Rhombus

Rhombus
Nazwa łacińskaRhombus
Dopełniacz łacińskiRhombi[1]
Skrót nazwy łacińskiejRho[1]
Charakterystyka
Najjaśniejsza gwiazdagamma Hydri (3,26m[1][2])
Gwiazdozbiory sąsiadujące
Ilustracja

Rhombus (z łac. „Romb”) – historyczny gwiazdozbiór stworzony przez Isaaca Habrechta w 1621 roku i umieszczony na globusie niebieskim. Habrecht narysował gwiazdozbiór jako równoległoboczną ramkę o gwiazdach w czterech rogach, położoną między Obłokami Magellana daleko na południowej półkuli nieba. Habrecht nie pozostawił żadnego opisu i późniejsi autorzy map nieba uznali, że gwiazdozbiór jest prostą figurą geometryczną. Tymczasem oryginalny opis brzmiał nie Rhombus, a Rhombo, co dosłownie oznacza instrument czuryngę i intencją autora mogło być (choć nie musiało) ukazanie instrumentu, pojawiającego się w opowieściach żeglarzy odwiedzających półkulę południową[1]. Dziewiętnastowieczni astronomowie uznawali, że „Romb” Habrechta był pierwowzorem gwiazdozbioru Sieci, jaki stworzył (lub w tym wypadku zaadaptował) Lacaille w 1752 roku[1][3]. Porównanie z mapami z XVI–XVII wieku ukazuje jednak, że tylko alfa i beta Reticuli wchodziły w jego skład, zaś pozostałymi dwoma wierzchołkami były gamma i ni Hydri z gwiazdozbioru Węża Wodnego[1].

Przypisy

  1. a b c d e f John C. Barentine: The Lost Constellations: A History of Obsolete, Extinct, or Forgotten Star Lore. Springer, 2015, s. 321. ISBN 978-0-7188-2695-6.
  2. gam Hyi w bazie SIMBAD (ang.)
  3. Reticulum Rhomboidalis, the Rhomboidal Net. W: Richard Hinckley Allen: Star Names Their Lore and Meaning. Nowy Jork: Dover Publications Inc., 1963, s. 348–349. ISBN 0-486-21079-0. (ang.)

Media użyte na tej stronie

Taurus Poniatovii.PNG
Taurus Poniatovii (hand colored)
Hydrus constelation PP3 map PL.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Blueshade z polskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ta mapa gwiazdozbioru została stworzona przy pomocy programu PP3 autorstwa Torstena Brongera. Tłumaczenia na język polski oraz innych modyfikacji na potrzeby polskiej Wikipedii dokonał Przemysław 'BlueShade' Idzkiewicz. Grafika udostępniona jest na licencji GFDL w wersji 1.2 lub nowszej.