412196711651669--52211--896232721
Lukas Müller---------------------442827---
Roland Müller---------qq----------------
Florian Schabereiter---------qq----------------
Gregor Schlierenzauer3132431442411211111181103115
Balthasar Schneider---------q423635--------------
Andreas Strolz----------q----------------
Stefan Thurnbichler---------q--------------4036-
 Bułgaria
Petyr Fyrtunow-------------------------q-
Władimir Zografskiq--q43qqq-----------55-------
 Czechy
Martin Cikl-------------31252127-4328-qqqq--
Lukáš Hlava-----------2427-------23------
Jakub Janda11171125101516251733232628633---2013-10192239--
Roman Koudelka191222926q1426131922--471616-68-13204017dsq9
Čestmír Kožíšek---------------4344---39----q-
Jan Matura-q4235452343----3529-------35----q-
Borek Sedlák-------46qq453337--40q---q------
Ondřej Vaculík-q5034532825364248q--3840---3426-4137qqq-
 Estonia
Tõnis Kartau---------------------q-----
Illimar Pärn---------------------q-----
Mats Piho---------------------dns-----
Siim-Tanel Sammelselg---------------------dns-----
 Finlandia
Jussi Hautamäki223538----------4144-------31qq--
Matti Hautamäki507211463026131041296--3232530175172210111727
Mika Kauhanen49---------------------50----
Kalle Keituri1526261611q68293537--1220273144524104715q19q25
Tami Kiuru304329--------2926q46---4130-q-----
Kai Kovaljeffq------------2141--16q48q-46----
Arttu Lappiq--------------------------
Ville Larinto9273384151415241157--103-2557-363313212933
Veli-Matti Lindströmq------------3628--33----q----
Sami Niemi28--q52384439q40q-----------3534q--
Olli Muotka----------------------q----
Harri Olli1813dsq55135731110112-----871441781
Olli Pekkalaq---------------------q----
Juha-Matti Ruuskanen--------------------28qq----
 Francja
Emmanuel Chedal17152018726321211311281117152218-17161234121613q15
Vincent Descombes Sevoie2334412123174124343749252335193337-46532939q43qq-
David Lazzaroni-----------q-34504648----q-----
Alexandre Mabboux---------------------qqqq--
Nicolas Mayer---q3049qq-----------------dns-
 Japonia
Kazuyoshi Funaki-----------------19---------
Akira Higashi-----------------39---------
Daiki Itō4132183531q1619262218----24268747-37182020q20
Noriaki Kasai4733q296q191716619----912-321-34596287
Takanobu Okabe---------------1713121420-9118---
Yoshihiko Osanai-----------------37--q------
Yukio Sakano-----------------21---------
Kento Sakuyama--------------------q------
Taku Takeuchi20372414602529q483838------18--q------
Shōhei Tochimoto1021212424q45401830q----4538204744-4317253429-
Keita Umezaki-----------------34---------
Yūta Watase13q462212q2735231820----3721549dnsqq4439q3332
Hiroki Yamada-----------------30---------
Kazuya Yoshioka-----------------31---------
Fumihisa Yumoto82030331373616272547----184215q52-42727dns--
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes---------------4249-48-q------
Eric Mitchell---------------qq----------
Trevor Morrice---------------qq----------
Stefan Read-----------q-46qq41-q35q------
 Kazachstan
Iwan Karaułow-qq-54qq-qqq--qq---q-q------
Anatolij Karpienko-------------50------qqdsqqq--
Nikołaj Karpienko-383131354047q40q40------29q27q312748qq-
Aleksiej Korolow-q444036434944qqq------35425134q4744q34-
Jewgienij Lowkin--------------q------------
Asan Tachtachunow---q---------qq------------
Radik Żaparow-----------q------q42-------
 Korea Południowa
Choi Heung-chul---q-qq-----------q--qqqq--
Choi Yong-jik----57qq-----------50--------
Kang Chil-ku------------------q--------
Kim Hyun-ki---q61-------------q--qq35q--
 Niemcy
Pascal Bodmer-------q454148----3943--31192724q---
Tobias Bogner-------q383443----------------
Severin Freund2642443829474238q----42182839-242536------
Stephan Hocke-----2221152017153133q112322-3118q203129qq29
Michael Neumayer12283323559249247619141413--11331425194217143819
Maximilian Mechler-------qq--------23---------
Julian Musiol-------47q--------22q--------
Danny Queck-------qq-----------q------
Martin Schmitt39141349745835131235714-164151465122010
Felix Schoft36q344417q50313223272834--3220--21-32qq37--
Erik Simonq50qq50--qq------------4930413035-
Michael Uhrmann2111156203110101416821151561517----384921183230
Christian Ulmer------------------263431---2937-
Andreas Wankq3943352746q3030--38403723--27---------
 Norwegia
Jon Aaraas-47-------------------48293138--
Anders Bardal541417181294919311710201681410-12117511835413
Kim René Elverum Sorsell-2232----------2531--17---46qqq--
Johan Remen Evensen-101273183121q21212013--2830-29233294031102424
Kenneth Gangnes4044--------q-------------q--
Ole Marius Ingvaldsen-45-------------------------
Tom Hilde3749-301553942q19251684736139-23122424433031528
Anders Jacobsen3238104235236710744--dsq19-92263415222212
Robert Johansson------------------------q--
Roar Ljøkelsøy2319242034q1137q--1417q37--653513-4124321518
Thomas Lobben------------------------q--
Sigurd Pettersen-29--------3017222049--26---------
Bjørn Einar Romøren351816q253620q50--1818--2625-391516---qq-
Vegard Haukø Sklett-q---------------24191918---2713-
Andreas Stjernen------------------------q--
 Polska
Marcin Bachleda29q37--4548qqq---30q-4540---------
Stefan Hulaq------------18393432103850-39263824dsq-
Jakub Kot-------------45-------------
Maciej Kot----------35---47------------
Dawid Kubacki-------------49-------------
Adam Małysz142527--2118273715---81284-279-2434822
Krzysztof Miętus-------------2235------------
Tomasz Pochwała--------------q------------
Łukasz Rutkowskiqqq--27qq--q--3924------26qqq18-
Kamil Stoch484647--qq-472728--11141924133541-q4542q108
Rafał Śliż-------------1333---1837-------
Piotr Żyła-----44q34414636--2929q-38---------
 Rosja
Dmitrij Ipatowq-------qq------36-----q47q--
Pawieł Karielin443640q48-qq--31221927443034-21392649qq2819-
Dienis Korniłow-31283921162218283933--4427207-22541430---3117
Ilja Roslakow372323463729q29211214--2416dsq--443837452550qq-
Dmitrij Wasiljew3489155810123993--7468-103363142336
 Słowacja
Tomáš Zmoray---4756--qq--q-------------q-
 Słowenia
Jure Bogataj-qq------------------------
Anže Damjan-------------------------21-
Jernej Damjan31qq--193543254733--19172540-36--1748q25931
Dejan Judež-------------------------dsq-
Robert Hrgota-----------dsq39----36--27323931262322
Matic Kramaršič46---------q----------------
Robert Kranjec45401727133428333136291216q373832-q-17221319573
Rok Mandl-------------------------q-
Mitja Mežnar-30362828383341q4532--26263528-40------q-
Primož Peterka16--26322030483344---23434435-37--------
Primož Pikl27q4943333238503650-------28--30283837332623
Jure Šinkovec4148354016qq--------------------
Sašo Tadič-------------------------q-
Jurij Tepeš---4847------q---------------
Rok Urbanc----------q39363322--32--q----q-
 Stany Zjednoczone
Nicholas Alexander-----q------------q------q-
Nicholas Fairall-------q46qq2324------4038qqqqq-
Michael Glasder--------------------q----q-
Blake Hughes-----qq-----------q--------
Anders Johnson-------qqq503731--4129--56qqq45qq-
Christopher Lamb--------------------q------
 Szwajcaria
Simon Ammann1511213128223534672642214263
Pascal Egloff---------------------q-----
Antoine Guignard-----qq--------------------
Andreas Küttel72461314q1322121326--1091111945923211291116
Adrian Schuler---------------------q-----
 Szwecja
Andreas Arénq--454948qq4449q--39303647---q--49qq-
Johan Eriksonq--324440463243q463021--dsqdsq---32qqqqq-
Isak Grimholm-----------3432-----q49-------
Carl Nordin-------------qq----59-------
 Ukraina
Wołodymyr Boszczukq------q-----q----q29q--26qq-
Ołeksandr Łazarowyczq------q----------2845q------
Witalij Szumbarećq------------48q---q-33--qq25-
 Włochy
Sebastian Colloredoq--423942-q394043272543213146----11q45q16-
Alessio De Crignis---q51-----q---------q------
Diego Dellasega-------------------58-----q-
Roberto Dellasega---q41---------------qq36--q-
Andrea Morassiq--505950-q49q-3238324247q--43---dsqdnsq-
1-3     4-30     poniżej 30     q – udział w kwalifikacjach      dns – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany

Statystyki indywidualne – konkursy drużynowe[8]

Kraj/ZawodnikRuka 29.11Willingen 07.02Oberstdorf 15.02Lahti 07.03Vikersund 14.03Planica 21.03
 Austria213114
Markus Eggenhofer-9----
Martin Koch17-51914
Andreas Kofler-1416---
Wolfgang Loitzl101361423
Thomas Morgenstern21-131331
Gregor Schlierenzauer8--4524
 Czechy-777911
Martin Cikl-28-2336-
Lukáš Hlava--18---
Jakub Janda-25-1234-
Roman Koudelka-12-313336
Čestmír Kožíšek--29--28
Jan Matura--25--41
Borek Sedlák--26---
Ondřej Vaculík-20-273546
 Estonia---13--
Tõnis Kartau---51--
Aldo Leetoja---42--
Illimar Pärn---50--
Mats Piho---52--
 Finlandia131228
Matti Hautamäki1104391
Kalle Keituri9311420199
Ville Larinto142-171148
Harri Olli132212313
Juha-Matti Ruuskanen--19---
 Francja---11-9
Emmanuel Chedal---37-19
Vincent Descombes Sevoie---38-43
David Lazzaroni---46--
Jason Lamy Chappuis-----30
Alexandre Mabboux---40--
Yoann Morel-----39
 Japonia869567
Daiki Itō2216-222433
Noriaki Kasai-17-9618
Takanobu Okabe---10--
Yoshihiko Osanai--39---
Kento Sakuyama--35---
Taku Takeuchi26-33---
Shōhei Tochimoto2111-261720
Yūta Watase-2734-3044
Fumihisa Yumoto23-----
 Kazachstan-108---
Iwan Karaułow-4132---
Anatolij Karpienko-42----
Nikołaj Karpienko-4023---
Aleksiej Korolow-3628---
Radik Żaparow--30---
 Korea Południowa-11----
Choi Heung-chul-39----
Choi Yong-jik-38----
Kang Chil-ku-44----
Kim Hyun-ki-43----
 Niemcy346456
Pascal Bodmer--2121--
Severin Freund-29----
Stephan Hocke-23-25--
Michael Neumayer4520-1821
Michael Uhrmann15--727-
Martin Schmitt187156732
Felix Schoft20-31---
Erik Simon-----22
Christian Ulmer----2537
 Norwegia524331
Anders Bardal1261081410
Johan Remen Evensen--11582
Kenneth Gangnes25-----
Tom Hilde-19-14-5
Anders Jacobsen782151611
Roar Ljøkelsøy32327---
Bjørn Einar Romøren----12-
 Polska78-672
Marcin Bachleda19-----
Stefan Hula3430-302012
Adam Małysz415-16226
Łukasz Rutkowski---293116
Kamil Stoch3021-11217
Rafał Śliż-26----
 Rosja452883
Dmitrij Ipatow----32-
Pawieł Karielin27248282917
Dienis Korniłow2432718-14
Ilja Roslakow111817242629
Dmitrij Wasiljew3433223
 Słowenia695945
Jernej Damjan3337-441515
Robert Hrgota--12342326
Robert Kranjec633936108
Mitja Mežnar-33----
Primož Peterka1635----
Primož Pikl28-22392825
Rok Urbanc--24---
 Stany Zjednoczone--1012-12
Nicholas Alexander-----47
Eric Camerota---49--
Bill Demong---47--
Nicholas Fairall--3641-40
Michael Glasder--37--45
Anders Johnson--3848-38
Christopher Lamb--40---
 Szwajcaria---10--
Simon Ammann---33--
Pascal Egloff---45--
Andreas Küttel---35--
Adrian Schuler---43--
 Ukraina9-----
Wołodymyr Boszczuk31-----
Ołeksandr Łazarowycz29-----
Witalij Szumbareć35-----
Wołodymyr Werediuk36-----
 Włochy-----10
Sebastian Colloredo-----27
Diego Dellasega-----33
Roberto Dellasega-----42
Andrea Morassi-----35
1-8     9+     dns – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany

Numery przy państwach podają jej lokatę w konkursie, a przy zawodnikach oznacza wynik w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej tych zawodów.

Klasyfikacje

Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Europa)
Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Świat)

Klasyfikacja Generalna Pucharu Świata

Klasyfikacja po 27 / 27 konkursów[7]

Poz.ZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Gregor Schlierenzauer2720830
2.Szwajcaria Simon Ammann271776-307
3.Austria Wolfgang Loitzl271396-687
4.Finlandia Harri Olli21974-1109
5.Rosja Dmitrij Wasiljew24845-1238
6.Niemcy Martin Schmitt26829-1254
7.Austria Thomas Morgenstern23795-1288
8.Norwegia Anders Jacobsen24661-1422
9.Austria Martin Koch23601-1482
10.Norwegia Anders Bardal26598-1485
11.Szwajcaria Andreas Küttel24561-1522
12.Finlandia Matti Hautamäki25558-1525
13.Polska Adam Małysz20549-1534
14.Finlandia Ville Larinto23541-1542
15.Japonia Noriaki Kasai19409-1674
16.Czechy Roman Koudelka21403-1680
17.Francja Emmanuel Chedal25395-1688
18.Niemcy Michael Uhrmann23354-1729
19.Niemcy Michael Neumayer25353-1730
20.Norwegia Johan Remen Evensen22334-1749
21.Finlandia Kalle Keituri22293-1790
22.Czechy Jakub Janda21279-1804
23.Słowenia Robert Kranjec23276-1807
24.Norwegia Tom Hilde24269-1814
25.Norwegia Roar Ljøkelsøy20259-1824
26.Japonia Fumihisa Yumoto18237-1846
27.Austria Markus Eggenhofer21232-1851
28.Japonia Takanobu Okabe8227-1856
29.Japonia Daiki Itō20193-1890
30.Polska Kamil Stoch17146-1937
Rosja Dienis Korniłow20146-1937
32.Niemcy Stephan Hocke17145-1938
33.Japonia Yūta Watase17142-1941
34.Norwegia Bjørn Einar Romøren14113-1970
35.Japonia Shōhei Tochimoto19107-1976
36.Austria Andreas Kofler15102-1981
37.Słowenia Jernej Damjan1699-1984
38.Rosja Ilja Roslakow1998-1985
39.Francja Vincent Descombes Sevoie2275-2008
40.Norwegia Vegard Haukø Sklett668-2015
41.Włochy Sebastian Colloredo1560-2023
42.Japonia Taku Takeuchi1156-2027
Rosja Pawieł Karielin1856-2027
44.Polska Stefan Hula1151-2032
45.Niemcy Felix Schoft1650-2033
46.Norwegia Sigurd Pettersen742-2041
47.Słowenia Primož Peterka1340-2043
48.Niemcy Severin Freund1536-2047
49.Polska Rafał Śliż433-2050
50.Polska Łukasz Rutkowski529-2054
Norwegia Kim René Elverum Sorsell629-2054
52.Słowenia Robert Hrgota1026-2057
53.Finlandia Kai Kovaljeff525-2058
54.Słowenia Primož Pikl1724-2059
55.Niemcy Pascal Bodmer923-2060
56.Czechy Martin Cikl623-2060
57.Słowenia Mitja Mežnar1420-2063
58.Czechy Lukáš Hlava319-2064
59.Niemcy Andreas Wank1218-2065
60.Słowenia Jure Šinkovec515-2068
Stany Zjednoczone Nicholas Fairall515-2068
62.Czechy Ondřej Vaculík1414-2069
63.Japonia Kazuyoshi Funaki112-2071
64.Finlandia Tami Kiuru811-2072
Szwecja Johan Erikson1211-2072
66.Kazachstan Nikołaj Karpienko1310-2073
Austria Manuel Fettner510-2073
Czechy Jan Matura810-2073
Japonia Yukio Sakano110-2073
Słowenia Anže Damjan110-2073
71.Polska Krzysztof Miętus29-2074
Finlandia Jussi Hautamäki69-2074
Słowenia Rok Urbanc59-2074
Niemcy Julian Musiol29-2074
75.Niemcy Maximilian Mechler18-2075
76.Ukraina Wołodymyr Boszczuk27-2076
Austria Lukas Müller37-2076
Niemcy Christian Ulmer47-2076
79.Ukraina Witalij Szumbareć36-2077
80.Austria Daniel Lackner45-2078
81.Polska Piotr Żyła84-2079
82.Polska Marcin Bachleda73-2080
Finlandia Sami Niemi83-2080
Finlandia Veli-Matti Lindström33-2080
Ukraina Ołeksandr Łazarowycz33-2080
Finlandia Juha-Matti Ruuskanen13-2080
87.Stany Zjednoczone Anders Johnson72-2081
Norwegia Jon Aaraas52-2081
Niemcy Erik Simon62-2081
90.Japonia Hiroki Yamada11-2082
Szwecja Andreas Arén101-2082
Francja Nicolas Mayer21-2082

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni

[9]

Poz.Imię i nazwiskoWystępyPunkty
1.Austria Wolfgang Loitzl41123,7
2.Szwajcaria Simon Ammann41091,1
3.Austria Gregor Schlierenzauer41077,1
4.Niemcy Martin Schmitt41055,2
5.Rosja Dmitrij Wasiljew41048,1
6.Norwegia Anders Jacobsen41027,9
7.Finlandia Harri Olli41019,2
8.Austria Thomas Morgenstern41001,0
9.Finlandia Matti Hautamäki4991,4
10.Niemcy Michael Neumayer4986,3
11.Austria Martin Koch4974,1
12.Niemcy Michael Uhrmann4967,9
13.Japonia Noriaki Kasai4953,5
14.Finlandia Ville Larinto4944,5
15.Niemcy Stephan Hocke4937,1
16.Szwajcaria Andreas Küttel4925,0
17.Rosja Ilja Roslakow4922,2
18.Czechy Roman Koudelka4913,9
19.Japonia Daiki Itō4912,7
20.Francja Emmanuel Chedal4839,1
21.Japonia Yūta Watase4789,8
22.Czechy Jakub Janda4785,8
23.Japonia Fumihisa Yumoto4770,5
24.Norwegia Johan Remen Evensen3695,4
25.Niemcy Felix Schoft4679,6
26.Finlandia Kalle Keituri4678,4
27.Austria Markus Eggenhofer3673,3
28.Austria Andreas Kofler3664,5
29.Norwegia Anders Bardal4655,9
30.Rosja Dienis Korniłow4651,1
31.Słowenia Robert Kranjec4621,1
32.Norwegia Tom Hilde3562,6
33.Polska Adam Małysz3556,9
34.Japonia Shōhei Tochimoto3538,3
35.Austria Daniel Lackner4527,6
36.Polska Kamil Stoch3523,3
37.Francja Vincent Descombes Sevoie4517,6
38.Słowenia Jernej Damjan4514,2
39.Niemcy Andreas Wank2415,0
40.Polska Piotr Żyła4405,1
41.Słowenia Mitja Mežnar3311,1
42.Szwecja Johan Erikson3309,5
43.Niemcy Tobias Bogner3297,5
44.Czechy Ondřej Vaculík3290,0
45.Słowenia Primož Peterka3288,0
46.Włochy Sebastian Colloredo3286,5
47.Japonia Taku Takeuchi3282,4
48.Niemcy Pascal Bodmer3273,8
49.Słowenia Primož Pikl3252,6
50.Norwegia Sigurd Pettersen1215,1
51.Finlandia Sami Niemi1205,3
52.Czechy Borek Sedlák2204,1
53.Kazachstan Nikołaj Karpienko2197,4
54.Szwecja Andreas Arén2172,0
55.Rosja Pawieł Karielin1113,4
56.Norwegia Roar Ljøkelsøy1112,9
57.Niemcy Severin Freund1111,6
58.Polska Maciej Kot1108,4
59.Kazachstan Aleksiej Korolow1106,1
60.Austria Bastian Kaltenböck1105,7
61.Austria Balthasar Schneider1104,7
62.Niemcy Julian Musiol1103,7
63.Austria Manuel Fettner191,5
64.Stany Zjednoczone Anders Johnson188,8
65.Stany Zjednoczone Nicholas Fairall183,7
66.Włochy Andrea Morassi181,1
Norwegia Bjørn Einar Romøren178,4

Klasyfikacja FIS Team Tour

[10]

Poz.DrużynaWystępyPunktyStrata do lidera
1. Norwegia54083,80
2. Austria54032,2-51,6
3. Finlandia53960,4-123,4
4. Niemcy53547,7-536,1
5. Rosja53511,3-572,5
6. Czechy53201,5-882,3
7. Słowenia42418,0-1665,8
8. Japonia42122,2-1961,6
9. Szwajcaria31796,0-2287,8
10. Kazachstan51787,0-2296,8
11. Polska31452,6-2631,2
12. Francja31250,6-2833,2
13. Ukraina3635,1-3448,7
14. Stany Zjednoczone3593,1-3490,7
15. Korea Południowa2303,1-3780,7
16. Szwecja2292,8-3791,0
17. Kanada2163,1-3920,7
18. Włochy1162,3-3921,5
19. Bułgaria181,2-4002,6

Klasyfikacja Turnieju Nordyckiego

[11]

Poz.ZawodnikWystępyPunkty
1.Austria Gregor Schlierenzauer41114,9
2.Finlandia Harri Olli41114,3
3.Szwajcaria Simon Ammann41095,0
4.Rosja Dmitrij Wasiljew41086,9
5.Polska Adam Małysz41066,9
6.Niemcy Martin Schmitt41056,4
7.Austria Wolfgang Loitzl41037,4
8.Austria Thomas Morgenstern41019,6
9.Austria Martin Koch41013,9
10.Finlandia Matti Hautamäki41012,0
11.Szwajcaria Andreas Küttel41011,8
12.Słowenia Robert Kranjec41002,5
13.Japonia Noriaki Kasai4952,5
14.Francja Emmanuel Chedal4879,6
15.Norwegia Anders Jacobsen4861,6
16.Norwegia Anders Bardal4849,4
17.Niemcy Michael Neumayer4846,8
18.Japonia Daiki Itō4834,1
19.Czechy Roman Koudelka4828,5
20.Czechy Jakub Janda4761,2
21.Austria Markus Eggenhofer3749,8
22.Finlandia Ville Larinto4743,2
23.Norwegia Johan Remen Evensen4711,9
24.Japonia Takanobu Okabe3694,2
25.Niemcy Michael Uhrmann4687,9
26.Austria Andreas Kofler4657,3
27.Polska Stefan Hula4653,2
28.Norwegia Roar Ljøkelsøy4639,1
29.Japonia Shōhei Tochimoto4636,0
30.Finlandia Kalle Keituri3600,2
31.Norwegia Tom Hilde4582,9
32.Słowenia Jernej Damjan3579,6
33.Niemcy Erik Simon4572,3
34.Słowenia Robert Hrgota4570,7
35.Słowenia Primož Pikl4503,7
36.Japonia Fumihisa Yumoto3499,6
37.Niemcy Stephan Hocke3476,0
38.Norwegia Jon Aaraas4444,9
39.Austria Lukas Müller3439,8
40.Kazachstan Nikołaj Karpienko3389,9
41.Niemcy Pascal Bodmer2376,0
42.Rosja Pawieł Karielin2352,7
43.Rosja Ilja Roslakow3304,3
44.Norwegia Vegard Haukø Sklett1302,3
45.Włochy Sebastian Colloredo2294,5
46.Niemcy Christian Ulmer1284,4
47.Niemcy Felix Schoft2232,6
48.Polska Łukasz Rutkowski1203,5
49.Ukraina Wołodymyr Boszczuk1203,3
50.Rosja Dienis Korniłow1195,5
51.Francja Vincent Descombes Sevoie2172,0
52.Finlandia Sami Niemi2170,9
53.Czechy Ondřej Vaculík2166,2
54.Japonia Yūta Watase2153,9
55.Polska Kamil Stoch2143,2
56.Kazachstan Aleksiej Korolow2134,6
57.Austria Stefan Thurnbichler1112,4
58.Korea Południowa Kim Hyun-ki193,5
59.Finlandia Jussi Hautamäki182,8
60.Norwegia Kim René Elverum Sorsell177,5
61.Włochy Roberto Dellasega175,6
62.Stany Zjednoczone Anders Johnson173,0
63.Rosja Dmitrij Ipatow169,3
64.Finlandia Kai Kovaljeff161,5
65.Szwecja Andreas Arén155,8
66.Finlandia Mika Kauhanen154,3

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach narciarskich

[12]

Klasyfikacja po 6 z 6 konkursów

Poz.ZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Gregor Schlierenzauer64770
2.Finlandia Harri Olli6372-105
3.Szwajcaria Simon Ammann6370-107
4.Austria Martin Koch6221-256
5.Norwegia Anders Jacobsen6220-257
6.Rosja Dmitrij Wasiljew4200-277
7.Polska Adam Małysz3192-285
Słowenia Robert Kranjec6192-285
9.Finlandia Matti Hautamäki6156-321
10.Norwegia Anders Bardal5143-334
11.Norwegia Johan Remen Evensen6131-346
12.Austria Wolfgang Loitzl6128-349
13.Niemcy Martin Schmitt6117-360
14.Francja Emmanuel Chedal5114-363
15.Norwegia Tom Hilde5102-375
16.Szwajcaria Andreas Küttel497-380
17.Finlandia Ville Larinto593-384
18.Austria Thomas Morgenstern591-386
19.Norwegia Roar Ljøkelsøy581-396
20.Japonia Noriaki Kasai379-398
21.Niemcy Michael Neumayer566-411
22.Polska Kamil Stoch258-419
23.Austria Markus Eggenhofer546-431
24.Finlandia Kalle Keituri344-433
25.Czechy Roman Koudelka243-434
26.Norwegia Bjørn Einar Romøren341-436
Rosja Pawieł Karielin541-436
28.Niemcy Michael Uhrmann440-437
29.Norwegia Vegard Haukø Sklett337-440
30.Słowenia Jernej Damjan235-442
31.Rosja Dienis Korniłow232-445
32.Słowenia Robert Hrgota426-453
33.Włochy Sebastian Colloredo325-454
34.Norwegia Sigurd Pettersen223-456
35.Japonia Daiki Itō222-457
36.Czechy Lukáš Hlava319-460
37.Francja Vincent Descombes Sevoie316-463
38.Stany Zjednoczone Nicholas Fairall215-464
39.Słowenia Primož Pikl314-465
40.Polska Łukasz Rutkowski113-466
41.Niemcy Pascal Bodmer112-467
42.Austria Andreas Kofler111-468
Szwecja Johan Erikson211-468
44.Słowenia Anže Damjan110-469
45.Czechy Jakub Janda28-471
46.Polska Stefan Hula17-472
Finlandia Tami Kiuru27-472
48.Ukraina Witalij Szumbareć16-473
49.Niemcy Felix Schoft13-476
Finlandia Juha-Matti Ruuskanen13-476
51.Czechy Jan Matura12-477
Niemcy Christian Ulmer12-477
Japonia Shōhei Tochimoto12-477
Niemcy Stephan Hocke12-477
55.Niemcy Erik Simon11-478

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Klasyfikacja po 33 z 33 konkursów[13]

Poz.DrużynaWystępyPunktyStrata do lidera
1. Austria3373310
2. Finlandia334270-3061
3. Norwegia334175-3156
4. Niemcy333134-4197
5. Rosja322345-4986
6. Szwajcaria282337-4994
7. Japonia292044-5287
8. Polska271574-5757
9. Słowenia321319-6012
10. Czechy311048-6283
11. Francja28464-6867
12. Włochy2260-7271
 Kazachstan2460-7271
14. Stany Zjednoczone2117-7314
15. Ukraina1116-7315
16. Szwecja2312-7319
17. Estonia20-7331
 Bułgaria80-7331
 Kanada80-7331
 Korea Południowa100-7331
 Słowacja120-7331

Man of the Day

NrDataMiejsceZawodnikŹr.
129 listopada 2008Finlandia RukaAustria Martin Koch[14]
26 grudnia 2008Norwegia TrondheimNorwegia Anders Jacobsen[15]
37 grudnia 2008Norwegia TrondheimFinlandia Matti Hautamäki[16]
413 grudnia 2008Włochy PragelatoNiemcy Martin Schmitt[17]
514 grudnia 2008Włochy PragelatoJaponia Fumihisa Yumoto[18]
620 grudnia 2008Szwajcaria EngelbergNorwegia Tom Hilde[19]
721 grudnia 2008Szwajcaria EngelbergFinlandia Harri Olli[20]
829 grudnia 2008Niemcy OberstdorfRosja Dmitrij Wasiljew[21]
91 stycznia 2009Niemcy Garmisch-PartenkirchenNorwegia Anders Jacobsen[22]
104 stycznia 2009Austria InnsbruckFinlandia Matti Hautamäki[23]
116 stycznia 2009Austria BischofshofenNiemcy Michael Neumayer[24]
1210 stycznia 2009Austria TauplitzFrancja Emmanuel Chedal[25]
1311 stycznia 2009Austria TauplitzNorwegia Tom Hilde[26]
1416 stycznia 2009Polska ZakopaneCzechy Roman Koudelka[27]
1517 stycznia 2009Polska ZakopaneCzechy Roman Koudelka[28]
1624 stycznia 2009Kanada WhistlerPolska Adam Małysz[29]
1725 stycznia 2009Kanada WhistlerPolska Adam Małysz[30]
1831 stycznia 2009Japonia SapporoJaponia Yūta Watase[31]
198 lutego 2009Niemcy WillingenJaponia Noriaki Kasai[32]
2011 lutego 2009Niemcy KlingenthalCzechy Roman Koudelka[33]
2114 lutego 2009Niemcy OberstdorfNorwegia Johan Remen Evensen[34]
228 marca 2009Finlandia LahtiNorwegia Anders Bardal[35]
2310 marca 2009Finlandia KuopioJaponia Takanobu Okabe[36]
2413 marca 2009Norwegia LillehammerPolska Adam Małysz[37]
2515 marca 2009Norwegia VikersundAustria Martin Koch[38]
2620 marca 2009Słowenia PlanicaPolska Adam Małysz[39]
2722 marca 2009Słowenia PlanicaPolska Adam Małysz[40]

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów

Wyjątkiem w rozgrywaniu kwalifikacji do zawodów jest ostatni konkurs Pucharu Świata w Planicy. Startują w nim zawodnicy, którzy zajmują miejsca w pierwszej „30” klasyfikacji generalnej cyklu[41].

NrDataData konkursuMiejsceZawodnik
128 listopada 200829 listopada 2008Finlandia RukaFinlandia Matti Hautamäki
25 grudnia 20086 grudnia 2008Norwegia TrondheimFinlandia Harri Olli
37 grudnia 20087 grudnia 2008Norwegia TrondheimCzechy Jakub Janda
412 grudnia 200813 grudnia 2008Włochy PragelatoFinlandia Harri Olli
514 grudnia 200814 grudnia 2008Włochy Pragelatoodwołane[42]
619 grudnia 200820 grudnia 2008Szwajcaria EngelbergNiemcy Michael Neumayer
721 grudnia 200821 grudnia 2008Szwajcaria EngelbergFinlandia Harri Olli
828 grudnia 200829 grudnia 2008Niemcy OberstdorfAustria Wolfgang Loitzl
931 grudnia 20081 stycznia 2009Niemcy Garmisch-PartenkirchenAustria Gregor Schlierenzauer
103 stycznia 20094 stycznia 2009Austria InnsbruckAustria Wolfgang Loitzl
115 stycznia 20096 stycznia 2009Austria BischofshofenRosja Dmitrij Wasiljew
129 stycznia 200910 i 11 stycznia 2009Austria TauplitzFrancja Emmanuel Chedal
1315 stycznia 200916 stycznia 2009Polska ZakopaneRosja Dienis Korniłow
1417 stycznia 200917 stycznia 2009Polska ZakopaneCzechy Martin Cikl
1523 stycznia 200924 stycznia 2009Kanada WhistlerJaponia Noriaki Kasai
1625 stycznia 200925 stycznia 2009Kanada WhistlerNorwegia Anders Bardal
1730 stycznia 200931 stycznia 2009Japonia Sapporoodwołane[43]
181 lutego 20091 lutego 2009Japonia Sapporoodwołane[43]
196 lutego 20098 lutego 2009Niemcy WillingenAustria Markus Eggenhofer
2011 lutego 200911 lutego 2009Niemcy Klingenthalodwołane[42]
2113 lutego 200914 lutego 2009Niemcy OberstdorfFinlandia Kalle Keituri
227 marca 20098 marca 2009Finlandia LahtiJaponia Noriaki Kasai
239 marca 200910 marca 2009Finlandia KuopioFrancja Emmanuel Chedal
2412 marca 200913 marca 2009Norwegia LillehammerPolska Adam Małysz
2515 marca 200915 marca 2009Norwegia VikersundNorwegia Johan Remen Evensen
2619 marca 200920 marca 2009Słowenia PlanicaSłowenia Robert Kranjec

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie inaugurującym nowy sezon, rolę lidera przyjmuje zawodnik, który zwyciężył w poprzedniej edycji.

NrZawodnikData objęcia pozycji lideraMiastoData utraty pozycji lideraMiastoLiczba konkursów
1.Austria Thomas Morgenstern
Triumfator PŚ 2007/08[44]
29 listopada 2008Finlandia Ruka[45]1
2.Szwajcaria Simon Ammann29 listopada 2008Finlandia Ruka[45]6 grudnia 2008Norwegia Trondheim[46]1
3.Austria Gregor Schlierenzauer6 grudnia 2008Norwegia Trondheim[46]7 grudnia 2008Norwegia Trondheim[47]1
4.Szwajcaria Simon Ammann7 grudnia 2008Norwegia Trondheim[47]24 stycznia 2009Kanada Whistler[48]13
5.Austria Gregor Schlierenzauer24 stycznia 2009Kanada Whistler[48]
Triumfator PŚ 2008/09[49]
11
Gregor SchlierenzauerSimon AmmannGregor SchlierenzauerSimon Ammann

Ciekawostki

  • Nigdy wcześniej w historii pucharu świata (od 1979 roku) nie zaplanowano aż tylu konkursów drużynowych w ramach pucharu świata co w sezonie 2008/2009 – aż 6 (rekord pobity został w sezonie 2017/2018 – 8 takich konkursów). Dotychczas rekordowy był sezon 2001/2002 – rozegrano 5 konkursów drużynowych. Nigdy też nie zaplanowano tylu konkursów na skoczniach mamucich. W sezonie 2008/2009 rozegrano 9 tego typu zawodów.
  • Sezon 2008/2009 był pierwszym w historii, kiedy nie odbyły się zawody w Oslo. Spowodowane było to przebudową skoczni, na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011.
  • Najwięcej konkursów Pucharu Świata w sezonie 2008/2009 wygrał Gregor Schlierenzauer. Austriak triumfował trzynastokrotnie. Do sezonu 2015/2016 był to rekord w ilości zwycięstw konkursów Pucharu Świata w jednym sezonie.
  • Najdłuższa passa w ilości zwycięstw należała do Gregora Schlierenzauera. Reprezentant Austrii wygrał sześć razy z rzędu, wyrównując rekord Janne Ahonena, Matti Hautamäkiego, oraz Thomasa Morgensterna.
  • W sezonie 2008/2009 w konkursach Pucharu Świata triumfowało 6 zawodników:
  1. Austria Gregor Schlierenzauer – 13 wygranych
  2. Szwajcaria Simon Ammann – 5
  3. Austria Wolfgang Loitzl – 4
  4. Finlandia Harri Olli – 3
  5. Japonia Fumihisa Yumoto – 1
  6. Japonia Takanobu Okabe – 1
  • Podczas sezonu 2008/2009 troje zawodników zwyciężyło po raz pierwszy w karierze w zawodach Pucharu Świata. Są to:
  1. Japonia Fumihisa Yumoto
  2. Austria Wolfgang Loitzl
  3. Finlandia Harri Olli
  • Najczęściej na podium konkursu o Puchar Świata w sezonie 2008/2009 stawał Gregor Schlierenzauer – 20 razy.
  • Łącznie na podium zawodów stało 17 zawodników z 9 krajów. Są to:
  • W klasyfikacji Pucharu Świata 2008/2009 sklasyfikowano 92 zawodników z 16 państw (AustriaCzechyFinlandiaFrancjaJaponiaKazachstanNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSłoweniaStany ZjednoczoneSzwajcariaSzwecjaUkrainaWłochy).
  • Podczas sezonu 2008/2009 nastąpiła zmiana w czołowej trójce klasyfikacji zawodników z największą ilością miejsc na podium w zawodach Pucharu Świata. Dotychczas drugiego, Fina Matti Nykänena, mającego 76 lokat w czołowej trójce zawodów, wyprzedził Adam Małysz. Polak na koniec sezonu osiągnął liczbę 77 miejsc na podium.
  • Najwięcej konkursów drużynowych Pucharu Świata w sezonie 2008/2009 wygrała reprezentacja Austrii. Triumfowali oni trzykrotnie na sześć rozegranych tego typu zawodów.
  • Najczęściej na podium konkursów drużynowych Pucharu Świata w sezonie 2008/2009 stawali reprezentanci Austrii i Finlandii – 5 razy.
  • Łącznie na podium drużynowych zawodów stali reprezentanci 6 państw (AustriaFinlandiaNiemcyNorwegiaPolskaRosja).
  • W sezonie 2008/2009 do drugiej serii zawodów drużynowych przynajmniej jeden raz awansowali reprezentanci 10 państw (AustriaCzechyFinlandiaJaponiaKazachstanNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSłowenia).
  • 3 zawodników punktowało we wszystkich konkursach. Są to: Austria Gregor Schlierenzauer, Szwajcaria Simon Ammann i Austria Wolfgang Loitzl.
  • Dwaj zawodnicy w trakcie sezonu byli liderami Pucharu Świata. Są to Szwajcaria Simon Ammann (w pierwszym konkursie w Trondheim oraz od pierwszego konkursu w Pragelato do pierwszego konkursu w Whistler) i Austria Gregor Schlierenzauer (w drugim konkursie w Trondheim oraz od drugiego konkursu w Whistler)
  • Reprezentacja, dla której punkty zdobywała największa liczba zawodników to  Niemcy (12: Schmitt, Uhrmann, Neumayer, Hocke, Schoft, Freund, Bodmer, Wank, Musiol, Mechler, Ulmer i Simon)
  • Drugie miejsce najczęściej zdobywał Szwajcaria Simon Ammann (8 razy), natomiast trzecie – Rosja Dmitrij Wasiljew (5 razy)
  • Kazachstan Iwan Karaułow jedenastokrotnie nie przebrnął kwalifikacji.
  • Podczas sezonu 2008/2009 udział w konkursach brali zawodnicy z 21 państw. Oto poszczególni trenerzy w tym sezonie:
KrajTrener
 AustriaAustria Alexander Pointner
 BułgariaNiemcy Joachim Winterlich
 CzechyAustria Richard Schallert
 EstoniaAustria Martin Höllwarth
 FinlandiaFinlandia Janne Väätäinen
 FrancjaFinlandia Pekka Niemelä
 JaponiaFinlandia Kari Ylianttila
 KanadaPolska Tadeusz Bafia
 KazachstanNiemcy Dionis Wodniew
 Korea PołudniowaKorea Południowa Heung Soo-Kim
 NiemcyAustria Werner Schuster
 NorwegiaFinlandia Mika Kojonkoski
 PolskaPolska Łukasz Kruczek
 RosjaNiemcy Wolfgang Steiert
 SzwajcariaSzwajcaria Martin Künzle
 SzwecjaNiemcy Wolfgang Hartmann
 SłowacjaSłowacja Milan Pilipkov
 SłoweniaSłowenia Matjaž Zupan
 Stany ZjednoczoneNiemcy Jochen Danneberg
 UkrainaUkraina Walerij Wdowenko
 WłochyWłochy Leonardo De Crignis

Zobacz też

Przypisy

  1. Polska Agencja Prasowa: Kalendarz PŚ w skokach narciarskich w sezonie 2008/2009 (pol.). PAP, 2008-06-02. [dostęp 2009-12-27].
  2. a b konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  3. konkurs dodatkowy w miejsce odwołanego konkursu 28 listopada; ograniczony do jednej serii.
  4. a b c Rozegrano tylko jedną serię.
  5. Konkurs przeniesiony ze skoczni HS130.
  6. Konkurs odbył się w Vikersund z powodu przebudowy skoczni Holmenkollbakken w Oslo.
  7. a b FIS World Cup Ski Jumping – 2008/2009 World Cup Standings (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-19)].
  8. FIS-Ski – All Podiums (Team) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  9. FIS World Cup Ski Jumping 2008/2009 Jack Wolfskin 4-Schanzen-Tournee Standing (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-03)].
  10. FIS World Cup Ski Jumping 2008/2009 TelDaFax Team Tour Standing (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-26)].
  11. FIS World Cup Ski Jumping 2008/2009 Nordic Tournament Standings (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-10)].
  12. FIS World Cup Ski Jumping 2008/2009 Ski Flying Standings (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  13. FIS World Cup Ski Jumping 2008/2009 Nations Cup Standings (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  14. FIS-Ski – 2nd World Cup Competition Kuusamo (FIN) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  15. FIS-Ski – 3rd World Cup Competition Trondheim (NOR) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  16. FIS-Ski – 4th World Cup Competition Trondheim (NOR) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  17. FIS-Ski – 5th World Cup Competition Pragelato (ITA) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  18. FIS-Ski – 6th World Cup Competition Pragelato (ITA) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-21)].
  19. FIS-Ski – 7th World Cup Competition Engelberg (SUI) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  20. FIS-Ski – 8th World Cup Competition Engelberg (SUI) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  21. FIS-Ski – 9th World Cup Competition Oberstdorf (GER) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  22. FIS-Ski – 10th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  23. FIS-Ski – 11th World Cup Competition Innsbruck (AUT) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  24. FIS-Ski – 12th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-22)].
  25. FIS-Ski – 13th World Cup Competition Tauplitz/Bad Mitterndorf (AUT) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  26. FIS-Ski – 14th World Cup Competition Tauplitz/Bad Mitterndorf (AUT) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-24)].
  27. FIS-Ski – 15th World Cup Competition Zakopane (POL) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-06)].
  28. FIS-Ski – 16th World Cup Competition Zakopane (POL) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-06)].
  29. FIS-Ski – 17th World Cup Competition Vancouver-Whistler (CAN) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-03)].
  30. FIS-Ski – 18th World Cup Competition Vancouver-Whistler (CAN) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-06)].
  31. FIS-Ski – 19th World Cup Competition Sapporo (JPN) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-06)].
  32. FIS-Ski – 22nd World Cup Competition Willingen (GER) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-06)].
  33. FIS-Ski – 23rd World Cup Competition Klingenthal (GER) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  34. FIS-Ski – 24th World Cup Competition Oberstdorf (GER) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-03)].
  35. FIS-Ski – 27th World Cup Competition Lahti (FIN) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  36. FIS-Ski – 28th World Cup Competition Kuopio (FIN) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-19)].
  37. FIS-Ski – 29th World Cup Competition Lillehammer (NOR) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-20)].
  38. FIS-Ski – 31st World Cup Competition Vikersund (NOR) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-19)].
  39. FIS-Ski – 32nd World Cup Competition Planica (SLO) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-10)].
  40. FIS-Ski – 34th World Cup Competition Planica (SLO) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-19)].
  41. FIS-Ski – All Podiums (Qualifikation) (ang.). [dostęp 2009-11-14].
  42. a b Z powodu złych warunków atmosferycznych seria kwalifikacyjna została odwołana. Wszyscy zgłoszeni zawodnicy wystąpili w 1 serii konkursowej
  43. a b Do konkursu zgłosiło się 40 zawodników, rozgrywanie kwalifikacji nie było potrzebne
  44. „e.on Ruhrgas” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2008-03-16. [dostęp 2013-11-18].
  45. a b FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2008-11-29. [dostęp 2013-11-18].
  46. a b FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2008-12-06. [dostęp 2013-11-18].
  47. a b FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2008-12-07. [dostęp 2013-11-18].
  48. a b FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-01-24. [dostęp 2013-11-18].
  49. FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-03-22. [dostęp 2013-11-17].

Media użyte na tej stronie

Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Flag of Slovenia (bordered).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
FIS Crystal Globe.svg
Autor: Staszek Szybki Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kryształowa Kula FIS
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).