Robert Mateja

Robert Mateja
Ilustracja
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Data i miejsce urodzenia5 października 1974
Zakopane, Polska
KlubTS Wisła Zakopane
Debiut w PŚ1992 w Falun (odpadł w kwalifikacjach)
19 grudnia 1992 w Sapporo (60. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ1 grudnia 1996 w Lillehammer (28. miejsce)
Rekord życiowy205,5 m na Letalnicy w Planicy (22 marca 2007)
Dorobek medalowy
Letni Puchar Kontynentalny
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2004

Robert Mateja (ur. 5 października 1974 w Zakopanem) – polski skoczek narciarski, który był zawodnikiem w latach 1981–2008. Reprezentował klub TS Wisła Zakopane. Pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich. Od 2011 do 2018 był trenerem kadry B i C w reprezentacji Polski w skokach. Od 2018 do 2020 trener asystent w reprezentacji Polski w kombinacji norweskiej, od 1 maja 2020 trener asystent reprezentacji Czech w kombinacji norweskiej.

Z zawodu jest mechanikiem.

Przebieg kariery

Pierwszy jego start w Pucharze Świata miał miejsce w Falun w roku 1992. Później wiele razy punktował w konkursach PŚ i był w pierwszej dziesiątce, nigdy nie stanął jednak indywidualnie na podium w PŚ. W kadrze narodowej zadebiutował w 1994 roku.

Do największych osiągnięć Roberta Matei należy 5. miejsce na mistrzostwach świata w 1997 roku na skoczni w Trondheim. W grudniu 2001 na zawodach w Villach w zespole z Kruczkiem, Skupieniem i Małyszem osiągnął pierwsze w historii miejsce na podium dla polskiej drużyny narodowej w PŚ (Polacy zajęli trzecie miejsce, za Finlandią i Japonią).

17 stycznia 1999 roku miał ogromną szansę zwycięstwa w Pucharze Świata przed własną publicznością w Zakopanem. Po 1 serii prowadził przed Funakim i Ahonenem dzięki skokowi na odległość 126 metrów otrzymał notę 130,5 pkt. Jednak drugi skok na odległość 99 metrów, który był najkrótszym w 2. serii sprawił, że Mateja spadł na 16. pozycję z łączną notą za 2 skoki 209,4 pkt. Ostatecznie konkurs wygrał Fin Janne Ahonen, który za skoki na odległość 119 i 128,5 metra uzyskał notę 258,4 pkt. Drugi był Kazuyoshi Funaki.

W 2001 roku został na krótko rekordzistą Polski w długości skoków narciarskich – podczas treningu na mamuciej skoczni Čerťák w Harrachovie skoczył 201,5 metra, bijąc w ten sposób kilkunastoletni rekord Piotra Fijasa. Choć rekord ten został pobity jeszcze w tym samym treningu przez Adama Małysza, to Mateja został w ten sposób jednak pierwszym Polakiem, który przekroczył odległość 200 metrów.

W 2004 roku wygrał klasyfikację generalną letniego Pucharu Kontynentalnego. W sezonie 2004/2005 podczas Turnieju Czterech Skoczni zajął w klasyfikacji generalnej 17. miejsce, uzyskując łącznie 735,8 punktów.

W sezonie 2005/2006 po igrzyskach olimpijskich został nieoczekiwanie mistrzem Polski na Wielkiej Krokwi pokonując Adama Małysza o 3,6 punktu. Wcześniej na mistrzostwach świata w lotach narciarskich także był przed Małyszem zajmując 19 miejsce, a Małysz o jedną pozycję niżej.

Sezon 2006/2007 nie był dla niego udany. Na mistrzostwach świata w skokach narciarskich w Sapporo w konkursie drużynowym wystąpił bardzo słabo, poniżej oczekiwań, co przy bardzo dobrej postawie pozostałych kadrowiczów pozbawiło Polskę realnej szansy medalowej. W klasyfikacji Pucharu Świata pierwsze punkty (4) zdobył dopiero w przedostatnim konkursie, 24 marca 2007 roku w Planicy.

W kwietniu 2008 zakończył karierę i został asystentem trenera polskiej reprezentacji Łukasza Kruczka. Rok później został asystentem Hannu Lepistö, trenera Adama Małysza. W maju 2011 roku został trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Mateja został szkoleniowcem pierwszej podgrupy kadry młodzieżowej Reprezentacji Polski w sezonie 2012/2013. Do tejże podgrupy przydzielono Aleksandra Zniszczoła, Klemensa Murańkę, Bartłomieja Kłuska i Tomasza Byrta[1].

Igrzyska olimpijskie

Indywidualnie

1998 Japonia Nagano/Hakuba21. miejsce (K-90), 20. miejsce (K-120)
2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City/Park City37. miejsce (K-90), 29. miejsce (K-120)
2006 Włochy Turyn/Pragelato25. miejsce (K-95), 38. miejsce (K-125)

Drużynowo

1998 Japonia Nagano/Hakuba8. miejsce[a]
2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City/Park City6. miejsce[b]
2006 Włochy Turyn/Pragelato5. miejsce[c]

Starty R. Matei na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
21.11 lutego1998Japonia HakubaOlimpijskaK-90indywid.81,5 m82,0 m197,5 pkt37,0 pktJani Soininen
20.15 lutego1998Japonia HakubaOlimpijskaK-120indywid.116,5 m118,0 m219,6 pkt52,7 pktKazuyoshi Funaki
8.17 lutego1998Japonia HakubaOlimpijskaK-120druż.[a]112,0 m109,0 m684,2 pkt (193,3 pkt)248,8 pktJaponia
37.10 lutego2002Stany Zjednoczone Park CityUtah Olympic ParkK-90indywid.85,5 m104,5 pkt164,5 pktSimon Ammann
29.13 lutego2002Stany Zjednoczone Park CityUtah Olympic ParkK-120indywid.117,0 m109,5 m202,2 pkt79,2 pktSimon Ammann
6.18 lutego2002Stany Zjednoczone Park CityUtah Olympic ParkK-120druż.[b]114,5 m106,0 m848,1 pkt (191,4 pkt)126,0 pktNiemcy
25.12 lutego2006Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-95HS-106indywid.95,5 m94,5 m229,0 pkt37,5 pktLars Bystøl
38.18 lutego2006Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-125HS-140indywid.111,0 m84,8 pkt192,1 pktThomas Morgenstern
5.20 lutego2006Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-125HS-140druż.[c]126,0 m123,5 m894,4 pkt (227,1 pkt)89,6 pktAustria

Mistrzostwa świata

Indywidualnie

1997 Norwegia Trondheim5. miejsce (K-90), 16. miejsce (K-120)
1999 Austria Ramsau25. miejsce (K-120), 22. miejsce (K-90)
2001 Finlandia Lahti17. miejsce (K-116)
2003 Włochy Val di Fiemme/Predazzo36 miejsce (K-120), 41. miejsce (K-95)
2005 Niemcy Oberstdorf40. miejsce (K-90), 50. miejsce (K-120)
2007 Japonia Sapporo38. miejsce (K-120), 40. miejsce (K-90)

Drużynowo

1997 Norwegia Trondheim10. miejsce[d]
1999 Austria Ramsau9. miejsce[e]
2001 Finlandia Lahti8. miejsce (K-116)[f], 5. miejsce (K-90)[g]
2003 Włochy Val di Fiemme/Predazzo7. miejsce[h]
2005 Niemcy Oberstdorf6. miejsce (K-90)[i]
2007 Japonia Sapporo5. miejsce[j]

Starty R. Matei na mistrzostwach świata – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
5.22 lutego1997Norwegia TrondheimGranåsenK-90indywid.94,5 m98,5 m254,0 pkt9,5 pktJanne Ahonen
10.27 lutego1997Norwegia TrondheimGranåsenK-120druż.[d]118,5 m85,5 m641,6 pkt (169,6 pkt)313,7 pktFinlandia
16.1 marca1997Norwegia TrondheimGranåsenK-120indywid.114,0 m110,5 m204,6 pkt47,5 pktMasahiko Harada
25.21 lutego1999Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-120indywid.109,5 m105,0 m182,1 pkt81,3 pktMartin Schmitt
9.23 lutego1999Austria BischofshofenPaul-Ausserleitner-SchanzeK-120druż.[e]93,0 m95,0 m549,2 pkt (129,4 pkt)439,7 pktNiemcy
22.26 lutego1999Austria RamsauMattensprunganlageK-90indywid.87,5 m84,5 m212,0 pkt43,0 pktKazuyoshi Funaki
17.19 lutego2001Finlandia LahtiSalpausselkäK-116indywid.107,0 m109,0 m197,7 pkt78,6 pktMartin Schmitt
8.24 lutego2001Finlandia LahtiSalpausselkäK-116druż.[f]99,0 m113,0 m659,8 pkt (187,0 pkt)280,0 pktNiemcy
5.25 lutego2001Finlandia LahtiSalpausselkäK-90druż.[g]82,0 m89,5 m849,5 pkt (205,5 pkt)104,0 pktAustria
36.22 lutego2003Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120indywid.109,0 m92,7 pkt196,3 pktAdam Małysz
7.23 lutego2003Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120druż.[h]107,5 m118,0 m898,4 pkt (199,4 pkt)148,2 pktFinlandia
41.28 lutego2003Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95indywid.84,5 m91,0 pkt188,0 pktAdam Małysz
40.19 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-90HS-100indywid.87,5 m107,5 pkt148,5 pktRok Benkovič
6.20 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-90HS-100druż.[i]89,0 m90,0 m859,0 pkt (225,5 pkt)111,5 pktAustria
50.25 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137indywid.102,5 m78,5 pkt234,7 pktJanne Ahonen
38.24 lutego2007Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134indywid.100,5 m72,9 pkt193,2 pktSimon Ammann
5.25 lutego2007Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134druż.[j]106,5 m94,5 m857,2 pkt (145,3 pkt)143,0 pktAustria
40.3 marca2007Japonia SapporoMiyanomoriK-90HS-98indywid.87,0 m105,0 pkt172,0 pktAdam Małysz

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich

Indywidualnie

Drużynowo

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
1996/199730.
1997/199834.
1998/199939.
1999/200044.
2000/200131.
2001/200249.
2002/200376.
2004/200538.
2005/200679.
2006/200785.

Miejsca w „10” w konkursach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Źródło:[2]

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.14 grudnia1996Czechy HarrachovČerťákK-120123,5 m135,0 m263,3 pkt5.34,4 pktKazuyoshi Funaki
2.13 marca1997Szwecja FalunLugnetK-11597,5 m103,5 m177,8 pkt8.23,6 pktPrimož Peterka
3.16 marca1997Norwegia OsloHolmenkollbakkenK-112110,0 m116,5 m237,5 pkt8.21,0 pktKazuyoshi Funaki
4.17 stycznia1998Polska ZakopaneWielka KrokiewK-116106,5 m93,5 m171,9 pkt6.10,5 pktKristian Brenden
5.1 marca1998Norwegia VikersundVikersundbakkenK-175156,0 m182,5 m331,7 pkt8.27,6 pktTakanobu Okabe
6.27 listopada1999Finlandia KuopioPuijoK-120115,5 m106,9 pkt8.17,0 pktMartin Schmitt
7.13 stycznia2001Czechy HarrachovČerťákK-185170,5 m166,0 m306,8 pkt9.85,9 pktAdam Małysz
8.14 stycznia2001Czechy HarrachovČerťákK-185177,5 m170,0 m322,5 pkt9.75,3 pktAdam Małysz
9.28 stycznia2001Japonia SapporoŌkurayamaK-120125,0 m121,0 m243,3 pkt5.40,5 pktAdam Małysz
10.19 stycznia2002Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120118,5 m120,0 m226,8 pkt9.32,8 pktMatti Hautamäki

Miejsca na podium w konkursach drużynowych Pucharu Świata chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkładSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.9 grudnia2001Austria VillachAlpenarenaK-90[l]87,0 m88,5 m949,0 pkt (217,5 pkt)3.19,5 pktFinlandia

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata

Do sezonu 1992/1993 obowiązywała inna punktacja za konkurs Pucharu Świata. Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[3]

Sezon 1992/1993
FalunFalunRuhpoldingSapporoSapporoOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenPredazzoBad MitterndorfBad MitterndorfLahtiLahtiLillehammerOsloPlanicapunkty
qq-6058qqqq-------600
Legenda (do sezonu 1992/93)
1 2 3 4-10 11-15 poniżej 15

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Sezon 1995/1996
LillehammerLillehammerVillachPlanicaPredazzoChamonixChamonixOberhofOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenEngelbergEngelbergSapporoSapporoZakopaneZakopaneMŚL – Bad MitterndorfMŚL – Bad MitterndorfIron MountainIron MountainKuopioLahtiLahtiHarrachovFalunOslopunkty
51q444652qq47qq36q----4847-------36--0
Sezon 1996/1997
LillehammerLillehammerRukaRukaHarrachovHarrachovOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenEngelbergEngelbergSapporoSapporoHakubaWillingenWillingenBad MitterndorfBad MitterndorfLahtiKuopioFalunOsloPlanicaPlanicapunkty
q28--51928304634--3819-43q17333144884234154
Sezon 1997/1998
LillehammerLillehammerPredazzoVillachHarrachovEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenRamsauZakopaneZakopaneMŚL – OberstdorfMŚL – OberstdorfSapporoVikersundVikersundKuopioLahtiLahtiFalunTrondheimOsloPlanicaPlanicapunkty
203338q21q29qq22q36623--q338q29q2816262114165
Sezon 1998/1999
LillehammerLillehammerChamonixChamonixPredazzoOberhofHarrachovHarrachovOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenEngelbergEngelbergZakopaneZakopaneSapporoSapporoWillingenWillingenHarrachovKuopioLahtiTrondheimFalunOsloPlanicaPlanicaPlanicapunkty
qq32qq---q46q45--2816--142326-23122719273032100
Sezon 1999/2000
KuopioKuopioPredazzoPredazzoVillachZakopaneZakopaneOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenEngelbergEngelbergSapporoSapporoHakubaWillingenWillingenBad MitterndorfIron MountainIron MountainLahtiLahtiTrondheimOsloPlanicapunkty
84043322040493950qq--424039513748224442q46qq52
Sezon 2000/2001
KuopioKuopioKuopioOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenHarrachovHarrachovPark CityHakubaSapporoSapporoWillingenWillingenOberstdorfOberstdorfFalunTrondheimOsloPlanicapunkty
q4575q3227q99304217540q36473844q20133
Sezon 2001/2002
KuopioKuopioTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtVillachEngelbergEngelbergPredazzoPredazzoOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenWillingenZakopaneZakopaneHakubaSapporoLahtiFalunTrondheimOslopunkty
qq30q23--3341q4043q42919---qqq50
Sezon 2002/2003
RukaRukaTrondheimTrondheimTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenLiberecZakopaneZakopaneHakubaSapporoSapporoBad MitterndorfBad MitterndorfWillingenWillingenOsloLahtiLahtiPlanicaPlanicapunkty
q--45-------42264249---3843--45q46--5
Sezon 2003/2004
RukaRukaTrondheimTitisee-NeustadtEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenLiberecLiberecZakopaneZakopaneHakubaSapporoSapporoOberstdorfWillingenPark CityLahtiKuopioLillehammerOslopunkty
-72---------4448---qq---qq0
Sezon 2004/2005
RukaRukaTrondheimTrondheimHarrachovHarrachovEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenWillingenBad MitterndorfBad MitterndorfTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtZakopaneZakopaneSapporoSapporoPragelatoLahtiKuopioLillehammerOsloPlanicaPlanicapunkty
----423218271412283636q17492425---42q4551--87
Sezon 2005/2006
RukaRukaLillehammerLillehammerHarrachovHarrachovEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenSapporoSapporoZakopaneZakopaneWillingenLahtiKuopioLillehammerOsloPlanicaPlanicapunkty
39qq49--2732393738--3838-q40qq--4
Sezon 2006/2007
RukaLillehammerLillehammerEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenVikersundZakopaneOberstdorfOberstdorfTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtKlingenthalWillingenLahtiKuopioOsloOsloPlanicaPlanicaPlanicapunkty
-48-------38q4250--34-----3827-4
Sezon 2007/2008
RukaTrondheimTrondheimVillachVillachEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenBischofshofenBischofshofenPredazzoPredazzoHarrachovZakopaneZakopaneSapporoSapporoLiberecLiberecWillingenKuopioKuopioLillehammerOsloPlanicaPlanicapunkty
-------------q-q-----------0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – dyskwalifikacja w kwalifikacjach
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował  ?  – brak startu lub nie zakwalifikował się

Turniej Czterech Skoczni

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Turniej Nordycki (Skandynawski)

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca w poszczególnych konkursach LGP

Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[3]

1995
KuopioTrondheimHinterzartenStamspunkty
-?q-0
1997
CourchevelTrondheimHinterzartenPredazzoStamspunkty
--q49q0
1999
HinterzartenCourchevelStamsHakubaSapporopunkty
q-q48510
2000
HinterzartenKuopioVillachCourchevelHakubaHakubaSapporoSapporopunkty
42?qq----0
2001
HinterzartenHinterzartenCourchevelStamsSapporoHakubaHakubapunkty
q4238q16192929
2002
HinterzartenHinterzartenCourchevelLahtiLahtiInnsbruckpunkty
q28482830q7
2004
HinterzartenCourchevelZakopanePredazzoInnsbruckHakubaHakubapunkty
30-37----1
2005
HinterzartenEinsiedelnCourchevelZakopanePredazzoBischofshofenHakubaHakubapunkty
28--4247---3
2006
HinterzartenPredazzoEinsiedelnCourchevelZakopaneKranjHakubaHakubaKlingenthalOberhofpunkty
------4030--1
2007
HinterzartenCourchevelPragelatoEinsiedelnZakopaneZakopaneHakubaHakubaOberhofKlingenthalpunkty
----30-----1
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się
 -  – zawodnik nie wystartował
 ?  – brak startu lub nie zakwalifikował się

Puchar Kontynentalny

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Kontynentalnego chronologicznie

Lp.DzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHS[m]Skok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.17 sierpnia1997Polska ZakopaneŚrednia KrokiewK-8586,5 m82,5 m230,0 pkt3.7,5 pktWojciech Skupień
2.24 stycznia1998Czechy LiberecJeštěd AK-120122,5 m130,0 m256,5 pkt1.
3.16 sierpnia1998Polska ZakopaneŚrednia KrokiewK-8586,5 m85,0 m235,5 pkt1.
4.26 stycznia2003Niemcy Titisee-NeustadtHochfirstschanzeK-120139,0 m137,0 m299,3 pkt1.
5.8 lutego2003Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120131,0 m125,5 m263,7 pkt3.1,5 pktDaniel Forfang
6.9 lutego2003Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120131,5 m130,5 m274,1 pkt3.5,2 pktDaniel Forfang
7.11 marca2007Norwegia VikersundVikersundbakkenK-90HS-10092,0 m99,5 m247,5 pkt1.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego

Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[3]

Sezon 1991/1992
OberwiesenthalOberhofCourchevelSankt AegydPlanicaSaalfeldenRuhpoldingLiberecHarrachovWillingenWillingenLa MolinaSzczyrkSchönwaldTitisee-NeustadtChamonixLe BrassusSprovaMeldalFeldbergFeldbergpunkty
---------5254-65251----233010
Sezon 1992/1993
OberwiesenthalOberwiesenthalSankt MoritzSankt AegydPlanicaPlanicaWoerglWillingenWillingenGallioGallioZakopaneSzczyrkTitisee-NeustadtSchönwaldChamonixOberhofSprovaSprovaKuopioGällivareGällivarepunkty
-----------35314418-------0
Legenda (do sezonu 1992/93)
1 2 3 4-10 11-15 poniżej 15

 -  – zawodnik nie wystartował

Sezon 1993/1994
LillehammerLillehammerOberwiesenthalLauschaWoerglSankt MoritzSankt AegydGallioSapporoSapporoWillingenWillingenIronwoodIronwoodRuhpoldingSaalfeldenPlanicaIron MountainIron MountainIshpemingSchönwaldTitisee-NeustadtCalgaryCalgaryZaōZakopaneZakopaneSzczyrbskie JezioroSzczyrbskie JezioroSprovaSprovaRukaRovaniemipunkty
--7067-----------5019--------404552-----12
Sezon 1994/1995
LillehammerLillehammerJyväskyläLahtiLahtiSankt MoritzLake PlacidLake PlacidPlanicaPlanicaSapporoSapporoSapporoCourchevelCourchevelSzczyrbskie JezioroZakopaneZakopaneGallioGallioLiberecLiberecReit im WinklSaalfeldenRuhpoldingWestbyIron MountainIshpemingSapporoZaōZaōSchönwaldSchönwaldSprovaSprovaRukaGällivareRovaniemiRovaniemipunkty
----------------2118--4278434567------6859------23
Sezon 1995/1996
LauschaBrotterodeLahtiLahtiKuopioSankt MoritzLake PlacidLake PlacidBad GoisernReit im WinklSapporoSapporoSapporoSaalfeldenBerchtesgadenWillingenLiberecLiberecSeefeldWestbyWestbyGallioGallioÖrnsköldsvikÖrnsköldsvikSchönwaldTitisee-NeustadtBollnäsSapporoBeuilBeuilFalunZaōZaōPlanicaPlanicaVossVossRovaniemiRukapunkty
--------8252---q6025-----1638--2850-------3128----27
Sezon 1996/1997
CourchevelZakopaneFrenštát pod RadhoštěmHakubaHakubaMujuMujuChaux-NeuveChaux-NeuveBrotterodeLauschaSankt MoritzLake PlacidLake PlacidRamsauVillachPlanicaSapporoSapporoSapporoOberhofOberhofSzczyrbskie JezioroZakopaneReit im WinklWestbyWestbySaalfeldenRuhpoldingIron MountainIron MountainIshpemingIshpemingSapporoBraunlageBraunlageZaōZaōVikersundVikersundCourchevelCourchevelHarrachovHarrachovRukaRovaniemipunkty
-134336402621--95------759--1047----------------------245
Sezon 1997/1998
VelenjeRælingenZakopaneZakopaneFrenštát pod RadhoštěmFrenštát pod RadhoštěmOberhofOberhofHakubaHakubaChamonixChamonixLahtiLahtiLahtiOberwiesenthalOberwiesenthalSankt MoritzSapporoSapporoSapporoGarmisch-PartenkirchenGarmisch-PartenkirchenLiberecLiberecVillachWestbyWestbyPlanicaPlanicaReit im WinklIron MountainIron MountainSaalfeldenRuhpoldingOsloWillingenWillingenIshpemingIshpemingSchönwaldSchönwaldSapporoZaōZaōCourchevelCourchevelRovaniemiRukaRukapunkty
20-93332410qq34-------------131-------------------------233
Sezon 1998/1999
VelenjeVelenjeBerchtesgadenVillachOberstdorfOberstdorfZakopaneZakopaneRælingenKuopioLahtiLahtiSankt MoritzEngelbergBad GoisernBad GoisernSapporoSapporoSapporoLauschaLauschaGallioGallioReit im WinklSaalfeldenRuhpoldingBraunlageBraunlageWestbyWestbyPlanicaPlanicaTitisee-NeustadtIron MountainSchönwaldIshpemingIshpemingIshpemingSapporoZaōZaōCourchevelCourchevelVikersundVikersundHedeHedeKuopioRovaniemiRukaRukapunkty
--q2738q191-------------------------------------------116
Sezon 1999/2000
VelenjeVelenjeVillachVillachOberstdorfZakopaneZakopaneRælingenHakubaHakubaTrondheimTrondheimKuopioLahtiLahtiInnsbruckEngelbergGallioGallioSapporoSapporoSapporoBrotterodeLauschaBraunlageBraunlageHakubaHakubaCourchevelCourchevelBerchtesgadenSaalfeldenMislinjaWestbyWestbyPlanicaPlanicaIshpemingIshpemingSchönwaldTitisee-NeustadtEisenerzEisenerzZaōZaōVålerVålerHarrachovHarrachovRovaniemiRukapunkty
--1933351834--------------------------------------------25
Sezon 2000/2001
VelenjeVelenjeVillachOberstdorfRælingenRælingenWinterbergSankt MoritzInnsbruckBischofshofenSapporoSapporoSapporoBrotterodeBrotterodeLauschaLauschaRamsauSchönwaldWestbyWestbyTitisee-NeustadtPlanicaIron MountainIron MountainIshpemingChamonixChamonixZakopaneZakopaneVikersundVikersundHarrachovHarrachovVålerZaōZaōÖrnsköldsvikÖrnsköldsvikHedepunkty
------27---------------------------------4
Sezon 2001/2002
VelenjeVelenjeVillachVillachOberstdorfRælingenRælingenCalgaryCalgaryPark CityPark CityOberhofRukaRukaLahtiLahtiSankt MoritzEngelbergInnsbruckSapporoSapporoSapporoBischofshofenBischofshofenIshpemingIshpemingCourchevelCourchevelLauschaWestbyWestbyBraunlageBraunlageGallioGallioPlanicaIron MountainIron MountainSchönwaldSchönwaldZaōZaōVikersundVikersundVikersundpunkty
----68---------------------------------1445-----18
Sezon 2002/2003
LahtiLahtiLiberecLiberecSankt MoritzEngelbergSeefeldBischofshofenSapporoSapporoSapporoPlanicaPlanicaTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtBraunlageBraunlageWillingenZakopaneZakopaneEisenerzEisenerzWestbyBrotterodeBrotterodeLauschaIshpemingIshpemingIshpemingRuhpoldingRuhpoldingZaōZaōStrynStrynpunkty
5745----529-----41---33---------------299
Sezon 2003/2004
LillehammerLillehammerSankt MoritzEngelbergSeefeldPlanicaPlanicaSapporoSapporoSapporoBischofshofenBischofshofenBraunlageBraunlageBrotterodeBrotterodeZakopaneWestbyWestbyIron MountainIron MountainKuopioKuopioVikersundVikersundpunkty
-------162121--196---------209127
Sezon 2006/2007
RovaniemiRovaniemiRovaniemiRovaniemiEngelbergEngelbergPlanicaPlanicaSapporoSapporoSapporoPragelatoPragelatoWestbyWestbyIron MountainIron MountainOberhofOberhofTrondheimTrondheimVikersundVikersundZakopanepunkty
------1527---512--------3117223
Sezon 2007/2008
PragelatoPragelatoRovaniemiRovaniemiRovaniemiGarmisch-PartenkirchenGarmisch-PartenkirchenEngelbergEngelbergKranjKranjSapporoSapporoSapporoBrotterodeZakopaneZakopaneHinterzartenHinterzartenIron MountainRamsauRamsauWhistlerWhistlerTrondheimTrondheimVikersundVikersundpunkty
2741-------------5123--71435------66
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 dq  – dyskwalifikacja  q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Letni Puchar Kontynentalny

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
20041.
200731.

Zwycięstwa w konkursach LPK

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHS[n]Skok 1Skok 2Nota
1.15 sierpnia2004Austria RamsauMattensprunganlageK-90HS-9899,0 m93,5 m254,0 pkt

Miejsca na podium LPK chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHS[n]Skok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.10 lipca2003Słowenia VelenjeGrajski gričK-8587,5 m93,0 m246,5 pkt2.1,0 pktStefan Kaiser
2.24 lipca2003Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120127,0 m122,0 m245,2 pkt3.39,8 pktAdam Małysz
3.14 sierpnia2004Austria RamsauMattensprunganlageK-90HS-9895,5 m92,5 m250,5 pkt2.2,5 pktStefan Kaiser
4.15 sierpnia2004Austria RamsauMattensprunganlageK-90HS-9899,0 m93,5 m254,0 pkt1.

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego

Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[3]

2002
VelenjeVelenjeOberstdorfRælingenRælingenFalunCalgaryCalgaryPark CityPark Citypunkty
--62-------0
2004
VelenjeVelenjeOberstdorfOberstdorfRamsauRamsauLillehammerLillehammerpunkty
423132146480
2007
VelenjeVelenjeKranjOberstdorfOberstdorfLillehammerLillehammerVillachVillachpunkty
---884121--74
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 dq  – dyskwalifikacja  -  − zawodnik nie wystartował

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich

Medale zimowych mistrzostw Polski

Lok.RokMiejscowośćSkocznia
3.1993ZakopaneWielka Krokiew
3.1995Szczyrk (Salmopol)im. Z. Hryniewieckiego
3.1995ZakopaneWielka Krokiew
1.1997SzczyrkSkalite
1.1998ZakopaneŚrednia Krokiew
1.1998ZakopaneWielka Krokiew
2.1999ZakopaneŚrednia Krokiew
1.1999ZakopaneWielka Krokiew
3.2000ZakopaneŚrednia Krokiew
3.2000ZakopaneWielka Krokiew
2.2001WisłaMalinka
3.2002ZakopaneWielka Krokiew
3.2004ZakopaneWielka Krokiew
1.2006ZakopaneWielka Krokiew
2.2008ZakopaneWielka Krokiew
2.2008ZakopaneŚrednia Krokiew

Medale letnich mistrzostw Polski

Od 1999 roku

Lok.RokMiejscowośćSkocznia
1.[o]1999ZakopaneŚrednia Krokiew
1.2000ZakopaneŚrednia Krokiew
3.2001ZakopaneŚrednia Krokiew
2.2003ZakopaneŚrednia Krokiew
2.2004ZakopaneWielka Krokiew
2.2004ZakopaneŚrednia Krokiew
3.2005ZakopaneWielka Krokiew
3.2005ZakopaneŚrednia Krokiew

Uwagi

  1. a b Skład zespołu: Łukasz Kruczek, Wojciech Skupień, Robert Mateja i Adam Małysz
  2. a b Skład zespołu: Robert Mateja, Tomisław Tajner, Tomasz Pochwała i Adam Małysz
  3. a b c Skład zespołu: Robert Mateja, Stefan Hula, Kamil Stoch i Adam Małysz
  4. a b Skład zespołu: Krystian Długopolski, Wojciech Skupień, Robert Mateja, Adam Małysz
  5. a b Skład zespołu: Wojciech Skupień, Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Robert Mateja
  6. a b Skład zespołu: Marcin Bachleda, Wojciech Skupień, Robert Mateja, Adam Małysz
  7. a b Skład zespołu: Robert Mateja, Tomasz Pochwała, Wojciech Skupień, Adam Małysz
  8. a b Skład zespołu: Robert Mateja, Tomisław Tajner, Marcin Bachleda, Adam Małysz
  9. a b Skład zespołu: Kamil Stoch, Marcin Bachleda, Adam Małysz, Robert Mateja
  10. a b Skład zespołu: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Robert Mateja, Adam Małysz
  11. Skład zespołu: Mateusz Rutkowski, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Adam Małysz
  12. Skład zespołu: Łukasz Kruczek, Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień
  13. Do sezonu 2003/04 włącznie FIS podając rozmiar skoczni posługiwała się punktem konstrukcyjnym
  14. a b Do sezonu 2003/04 włącznie FIS podając rozmiar skoczni posługiwała się punktem konstrukcyjnym
  15. Ex aequo z Adamem Małyszem.

Przypisy

  1. Tadeusz Mieczyński: Zmiany w strukturze kadr polskich skoczków! (pol.). Skijumping.pl, 2012-04-24. [dostęp 2012-04-26].
  2. MATEJA Robert, Fis-ski.com
  3. a b c d Adam Kwieciński: MATEJA Robert. [dostęp 2020-12-18].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie