Punkt przegięcia

Przykładowy wykres funkcji zawierającej punkt przegięcia (w); styczna w tym punkcie została zaznaczona na czerwono.

Punkt przegięcia – niejednoznaczne pojęcie matematyczne, definiowane inaczej – i nierównoważnie – w analizie oraz geometrii. W obu dyscyplinach występują różne konwencje znaczeń:

  • dla funkcji rzeczywistej o zmiennej rzeczywistej jest to pewien punkt w jej dziedzinie lub na wykresie. Zachodzi w nim zmiana wypukłości, tj. po jednej stronie przegięcia funkcja jest wypukła, a po drugiej – wklęsła[1][2]. Ta definicja jest niejednoznaczna przez różne użycie nazw „wypukłość” i „wklęsłość”; oprócz tego bywa zawężana dodatkowymi warunkami na zachowanie funkcji w tym miejscu. Przy niektórych z tych zawężeń – oraz innych definicjach, nieodwołujących się do wypukłości – punkt przegięcia wykresu staje się szczególnym przypadkiem sensu geometrycznego:
  • dla ogólnych krzywych płaskich punkt przegięcia to taki, w którym istnieje styczna i „przechodzi” ona z jednej strony krzywej na drugą[3][4]. W sensie ścisłym i węższym[5]: w pewnym sąsiedztwie przegięcia krzywa zawiera się we wnętrzu kątów wierzchołkowych utworzonych przez styczną i normalną[6]. Można to też formalizować przez zmianę znaku krzywizny[7], choć wymaga to innych założeń o własnościach krzywej.

Oprócz tego znaczenia z pierwszej grupy mają swoje warunki wystarczające jak:

  • ekstremum pierwszej pochodnej we wnętrzu dziedziny[8],
  • zmiana znaku drugiej pochodnej[9][10],
  • zmiana znaku pewnych wyrażeń z pierwszą lub drugą pochodną w przegięciu,
  • zerowanie się pochodnych kolejnych rzędów między pierwszym a pewnym rzędem nieparzystym, dla którego wartość pochodnej jest niezerowa[11][12]:

Kryteria te istnieją dzięki twierdzeniom o różniczkowalnych funkcjach wypukłych i wklęsłych. Przy pewnym zawężeniu pojęć te warunki wystarczające stają się równoważnymi; bywają wręcz używane jako definicje[11].

Pojęcie to wprowadził do matematyki prawdopodobnie Gilles de Roberval; posłużył się nim w 1636 roku, w liście do Pierre’a Fermata. O przegięciach pod innymi nazwami wspominali potem między innymi Gottfried Wilhelm Leibniz i Isaac Newton[13].

Przegięcia funkcji rzeczywistych

Wykres funkcji trzeciego stopnia (sześcianu), czasem nazywany parabolą sześcienną. Punktem przegięcia jest tu początek układu współrzędnych[14] (0,0), z obu perspektyw[a]: 1) dla argumentów ujemnych funkcja jest ściśle wklęsła, a dla dodatnich – ściśle wypukła; 2) styczną jest tu oś pozioma (Ox), normalną – oś pionowa (Oy), a cały wykres znajduje się w przeciwległych ćwiartkach układu (pierwszej i trzeciej).
Tangensoida – wykres funkcji tangens Jej miejsca zerowe to wielokrotności 90° lub pi radianów: Punkty te są zarazem przegięciami[2]; prostych stycznych ani normalnych tu nie przedstawiono.
Wykres pierwiastka sześciennego To przykład funkcji, która ma punkt przegięcia ale druga pochodna się w nim nie zeruje i w dodatku nie istnieje. W tym miejscu nie ma nawet właściwej pierwszej pochodnej; dąży tam ona do nieskończoności: przy
Wykres funkcji wymiernej – przykład hiperboli. Początek układu współrzędnych (0,0) rozdziela tu przedział ścisłej wklęsłości od przedziału ścisłej wypukłości Mimo to punkt zwykle nie jest uznawany za przegięcie – jako liczba spoza dziedziny tej funkcji[14].

Szeroka definicja przez wypukłość

Niech będzie funkcją zmiennej rzeczywistej o wartościach rzeczywistych: gdzie Wtedy mówi się, że ma punkt przegięcia w wtedy i tylko wtedy, gdy w pewnym otoczeniu punktu jest po jednej z jego stron ściśle wypukła, a po drugiej – ściśle wklęsła[14]. Formalnie oznacza to, że istnieje liczba dla której funkcja

a) jest ściśle wklęsła na przedziale i ściśle wypukła na przedziale
b) odwrotnie – jest ona ściśle wypukła na i ściśle wklęsła na

Wypukłość i wklęsłość są definiowane różnie – i nierównoważnie – przez różnych autorów. W ogólności funkcja

  • jest ściśle wklęsła na przedziale wtedy i tylko wtedy, gdy jest ciągła na przedziale i:
lub (równoważna definicja):
  • Podobnie funkcja jest ściśle wypukła na tym przedziale wtedy i tylko wtedy, gdy jest ciągła na tym przedziale i:
lub (równoważna definicja):

Inne definicje

Wśród funkcji nieróżniczkowalnych istnieją takie, które w punkcie nieróżniczkowalności mają styczną pionową (tu Takie funkcje mogą ją przecinać, nie zmieniając przy tym wypukłości – przez co punkty te nie są zaliczane do przegięć[5]. Wykresy takich funkcji nie spełniają też ścisłej geometrycznej definicji przegięcia, opartej na kątach wierzchołkowych między styczną a normalną.

Niektórzy matematycy definiują punkty przegięcia funkcji przez wypukłość i wklęsłość w sąsiedztwie, ale określone inaczej – za pomocą stycznych[1][15]. Wymaga to wzmocnienia założenia ciągłości o różniczkowalność[16]. Zdarza się też dodatkowy wymóg, by w tym sąsiedztwie przegięcia istniała także druga pochodna i to ciągła[17]; takie funkcje bywają nazywane klasą .

Nierzadko zakłada się też dodatkowe własności funkcji w samym punkcie jak:

  • określoność w tym punkcie[14] (przyjmowanie w nim jakiejś wartości: );
  • ciągłość[b]:
  • istnienie w nim pochodnych jednostronnych spełniających pewne nierówności[2];
  • istnienie w nim stycznej[18], czyli spełnianie jednego z dwóch warunków[19]:
    • istnienie pochodnej właściwej lub niewłaściwej (tj. nieskończonej)[20]:
    • istnienie jednostronnych pochodnych niewłaściwych:
  • różniczkowalność[16] – istnienie pochodnej właściwej (tj. skończonej):
  • istnienie drugiej pochodnej (podwójna różniczkowalność) i jej ciągłość[17][21]:

Czasem przegięcie funkcji jest definiowane bez wypukłości ani wklęsłości. Niektórzy odwołują się do własności związanych ze styczną w tym punkcie

  • nieformalnie przegięcie to punkt przecinania stycznej[21]. To znaczenie obejmuje też funkcje bez zmiany wypukłości, w dodatku z wykresem po jednej stronie prostej normalnej – wbrew ogólnej definicji przegięcia krzywej płaskiej. Tak się może dziać w wypadku stycznych pionowych[5].
  • Wykluczenie stycznych pionowych oznacza, że w przegięciu istnieje pochodna skończona Wtedy przebijanie stycznej to formalnie zmiana znaku funkcji gdzie to funkcja opisująca styczną w punkcie [c][20]. Ta definicja również bywa zawężana[d]. Wszystkie takie przegięcia są zgodne z definicją geometryczną (dla ogólnej krzywej płaskiej); mimo to mogą one nie zmieniać wypukłości funkcji, co opisano dalej.

Zdarza się jeszcze inna definicja – pozwalająca rozstrzygnąć, czy punkt jest przegięciem, za pomocą samych pochodnych w tym punkcie. Wymaga to co najmniej trzykrotnej różniczkowalności (istnienia )[11].

Przykłady nierównoważności

Powyższe definicje nie są sobie równoważne – istnieją funkcje z punktami spełniającymi tylko niektóre z nich. Są przypadki zmiany wypukłości, w których:

  • druga pochodna jest nieciągła;
  • nie ma drugiej pochodnej – por. funkcja W punkcie istnieje przegięcie, bo pierwsza pochodna ma tam swoje minimum. Mimo to drugie pochodne jednostronne są tam różne więc obustronna druga pochodna nie istnieje;
  • nie ma pierwszej pochodnej właściwej (skończonej) – por. pierwiastek kubiczny (sześcienny);
  • nie ma nawet niewłaściwej pierwszej pochodnej;
  • nie ma stycznej[22];
  • nie ma ciągłości;
  • nie ma wartości w tym punkcie; por.

Istnieją też funkcje z punktami spełniającymi „geometryczną” definicję przegięcia (przez styczną), ale bez zmiany wypukłości w tym punkcie[20][2]:

Ta funkcja jest różniczkowalna w zerze ale jej pochodna jest tam nieciągła i nawet nie ma granic jednostronnych[23]. Warunek ciągłości pochodnej nie usuwa jednak takich przypadków. Nie robi tego nawet postulat dwukrotnej różniczkowalności z ciągłą drugą pochodną Istnieją funkcje tej klasy, które również przecinają swoją styczną bez zmiany wypukłości w tym punkcie[24]:

Warunki konieczne i wystarczające

Wykres czwartej potęgi: To przykład funkcji, która w pewnym punkcie ma zerową drugą pochodną, ale nie ma tam przegięcia[21]. Druga pochodna nie zmienia tam znaku – po obu stronach jest dodatnia – a pierwsza pochodna nie ma tam ekstremum. Czwarta potęga jest ściśle wypukła w całej dziedzinie[2], a w zerze ma minimum.
Wykres wielomianu czwartego stopnia: To przykład funkcji, której druga pochodna zeruje się w punkcie niebędącym ani przegięciem, ani ekstremum.

W przegięciach druga pochodna w ogólności nie musi istnieć, ale może przyjmować tylko zerową wartość [3][4]. Ten warunek konieczny nie jest jednak warunkiem wystarczającym:

  • jeśli obie pochodne (pierwsza i druga) się zerują, to punkt może nie być przegięciem, lecz ekstremum[25] – por.
  • jeśli druga pochodna się zeruje, a pierwsza nie, to punkt nie jest ekstremum, ale nie musi też być przegięciem; por. jedna z dalszych ilustracji.

Dla różnych klas funkcji można wskazać różne warunki wystarczające przegięcia:

  • Jeśli funkcja ma obustronną pochodną w pewnym otoczeniu punktu wówczas warunkiem wystarczającym jest właściwe ekstremum lokalne pierwszej pochodnej w punkcie Ten warunek nie jest w ogólności konieczny – w sąsiedztwie przegięcia pochodna może w ogóle nie istnieć[26]. Mimo to, tak jak napisano wyżej, czasem zakłada się różniczkowalność badanej funkcji w całym przedziale – wprost lub przez definiowanie wypukłości za pomocą stycznych.
  • Warunkiem wystarczającym istnienia punktu przegięcia jest też istnienie drugiej pochodnej funkcji równej zeru w punkcie oraz zmiana jej znaku w tym punkcie[4].
  • Dla funkcji trzykrotnie różniczkowalnej warunkiem wystarczającym jest: W ogólności: jeśli w jakimś punkcie pierwsza nieznikająca (różna od zera) pochodna jest rzędu nieparzystego większego niż dwa, to jest tam przegięcie[27].

Rola przegięć

Poszukiwanie przegięć to jeden z klasycznych elementów badania przebiegu zmienności funkcji rzeczywistych[14] Punkty te mogą się pojawić w analizie pochodnych, począwszy od pierwszej – mogą się znaleźć wśród punktów krytycznych badanej funkcji Przegięcia – tak jak lokalne ekstrema – mogą występować zarówno wśród:

  • punktów nieróżniczkowalności (braku pochodnej)[14]; przy czym taki punkt może być jednocześnie i ekstremum, i przegięciem[22];
  • punktów stacjonarnych, czyli miejsc zerowych pierwszej pochodnej Takie punkty stacjonarne bez ekstremum w przypadku jednowymiarowym mogą należeć do przegięć. Bywają nazywane punktami siodłowymi[28], przy czym te ostatnie są też definiowane inaczej – geometrycznie, jako punkty zerowej krzywizny[29]. Wtedy punkty siodłowe nie są szczególnym przypadkiem różniczkowalnych przegięć, lecz ich uogólnieniem na wiele wymiarów.

W ogólności przegięcie wykresu nie ma ścisłego związku z pierwszą pochodną. Jeśli w takich punktach ona istnieje, to może mieć dowolny znak i być nieskończona (niewłaściwa), co ilustrują wykresy obok. Przegięcia są bliżej związane z dalszymi pochodnymi – przez różne warunki konieczne lub wystarczające, opisane wyżej.

Przegięcia wielomianów

Wielomian n-tego stopnia ma co najwyżej punktów przegięcia. Wynika to z połączenia trzech faktów:

  • podwójna różniczkowalność wielomianów, dająca też ciągłą drugą pochodną (klasa ); przegięcia takich funkcji muszą spełniać warunek konieczny, jakim jest zerowanie się drugiej pochodnej
  • wzór na pochodną wielomianu – dla pochodna zmniejsza stopień wielomianu o jeden. Przez to druga pochodna ma stopień niższy o dwa
  • zasadnicze twierdzenie algebry mówi między innymi, że liczba pierwiastków rzeczywistych wielomianu rzeczywistego nie przekracza jego stopnia; tutaj liczba pierwiastków drugiej pochodnej nie przekracza

W szczególności funkcje kwadratowe – dla których – nie mają przegięć. Dotyczy to także wielomianów stopnia niższego niż dwa, czasem zwanych funkcjami liniowymi.

Uogólnienie na inne krzywe płaskie

Pojęcie punktu przegięcia może też zostać uogólnione na krzywe płaskie niebędące wykresami funkcji, zwłaszcza na krzywe z punktami regularnymi, tj. o unikalnej stycznej. Tak jak wspomniano, tutaj również występują różne konwencje:

  • nieformalnie – w punkcie przegięcia krzywa przechodzi z jednej strony stycznej na drugą[30];
  • inna ścisła definicja mówi o rozdzielaniu punktów o krzywiźnie dodatniej i ujemnej[7], co wymaga zerowania się krzywizny w tym punkcie[31]. Tak rozumiane przegięcie jest szczególnym, jednowymiarowym przypadkiem punktu siodłowego lub – przy innych definicjach – jego odpowiednikiem.

W miarę zbliżania się do punktu przegięcia promień krzywizny wykresu funkcji dwukrotnie różniczkowalnej rośnie do nieskończoności. Mówi się skrótowo, że jest on w punkcie przegięcia nieskończony. Oznacza to, że w otoczeniu punktu przegięcia krzywa (w szczególności np. wykres funkcji) jest lepiej przybliżana linią prostą niż łukiem okręgu.

Zobacz też

Uwagi

  1. W analizie czasem przyjmuje się, że przegięciem jest tu współrzędna odcięta tego punktu, czyli argument
  2. Taką definicję sugeruje Fichtenholz 1999 ↓, s. 264–266. Pisze wprost, że w punkcie przegięcia może nie być stycznej, co oznacza brak wymogu pochodnej, nawet niewłaściwej. Zarazem definiuje przegięcie jako punkt nie w dziedzinie, ale na krzywej, a krzywa bywa definiowana jako ciągły obraz przedziału liczbowego.
  3. to wielomian stopnia co najwyżej pierwszego, czasem zwany funkcją liniową.
  4. Różnica może być zapisana inaczej. Jeśli to:
    por. Banach 1957 ↓, s. 175. Oprócz tego jeśli istnieje druga pochodna funkcji i jest ciągła to twierdzenie Lagrange’a o wartości średniej pozwala to zapisać jako:
    dla pewnego
    Przegięcie, wypukłość i wklęsłość bywają definiowane właśnie przez zachowanie znaku tego wyrażenia; por. Leja 1963 ↓, s. 93.

Przypisy

  1. a b Zaporożec 1967 ↓, s. 160.
  2. a b c d e Krych 2010 ↓, s. 171.
  3. a b punkt przegięcia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-01-16].
  4. a b c Żakowski 1972 ↓, s. 236.
  5. a b c d Fichtenholz 1999 ↓, s. 265.
  6. a b publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Point of inflection (ang.), Encyclopedia of Mathematics, encyclopediaofmath.org, 6 czerwca 2020 [dostęp 2022-01-16].
  7. a b Eric W. Weisstein, Inflection Point, [w:] MathWorld [online], Wolfram Research (ang.). [dostęp 2022-01-16].
  8. Ryll i Skwarczyński 1993 ↓, s. 148.
  9. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Szymon Charzyński, Punkty przegięcia, kanał Khan Academy Po Polsku na YouTube, 5 maja 2014 [dostęp 2022-01-23].
  10. Wrzosek 2016 ↓, s. 148.
  11. a b c punkt, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-01-27].
  12. Krych 2010 ↓, s. 220.
  13. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Jeff Miller i Siegmund Probst, Inflection point, [w:] Earliest Known Uses of Some of the Words of Mathematics (I) (ang.), MacTutor History of Mathematics archive, mathshistory.st-andrews.ac.uk [dostęp 2022-01-16].
  14. a b c d e f publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Wypukłość. Badanie funkcji jednej zmiennej, [w:] Analiza matematyczna 1, wazniak.mimuw.edu.pl, 3 października 2021 [dostęp 2022-01-23].
  15. Wrona 1965 ↓, s. 356.
  16. a b Leksiński, Nabiałek i Żakowski 1995 ↓, s. 94.
  17. a b Leksińska i Leksiński 1978 ↓, s. 150.
  18. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Jeff Miller, Ambiguously Defined Mathematical Terms at the High School Level (ang.), 30 września 2018, zarchiwizowane z adresu [dostęp 2022-01-26].
  19. Fichtenholz 1999 ↓, s. 181.
  20. a b c Strzelecki 2018 ↓, s. 142.
  21. a b c Krysicki i Włodarski 1994 ↓, s. 187.
  22. a b Krych 2010 ↓, s. 172.
  23. Strzelecki 2018 ↓, s. 129.
  24. Fichtenholz 1999 ↓, s. 266.
  25. pochodna funkcji, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-01-16].
  26. Banach 1957 ↓, s. 177.
  27. Królikowski i Steckiewicz 1964 ↓, s. 214.
  28. Eric W. Weisstein, Saddle Point, [w:] MathWorld [online], Wolfram Research (ang.). [dostęp 2022-01-17].
  29. powierzchnia minimalna, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-01-23].
  30. Punkt przegięcia, [w:] Encyklopedia Popularna PWN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1986, ISBN 83-01-01-750-3, s. 641.
  31. Krysicki i Włodarski 2006 ↓, s. 95.

Bibliografia

Książki publikowane drukiem
Dokumenty cyfrowe

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cusp at (0,0.5).svg
Autor: Nicoguaro, Licencja: CC BY 4.0
Function displaying a cusp at (0,1/2).
Mplwp xpower4.svg
Autor: Geek3, Licencja: CC BY 3.0
Plot of the function
Mplwp xcubed.svg
Autor: Geek3, Licencja: CC BY 3.0
Plot of the function
Mplwp 1overx.svg
Autor: Geek3, Licencja: CC BY 3.0
Plot of the mathematical power function in the interval [-5, 5]
X to the 4th minus x.svg
Autor: Qualc1, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Function:
Mplwp tan degreeaxis.svg
Autor: Geek3, Licencja: CC BY 3.0
Plot of the Tangent function in the interval [-360°, 360°]
Mplwp cuberoot negative.svg
Autor: Geek3, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plot of the cube root function in the interval [-5,5] where negative arguments were allowed.
Inflection point.png
Autor: Wolfgang Dvorak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Inflection point of the function x^3+ 2x^2