Różniczka zupełna

Różniczką zupełną funkcji zmiennych niezależnych nazywamy takie wyrażenie Pfaffa, że:

gdzie:

  • pochodna cząstkowa funkcji po zmiennej
  • różniczki zmiennych niezależnych.

Przypadek funkcji jednej zmiennej

Na górnym wykresie widzimy przybliżenie funkcji (niebieska linia przedstawia jej fragment) za pomocą różnicy skończonej (będącej funkcją liniową – żółta linia na rysunku). Na rysunku oznaczono 2 punkty dziedziny oraz Różnica wartości funkcji w tych dwóch punktach została oznaczona za pomocą to znaczy Pochodną funkcji w punkcie tj. oznaczono równoważnie za pomocą Wartość została przybliżona za pomocą funkcji (różnicy skończonej) (jak widać, funkcja ta jest liniowa względem ) co można zapisać inaczej (jak na rysunku) jako Na dolnym wykresie jest „nieskończenie wiele razy powiększone otoczenie punktu ” (fioletowy kwadracik z górnego wykresu). Na dolnym wykresie żółta linia nie została naniesiona, gdyż pokrywa się z niebieską.

Jeżeli, zależna od jednej zmiennej funkcja rzeczywista i jej pochodna jest określona, to różniczka zupełna ma postać

Na wykresach przedstawiono przykład przybliżenia funkcji za pomocą różnic skończonych oraz tą samą sytuację z punktu widzenia różniczkowego (przybliżenie wartości funkcji staje się wówczas dokładną wartością, gdyż w „świecie różniczkowym” fragment wykresu funkcji nie ma krzywizny, ale jest odcinkiem prostej): gdy to

ze świata różnic skończonych wkraczamy w świat różniczek, dostając które jest dowolnie małe (infinitezymalne, czyli mniejsze od każdej dodatniej liczby rzeczywistej, ale większe od zera).

Rysunki pokazują, jak należy intuicyjnie pojmować, czym są różniczki: tak jak mówi o przyroście wartości funkcji w świecie różnic skończonych, tak mówi o infinitezymalnym przyroście funkcji w świecie różniczek.

Przypadek funkcji dwóch zmiennych

Dla funkcji dwóch zmiennych różniczka zupełna ma postać[1]:

Powyższe wyrażenie po zamianie różniczek na różnice skończone przyjmie postać przyrostu funkcji

Wówczas wartość funkcji można obliczyć w sposób przybliżony ze wzoru

Różniczki wyższych rzędów[2]

(1) Różniczkę drugiego rzędu oblicza się, korzystając z wzoru z przypadku 2D. W notacji zamiast pisać piszemy

(2) Różniczka ma postać

(3) Jak widać wzory na różniczkę drugiego i trzeciego rzędu przypominają wzory skróconego mnożenia dla oraz Okazuje się, że można w ten sposób napisać wzory na różniczkę n-tego rzędu (korzystając ze wzoru na dwumian Newtona).

Twierdzenie o istnieniu różniczki zupełnej

Tw. Jeżeli mamy dane wyrażenie Pfaffa postaci

gdzie – dane funkcje zmiennych

to jest ono różniczką zupełną pewnej funkcji jeżeli dla każdego zachodzi:

Dowód:

Wychodząc z wyrażenia na różniczkę zupełną widzimy, że funkcje mają postacie

i powyższy warunek na istnienie różniczki zupełnej funkcji sprowadza się do żądania, by równe były pochodne cząstkowe drugiego rzędu

– wymóg ten jest zawsze spełniony, jeżeli istnieją powyższe pochodne, cnd.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Igor N. Bronsztejn, Konstantin A. Siemiendiajew: Matematyka, poradnik encyklopedyczny. Wyd. XIV. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-11658-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

RozZupelnaC.png
Autor: KamilZZZ, Licencja: CC BY-SA 4.0
Na górnym wykresie widzimy przybliżenie funkcji (niebieska linia) za pomocą różnicy skończonej (żólta linia). Na dolnym wykresie jest "nieskończenie wiele razy powiększone otoczenie punktu x1" (fioletowy kwadracik z górnego wykresu). Na dolnym wykresie źółta linia nie została naniesiona. Na rysunku użyto dwóch równoważnych oznaczeń pochodnej ponadto oznaczono