Reduta Briconet

Reduta Briconet

Widok Reduty Briconet
Państwo

 Malta

Lokalizacja

Marsaskala

Typ

Reduta

Data budowy

1715

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Reduta Briconet”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Reduta Briconet”
Ziemia35°51′56,2″N 14°33′54,8″E/35,865611 14,565222
Briconet Redoubt map.png

Reduta Briconet (malt. Ridott ta' Briconet, ang. Briconet Redoubt), znana też jako Reduta Marsaskala (malt. Ridott ta' Marsaskala, ang. Marsaskala Redoubt) lub Vendôme Entrenchment (malt. It-Trunċiera ta' Vandomu), jest to reduta w Marsaskala na Malcie. Została zbudowana w roku 1715 przez Zakon Maltański jako jedna z serii fortyfikacji nadbrzeżnych dokoła Wysp Maltańskich. W reducie znajdował się do niedawna posterunek policji.

Historia

Reduta Briconet została zbudowana w roku 1715 jako część pierwszej serii budowy nabrzeżnych baterii i redut na Malcie. Tworzyła ona część linii obronnej zatoki Marsaskala (Marsaskala Bay), która zawierała też olbrzymią wieżę i baterię św. Tomasza oraz, teraz zburzoną, Wieżę Zonqor[1].

Struktura Reduty Briconet jest typowa dla większości innych redut nadbrzeżnych zbudowanych na Malcie. Składa się z pięciokątnej platformy z krótkimi flankami oraz prostokątnego blokhauzu uszczelniającego gardziel. Odmiennie, niż w innych redutach, gardziel i flanki mają wysokie ściany z otworami strzelniczymi. Zostały one zbudowane, aby ochraniać redutę przed atakami od strony lądowej, gdyż leży ona u dołu wznoszącego się lądu[2].

Budowa reduty kosztowała 768 scudi. Kwotę tą zapłacił Rycerz Zakonu Giovanni Battista Briconet, i dla uhonorowania go reduta została nazwana jego imieniem. Reduta została obsadzona ochotnikami z Żejtun[3], i była uzbrojona w dwa działa[1].

Współcześnie

Reduta z widocznym współczesnym budynkiem

Dziś reduta jest w dobrym stanie, jest jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu na Malcie[3]. Wykonanych zostało kilka współczesnych modyfikacji, jak np. wybicie niedużego wejścia w jednej ze ścian czołowych, aby umożliwić dojście od strony współczesnej drogi. Reduta jest otoczona przez współczesne budynki, jednym z nich jest kościół parafialny w Marsaskala[4], który kompletnie odciął redutę od morza.

Do wczesnych lat bieżącego wieku reduta była wykorzystywana jako posterunek policji w Marsaskala[5]. Dziś reduta jest zabytkiem narodowym klasy 1 i znajduje się na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands[6].

Przypisy

  1. a b Alfie Guillaumier: Bliet u Rħula Maltin – Volume 2. Klabb Kotba Maltin, 2005, s. 154–155, 955. ISBN 99932-39-40-2. (malt.).
  2. „Marsascala police station”. anecdotesfrommalta.blogspot.com (12.05.2009). Zarchiwizowano z oryginału 20 Cze 2016 (ang.)
  3. a b „Fortifications”. Marsaskala Local Council. Zarchiwizowano z oryginału 16 Mar 2016 (ang.)
  4. „Marsaskala”. mydestination.com. Zarchiwizowano z oryginału 20 Cze 2016 (ang.)
  5. Joe Chetcui „The Malta Independent Online”. The Malta Independent (29.10.2006). Zarchiwizowano z oryginału 4 Mar 2016 (ang.)
  6. „Marsacala Redoubt” (PDF). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands (28.06 2013). Zarchiwizowano z oryginału 29 Cze 2015 (ang.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie