Puchar Świata w skokach narciarskich 2009/2010

Puchar Świata w skokach narciarskich 2009/2010
2008/20092010/2011
Zwycięzcy
Klasyfikacja generalnaSzwajcaria Simon Ammann
LotySłowenia Robert Kranjec
Turniej Czterech SkoczniAustria Andreas Kofler
Turniej NordyckiSzwajcaria Simon Ammann
FIS Team Tour Austria
Puchar Narodów Austria

Sezon 2009/2010 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 31. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 27 listopada 2009 na skoczni Rukatunturi w fińskiej Ruce, a zakończył 14 marca 2010 na skoczni Holmenkollbakken w norweskim Oslo. Zdobywcą Kryształowej Kuli został Simon Ammann. Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony w maju 2009 roku w Dubrowniku.

Po rozpoczęciu Pucharu Świata nastąpiły następujące zmiany w kalendarzu PŚ:

  • Zawody w Trondheim zostały przeniesione do Lillehammer z powodu problemów technicznych ze skocznią Granåsen[1].
  • Zawody w Harrachovie zostały odwołane z powodu wysokich temperatur i braku śniegu[2] - zastąpił je dodatkowy konkurs w Engelbergu.
  • Ostatni konkurs w Engelbergu został ograniczony do jednej serii z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  • Konkurs drużynowy w Lahti również ograniczono do jednej serii, z powodu silnego wiatru często zmieniającego kierunek.

W ostatnich 10 konkursach w ramach Pucharu Świata oraz podczas Mistrzostw Świata w lotach w Planicy obowiązywał nowy system punktacji, w którym oprócz not za styl i długości skoku wpływ na notę końcową skoczka miała siła i kierunek wiatru, oraz długość najazdu na próg[3][4][5]. Zasady te były testowane latem podczas konkursów Letniego Grand Prix.

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.27 listopada 2009Finlandia RukaHS142nocny, druż. Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Andreas Kofler
3. Gregor Schlierenzauer
4. Thomas Morgenstern
 Niemcy
1. Michael Uhrmann
2. Michael Neumayer
3. Pascal Bodmer
4. Martin Schmitt
 Finlandia
1. Matti Hautamäki
2. Kalle Keituri
3. Harri Olli
4. Janne Ahonen
2.28 listopada 2009Finlandia RukaHS142nocnyNorwegia Bjørn Einar RomørenNiemcy Pascal BodmerAustria Wolfgang Loitzl
3.5 grudnia 2009Norwegia LillehammerHS138nocny[6]Austria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas MorgensternPolska Adam Małysz
4.6 grudnia 2009Norwegia LillehammerHS138[6]Szwajcaria Simon AmmannFinlandia Harri OlliFrancja Emmanuel Chedal
5.12 grudnia 2009Czechy HarrachovHS142nocny[7]odwołany
6.13 grudnia 2009Czechy HarrachovHS142[7]odwołany
5.18 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergHS137[8]Szwajcaria Simon AmmannAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas Morgenstern
6.19 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergHS137Austria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Andreas Kofler
7.20 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergHS137[9]Szwajcaria Simon AmmannNorwegia Bjørn Einar RomørenJaponia Daiki Itō
8.29 grudnia 2009Niemcy OberstdorfHS137TCS, nocnyAustria Andreas KoflerFinlandia Janne AhonenAustria Thomas Morgenstern
9.1 stycznia 2010Niemcy Garmisch-PartenkirchenHS140TCSAustria Gregor SchlierenzauerAustria Wolfgang LoitzlSzwajcaria Simon Ammann
10.3 stycznia 2010Austria InnsbruckHS130TCSAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannFinlandia Janne Ahonen
11.6 stycznia 2010Austria BischofshofenHS140TCS, nocnyAustria Thomas MorgensternFinlandia Janne AhonenSzwajcaria Simon Ammann
58. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaAustria Andreas KoflerFinlandia Janne AhonenAustria Wolfgang Loitzl
12.9 stycznia 2010Austria TauplitzHS200lotySłowenia Robert KranjecSzwajcaria Simon AmmannAustria Martin Koch
13.10 stycznia 2010Austria TauplitzHS200lotyAustria Gregor SchlierenzauerSłowenia Robert KranjecFinlandia Harri Olli
Puchar Świata w lotach narciarskich – klasyfikacja końcowaSłowenia Robert KranjecAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon Ammann
14.16 stycznia 2010Japonia SapporoHS134nocnyAustria Thomas MorgensternNiemcy Andreas WankJaponia Daiki Itō
15.17 stycznia 2010Japonia SapporoHS134Szwajcaria Simon AmmannJaponia Noriaki KasaiAustria Martin Koch
16.22 stycznia 2010Polska ZakopaneHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Thomas Morgenstern
17.23 stycznia 2010Polska ZakopaneHS134nocnyAustria Gregor SchlierenzauerSzwajcaria Simon AmmannAustria Thomas Morgenstern
18.30 stycznia 2010Niemcy OberstdorfHS213FTT, loty, druż. Austria
1. Martin Koch
2. Andreas Kofler
3. Wolfgang Loitzl
4. Gregor Schlierenzauer
 Norwegia
1. Johan Remen Evensen
2. Tom Hilde
3. Anders Jacobsen
4. Bjørn Einar Romøren
 Finlandia
1. Matti Hautamäki
2. Kalle Keituri
3. Janne Ahonen
4. Harri Olli
19.31 stycznia 2010Niemcy OberstdorfHS213FTT, lotyNorwegia Anders JacobsenSłowenia Robert KranjecNorwegia Johan Remen Evensen
20.3 lutego 2010Niemcy KlingenthalHS140FTT, nocnySzwajcaria Simon AmmannPolska Adam MałyszAustria Gregor Schlierenzauer
21.6 lutego 2010Niemcy WillingenHS145FTT, nocnyAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Anders JacobsenNiemcy Michael Neumayer
22.7 lutego 2010Niemcy WillingenHS145FTT, druż. Niemcy
1. Michael Uhrmann
2. Michael Neumayer
3. Pascal Bodmer
4. Martin Schmitt
 Norwegia
1. Johan Remen Evensen
2. Tom Hilde
3. Anders Jacobsen
4. Bjørn Einar Romøren
 Austria
1. Florian Schabereiter
2. Michael Hayböck
3. Stefan Thurnbichler
4. David Zauner
FIS Team Tour 2010 – klasyfikacja końcowa Austria Norwegia Niemcy
Olympic rings.svg Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010Kanada Vancouver, 12–28 lutego 2010
23.6 marca 2010Finlandia LahtiHS130nocny, druż.[9] Norwegia
1. Anders Bardal
2. Roar Ljøkelsøy
3. Tom Hilde
4. Anders Jacobsen
 Austria
1. Wolfgang Loitzl
2. Martin Koch
3. Andreas Kofler
4. Thomas Morgenstern
 Niemcy
1. Michael Uhrmann
2. Martin Schmitt
3. Andreas Wank
4. Michael Neumayer
24.7 marca 2010Finlandia LahtiHS130TNSzwajcaria Simon AmmannPolska Adam MałyszAustria Thomas Morgenstern
25.9 marca 2010Finlandia KuopioHS127TN, nocnySzwajcaria Simon AmmannPolska Adam MałyszNorwegia Anders Jacobsen
26.12 marca 2010Norwegia LillehammerHS138TN, nocnySzwajcaria Simon AmmannAustria Gregor SchlierenzauerPolska Adam Małysz
27.14 marca 2010Norwegia OsloHS134TNSzwajcaria Simon AmmannPolska Adam MałyszAustria Andreas Kofler
Turniej Nordycki 2010 – klasyfikacja końcowaSzwajcaria Simon AmmannPolska Adam MałyszAustria Thomas Morgenstern
Puchar Świata w skokach narciarskich – klasyfikacja końcowaSzwajcaria Simon AmmannAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas Morgenstern
Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2010Słowenia Planica, 19–21 marca 2010

23 konkursy indywidualne (w tym 3 w lotach narciarskich), 4 konkursy drużynowe (w tym 1 w lotach narciarskich).

Statystyki indywidualne

ZawodnikRuka 28.11Lillehammer 05.12Lillehammer 06.12Engelberg 18.12Engelberg 19.12Engelberg 20.12Oberstdorf 29.12Garmisch-Partenkirchen 01.01Innsbruck 03.01Bischofshofen 06.01Tauplitz 09.01Tauplitz 10.01Sapporo 16.01Sapporo 17.01Zakopane 22.01Zakopane 23.01Oberstdorf 31.01Klingenthal 03.02Willingen (Upland) 06.02Lahti 07.03Kuopio 09.03Lillehammer 12.03Oslo 14.03
 Austria
Markus Eggenhofer--------q35-------------
Manuel Fettner1648q44q39--2645---------14341410
Michael Hayböck--------1738--------6----
Mario Innauer--------1015--23141429-------
Martin Koch11qq117910121883483--511-2622176
Andreas Kofler7664341445610--135dns6912463
Wolfgang Loitzl372217412426486--48104-59159
Thomas Morgenstern2022138639141121513033--43555
Lukas Müller------62234282518-----------
Florian Schabereiter------------------26----
Gregor Schlierenzauer1914216911651--11731411212
Andreas Strolz--------qq-------------
Stefan Thurnbichler------221028221517481616193436----
David Unterberger--------q40-------------
David Zauner------------9966125810644
 Bułgaria
Bogomił Pawłow-qqqqqqq----------q----
Władimir Zografski-qqq49qqq----qq---q46----
 Chiny
Li Yang------------qq---------
Tian Zhandong------------qq---------
 Czechy
Martin Cikl393144-19312732q24-------------
Antonín Hájek----------4711435q8--3450258
Lukáš Hlavaq24283330-15273129313316233134-----3732
Jakub Janda25261318322026143731--34111110-15715242213
Roman Koudelka23q4837-q--qq--1933-----313745-
Jan Matura---2731322039--q-----2716222940-38
Borek Sedlák----------2916--q31141828----
Ondřej Vaculík----------------q46q----
 Estonia
Illimar Pärn--------------q----q56--
 Finlandia
Janne Ahonen349-1613102632912--7911--27---
Janne Happonen21442635-qq---3326--3334---9264237
Matti Hautamäki164619---303545391719--181115--16103125
Kalle Keituri14--3146-254649371932--23172225-36123316
Kai Kovaljeff29------37q493837-----4742q---
Arttu Lappi------------qq---------
Ville Larintoq---q44403347q----q50--15----
Jarkko Määttä-------------------q---
Olli Muotka------------1420---263328275039
Sami Niemi49-----------q38---q47q---
Harri Olli50427272417152411353--30383931-7182320
Juha-Matti Ruuskanen------------3543---------
Kimmo Yliriesto------------2631-----q---
 Francja
Emmanuel Chedal1813381413441821171622--212216-16217721
Vincent Descombes Sevoie45q23q4348q-qqq---q4029-23251316q
David Lazzaroniq3350-----qqq---dsq4936-32q46q34
Alexandre Mabboux------------------q----
Nicolas Mayerqqq--------------------
 Japonia
Shūji Endō----------------q50q----
Kazuyoshi Funaki------------3834---------
Akira Higashi------------43q--q2935----
Daiki Itō945q65314241326--36-----13352423
Noriaki Kasai1049301315351313919--62-----1116919
Takanobu Okabeqq33qqq------2942-----q45qq
Yukio Sakano------------2025---------
Kento Sakuyama------------2144---------
Taku Takeuchi27q39493527344227q--1510-----49394748
Shōhei Tochimoto6501823242548q4048--717-----434239q
Kazuya Yoshioka------------2826--304534----
Fumihisa Yumoto3728qqq49qqq50--1215---12172443q33
Yūta Watase------------24q--383944----
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes-qqqqq------45q---------
Stefan Read-q41qqq------q49---------
 Kazachstan
Iwan Karaułow-343746-46-q-qq---4244q4340q---
Nikołaj Karpienko-q--qqq3129q------q--q444649
Aleksiej Korolow----q-q---q---4641q3629q48qq
Jewgienij Lowkin------------------qq---
Radik Żaparow--32q----q-------q-q----
 Korea Południowa
Choi Heung-chulq--qqqqqq-3940q36-------qq
Kim Hyun-ki40--50qq29qq363639q47-------4146
 Niemcy
Pascal Bodmer21452511161216892120--3723-2021q41qq
Tobias Bogner-------q---------3031----
Markus Eisenbichler-----------------q-----
Richard Freitag------46403042------------q
Severin Freund-------47----31122621232719391736q
Stephan Hocke------47q----3339284232------
Stephan Leyhe-----------------q-----
Maximilian Mechler-------4932qq-3628--2638-----
Julian Musiol-------q---------41-354944-
Michael Neumayer153849203625311732121821187--131038253147
Danny Queck----------q------------
Martin Schmitt13362735102123253421-------131132291340
Felix Schoft-------q---------48-----
Georg Späthqqq40qq------10163930q37-----
Michael Uhrmann4151021245503812131411--91399106381841
Christian Ulmer-------q--------33------
Andreas Wank42169262034402050343028251015-212437554350
 Norwegia
Anders Bardal-41----------4019382724191223232911
Kim René Elverum Sorsell-q--------------------q
Johan Remen Evensen836112422231072233109--17183-13--1142
Anders Fannemel-10q--------------------
Kenneth Gangnes3230-qq3343qqq------------q
Tom Hilde26q24q83036q43272024--q361717520153418
Anders Jacobsen539363018152455104013--q71724132015
Akseli Kokkonen-25----------5026--------q
Roar Ljøkelsøy-816192040193020323731-------19191244
Sigurd Pettersen-q---------------------
Bjørn Einar Romøren1173556239811141123--814342325--87
Atle Pedersen Rønsen----------------------29
Vegard Haukø Sklettqq404344q------4441--204239--qq
Andreas Stjernen-19----------17224533------30
Rune Velta----------------------43
 Polska
Marcin Bachleda332715474043----343027243637q44q----
Stefan Hula---393727374841253129303729q---45473526
Jakub Kot----------------35qq----
Maciej Kot------------q35qq-------
Dawid Kubacki------------37324043-------
Adam Małyszq381223881171878--5462-2232
Grzegorz Miętus--------------4847-2220----
Krzysztof Miętus4321122250194943qq2827--41q-------
Klemens Murańka--------------qq-------
Łukasz Rutkowski284147q3750----13251313253137--43304928
Kamil Stoch24207101711q231944q---2728---18211022
Rafał Śliż------------q48---------
Tomisław Tajner--------------qq-------
Andrzej Zapotoczny--------------49q--q----
Piotr Żyłaqq42--------------------
 Rosja
Gieorgij Czerwiakow-----------------q45----
Dmitrij Ipatowq-43-------q-25qq45q--q52qq
Pawieł Karielin3823294134q35q2316---------48-3031
Dienis Korniłowdsq314534q38333425432434--323818--47324045
Stanisław Oszczepkow-----------------q43----
Ilja Roslakow-39-322845q4442q--46444446q--5054qq
Roman Trofimow------------qq---q48----
Dmitrij Wasiljew36182091218q19167-------------
 Słowacja
Tomáš Zmoray-q38qqqqqqqq------49---q36
 Słowenia
Jernej Damjanq-----72137232738--1520281414q362824
Robert Hrgota----------q-32q----27----
Robert Kranjec305142947221629152012--201227-2282717
Mitja Mežnar312917382937184146302335--2424---33312135
Primož Pikl2243dsq484041------2117--3132-----
Peter Prevc-2231q2627322836q----1426---17141914
Rok Urbanc------------41q----38----
Jurij Tepeš------------4740--213337----
 Stany Zjednoczone
Nicholas Alexander4448qq454242q48qq-----q--3853qq
Nicholas Fairallqqq-------------------q
Michael Glasderq-----------48q--qq---q-
Anders Johnson---qqqqq----qq---------
Christopher Lamb--------qqq------------
John Lyonsq----------------------
 Szwajcaria
Simon Ammann12121121532325512241-1111
Pascal Egloff35--51q47-qq--------------
Rémi Français47--qqq-qq---qq----q----
Marco Grigoli-----------------3941q---
Antoine Guignard----qq------------q----
Andreas Küttel4611-14331428503746----12192524-303348q
Adrian Schuler-------------------q---
 Szwecja
Fredrik Balkåsen-qq-----qqq-------q--qq
Isak Grimholmq------q-q--------q--qq
Carl Nordinq------qq-q-------q----
 Ukraina
Wołodymyr Boszczuk41--44-qqqq----4643--35---qq
Ołeksandr Łazarowiczq---48-------q--q-----qq
Witalij Szumbareć48--4140364545q---42214748-28-----
 Włochy
Sebastian Colloredoqq33141617212644412636--2125--3041282627
Alessio De Crignis-----q------qq---------
Diego Dellasegaq---q-------3950----dsq4551qq
Roberto Dellasegaqq46q--------4929----49----
Andrea Morassiq35252839q3836q472214--34q--18402038q
1-3     4-30     poniżej 30     q – udział w kwalifikacjach      dns – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany

     - – Zawodnik nie zgłoszony do konkursu

Statystyki indywidualne – konkursy drużynowe

Kraj/ZawodnikRuka 27.11Oberstdorf 30.01Willingen (Upland) 07.02Lahti 06.03
 Austria1132
Michael Hayböck--4-
Martin Koch-1-13
Andreas Kofler105-16
Wolfgang Loitzl316-17
Thomas Morgenstern7--4
Florian Schabereiter--14-
Gregor Schlierenzauer1910--
Stefan Thurnbichler--21-
David Zauner--2-
 Czechy10687
Martin Cikl37---
Antonín Hájek-14-24
Lukáš Hlava40--22
Jakub Janda44--10
Roman Koudelka37--36
Čestmír Kožíšek--28-
Jan Matura-1910-
Borek Sedlák-1124-
Ondřej Vaculík-3231-
 Finlandia3358
Janne Ahonen417-46
Janne Happonen---3
Matti Hautamäki1115-28
Ville Larinto--6-
Kalle Keituri2312--
Kai Kovaljeff--29-
Olli Muotka--12-
Sami Niemi--27-
Harri Olli157-27
 Francja12-711
François Braud---38
Emmanuel Chedal34-1330
Vincent Descombes Sevoie42-2525
David Lazzaroni50-1952
Alexandre Mabboux--32-
Nicolas Mayerdsq---
 Japonia8866
Shūji Endō-27--
Akira Higashi-3018-
Daiki Itō30--14
Noriaki Kasai8--7
Taku Takeuchi20---
Shōhei Tochimoto25--35
Yūta Watase-3130-
Kazuya Yoshioka-2626-
Fumihisa Yumoto--831
 Kazachstan-91112
Iwan Karaułow-364439
Nikołaj Karpienko-34-39
Aleksiej Korolow-333345
Jewgienij Lowkin--4949
Radik Żaparow-3547-
 Niemcy2413
Pascal Bodmer5-16-
Severin Freund-22--
Maximilian Mechler-24--
Michael Neumayer121352
Martin Schmitt17-732
Michael Uhrmann64315
Andreas Wank---20
 Norwegia7221
Anders Bardal---6
Johan Remen Evensen21311-
Kenneth Gangnes27---
Tom Hilde-18923
Anders Jacobsen248110
Roar Ljøkelsøy---8
Bjørn Einar Romøren14615-
 Polska57104
Marcin Bachleda-2838-
Stefan Hula---34
Jakub Kot-2937-
Adam Małysz28-9
Grzegorz Miętus--46-
Krzysztof Miętus18---
Łukasz Rutkowski-25-20
Kamil Stoch26--5
Andrzej Zapotoczny--39-
Piotr Żyła32---
 Rosja4-1213
Siergiej Byczkow--56-
Gieorgij Czerwiakow--42-
Dmitrij Ipatow22--51
Pawieł Karielin---37
Dienis Korniłow13--48
Stanisław Oszczepkow--40-
Ilja Roslakow29--43
Roman Trofimow--45-
Dmitrij Wasiljew9---
 Słowenia9545
Jernej Damjan5420-42
Robert Hrgota--20-
Matic Kramaršič--22-
Robert Kranjec332-1
Mitja Mežnar35--26
Primož Pikl3621--
Peter Prevc---18
Jurij Tepeš-2317-
Rok Urbanc--23-
 Stany Zjednoczone13---
Nicholas Alexander39---
Nicholas Fairall46---
Michael Glasder49---
John Lyons52---
 Szwajcaria6-139
Simon Ammann1--12
Gregor Deschwanden--55-
Pascal Egloff31---
Rémi Français28-53-
Marco Grigoli--4129
Antoine Guignard--43-
Andreas Küttel16--
Adrian Schuler---47
 Szwecja--14-
Fredrik Balkåsen--48-
Isak Grimholm--51-
Josef Larsson--54-
Carl Nordin--52-
 Ukraina14---
Wołodymyr Boszczuk47---
Ołeksandr Łazarowicz55---
Witalij Szumbareć51---
Wołodymyr Werediuk53---
 Włochy11-910
Sebastian Colloredo48-3419
Diego Dellasega45-3641
Roberto Dellasega41-50-
Andrea Morassi43-3533
Alessandro Pittin---50
1-8     9+     - – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany

Numery przy państwach podają jej lokatę w konkursie, a przy zawodnikach oznacza wynik w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej tych zawodów.

Klasyfikacje

Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Europa)
Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Świat)

Klasyfikacja Generalna Pucharu Świata

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Szwajcaria Simon Ammann221649-
2.Austria Gregor Schlierenzauer211368-281
3.Austria Thomas Morgenstern21944-705
4.Austria Andreas Kofler20893-756
5.Polska Adam Małysz19842-807
6.Austria Wolfgang Loitzl20760-889
7.Norwegia Anders Jacobsen20557-1092
8.Austria Martin Koch18545-1104
9.Norwegia Bjørn Einar Romøren19517-1132
10.Słowenia Robert Kranjec20503-1146
11.Finlandia Janne Ahonen15494-1155
12.Niemcy Michael Uhrmann21424-1225
13.Austria David Zauner11403-1246
14.Finlandia Harri Olli20367-1282
15.Francja Emmanuel Chedal20365-1284
16.Japonia Daiki Itō15359-1290
17.Japonia Noriaki Kasai16344-1305
18.Norwegia Johan Remen Evensen18337-1312
19.Niemcy Pascal Bodmer17336-1313
20.Niemcy Michael Neumayer21285-1364
21.Niemcy Andreas Wank22259-1390
22.Czechy Jakub Janda20256-1393
23.Czechy Antonín Hájek10230-1419
24.Polska Kamil Stoch15203-1446
25.Austria Stefan Thurnbichler13201-1448
26.Norwegia Tom Hilde17180-1469
27.Finlandia Matti Hautamäki16154-1495
28.Rosja Dmitrij Wasiljew9151-1498
29.Niemcy Martin Schmitt16150-1499
30.Norwegia Roar Ljøkelsøy15140-1509
31.Słowenia Jernej Damjan14134-1515
32.Japonia Shōhei Tochimoto14124-1525
33.Szwajcaria Andreas Küttel16111-1538
34.Finlandia Kalle Keituri17110-1539
35.Słowenia Peter Prevc13106-1543
36.Norwegia Anders Bardal1299-1550
37.Włochy Sebastian Colloredo1796-1553
38.Japonia Fumihisa Yumoto1184-1565
39.Austria Mario Innauer682-1567
Austria Manuel Fettner1082-1567
41.Polska Łukasz Rutkowski1679-1570
42.Niemcy Severin Freund1075-1574
43.Austria Lukas Müller671-1578
44.Słowenia Mitja Mežnar1864-1585
45.Polska Krzysztof Miętus1160-1589
Włochy Andrea Morassi1460-1589
47.Francja Vincent Descombes Sevoie1059-1590
48.Czechy Lukáš Hlava1656-1593
49.Austria Michael Hayböck354-1595
Finlandia Janne Happonen1254-1595
Japonia Taku Takeuchi1454-1595
52.Czechy Borek Sedlák651-1598
53.Czechy Jan Matura1145-1604
54.Niemcy Georg Späth642-1607
55.Finlandia Olli Muotka841-1608
56.Norwegia Andreas Stjernen636-1613
57.Rosja Pawieł Karielin1134-1615
58.Słowenia Primož Pikl933-1616
59.Polska Marcin Bachleda1332-1617
60.Norwegia Anders Fannemel126-1623
Rosja Dienis Korniłow1726-1623
62.Czechy Martin Cikl823-1626
63.Czechy Roman Koudelka820-1629
Polska Grzegorz Miętus420-1629
Polska Stefan Hula1620-1629
66.Japonia Yukio Sakano217-1632
67.Finlandia Ville Larinto616-1633
68.Ukraina Witalij Szumbareć1113-1636
69.Norwegia Vegard Haukø Sklett811-1638
Norwegia Akseli Kokkonen311-1638
71.Japonia Kento Sakuyama210-1639
Słowenia Jurij Tepeš510-1639
73.Japonia Kazuya Yoshioka59-1640
74.Niemcy Maximilian Mechler68-1641
75.Japonia Yūta Watase47-1642
76.Rosja Dmitrij Ipatow46-1643
77.Finlandia Kimmo Yliriesto25-1644
Austria Florian Schabereiter15-1644
79.Słowenia Robert Hrgota24-1645
80.Rosja Ilja Roslakow123-1646
Niemcy Stephan Hocke63-1646
82.Finlandia Kai Kovaljeff72-1647
Kazachstan Nikołaj Karpienko52-1647
Korea Południowa Kim Hyun-ki92-1647
Japonia Takanobu Okabe42-1647
Włochy Roberto Dellasega42-1647
Japonia Akira Higashi32-1647
Kazachstan Aleksiej Korolow52-1647
Norwegia Atle Pedersen Rønsen12-1647
90.Norwegia Kenneth Gangnes41-1648
Niemcy Richard Freitag41-1648
Niemcy Tobias Bogner21-1648

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Andreas Kofler41027,2-
2.Finlandia Janne Ahonen41013,9-13,3
3.Austria Wolfgang Loitzl41011,6-15,6
4.Austria Gregor Schlierenzauer41011,1-16,1
5.Szwajcaria Simon Ammann41008,3-18,9
6.Austria Thomas Morgenstern4987,1-40,1
7.Niemcy Pascal Bodmer4936,2-91,0
8.Austria Martin Koch4935,0-92,2
9.Polska Adam Małysz4932,9-94,3
10.Norwegia Anders Jacobsen4927,5-99,7
11.Japonia Noriaki Kasai4914,6-112,6
12.Finlandia Harri Olli4884,7-142,5
13.Japonia Daiki Itō4881,4-145,8
14.Słowenia Robert Kranjec4864,8-162,4
15.Austria Stefan Thurnbichler4849,5-177,7
16.Norwegia Johan Remen Evensen4798,3-228,9
17.Norwegia Bjørn Einar Romøren4796,2-231,0
18.Słowenia Jernej Damjan4777,4-249,8
19.Austria Lukas Müller4774,4-252,8
20.Francja Emmanuel Chedal4750,8-276,4
21.Niemcy Martin Schmitt4739,9-287,3
22.Czechy Lukáš Hlava4738,0-289,2
23.Norwegia Roar Ljøkelsøy4734,7-292,5
24.Rosja Dmitrij Wasiljew3701,9-325,3
25.Niemcy Michael Neumayer4670,1-357,1
26.Czechy Jakub Janda4632,4-394,8
27.Włochy Sebastian Colloredo4611,2-416,0
28.Niemcy Michael Uhrmann4605,7-421,5
29.Słowenia Mitja Mežnar4598,3-428,9
30.Polska Kamil Stoch3540,3-486,9
31.Rosja Pawieł Karielin3525,9-501,3
32.Czechy Martin Cikl3506,0-521,2
33.Rosja Dienis Korniłow4502,4-524,8
34.Niemcy Andreas Wank4491,5-535,7
35.Polska Stefan Hula4486,8-540,4
36.Finlandia Kalle Keituri4460,9-566,3
37.Finlandia Matti Hautamäki4456,2-571,0
38.Niemcy Richard Freitag4453,1-574,1
39.Austria Mario Innauer2448,5-578,7
40.Szwajcaria Andreas Küttel4448,4-578,8
41.Słowenia Peter Prevc3421,6-605,6
42.Japonia Taku Takeuchi3394,6-632,6
43.Norwegia Tom Hilde3392,8-634,4
44.Austria Michael Hayböck2313,6-713,6
45.Czechy Jan Matura2300,6-726,6
46.Kazachstan Nikołaj Karpienko2294,9-732,3
47.Austria Manuel Fettner2290,5-736,7
48.Włochy Andrea Morassi3284,9-742,3
49.Finlandia Ville Larinto3277,1-750,1
50.Korea Południowa Kim Hyun-ki2276,4-750,8
51.Japonia Shōhei Tochimoto3233,7-793,5
52.Niemcy Maximilian Mechler2188,4-838,8
53.Rosja Ilja Roslakow2185,9-841,3
54.Finlandia Kai Kovaljeff2179,5-847,7
55.Ukraina Witalij Szumbareć2169,4-857,8
56.Stany Zjednoczone Nicholas Alexander2161,9-865,3
57.Polska Krzysztof Miętus2155,5-871,7
58.Austria Markus Eggenhofer1101,2-926,0
59.Austria David Unterberger197,0-930,2
60.Niemcy Severin Freund192,4-394,8
61.Norwegia Kenneth Gangnes178,9-948,3
62.Niemcy Stephan Hocke167,6-959,6
63.Japonia Fumihisa Yumoto145,7-981,5

Klasyfikacja FIS Team Tour

MiejsceDrużynaWystępyPunktyStrata do lidera
1. Austria54311,3-
2. Norwegia54298,4-12,9
3. Niemcy54085,8-225,8
4. Słowenia53819,1-492,2
5. Finlandia53739,5-571,8
6. Czechy53684,6-626,7
7. Japonia53103,6-1207,7
8. Polska52801,9-1509,4
9. Francja31824,4-2486,9
10. Szwajcaria41480,4-2830,9
11. Kazachstan41263,5-3047,8
12. Rosja3748,9-3526,4
13. Włochy2661,2-3650,1
14. Ukraina1267,7-4043,6
15. Szwecja1168,3-4143,0
16. Bułgaria181,2-4230,1
17. Słowacja148,4-4262,9

Klasyfikacja Turnieju Nordyckiego

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Szwajcaria Simon Ammann41077,6-
2.Polska Adam Małysz41033,0-44,6
3.Austria Thomas Morgenstern4990,4-87,2
4.Austria Gregor Schlierenzauer4969,0-108,6
5.Austria David Zauner4965,5-112,1
6.Austria Andreas Kofler4955,8-121,8
7.Austria Wolfgang Loitzl4924,2-153,4
8.Japonia Noriaki Kasai4891,9-185,7
9.Francja Emmanuel Chedal4891,7-185,9
10.Słowenia Peter Prevc4880,7-196,9
11.Finlandia Harri Olli4879,1-198,5
12.Słowenia Robert Kranjec4869,3-208,3
13.Czechy Jakub Janda4866,1-211,5
14.Austria Martin Koch4862,8-214,8
15.Polska Kamil Stoch4861,3-216,3
16.Norwegia Anders Bardal4842,2-235,4
17.Norwegia Anders Jacobsen4784,2-293,4
18.Austria Manuel Fettner4781,9-295,7
19.Japonia Daiki Itō4743,1-334,5
20.Norwegia Tom Hilde4741,2-336,4
21.Norwegia Roar Ljøkelsøy4737,6-340,0
22.Finlandia Matti Hautamäki4731,0-346,6
23.Włochy Sebastian Colloredo4676,7-400,9
24.Niemcy Michael Uhrmann4641,2-436,4
25.Francja Vincent Descombes Sevoie3638,8-438,8
26.Finlandia Kalle Keituri4616,9-460,7
27.Czechy Antonín Hájek4613,4-464,2
28.Finlandia Janne Happonen4601,9-475,7
29.Niemcy Michael Neumayer4595,5-482,1
30.Niemcy Martin Schmitt4593,8-483,8
31.Finlandia Olli Muotka4545,3-532,3
32.Polska Łukasz Rutkowski4514,0-563,6
33.Słowenia Mitja Mežnar4499,2-578,4
34.Słowenia Jernej Damjan3490,2-587,4
35.Norwegia Bjørn Einar Romøren2479,1-598,5
36.Polska Stefan Hula4439,9-637,7
37.Japonia Fumihisa Yumoto3388,1-689,5
38.Rosja Pawieł Karielin3384,1-693,5
39.Niemcy Severin Freund3380,4-697,2
40.Czechy Jan Matura3374,2-703,4
41.Włochy Andrea Morassi3370,7-706,9
42.Szwajcaria Andreas Küttel3339,8-737,8
43.Norwegia Johan Remen Evensen2326,1-751,5
44.Rosja Dienis Korniłow4325,3-752,3
45.Niemcy Andreas Wank4299,1-778,5
46.Japonia Taku Takeuchi4294,4-783,2
47.Czechy Roman Koudelka3257,0-820,6
48.Japonia Shōhei Tochimoto3248,5-821,9
49.Niemcy Julian Musiol3243,5-834,1
50.Kazachstan Nikołaj Karpienko3216,3-861,3
51.Finlandia Janne Ahonen1212,9-864,7
52.Czechy Lukáš Hlava2194,0-883,6
53.Norwegia Atle Pedersen Rønsen1188,5-889,1
54.Norwegia Andreas Stjernen1175,7-901,9
55.Korea Południowa Kim Hyun-ki2168,5-909,1
56.Francja David Lazzaroni2164,6-913,0
57.Stany Zjednoczone Nicholas Alexander2150,3-927,3
58.Włochy Diego Dellasega2136,5-941,1
59.Rosja Ilja Roslakow2112,6-965,0
60.Słowacja Tomáš Zmoray1100,8-976,8
61.Norwegia Rune Velta193,1-984,5
62.Niemcy Pascal Bodmer166,1-1011,5
63.Japonia Takanobu Okabe162,7-1014,9
64.Kazachstan Aleksiej Korolow159,1-1018,5
65.Rosja Dmitrij Ipatow151,8-1025,8
66.Estonia Illimar Pärn139,5-1038,1

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach narciarskich

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Słowenia Robert Kranjec3260-
2.Austria Gregor Schlierenzauer3181-79
3.Szwajcaria Simon Ammann3175-85
4.Austria Martin Koch3155-105
5.Norwegia Anders Jacobsen3120-140
6.Czechy Antonín Hájek3118-142
7.Norwegia Johan Remen Evensen3115-145
8.Polska Adam Małysz3108-152
9.Austria Wolfgang Loitzl398-162
10.Finlandia Janne Ahonen375-185
11.Niemcy Michael Uhrmann371-189
12.Austria Andreas Kofler266-194
13.Finlandia Harri Olli360-200
14.Niemcy Michael Neumayer343-217
15.Austria Stefan Thurnbichler342-218
Finlandia Matti Hautamäki342-218
17.Francja Emmanuel Chedal339-221
18.Austria Thomas Morgenstern238-222
19.Czechy Borek Sedlák335-225
20.Norwegia Bjørn Einar Romøren332-228
Norwegia Tom Hilde332-228
22.Włochy Andrea Morassi227-233
23.Polska Łukasz Rutkowski326-234
24.Austria David Zauner122-238
25.Finlandia Kalle Keituri321-239
Niemcy Pascal Bodmer221-239
27.Rosja Dienis Korniłow320-240
28.Austria Lukas Müller219-241
29.Norwegia Vegard Haukø Sklett111-249
30.Słowenia Jurij Tepeš110-250
31.Niemcy Severin Freund18-252
Słowenia Mitja Mežnar28-252
33.Norwegia Anders Bardal17-253
Słowenia Jernej Damjan37-253
Polska Krzysztof Miętus27-253
36.Szwajcaria Andreas Küttel16-254
37.Finlandia Janne Happonen25-255
Niemcy Maximilian Mechler15-255
Włochy Sebastian Colloredo25-255
40.Czechy Jan Matura14-256
Niemcy Andreas Wank24-256
42.Francja Vincent Descombes Sevoie12-258
Polska Stefan Hula22-258
44.Polska Marcin Bachleda21-259
Japonia Kazuya Yoshioka11-259

Klasyfikacja Pucharu Narodów

MiejscePaństwoWystępyPunktyStrata do lidera
1. Austria276858-
2. Norwegia273117-3741
3. Niemcy272884-3974
4. Finlandia272093-4765
5. Szwajcaria261910-4948
6. Polska271806-5052
7. Słowenia271504-5354
8. Japonia231412-5446
9. Czechy27981-5877
10. Francja23524-6334
11. Rosja25470-6388
12. Włochy23158-6700
13. Ukraina1213-6845
14. Kazachstan164-6854
15. Korea Południowa92-6856
16. Stany Zjednoczone100-6858
 Kanada30-6858
 Słowacja30-6858
 Bułgaria20-6858
 Szwecja10-6858
 Estonia10-6858

Man of the Day

NrDataMiejsceZawodnikŹr.
1.28 listopada 2009Finlandia RukaNorwegia Bjørn Einar Romøren[10]
2.5 grudnia 2009Norwegia LillehammerAustria Gregor Schlierenzauer[11]
3.6 grudnia 2009Norwegia LillehammerSzwajcaria Simon Ammann[12]
4.18 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergJaponia Daiki Itō[13]
5.19 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergJaponia Daiki Itō[14]
6.20 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergJaponia Daiki Itō[15]
7.29 grudnia 2009Niemcy OberstdorfFinlandia Janne Ahonen[16]
8.1 stycznia 2010Niemcy Garmisch-PartenkirchenNorwegia Anders Jacobsen[17]
9.3 stycznia 2010Austria InnsbruckNorwegia Anders Jacobsen[18]
10.6 stycznia 2010Austria BischofshofenRosja Dmitrij Wasiljew[19]
11.9 stycznia 2010Austria TauplitzSłowenia Robert Kranjec[20]
12.10 stycznia 2010Austria TauplitzSłowenia Robert Kranjec[21]
13.16 stycznia 2010Japonia SapporoJaponia Shōhei Tochimoto[22]
14.17 stycznia 2010Japonia SapporoAustria David Zauner[23]
15.22 stycznia 2010Polska ZakopaneAustria David Zauner[24]
16.23 stycznia 2010Polska ZakopaneAustria David Zauner[25]
17.31 stycznia 2010Niemcy OberstdorfNorwegia Anders Jacobsen[26]
18.3 lutego 2010Niemcy KlingenthalAustria David Zauner[27]
19.6 lutego 2010Niemcy Willingen (Upland)Niemcy Michael Neumayer[28]
20.7 marca 2010Finlandia LahtiNiemcy Michael Uhrmann[29]
21.9 marca 2010Finlandia KuopioAustria David Zauner[30]
22.12 marca 2010Norwegia LillehammerAustria David Zauner[31]
23.14 marca 2010Norwegia OsloAustria David Zauner[32]

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów[33]

NrDataData konkursuMiejsceZawodnik
1.27 listopada 2009[34]28 listopada 2009Finlandia RukaJaponia Noriaki Kasai
2.4 grudnia 20095 grudnia 2009Norwegia LillehammerPolska Adam Małysz
3.6 grudnia 20096 grudnia 2009Norwegia LillehammerFrancja Emmanuel Chedal
4.18 grudnia 200918 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergJaponia Daiki Itō
5.19 grudnia 200919 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergJaponia Daiki Itō
6.20 grudnia 200920 grudnia 2009Szwajcaria EngelbergAustria Martin Koch
7.28 grudnia 200929 grudnia 2009Niemcy OberstdorfNorwegia Anders Jacobsen
8.31 grudnia 20091 stycznia 2010Niemcy Garmisch-PartenkirchenFinlandia Janne Ahonen
9.3 stycznia 2010[35]3 stycznia 2010Austria InnsbruckNorwegia Anders Jacobsen
10.5 stycznia 20106 stycznia 2010Austria BischofshofenAustria Martin Koch
11.9 stycznia 201010 i 11 stycznia 2010Austria TauplitzCzechy Antonín Hájek
12.15 stycznia 201016 stycznia 2010Japonia SapporoJaponia Shōhei Tochimoto
13.17 stycznia 201017 stycznia 2010Japonia SapporoNiemcy Severin Freund
14.21 stycznia 201022 stycznia 2010Polska ZakopaneFinlandia Matti Hautamäki
15.23 stycznia 201023 stycznia 2010Polska ZakopaneAustria David Zauner
16.29 stycznia 201031 stycznia 2010Niemcy OberstdorfNorwegia Anders Jacobsen
Norwegia Johan Remen Evensen
17.2 lutego 20103 lutego 2010Niemcy KlingenthalFinlandia Harri Olli
18.5 lutego 20106 lutego 2010Niemcy Willingen (Upland)Norwegia Tom Hilde
19.5 marca 20107 marca 2010Finlandia LahtiAustria David Zauner
20.8 marca 20109 marca 2010Finlandia Kuopioodwołane[36]
21.11 marca 201012 marca 2010Norwegia LillehammerAustria David Zauner
22.13 marca 201014 marca 2010Norwegia OsloPolska Kamil Stoch

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie inaugurującym nowy sezon, rolę lidera przyjmuje zawodnik, który zwyciężył w poprzedniej edycji.

NrZawodnikData objęcia pozycji lideraMiastoData utraty pozycji lideraMiastoLiczba konkursów
1.Austria Gregor Schlierenzauer
Triumfator PŚ 2008/09[37]
28 listopada 2009Finlandia Ruka[38]1
2.Norwegia Bjørn Einar Romøren28 listopada 2009Finlandia Ruka[38]6 grudnia 2009Norwegia Lillehammer[39]2
3.Austria Gregor Schlierenzauer6 grudnia 2009Norwegia Lillehammer[39]18 grudnia 2009Szwajcaria Engelberg[40]1
4.Szwajcaria Simon Ammann18 grudnia 2009Szwajcaria Engelberg[40]19 grudnia 2009Szwajcaria Engelberg[41]1
5.Austria Gregor Schlierenzauer19 grudnia 2009Szwajcaria Engelberg[41]20 grudnia 2009Szwajcaria Engelberg[42]1
6.Szwajcaria Simon Ammann20 grudnia 2009Szwajcaria Engelberg[42]3 stycznia 2010Austria Innsbruck[43]3
7.Austria Gregor Schlierenzauer3 stycznia 2010Austria Innsbruck[43]6 stycznia 2010Austria Bischofshofen[44]1
8.Szwajcaria Simon Ammann6 stycznia 2010Austria Bischofshofen[44]10 stycznia 2010Austria Tauplitz[45]2
9.Austria Gregor Schlierenzauer10 stycznia 2010Austria Tauplitz[45]16 stycznia 2010Japonia Sapporo[46]1
10.Szwajcaria Simon Ammann16 stycznia 2010Japonia Sapporo[46]
Triumfator PŚ 2009/10[47]
10
Simon AmmannGregor SchlierenzauerSimon AmmannGregor SchlierenzauerSimon AmmannGregor SchlierenzauerSimon AmmannGregor SchlierenzauerBjørn Einar Romøren

Statystyki

  1. Szwajcaria Simon Ammann – 9 wygranych
  2. Austria Gregor Schlierenzauer – 8
  3. Austria Thomas Morgenstern – 2
  4. Norwegia Bjørn Einar Romøren – 1
  5. Austria Andreas Kofler – 1
  6. Słowenia Robert Kranjec – 1
  7. Norwegia Anders Jacobsen – 1
KrajTrener
 AustriaAustria Alexander Pointner
 BułgariaNiemcy Joachim Winterlich
 Chiny Piao Xuefeng
 CzechyCzechy David Jiroutek
 EstoniaEstonia Tambet Pikkor[48]
 FinlandiaFinlandia Janne Väätäinen
 FrancjaFinlandia Pekka Niemelä
 JaponiaFinlandia Kari Ylianttila
 KanadaPolska Tadeusz Bafia
 KazachstanNiemcy Dionis Vodnev
 Korea PołudniowaKorea Południowa Kim Heung-soo
 NiemcyAustria Werner Schuster
 NorwegiaFinlandia Mika Kojonkoski
 PolskaPolska Łukasz Kruczek
 RosjaNiemcy Wolfgang Steiert
Szwajcaria Berni Schödler
 SzwajcariaSzwajcaria Martin Künzle
 SzwecjaNiemcy Wolfgang Hartmann
 SłowacjaSłowacja Milan Pilipkov
 SłoweniaSłowenia Matjaž Zupan
 Stany ZjednoczoneNiemcy Jochen Danneberg
 UkrainaUkraina Wałerij Wdowenko
 WłochyWłochy Roberto Cecon

Zobacz też

Przypisy

  1. Tadeusz Mieczyński: PŚ w Trondheim przeniesiony do Lillehammer. [dostęp 28-11-2009].
  2. Tadeusz Mieczyński: PŚ w Harrachovie odwołany. [dostęp 04-12-2009].
  3. Paweł Guzik: Skoki narciarskie: FIS podaje szczegóły nowych zasad!. [dostęp 2010-01-29].
  4. Tadeusz Mieczyński: Skoki narciarskie: Nowe zasady punktacji tylko w kilku konkursach!. [dostęp 2010-01-29].
  5. New rules also in Planica (ang.). [dostęp 2010-02-21].
  6. a b Konkurs pierwotnie miał się odbyć w Trondheim.
  7. a b Konkurs odwołany z powodu wysokich temperatur i braku śniegu.
  8. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanych w Harrachovie.
  9. a b Rozegrano tylko jedną serię.
  10. FIS-Ski - 2nd World Cup Competition Kuusamo (FIN) (ang.). [dostęp 2009-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-29)].
  11. FIS-Ski - 3rd World Cup Competition Lillehammer (NOR) (ang.). [dostęp 2009-12-05].
  12. FIS-Ski - 4th World Cup Competition Lillehammer (NOR) (ang.). [dostęp 2009-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-28)].
  13. FIS-Ski - 7th World Cup Competition Engelberg (SUI) (ang.). [dostęp 2009-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  14. FIS-Ski - 8th World Cup Competition Engelberg (SUI) (ang.). [dostęp 2009-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  15. FIS-Ski - 9th World Cup Competition Engelberg (SUI) (ang.). [dostęp 2009-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  16. FIS-Ski - 9th World Cup Competition Oberstdorf (GER) (ang.). [dostęp 2009-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  17. FIS-Ski - 10th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) (ang.). [dostęp 2010-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  18. FIS-Ski - 11th World Cup Competition Innsbruck (AUT) (ang.). [dostęp 2010-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  19. FIS-Ski - 12th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) (ang.). [dostęp 2010-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  20. FIS-Ski - 13th World Cup Competition Tauplitz/Bad Mitterndorf (AUT) (ang.). [dostęp 2010-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-19)].
  21. FIS-Ski - 14th World Cup Competition Tauplitz/Bad Mitterndorf (AUT) (ang.). [dostęp 2010-01-10].
  22. FIS-Ski - 15th World Cup Competition Sapporo (JPN) (ang.). [dostęp 2010-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-02)].
  23. FIS-Ski - 16th World Cup Competition Sapporo (JPN) (ang.). [dostęp 2010-01-17].
  24. FIS-Ski - 17th World Cup Competition Zakopane (POL) (ang.). [dostęp 2010-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-02)].
  25. FIS-Ski - 18th World Cup Competition Zakopane (POL) (ang.). [dostęp 2010-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-02)].
  26. FIS-Ski - 20th World Cup Competition Oberstdorf (GER) (ang.). [dostęp 2010-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-16)].
  27. 21st World Cup Competition Klingenthal (GER) (ang.). [dostęp 2010-02-03].
  28. 22nd World Cup Competition Willingen (Upland) (GER) (ang.). [dostęp 2010-02-03].
  29. 25th World Cup Competition Lahti (FIN) (ang.). [dostęp 2010-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-26)].
  30. 26th World Cup Competition Kuopio (FIN) (ang.). [dostęp 2010-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-01)].
  31. 27th World Cup Competition Lillehammer (NOR) (ang.). [dostęp 2010-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-04)].
  32. 28th World Cup Competition Oslo (NOR) (ang.). [dostęp 2010-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-01)].
  33. Overview top ranked in all competitions, data.fis-ski.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  34. Kwalifikacje były zaplanowane na 26 listopada, przeniesione z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych [1]
  35. Kwalifikacje były zaplanowane na 2 stycznia, przeniesione z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych [2]
  36. Z powodu złych warunków atmosferycznych seria kwalifikacyjna została odwołana. Wszyscy zgłoszeni zawodnicy wystąpili w I serii konkursowej
  37. FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-03-22. [dostęp 2013-11-17].
  38. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-11-28. [dostęp 2013-11-18].
  39. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-12-06. [dostęp 2013-11-18].
  40. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-12-18. [dostęp 2013-11-18].
  41. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-12-19. [dostęp 2013-11-18].
  42. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2009-12-20. [dostęp 2013-11-18].
  43. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-01-03. [dostęp 2013-11-18].
  44. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-01-06. [dostęp 2013-11-18].
  45. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-01-10. [dostęp 2013-11-18].
  46. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-01-16. [dostęp 2013-11-18].
  47. „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-03-14. [dostęp 2016-04-17].
  48. Tambet Pikkor võttis üle Höllwarthi ameti (est.). sport.delfi.ee, 04.11.2009. [dostęp 2010-07-05].
  49. a b Paweł Stawowczyk: Roar Ljoekelsoey i Stefan Read zakończyli przygodę ze skokami. 2010-03-21. [dostęp 2010-03-21].
  50. Anna Szczepankiewicz: Arttu Lappi zakończył karierę. 2010-04-16. [dostęp 2010-05-14].
  51. Klaudia Feruś: Lazzaroni kończy karierę. 2010-05-14. [dostęp 2010-05-14].

Media użyte na tej stronie

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
FIS Crystal Globe.svg
Autor: Staszek Szybki Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kryształowa Kula FIS
Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea