Puchar Świata w skokach narciarskich 2010/2011

Puchar Świata w skokach narciarskich 2010/2011
2009/20102011/2012
Zwycięzcy
Klasyfikacja generalnaAustria Thomas Morgenstern
LotyAustria Gregor Schlierenzauer
Turniej Czterech SkoczniAustria Thomas Morgenstern
FIS Team Tour Austria
Puchar Narodów Austria

Sezon 2010/2011 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 32. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się 27 listopada 2010 na skoczni Rukatunturi w fińskiej Ruce, a zakończył 20 marca 2011 na Letalnicy w słoweńskiej Planicy. Zdobywcą Kryształowej Kuli został Austriak Thomas Morgenstern. Ostateczny kalendarz zawodów został zatwierdzony 3 czerwca 2010 w Antalyi. Był to pierwszy od 14 lat sezon, w którym nie został rozegrany Turniej Nordycki.

Podczas trwania sezonu nastąpiły następujące zmiany w kalendarzu PŚ:

We wszystkich konkursach Pucharu Świata obowiązywał także nowy system punktacji, w którym oprócz not za styl i długości skoku wpływ na notę końcową skoczka ma siła i kierunek wiatru, a także długość najazdu na próg[4]. System ten obowiązywał w kilku ostatnich konkursach sezonu poprzedzającego.

Kalendarz i wyniki

LpDataMiejscowośćHSUwagi1. miejsce2. miejsce3. miejsce
1.27 listopada 2010Finlandia RukaHS142nocny, druż. Austria
1. Thomas Morgenstern
2. Wolfgang Loitzl
3. Andreas Kofler
4. Gregor Schlierenzauer
 Norwegia
1. Bjørn Einar Romøren
2. Anders Bardal
3. Anders Jacobsen
4. Tom Hilde
 Japonia
1. Shōhei Tochimoto
2. Noriaki Kasai
3. Taku Takeuchi
4. Daiki Itō
2.28 listopada 2010Finlandia RukaHS142Austria Andreas KoflerAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon Ammann
3.1 grudnia 2010Finlandia KuopioHS127nocnyFinlandia Ville LarintoFinlandia Matti HautamäkiSzwajcaria Simon Ammann
4.4 grudnia 2010Norwegia LillehammerHS138nocnyAustria Thomas MorgensternNorwegia Johan Remen EvensenNorwegia Tom Hilde
5.5 grudnia 2010Norwegia LillehammerHS138Austria Thomas MorgensternFinlandia Ville LarintoSzwajcaria Simon Ammann
6.11 grudnia 2010Czechy Harrachov HS142nocny[5]odwołany
7.12 grudnia 2010Czechy Harrachov HS142[6]odwołany
6.17 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergHS137[7][8]Austria Thomas MorgensternAustria Andreas KoflerAustria Wolfgang Loitzl
7.18 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergHS137Austria Thomas MorgensternPolska Adam MałyszFinlandia Matti Hautamäki
8.19 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergHS137Austria Andreas KoflerAustria Thomas MorgensternPolska Adam Małysz
9.29 grudnia 2010Niemcy OberstdorfHS137TCS, nocnyAustria Thomas MorgensternFinlandia Matti HautamäkiAustria Manuel Fettner
10.1 stycznia 2011Niemcy Garmisch-PartenkirchenHS140TCS[8]Szwajcaria Simon AmmannRosja Pawieł KarielinPolska Adam Małysz
11.3 stycznia 2011Austria InnsbruckHS130TCSAustria Thomas MorgensternPolska Adam MałyszNorwegia Tom Hilde
12.6 stycznia 2011Austria BischofshofenHS140TCS, nocnyNorwegia Tom HildeAustria Thomas MorgensternAustria Andreas Kofler
59. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowaAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon AmmannNorwegia Tom Hilde
13.8 stycznia 2011Czechy HarrachovHS205loty, nocnyAustria Martin KochAustria Thomas MorgensternPolska Adam Małysz
14.9 stycznia 2011Czechy HarrachovHS205lotyAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon AmmannCzechy Roman Koudelka
15.15 stycznia 2011Japonia SapporoHS134nocnyNiemcy Severin FreundAustria Thomas MorgensternPolska Adam Małysz
16.16 stycznia 2011Japonia SapporoHS134Austria Andreas KoflerNiemcy Severin FreundAustria Thomas Morgenstern
17.21 stycznia 2011Polska ZakopaneHS134nocnyPolska Adam MałyszAustria Andreas KoflerNiemcy Severin Freund
18.22 stycznia 2011Polska ZakopaneHS134nocnySzwajcaria Simon AmmannAustria Thomas MorgensternNorwegia Tom Hilde
19.23 stycznia 2011Polska ZakopaneHS134[7]Polska Kamil StochNorwegia Tom HildeNiemcy Michael Uhrmann
20.29 stycznia 2011Niemcy WillingenHS145FTT, druż. Austria
1. Gregor Schlierenzauer
2. Martin Koch
3. Andreas Kofler
4. Thomas Morgenstern
 Niemcy
1. Michael Uhrmann
2. Martin Schmitt
3. Michael Neumayer
4. Severin Freund
 Polska
1. Kamil Stoch
2. Piotr Żyła
3. Stefan Hula
4. Adam Małysz
21.30 stycznia 2011Niemcy WillingenHS145FTTNiemcy Severin FreundAustria Martin KochSzwajcaria Simon Ammann
22.2 lutego 2011Niemcy KlingenthalHS140FTT, nocnyPolska Kamil StochAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon Ammann
23.5 lutego 2011Niemcy OberstdorfHS213FTT, loty, nocnyAustria Martin KochNorwegia Tom HildeAustria Gregor Schlierenzauer
24.6 lutego 2011Niemcy OberstdorfHS213FTT, loty, druż. Austria
1. Thomas Morgenstern
2. Andreas Kofler
3. Gregor Schlierenzauer
4. Martin Koch
 Norwegia
1. Johan Remen Evensen
2. Anders Jacobsen
3. Bjørn Einar Romøren
4. Tom Hilde
 Niemcy
1. Michael Neumayer
2. Richard Freitag
3. Michael Uhrmann
4. Severin Freund
FIS Team Tour 2011 – klasyfikacja końcowa Austria Norwegia Niemcy
25.12 lutego 2011Norwegia VikersundHS225loty, nocnyNorwegia Johan Remen Evensen
Austria Gregor Schlierenzauer
Szwajcaria Simon Ammann
26.13 lutego 2011Norwegia VikersundHS225lotyAustria Gregor SchlierenzauerNorwegia Johan Remen EvensenPolska Adam Małysz
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011Norwegia Oslo, 23 lutego – 6 marca 2011
27.12 marca 2011Finlandia LahtiHS130nocny, druż. Austria
1. Gregor Schlierenzauer
2. Martin Koch
3. Andreas Kofler
4. Thomas Morgenstern
 Norwegia
1. Anders Bardal
2. Johan Remen Evensen
3. Anders Jacobsen
4. Tom Hilde
 Polska
1. Tomasz Byrt
2. Piotr Żyła
3. Kamil Stoch
4. Adam Małysz
28.13 marca 2011Finlandia LahtiHS130Szwajcaria Simon AmmannAustria Andreas KoflerNiemcy Severin Freund
29.18 marca 2011Słowenia PlanicaHS215lotyAustria Gregor SchlierenzauerAustria Thomas MorgensternAustria Martin Koch
30.19 marca 2011Słowenia PlanicaHS215loty, druż. Austria
1. Thomas Morgenstern
2. Andreas Kofler
3. Martin Koch
4. Gregor Schlierenzauer
 Norwegia
1. Anders Bardal
2. Johan Remen Evensen
3. Bjørn Einar Romøren
4. Tom Hilde
 Słowenia
1. Peter Prevc
2. Jernej Damjan
3. Jurij Tepeš
4. Robert Kranjec
31.20 marca 2011Słowenia PlanicaHS215loty[8]Polska Kamil StochSłowenia Robert KranjecPolska Adam Małysz
Puchar Świata w lotach narciarskich – klasyfikacja końcowaAustria Gregor SchlierenzauerAustria Martin KochAustria Thomas Morgenstern
Puchar Świata w skokach narciarskich – klasyfikacja końcowaAustria Thomas MorgensternSzwajcaria Simon AmmannPolska Adam Małysz

26 konkursów indywidualnych (w tym 7 w lotach narciarskich), 5 konkursów drużynowych (w tym 2 w lotach narciarskich).

Statystyki indywidualne

ZawodnikRuka 28.11Kuopio 01.12Lillehammer 04.12Lillehammer 05.12Engelberg 17.12Engelberg 18.12Engelberg 19.12Oberstdorf 29.12Garmisch-Partenkirchen 01.01Innsbruck 03.01Bischofshofen 06.01Harrachov 08.01Harrachov 09.01Sapporo 15.01Sapporo 16.01Zakopane 21.01Zakopane 22.01Zakopane 23.01Willingen (Upland) 30.01Klingenthal 02.02Oberstdorf 05.02Vikersund 12.02Vikersund 13.02Lahti 13.03Planica 18.03Planica 20.03
 Austria
Thomas Diethart2840
Manuel Fettner101113122113163296677101727131128Q3114
Michael Hayböck3522252334324834392641QQ
Stefan Hayböck4048
Mario Innauer353834285019454740
Martin Koch25121818521187101351992392141776310
Andreas Kofler144424155073412417164721123
Wolfgang Loitzl16261611371192491912513161924352319188
Thomas Morgenstern25111121141221235274216125527
Manuel PoppingerQ45
Gregor Schlierenzauer141614201823513691955311814
Andreas StrolzQQ
Stefan ThurnbichlerQ3203627824354322dns20
 Bułgaria
Bogomił PawłowQQQ
Władimir Zografskidsq1482847231619dsq1353149
 Czechy
Martin CiklQQ4349
Antonín Hájek485047QQ42Q3638QQQ
Lukáš Hlava35384028234243344327463827253544402526272623Q
Jakub Janda1730331715353730313141223136374317183120172228
Roman Koudelka18423133181442Q171625103126151939146132338122419
Čestmír KožíšekQ1Q1
Jan Matura2218263046Q254937453111201043935Q4234403134242313
Jiří MazochQQ
Borek SedlákQ4739363926Q43324129191044323030253047Q293147Q
Ondřej VaculíkQQQ46344730
 Estonia
Illimar PärnQQ50
Siim-Tanel SammelselgQQQ1Q1Q
 Finlandia
Janne AhonenQ2352434203153320353947QQ34
Janne Happonen8920186
Matti Hautamäki5276436234522232981315728910910429
Kalle Keituri3645QQ3844363632173937
Anssi KoivurantaQ36Q482662633234419252235323626
Kai KovaljeffQ
Ville Larinto6182115143528
Jarkko Määttä474630
Olli MuotkaQQ4432243836181545Q343323QQ3619144129
Sami Niemi42Q484848
Harri OlliQ33039
Juha-Matti Ruuskanen28284950QQQQQQQ
 Francja
Emmanuel Chedal2013153436Q4517113226QQ252230222321132227Q11
Vincent Descombes SevoieQQQ46504649Q50QQQ4946QQQ
Nicolas Mayer41QQQQ
 Japonia
Kazuyoshi Funaki4716
Daiki Itō869198631152230182312241838335835101315
Kenshirō ItōQ27
Noriaki Kasai2416272935294622212211142725525dsq418252025Q
Taro Takayanagi4337
Taku Takeuchi2732382536322239Q391420214037282537Q
Shōhei Tochimoto1915122412203628354615132827291718
Yūta WataseQ47QQQQ4648
Hiroki Yamada4134
Kazuya Yoshioka492532494038Q
Fumihisa Yumoto262950382641482715113518353021Q
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes2829Q48Q
Yukon De Leeuw3850
 Kazachstan
Iwan KaraułowQQQQQQ
Nikołaj KarpienkoQQQQQQ
Aleksiej KorolowQQ1QQ
Jewgienij LowkinQQQQ
Konstantin SokolenkoQ4QQQ
Asan TachtachunowQQQ
Radik ŻaparowQQ4449Q49QQQQ
 Korea Południowa
Choi Heung-chul293728QQQ
Kim Hyun-kiQQQQQQ
 Niemcy
Pascal BodmerQ34414048401945161010203329183527193036Q
Richard Freitag3822211326192824Q172414Q
Severin Freund3013211313188642241312315611043176
Stephan Hocke221652413234421214228282933Qdns
Marinus KrausQQ
Maximilian Mechler4649454329493222Q342732
Julian Musiol4646
Michael Neumayer218191531311381847814112014213215221439262725
Danny Queck3533
Martin Schmitt49373423187Q243019182111204329dns
Felix Schoft21Q20362217Q29
Michael UhrmannQ2342452748411915816591610333138
Christian Ulmerdsq438
Andreas Wank42233033
Daniel WenigQ1Q4
 Norwegia
Anders Bardal1310107191110202517172435221210393733455
Anders FannemelQ
Kim René Elverum Sorsell243936QQ
Johan Remen Evensen42325471537373320713161484212381412799
Kenneth Gangnes2942QQ
Tom Hilde773131583510363177732108248131420
Ole Marius Ingvaldsen2017121710Q19504926Q1510453522
Anders Jacobsen10211183416152341591612612311528
Atle Pedersen Rønsen46Q49QQ
Bjørn Einar Romøren1531232117194027914148811582344QQQ171012
Vegard Haukø Sklett30392536123728
Andreas Stjernen4543Q822242344Q
Vegard Swensen36
Rune Velta171092444dsq144QQQ36411616
 Polska
Marcin Bachleda403335394525Q41QQQQQ50QQQ
Tomasz Byrt40432942354233
Stefan Hula38442947Q367354543342118244013Q29QQ3027
Jakub Kot3334QQ
Maciej Kot404546QQQQ
Dawid KubackiQQQ44QQ3240404843QQ47Q
Adam Małysz9959142311321034351632976531583
Krzysztof MiętusQQQQQ4539QQ32QQ
Klemens MurańkaQQQQ3751
Kamil Stoch34202216912925821151614177161111111971
Rafał ŚliżQ473724414033QQ
Andrzej ZapotocznyQ
Jan ZiobroQ
Piotr Żyła312621323131462731212826
 Rosja
Gieorgij CzerwiakowQQQQQ4847QQQ
Dmitrij IpatowQQQQQ
Pawieł Karielin3719252671043321232262938442525183818
Dienis Korniłow232737274930264741293029269114040Q3312QQ30
Stanisław OszczepkowQQ
Ilja Roslakow2840Q
Roman Trofimow38Q4341414430Q30QQQQQ38QQ44Q1QQQ
Dmitrij WasiljewQQQQ3228Q45374848Q
 Słowacja
Tomáš ZmorayQQ49
 Słowenia
Jernej Damjan13Q3138142612393936461924
Matej DobovšekQ
Dejan Judež25
Matic Kramaršič3431Q
Robert Kranjec3328312038Q141144124619304931Q201591920162
Mitja MežnarQ48Q42Q471625dsq14534
Tomaž Naglič2623Q3837
Primož Pikl294148384942QQ
Peter Prevc12253231323917122711182311121824Q162117
Matjaž Pungertar45QQQ
Jurij Tepeš43QQ3530dsq3273839252115173334241921374024401221
Rok Zima34QQQ
 Stany Zjednoczone
Peter Frenette3318QQ
Christopher LambQ
 Szwajcaria
Simon Ammann33636912414462684143310341616
Rémi FrançaisQQQQ
Marco Grigoli44QQ42Q41QQQ
Andreas Küttel4140Q3740Q43504539Q
 Szwecja
Fredrik BalkåsenQQ3730QQQ
Carl NordinQQQ
 Ukraina
Wołodymyr BoszczukQQQQQQQ
Ołeksandr ŁazarowiczQQQQQQ
Witalij SzumbarećQ4QQQ
 Włochy
Davide Bresadola46263243Q
Sebastian Colloredo312233273344Q373731372827161522323522
Diego DellasegaQQQ49QQ46QQ
Roberto DellasegaQ
Andrea Morassi3239432829QQ272142Q37Q34211539
1-3     4-30     poniżej 30     Q – Zawodnik nie zakwalifikował się      dns – Zawodnik zakwalifikowany nie wystartował w konkursie
dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie     - – Zawodnik nie zgłoszony do konkursu
1 Zdyskwalifikowany z powodu niezgodnego z regulaminem kombinezonu.

2 Zdyskwalifikowany z powodu przekroczenia czasu oczekiwania na belce startowej.
3 Zdyskwalifikowany z powodu niesportowego zachowania.
4 Zdyskwalifikowany z powodu zbyt długich nart.

Konkursy drużynowe

Kraj/ZawodnikRuka 27.11Willingen (Upland) 29.01Oberstdorf 06.02Lahti 12.03Planica 19.03
 Austria
11111
Martin Koch++++
Andreas Kofler+++++
Wolfgang Loitzl+-
Thomas Morgenstern+++++
Gregor Schlierenzauer+++++
 Czechy
108886
Antonín Hájek+-
Lukáš Hlava+++-
Jakub Janda++++
Roman Koudelkadns++++
Jan Matura++++
Borek Sedlak+++
 Estonia
9-
Siim-Tanel Sammelselg+-
Illimar Pärn+-
Kail Piho+-
Kaarel Nurmsalu+-
 Finlandia
45467
Janne Ahonen++-
Matti Hautamäki+++++
Janne Happonen++-
Anssi Koivuranta++++
Ville Larinto+-
Olli Muotka+++
Kalle Keituri-++
Jarkko Määttä-+-
 Francja
8
Vincent Descombes Sevoie+
Jason Lamy Chappuis+
Nicolas Mayer+
Emmanuel Chedal+
 Japonia
3657-
Daiki Itō++++-
Noriaki Kasai++++-
Taku Takeuchi+++-
Shōhei Tochimoto++--
Fumihisa Yumoto+++-
 Kazachstan
12--
Nikołaj Karpienko+--
Jewgienij Lowkin+--
Konstantin Sokolenko+--
Radik Żaparow+--
 Niemcy
72345
Severin Freund+++++
Michael Neumayer+++++
Michael Uhrmann+++--
Martin Schmitt+++-
Richard Freitag--++-
Stephan Hocke----+
Maximilian Mechler----+
 Norwegia
24222
Anders Bardal++++
Johan Remen Evensen++++
Tom Hilde+++++
Anders Jacobsen+++-
Bjørn Einar Romøren++++
 Polska
53634
Marcin Bachleda+-
Stefan Hula+++
Adam Małysz+++++
Krzysztof Miętus+--
Kamil Stoch+++++
Piotr Żyła++++
Tomasz Byrt+-
 Rosja
810910
Dmitrij Ipatow+-
Pawieł Karielin++++
Dienis Korniłow++++
Roman Trofimow++++
Dmitrij Wasiljew++-
Ilja Roslakow--+
 Słowenia
67753
Jernej Damjan++++
Robert Kranjec++++
Mitja Mežnar+-
Primož Pikl+-
Peter Prevc+++++
Jurij Tepeš+++++
 Szwajcaria
9-
Simon Ammann+-
Rémi Français+-
Marco Grigoli+-
Andreas Küttel+-
 Włochy
1199
Davide Bresadola++
Sebastian Colloredo+++
Diego Dellasega+++
Roberto Dellasega+-
Andrea Morassi+++
 1-3      3-8     poniżej 8    +  - Zawodnik wystartował     - Zawodnik nie wystartował
dns – Zawodnik został zgłoszony do konkursu, lecz nie wystartował

Klasyfikacje

Geographylogo.svg
Pozostałe miejsca zawodów (Świat)

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

MiejsceZawodnikWystępy[9]PunktyStrata do lidera
1.Austria Thomas Morgenstern261757-
2.Szwajcaria Simon Ammann261364-393
3.Polska Adam Małysz261153-604
4.Austria Andreas Kofler221128-629
5.Norwegia Tom Hilde24903-854
6.Austria Martin Koch24840-917
7.Niemcy Severin Freund22769-988
8.Finlandia Matti Hautamäki24764-979
9.Austria Gregor Schlierenzauer19761-982
10.Polska Kamil Stoch24739-1018
11.Norwegia Johan Remen Evensen24645-1112
12.Austria Manuel Fettner21460-1297
13.Austria Wolfgang Loitzl22442-1315
14.Norwegia Anders Bardal22419-1338
15.Japonia Daiki Itō23413-1344
16.Czechy Roman Koudelka25382-1375
17.Norwegia Bjørn Einar Romøren21364-1393
18.Słowenia Robert Kranjec22355-1402
19.Norwegia Anders Jacobsen18344-1413
20.Finlandia Ville Larinto9342-1415
21.Niemcy Michael Uhrmann18314-1443
22.Niemcy Michael Neumayer24306-1451
23.Rosja Pawieł Karielin20282-1475
24.Słowenia Peter Prevc19218-1539
25.Japonia Noriaki Kasai20197-1560
26.Francja Emmanuel Chedal20190-1567
27.Czechy Jan Matura24180-1577
28.Japonia Shōhei Tochimoto17165-1592
29.Norwegia Ole Marius Ingvaldsen15155-1602
30.Niemcy Martin Schmitt16137-1620
31.Niemcy Stephan Hocke15132-1625
32.Finlandia Janne Happonen5125-1632
33.Niemcy Pascal Bodmer19122-1635
34.Słowenia Jurij Tepeš21119-1638
Czechy Jakub Janda22119-1638
36.Norwegia Rune Velta10106-1651
Rosja Dienis Korniłow20106-1651
38.Niemcy Richard Freitag11105-1652
39.Polska Stefan Hula1895-1662
40.Finlandia Anssi Koivuranta1590-1667
41.Słowenia Jernej Damjan1284-1673
42.Japonia Fumihisa Yumoto1880-1677
43.Finlandia Olli Muotka1476-1681
44.Finlandia Janne Ahonen1274-1683
Austria Stefan Thurnbichler974-1683
46.Włochy Sebastian Colloredo1869-1688
47.Japonia Taku Takeuchi1767-1690
48.Norwegia Andreas Stjernen756-1701
Czechy Borek Sedlák1956-1701
50.Czechy Lukáš Hlava2153-1704
51.Niemcy Felix Schoft646-1711
52.Włochy Andrea Morassi1345-1712
53.Bułgaria Władimir Zografski938-1719
54.Polska Piotr Żyła1237-1720
55.Norwegia Vegard Haukø Sklett732-1725
56.Austria Michael Hayböck1128-1729
57.Słowenia Mitja Mežnar721-1736
58.Japonia Kazuyoshi Funaki215-1742
Austria Mario Innauer915-1742
Niemcy Maximilian Mechler1115-1742
61.Finlandia Kalle Keituri1014-1743
62.Stany Zjednoczone Peter Frenette213-1744
Słowenia Tomaž Naglič413-1744
64.Niemcy Andreas Wank49-1748
65.Polska Rafał Śliż67-1750
Norwegia Kim René Elverum Sorsell37-1750
67.Słowenia Dejan Judež16-1751
Polska Marcin Bachleda86-1751
Japonia Kazuya Yoshioka66-1751
Finlandia Juha-Matti Ruuskanen46-1751
71.Włochy Davide Bresadola45-1752
Kanada Mackenzie Boyd-Clowes35-1752
Korea Południowa Choi Heung-chul35-1752
74.Japonia Kenshirō Itō14-1753
75.Austria Thomas Diethart23-1754
Rosja Dmitrij Wasiljew63-1754
Rosja Ilja Roslakow23-1754
78.Słowenia Primož Pikl62-1755
Polska Tomasz Byrt72-1755
Norwegia Kenneth Gangnes22-1755
Rosja Roman Trofimow92-1755
82.Szwecja Fredrik Balkåsen21-1756
Finlandia Jarkko Määttä31-1756
Czechy Ondrej Vaculik41-1756
Finlandia Harri Olli21-1756

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni

MiejsceZawodnikWystępy[9]PunktyStrata do lidera
1.Austria Thomas Morgenstern4958,8
-
2.Szwajcaria Simon Ammann4928,4-30,4
3.Norwegia Tom Hilde4895,0-63,8
4.Austria Manuel Fettner4882,4-76,4
5.Austria Martin Koch4880,6-78,2
6.Polska Adam Małysz4875,2-83,6
7.Finlandia Matti Hautamäki4861,8-97,0
8.Austria Andreas Kofler4840,5-118,3
9.Austria Wolfgang Loitzl4834,5-124,3
10.Norwegia Anders Jacobsen4830,7-128,1
11.Niemcy Michael Uhrmann4823,7-135,1
12.Niemcy Severin Freund4818,7-140,1
13.Słowenia Peter Prevc4818,1-140,7
14.Norwegia Bjørn Einar Romøren4813,8-145,0
15.Polska Kamil Stoch4810,4-148,4
16.Norwegia Anders Bardal4806,6-152,2
17.Niemcy Richard Freitag4785,2-173,6
18.Niemcy Michael Neumayer4713,4-245,4
19.Norwegia Johan Remen Evensen4703,7-255,1
20.Niemcy Pascal Bodmer4691,1-267,7
21.Słowenia Robert Kranjec4687,5-271,3
22.Francja Emmanuel Chedal4679,1-279,7
23.Finlandia Anssi Koivuranta4675,7-283,1
24.Finlandia Janne Ahonen4668,6-290,2
25.Niemcy Stephan Hocke4657,5-301,3
26.Słowenia Jurij Tepeš4651,5-307,3
27.Rosja Dienis Korniłow4586,4-372,4
28.Rosja Pawieł Karielin4585,4-373,4
29.Niemcy Martin Schmitt3579,4-379,4
30.Czechy Roman Koudelka3571,9-386,9
31.Japonia Noriaki Kasai3568,7-390,1
32.Japonia Daiki Itō3551,0-407,8
33.Czechy Jakub Janda4530,7-428,1
34.Czechy Borek Sedlák4505,5-453,3
35.Czechy Lukáš Hlava4495,7-463,1
36.Austria Gregor Schlierenzauer2452,1-506,7
37.Bułgaria Władimir Zografski3450,6-508,2
38.Austria Stefan Thurnbichler3439,5-519,3
39.Japonia Shōhei Tochimoto3428,4-530,4
40.Austria Michael Hayböck4410,7-548,1
41.Polska Stefan Hula4402,5-556,3
42.Czechy Jan Matura4395,7-563,1
43.Polska Dawid Kubacki4386,1-572,7
44.Słowenia Primož Pikl4374,1-584,7
45.Niemcy Maximilian Mechler2311,2-647,6
46.Austria Thomas Diethart2302,6-656,2
47.Włochy Sebastian Colloredo3294,6-664,2
48.Niemcy Felix Schoft1225,7-733,1
49.Finlandia Ville Larinto2216,4-742,4
50.Niemcy Andreas Wank2213,5-745,3
51.Austria Mario Innauer2203,5-755,3
52.Finlandia Olli Muotka2201,9-756,9
53.Japonia Taku Takeuchi2197,0-761,8
54.Niemcy Julian Musiol2190,7-768,1
55.Austria Stefan Hayböck2176,9-781,9
56.Norwegia Rune Velta1104,2-845,6
57.Japonia Yūta Watase1101,1-857,7
58.Szwajcaria Marco Grigoli199,2-859,6
59.Rosja Roman Trofimow195,3-863,5
60.Polska Marcin Bachleda193,4-865,4
61.Austria Manuel Poppinger180,0-878,8
62.Polska Rafał Śliż177,9-880,9
63.Japonia Kazuya Yoshioka174,9-883,9
64.Francja Vincent Descombes Sevoie173,1-885,7

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach narciarskich

MiejsceZawodnikWystępyPunktyStrata do lidera
1.Austria Gregor Schlierenzauer7475-
2.Austria Martin Koch7387-88
3.Austria Thomas Morgenstern7378-97
4.Polska Adam Małysz7347-128
5.Szwajcaria Simon Ammann7311-164
6.Norwegia Johan Remen Evensen7291-184
7.Norwegia Tom Hilde7263-212
8.Słowenia Robert Kranjec7242-233
9.Polska Kamil Stoch7241-234
10.Finlandia Matti Hautamäki4143-332
11.Czechy Roman Koudelka7133-342
12.Austria Wolfgang Loitzl5120-355
13.Japonia Daiki Itō5113-362
14.Norwegia Bjørn Einar Romøren4112-363
15.Niemcy Severin Freund3104-371
16.Norwegia Anders Jacobsen5103-372
17.Norwegia Anders Bardal597-378
18.Norwegia Ole Marius Ingvaldsen587-388
19.Niemcy Michael Neumayer779-396
20.Słowenia Jurij Tepeš769-406
21.Austria Andreas Kofler368-407
22.Finlandia Janne Happonen364-411
23.Czechy Jan Matura763-412
Francja Emmanuel Chedal463-412
25.Finlandia Olli Muotka661-414
26.Austria Stefan Thurnbichler459-416
27.Czechy Borek Sedlák440-435
28.Włochy Andrea Morassi640-435
29.Czechy Jakub Janda637-438
30.Niemcy Michael Uhrmann132-443
31.Norwegia Rune Velta230-445
Japonia Noriaki Kasai330-445
33.Japonia Shōhei Tochimoto329-446
34.Rosja Dienis Korniłow528-447
Polska Stefan Hula428-447
36.Słowenia Peter Prevc224-451
37.Austria Manuel Fettner321-454
38.Rosja Pawieł Karielin319-456
Słowenia Jernej Damjan519-456
Polska Piotr Żyła419-456
41.Czechy Lukáš Hlava518-457
42.Norwegia Andreas Stjernen215-460
43.Finlandia Kalle Keituri214-461
Japonia Fumihisa Yumoto314-461
45.Niemcy Martin Schmitt313-462
Niemcy Felix Schoft313-462
Niemcy Maximilian Mechler513-462
Słowenia Tomaž Naglič413-462
49.Włochy Sebastian Colloredo49-466
Norwegia Vegard Haukø Sklett49-466
Japonia Taku Takeuchi39-466
52.Niemcy Richard Freitag17-468
53.Słowenia Dejan Judež16-469
Japonia Kazuya Yoshioka26-469
55.Włochy Davide Bresadola25-470
Finlandia Anssi Koivuranta25-470
57.Austria Mario Innauer23-422
Rosja Ilja Roslakow23-422
59.Niemcy Andreas Wank21-424
Niemcy Pascal Bodmer11-424
Szwecja Fredrik Balkåsen21-424

Klasyfikacja FIS Team Tour

MiejsceDrużynaWystępyPunktyStrata do lidera
1. Austria54564,2-
2. Norwegia54312,8-251,4
3. Niemcy54302,6-261,6
4. Polska54219,9-344,3
5. Finlandia54135,8-428,4
6. Japonia53934,2-630,0
7. Czechy53823,8-740,4
8. Słowenia53751,8-812,4
9. Rosja51731,7-2832,5
10. Włochy41265,5-3298,7
11. Szwajcaria31040,7-3523,5
12. Francja3890,8-3673,4
13. Bułgaria1105,5-4458,7

Klasyfikacja Pucharu Narodów

MiejscePaństwoWystępy[9]PunktyStrata do lidera
1. Austria317508-
2. Norwegia314683-2825
3. Polska313239-4269
4. Niemcy313155-4353
5. Finlandia312443-5065
6. Japonia301697-5811
7. Słowenia311668-5840
8. Szwajcaria271364-6144
9. Czechy311091-6417
10. Rosja31446-7062
11. Francja21240-7268
12. Włochy25119-7389
13. Bułgaria1238-7470
14. Stany Zjednoczone213-7495
15. Kanada35-7503
 Korea Południowa35-7503
17. Szwecja21-7507
18. Kazachstan40-7508
 Estonia20-7508
 Słowacja10-7508

Man of the Day

NrDataMiejsceZawodnikPoz.
1.28 listopada 2010Finlandia RukaNorwegia Johan Remen Evensen[10]4.
2.1 grudnia 2010Finlandia KuopioNiemcy Michael Neumayer[11]8.
3.4 grudnia 2010Norwegia LillehammerNorwegia Anders Bardal[12]10.
4.5 grudnia 2010Norwegia LillehammerNorwegia Anders Jacobsen[13]8.
5.12 grudnia 2010Czechy Harrachovkonkurs odwołany[6]
6.12 grudnia 2010Czechy Harrachovkonkurs odwołany[6]
5.17 grudnia 2010[7]Szwajcaria EngelbergAustria Wolfgang Loitzl[14]3.
6.18 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergAustria Wolfgang Loitzl[15]7.
7.19 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergRosja Pawieł Karielin[16]4.
8.29 grudnia 2010Niemcy OberstdorfAustria Manuel Fettner[17]3.
9.1 stycznia 2011Niemcy Garmisch-PartenkirchenRosja Pawieł Karielin[18]2.
10.3 stycznia 2011Austria InnsbruckNiemcy Michael Uhrmann[19]8.
11.6 stycznia 2011Austria BischofshofenAustria Martin Koch[20]5.
12.8 stycznia 2011Czechy HarrachovSłowenia Robert Kranjec[21]4.
13.9 stycznia 2011Czechy HarrachovCzechy Roman Koudelka[22]3.
14.15 stycznia 2011Japonia SapporoNiemcy Michael Uhrmann[23]5.
15.16 stycznia 2011Japonia SapporoCzechy Jan Matura[24]4.
16.21 stycznia 2011Polska ZakopaneAustria Gregor Schlierenzauer[25]6.
17.22 stycznia 2011Polska ZakopaneNorwegia Bjørn Einar Romøren[26]5.
18.23 stycznia 2011Polska ZakopanePolska Kamil Stoch[27]1.
19.30 stycznia 2011Niemcy Willingen (Upland)Austria Gregor Schlierenzauer[28]5.
20.2 lutego 2011Niemcy KlingenthalAustria Gregor Schlierenzauer[29]5.
21.5 lutego 2011Niemcy OberstdorfAustria Gregor Schlierenzauer[30]3.
22.12 lutego 2011Norwegia VikersundNorwegia Anders Jacobsen[31]6.
23.13 lutego 2011Norwegia VikersundFinlandia Janne Happonen[32]6.
24.13 marca 2011Finlandia LahtiNorwegia Anders Bardal[33]4.
25.18 marca 2011Słowenia PlanicaNorwegia Anders Bardal[34]5.
26.20 marca 2011Słowenia PlanicaSłowenia Robert Kranjec[35]2.

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów

Przed każdymi zawodami Pucharu Świata rozgrywane są kwalifikacje, których 50 najlepszych uczestników (40 w przypadku konkursów lotów) bierze udział w konkursie głównym. Przed zawodami w Harrachovie i Vikersund zostaną rozegrane tylko jedne kwalifikacje przed każdą z par konkursów. Finałowy konkurs w Planicy nie został poprzedzony serią kwalifikacyjną i wystartowało w nim 30 najlepszych skoczków całego sezonu[36].

NrData kwalifikacjiData konkursuMiejsceZawodnik
1.28 listopada 2010[37]28 listopada 2010Finlandia RukaNorwegia Tom Hilde[38]
2.30 listopada 20101 grudnia 2010Finlandia KuopioNorwegia Anders Bardal[39]
3.3 grudnia 20104 grudnia 2010Norwegia LillehammerNiemcy Severin Freund[40]
4.5 grudnia 20105 grudnia 2010Norwegia LillehammerNorwegia Rune Velta[41]
5.11 grudnia 2010[42]12 grudnia 2010[43]Czechy HarrachovNorwegia Anders Jacobsen[44]
6.12 grudnia 201012 grudnia 2010Czechy Harrachovodwołane[45]
5.17 grudnia 201017 grudnia 2010[7]Szwajcaria EngelbergPolska Kamil Stoch[46]
6.18 grudnia 201018 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergAustria Wolfgang Loitzl[47]
7.19 grudnia 201019 grudnia 2010Szwajcaria EngelbergNiemcy Severin Freund[48]
8.28 grudnia 201029 grudnia 2010Niemcy OberstdorfNiemcy Felix Schoft[49]
9.31 grudnia 20101 stycznia 2011Niemcy Garmisch-PartenkirchenNorwegia Anders Jacobsen[50]
10.2 stycznia 20113 stycznia 2011Austria InnsbruckNorwegia Bjørn Einar Romøren[51]
11.5 stycznia 20116 stycznia 2011Austria BischofshofenNiemcy Michael Uhrmann[52]
12.8 stycznia 20118 i 9 stycznia 2011Czechy HarrachovCzechy Roman Koudelka[53]
13.14 stycznia 201115 stycznia 2011Japonia SapporoNiemcy Michael Uhrmann[54]
14.16 stycznia 201116 stycznia 2011Japonia SapporoJaponia Noriaki Kasai[55]
15.20 stycznia 201121 stycznia 2011Polska ZakopaneNiemcy Michael Uhrmann[56]
16.22 stycznia 201122 stycznia 2011Polska ZakopaneNorwegia Bjørn Einar Romøren[57]
17.23 stycznia 201123 stycznia 2011[7]Polska ZakopaneNorwegia Bjørn Einar Romøren[58]
18.28 stycznia 201130 stycznia 2011Niemcy Willingen (Upland)Austria Gregor Schlierenzauer[59]
19.1 lutego 20112 lutego 2011Niemcy KlingenthalAustria Gregor Schlierenzauer[60]
20.4 lutego 20115 lutego 2011Niemcy OberstdorfFinlandia Janne Happonen[61]
21.11 lutego 201112 i 13 lutego 2011Norwegia VikersundSłowenia Robert Kranjec[62]
22.11 marca 201113 marca 2011Finlandia LahtiNorwegia Anders Bardal[63]
23.17 marca 201118 marca 2011Słowenia PlanicaSłowenia Robert Kranjec[64]

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie inaugurującym nowy sezon, rolę lidera przyjmuje zawodnik, który zwyciężył w poprzedniej edycji.

NrZawodnikData objęcia pozycji lideraMiastoData utraty pozycji lideraMiastoLiczba konkursów
1.Szwajcaria Simon Ammann
Triumfator PŚ 2009/10[65]
28 listopada 2010Finlandia Ruka[66]1
2.Austria Andreas Kofler28 listopada 2010Finlandia Ruka[66]4 grudnia 2010Norwegia Lillehammer[67]2
3.Austria Thomas Morgenstern4 grudnia 2010Norwegia Lillehammer[67]
Triumfator PŚ 2010/11[68]
23
Thomas MorgensternAndreas Kofler

Trenerzy

Trenerzy poszczególnych reprezentacji w sezonie 2010/2011[69]:

KrajTrener
 AustriaAustria Alexander Pointner
 BułgariaNiemcy Joachim Winterlich
 CzechyCzechy David Jiroutek
 EstoniaEstonia Tambet Pikkor
 FinlandiaFinlandia Pekka Niemelä
 FrancjaFrancja Julien Eybert Guillon
 JaponiaJaponia Tomoharu Yokokawa
 KanadaKanada Gregor Linsig
 KazachstanKazachstanNiemcy Dionis Wodniew
 Korea PołudniowaKorea Południowa Kim Heung-soo
 NiemcyAustria Werner Schuster
 NorwegiaFinlandia Mika Kojonkoski
 PolskaPolska Łukasz Kruczek
 RosjaRosja Aleksandr Swiatow
 SłowacjaSłowacja Milan Pilipkov
 SłoweniaSłowenia Matjaž Zupan
 Stany ZjednoczoneStany Zjednoczone Casey Colby
 SzwajcariaSzwajcaria Martin Künzle
 SzwecjaNiemcy Wolfgang Hartmann
 UkrainaUkraina Wałerij Wdowenko
 WłochyWłochy Roberto Cecon

Kwoty startowe

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczone są kwoty startowe dla poszczególnych krajów na dane periody Pucharu Świata 2010/2011. Kwota oznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Państwu, które jest gospodarzem danych zawodów przysługują specjalne bonusy.

Poniżej wykaz kwot startowych, które dane państwo może wystawić w poszczególnych periodach. Państwa, których nie podano w poniższej tabeli mogą wystawiać do każdego konkursu co najwyżej dwóch skoczków.

I periodII period[70]III period[71]IV period[72]V period[73]VI period[74]
Letnie Grand Prix
KwotaReprezentacjaKwotaReprezentacjaKwotaReprezentacjaKwotaReprezentacjaKwotaReprezentacja
7
 Austria
7
 Austria
7
 Austria
7
 Słowenia
7
 Austria
 Polska Niemcy
6
 Czechy
6
 Austria Niemcy
6
 Czechy
6
 Finlandia Finlandia Czechy Norwegia
 Niemcy Norwegia Niemcy Finlandia
6
 Finlandia
 Norwegia Polska Norwegia Niemcy Polska
5
 Japonia
5
 Czechy Polska Norwegia
5
 Czechy
4
 Finlandia Japonia
5
 Japonia Polska Japonia
 Francja
4
 Francja
4
 Francja
5
 Japonia
4
 Francja
 Rosja Rosja Rosja
4
 Francja Rosja
 Słowenia Słowenia Słowenia Rosja Słowenia
 Szwajcaria
3
 Szwajcaria
3
 Bułgaria
3
 Bułgaria
3
 Bułgaria
3
 Włochy
 Szwajcaria Szwajcaria Szwajcaria
 Włochy

Informacje o periodach

  • I period: LGP
  • II period: 27 listopada - 19 grudnia (7 konkursów indywidualnych i 1 drużynowy)
  • III period: 29 grudnia - 6 stycznia (TCS – 4 konkursy indywidualne)
  • IV period: 8 stycznia - 23 stycznia (7 konkursów indywidualnych)
  • V period: 29 stycznia - 6 lutego (FTT – 3 konkursy indywidualne i 2 drużynowe)
  • VI period: 12 lutego - 20 marca (5 konkursów indywidualnych i 2 drużynowe)

Statystyki

  • W trakcie sezonu 2010/2011 poprawionych zostało 7 rekordów krajowych w długości skoku:
KrajDotychczasowy rekordNowy rekord
RekordzistaMiejsceOdległośćRekordzistaMiejsceOdległość
 NorwegiaBjørn Einar RomørenSłowenia Planica (2005)239 mJohan Remen EvensenNorwegia Vikersund (2011)246,5 m
 AustriaGregor SchlierenzauerSłowenia Planica (2008)233,5 mGregor SchlierenzauerNorwegia Vikersund (2011)243,5 m
 FinlandiaMatti HautamäkiSłowenia Planica (2005)235,5 m Janne HapponenNorwegia Vikersund (2011)240,0 m
 SzwajcariaSimon AmmannSłowenia Planica (2010)236,5 mSimon AmmannNorwegia Vikersund (2011)238,5 m
 SłoweniaRobert KranjecSłowenia Planica (2007)229,0 mRobert KranjecNorwegia Vikersund (2011)232,0 m
 PolskaAdam MałyszSłowenia Planica (2003)225 mAdam MałyszNorwegia Vikersund (2011)230,5 m
 WłochyAndrea MorassiNorwegia Vikersund (2011)208,5 mAndrea MorassiSłowenia Planica (2011)215,5 m
  • Najwięcej konkursów Pucharu Świata w sezonie 2010/2011 wygrał Austria Thomas Morgenstern, który triumfował 7-krotnie.
  • Najdłuższa passa w ilości zwycięstw należała także do Austria Thomasa Morgensterna, który wygrał 4 razy z rzędu.
  • W sezonie 2010/2011 w konkursach Pucharu Świata triumfowało 11 zawodników:
  1. Austria Thomas Morgenstern – 7 wygranych
  2. Austria Andreas Kofler – 3
  3. Szwajcaria Simon Ammann – 3
  4. Polska Kamil Stoch – 3
  5. Austria Gregor Schlierenzauer – 3
  6. Austria Martin Koch – 2
  7. Niemcy Severin Freund – 2
  8. Finlandia Ville Larinto – 1
  9. Norwegia Tom Hilde – 1
  10. Polska Adam Małysz – 1
  11. Norwegia Johan Remen Evensen – 1

Informacje, ciekawostki

Zobacz też

Przypisy

  1. Anna Szczepankiewicz: PŚ w Harrachovie: Konkurs odwołany!. skijumping.pl, 2010-12-12. [dostęp 2016-01-02].
  2. Tadeusz Mieczyński: Będzie dodatkowy konkurs w Engelbergu!. skijumping.pl, 2010-12-14. [dostęp 2016-01-02].
  3. Marcin Hetnał: Trzy konkursy w Zakopanem!. skijumping.pl, 2010-12-20. [dostęp 2016-01-02].
  4. Tadeusz Mieczyński: Będzie Puchar Świata Kobiet, większe skocznie i przelicznik wiatru. skijumping.pl, 2010-06-07. [dostęp 2016-01-02].
  5. Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przeniesiony na 12 grudnia i odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  6. a b c Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  7. a b c d e Konkurs dodatkowy w miejsce jednego z odwołanych w Harrachovie.
  8. a b c Rozegrano tylko jedną serię.
  9. a b c Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym i drużynowym.
  10. 2nd World Cup Competition Kuusamo (FIN) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 28 listopada 2010. [dostęp 28 listopada 2010].
  11. 3rd World Cup Competition Kuopio (FIN) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 1 grudnia 2010. [dostęp 1 grudnia 2010].
  12. 4th World Cup Competition Lillehammer (NOR) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 4 grudnia 2010. [dostęp 4 grudnia 2010].
  13. 5th World Cup Competition Lillehammer (NOR) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 5 grudnia 2010. [dostęp 5 grudnia 2010].
  14. 7th World Cup Competition Engelberg (SUI) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 17 grudnia 2010. [dostęp 17 grudnia 2010].
  15. 8th World Cup Competition Engelberg (SUI) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 18 grudnia 2010. [dostęp 18 grudnia 2010].
  16. 9th World Cup Competition Engelberg (SUI) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 19 grudnia 2010. [dostęp 19 grudnia 2010].
  17. 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 29 grudnia 2010. [dostęp 29 grudnia 2010].
  18. 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 1 stycznia 2011. [dostęp 1 stycznia 2011].
  19. 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 3 stycznia 2011. [dostęp 3 stycznia 2011].
  20. 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 6 stycznia 2011. [dostęp 6 stycznia 2011].
  21. 15th World Cup Competition Harrachov (CZE) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 8 stycznia 2011. [dostęp 8 stycznia 2011].
  22. 16th World Cup Competition Harrachov (CZE) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 9 stycznia 2011. [dostęp 9 stycznia 2011].
  23. 17th World Cup Competition Sapporo (JPN) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 15 stycznia 2011. [dostęp 15 stycznia 2011].
  24. 18th World Cup Competition Sapporo (JPN) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 16 stycznia 2011. [dostęp 16 stycznia 2011].
  25. 19th World Cup Competition Zakopane (POL) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 21 stycznia 2011. [dostęp 21 stycznia 2011].
  26. 20th World Cup Competition Zakopane (POL) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 22 stycznia 2011. [dostęp 22 stycznia 2011].
  27. 21th World Cup Competition Zakopane (POL) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 23 stycznia 2011. [dostęp 23 stycznia 2011].
  28. 23rd World Cup Competition Willingen (Upland) (GER) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 30 stycznia 2011. [dostęp 30 stycznia 2011].
  29. 24th World Cup Competition Klingenthal (GER) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 2 lutego 2011. [dostęp 2 lutego 2011].
  30. 25th World Cup Competition Oberstdorf (GER) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 5 lutego 2011. [dostęp 5 lutego 2011].
  31. 27th World Cup Competition Vikersund (NOR) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 12 lutego 2011. [dostęp 12 lutego 2011].
  32. 28th World Cup Competition Vikersund (NOR) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 13 lutego 2011. [dostęp 13 lutego 2011].
  33. 30th World Cup Competition Lahti (FIN) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 13 marca 2011. [dostęp 13 marca 2011].
  34. 31th World Cup Competition Planica (SLO) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 18 marca 2011. [dostęp 18 marca 2011].
  35. 33rd World Cup Competition Planica (SLO) – Official Results (ang.). FIS-Ski, 20 marca 2011. [dostęp 20 marca 2011].
  36. „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping - 33rd World Cup Competition - Planica (SLO) – Flying Hill Individual - Start List 1st Round (ang.). fis-ski.com, 2011-03-19. [dostęp 2016-09-18].
  37. Kwalifikacje przeniesione z 26 listopada, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  38. 2nd World Cup Competition Kuusamo (FIN) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 28 listopada 2010. [dostęp 28 listopada 2010].
  39. 3rd World Cup Competition Kuopio (FIN) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 30 listopada 2010. [dostęp 30 listopada 2010].
  40. 4th World Cup Competition Lillehammer (NOR) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 3 grudnia 2010. [dostęp 3 grudnia 2010].
  41. 5th World Cup Competition Lillehammer (NOR) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 5 grudnia 2010. [dostęp 5 grudnia 2010].
  42. Kwalifikacje przeniesione z 10 grudnia, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  43. Konkurs przeniesiony z 11 grudnia, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych
  44. 6th World Cup Competition Harrachov (CZE) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 11 grudnia 2010. [dostęp 11 grudnia 2010].
  45. Kwalifikacje odwołane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  46. 7th World Cup Competition Engelberg (SUI) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 17 grudnia 2010. [dostęp 17 grudnia 2010].
  47. 8th World Cup Competition Engelberg (SUI) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 18 grudnia 2010. [dostęp 18 grudnia 2010].
  48. 9th World Cup Competition Engelberg (SUI) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 19 grudnia 2010. [dostęp 19 grudnia 2010].
  49. 11th World Cup Competition Oberstdorf (GER) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 28 grudnia 2010. [dostęp 28 grudnia 2010].
  50. 12th World Cup Competition Garmisch-Partenkirchen (GER) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 31 grudnia 2010. [dostęp 31 grudnia 2010].
  51. 13th World Cup Competition Innsbruck (AUT) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 2 stycznia 2011. [dostęp 2 stycznia 2011].
  52. 14th World Cup Competition Bischofshofen (AUT) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 5 stycznia 2011. [dostęp 5 stycznia 2011].
  53. 15th World Cup Competition Harrachov (CZE) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 8 stycznia 2011. [dostęp 8 stycznia 2011].
  54. 17th World Cup Competition Sapporo (JPN) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 14 stycznia 2011. [dostęp 14 stycznia 2011].
  55. 18th World Cup Competition Sapporo (JPN) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 15 stycznia 2011. [dostęp 15 stycznia 2011].
  56. 19th World Cup Competition Zakopane (POL) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 20 stycznia 2011. [dostęp 20 stycznia 2011].
  57. 20th World Cup Competition Zakopane (POL) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 22 stycznia 2011. [dostęp 22 stycznia 2011].
  58. 21st World Cup Competition Zakopane (POL) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 23 stycznia 2011. [dostęp 23 stycznia 2011].
  59. 23rd World Cup Competition Wilingen (GER) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 28 stycznia 2011. [dostęp 28 stycznia 2011].
  60. 24th World Cup Competition Klingenthal (GER) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 1 lutego 2011. [dostęp 1 lutego 2011].
  61. 25th World Cup Competition Oberstdorf (GER) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 4 lutego 2011. [dostęp 4 lutego 2011].
  62. 27th World Cup Competition Vikersund (GER) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 11 lutego 2011. [dostęp 11 lutego 2011].
  63. 30th World Cup Competition Lahti (FIN) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 11 marca 2011. [dostęp 11 marca 2011].
  64. 31th World Cup Competition Planica (SLO) – Results Qualification (ang.). FIS-Ski, 17 marca 2011. [dostęp 17 marca 2011].
  65. „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-03-14. [dostęp 2013-11-17].
  66. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-11-28. [dostęp 2013-11-17].
  67. a b „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2010-12-04. [dostęp 2013-11-17].
  68. „BAUHAUS” FIS World Cup Ski Jumping. fis-ski.com, 2011-03-20. [dostęp 2013-11-17].
  69. Berkutschi.com - Drużyna - Austria - Panowie. berkutschi.com. [dostęp 2010-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-17)].
  70. Skoki Narciarskie - Kwoty startowe w 2 periodzie sezonu 2010/2011. skokinarciarskie.pl. [dostęp 15 listopada 2010].
  71. Skoki Narciarskie - Kwoty startowe w 3 periodzie sezonu 2010/2011. skokinarciarskie.pl. [dostęp 19 grudnia 2010].
  72. Skoki Narciarskie - Kwoty startowe w 4 periodzie sezonu 2010/2011. skokinarciarskie.pl. [dostęp 6 stycznia 2011].
  73. Skoki Narciarskie - Kwoty startowe w 5 periodzie sezonu 2010/2011. skokinarciarskie.pl. [dostęp 23 stycznia 2011].
  74. Skoki Narciarskie - Kwoty startowe w 6 periodzie sezonu 2010/2011. skokinarciarskie.pl. [dostęp 10 lutego 2011].
  75. Tadeusz Mieczyński: Andreas Kuettel w marcu zakończy karierę. skijumping.pl, 2011-02-15. [dostęp 2016-01-02].
  76. Adam Małysz oficjalnie kończy karierę: „To mój ostatni sezon” (pol.). SkiJumping.pl, 3 marca 2011. [dostęp 3 marca 2011].
  77. Tuija Hankkila: Harri Olli kończy karierę!. skijumping.pl, 2011-01-25. [dostęp 2016-01-02].
  78. Primoz Peterka ogłosił, iż zakończy karierę (pol.). Onet.pl. [dostęp 13 marca 2011].
  79. Michael Uhrmann także kończy karierę (pol.). SkokiNarciarskie.pl, 3 marca 2011. [dostęp 3 marca 2011].
  80. Janne Ahonen też odchodzi! (pol.). SkokiNarciarskie.pl, 5 marca 2011. [dostęp 5 marca 2011].
  81. Tadeusz Mieczyński: Gregor Schlierenzauer kontuzjowany. skijumping.pl, 2010-12-14. [dostęp 2016-01-02].
  82. Anna Szczepankiewicz: Początek Turnieju Czterech Skoczni bez Schlierenzauera. skijumping.pl, 2010-12-22. [dostęp 2016-01-02].
  83. Tuija Hankkila: Koniec sezonu dla Ville Larinto. skijumping.pl, 2011-01-01. [dostęp 2016-01-02].
  84. Paweł Guzik: PŚ w Vikersund: Evensen bije rekord świata - 243 metry, Koch najlepszy na II treningu. skijumping.pl, 2011-02-11. [dostęp 2016-01-02].
  85. Sebastian Kaniewski: PŚ w Vikersund: Kranjec wygrywa kwalifikacje, 246.5m Evensena!. skijumping.pl, 2011-02-11. [dostęp 2016-01-02].
  86. Bodmer ze zwichnięciem, Yumoto ze złamaniem. Skoki, 17 marca 2011. [dostęp 2011-03-17].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Flag of Slovenia (bordered).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
FIS Crystal Globe.svg
Autor: Staszek Szybki Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kryształowa Kula FIS
Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map Europe; Political with state boundaries; Lambert azimuthal equal-area projection