Raffaello da Montelupo

Posąg Archanioła Michała z Zamku Świętego Michała

Raffaello da Montelupo, właśc. Raffaele Sinibaldi (ur. 1504 lub 1505, zm. 1566 lub 1567) – włoski rzeźbiarz i architekt tworzący w okresie odrodzenia, jeden z uczniów Michała Anioła Buonarottiego. Jego biografię, podobnie jak jego ojca, Baccia, opisał Giorgio Vasari w Żywotach słynnych rzeźbiarzy, malarzy i architektów.

Rafaello urodził się w Montelupo Fiorentino w pobliżu Florencji. Data jego urodzin nie jest dokładnie znana, jednak najczęściej podawany jest rok 1504 lub 1505. Jako młody artysta współpracował z Lorenzettim przy realizacji rzeźb przedstawiających proroków Eliasza i Jonasza przeznaczonych do kaplicy Chigi w rzymskim kościele Santa Maria Del Popolo. Przypisywane jest mu również autorstwo (ok. 1530) reliefu ukazującego mistyczne zaślubiny św. Katarzyny z Aleksandrii w kaplicy Santa Mari della Consolazione.

Następnie Raffaello przybył do Loreto, gdzie w 1534 roku prawdopodobnie wyrzeźbił Zwiastowanie i Pokłon Trzech Króli, według rysunków Andrei Sansovina[1]. Zgodnie z przekazem Vasariego, wkrótce potem Raffaello pracował pod kierunkiem Michała Anioła w Kaplicy Medyceuszów we florenckiej bazylice San Lorenzo, wykonując posąg świętego Kosmy. Przypisywana jest mu także rzeźba św. Damiana[2]. Następnie razem z warsztatem Michała Anioła wykonał grób papieża Leona X w kościele Santa Maria sopra Minerva. Ponadto wyrzeźbił posąg świętego Michała Archanioła, który następnie ustawiono na szczycie Zamku Świętego Anioła nad Tybrem. Statuę tę w 1753 roku zastąpiono inną, wykonaną przez flamandzkiego rzeźbiarza Petera Antona von Verschaffelta, a figurę będącą dziełem Raffaella można dziś oglądać wewnątrz twierdzy.

Od papieża Pawła III otrzymał zlecenie na czternaście posągów aniołów zdobiących Most św. Anioła, łączący rione Ponte z rione Borgo (de facto dawne Pole Marsowe z Mauzoleum Hadriana). Klemens IX w 1669 roku nakazał ich usunięcie, zastępując rzeźbami wykonanymi przez Berniniego. Pod koniec swojego życia Rafaello da Montelupo wykonywał prace architektoniczne i rzeźbiarskie w katedrze w Orvieto.

Przypisy

  1. Biografia Baccia i Raffaella da Montelupo w Żywotach Vasariego. [dostęp 2014-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-09)].
  2. Charles Heath Wilson, Life and Works of Michelangelo Buonarroti, 1881, s. 263; zob. też: biografia Baccia i Raffaella da Montelupo w Żywotach Vasariego


Media użyte na tej stronie

Angel da Montelupo SantAngelo.jpg
Angel by Raffaello da Montelupo (1504–1566). Used to stand on top of the castel Sant'Angelo (Rome), now in the "Angel Hall".