Rodrigo Aragoński

Rodrigo Aragoński
Ilustracja
RodzinaTrastamara
Data i miejsce urodzenia1 listopada 1499
Rzym, Państwo Kościelne
Data i miejsce śmiercisierpień 1512
Bari, Królestwo Neapolu
OjciecAlfons Aragoński
MatkaLukrecja Borgia

Rodrigo Aragoński (ur. 1 listopada 1499 w Rzymie, zm. sierpień 1512 w Bari) – książę Bisceglie i Sermonetty. Jedyne dziecko Lukrecji Borgii, córki papieża Aleksandra VI i jej drugiego męża Alfonsa Aragońskiego, syna Alfonsa II, króla Neapolu.

Rodrigo urodził się w pałacu papieskim w Rzymie w nocy z 31 października na 1 listopada 1499 roku.[1] Swoje imię otrzymał po ojcu matki, papieżu Aleksandrze VI w czasie chrzcin, na których obecnych było wielu kardynałów, prałatów, oraz ambasadorów z całej Europy. Ojcem chrzestnym małego księcia został Francesco Borgia, arcybiskup Cosenzy, a mszę odprawił kardynał Oliviero Carafa w niedawno ukończonej Kaplicy Sykstyńskiej.

Po zamordowaniu przez nieznanych sprawców ojca Rodriga, Alfonsa w 1500, Lukrecja została zmuszona do porzucenia swojego syna i wyjścia za mąż za Alfonsa I, księcia Ferrary.[2] 1 września 1501 roku niespełna dwuletni Rodrigo został powierzony opiece swojego ojca chrzestnego Francesco Borgii. Lukrecja opuściła Rzym 6 stycznia 1502 roku i już nigdy nie zobaczyła swojego syna. Przebywający w Wiecznym Mieście Rodrigo odziedziczył księstwo Bisceglie i wszystkie neapolitańskie posiadłości swojego ojca, a papież nadał mu tytuł księcia Sermonetty. Po śmierci Aleksandra VI w 1503 wrogowie Borgiów zamknęli czteroletniego Rodriga w zamku św. Anioła z resztą rodziny matki. Lukrecja często pisała do swojego syna i poprosiła brata Cezara by polecił wychowywanie chłopca rodzinie jego ojca.

Rodrigo mieszkał ze swoją ciotką Sanchą do jej śmierci w 1509 roku, kiedy to opiekę nad nim przejęła jego przyrodnia ciotka (córka Alfonsa II z jego pierwszego małżeństwa z Hipolitą Marią Sforza) Izabela, księżna Bari. Lukrecja wielokrotnie podejmowała próby przywiezienia Rodriga do Ferrary, ale wobec oporu jej męża nigdy jej się to nie udało. Często wysyłała mu prezenty, listy i kiedy skończył dziewięć lat zatrudniła dlań nauczyciela z uniwersytetu w Ferrarze. W 1506 roku Lukrecja zaaranżowała spotkanie z synem w bazylice w Loreto, do którego jednak nie doszło. W sierpniu 1512 roku Rodrigo zmarł w wieku dwunastu lat w Bari na zakaźną chorobę, która zabiła jego ciotkę. Po śmierci syna Lukrecja rozwiązała jego dwór i zwolniła służbę, a później pogrążona w żałobie udała się na miesiąc do konwentu św. Bernardyna.

Przypisy

  1. R. Gervaso: Borgiowie str. 146
  2. R. Gervaso: Borgiowie str. 166-1667

Bibliografia

  • Roberto Gervaso, Borgiowie, Janina Perlin (tłum.), Warszawa: Książka i Wiedza, 1989, ISBN 83-05-11853-3, OCLC 69522403.

Media użyte na tej stronie

Lucrezia Borgia, Rodrigo and Alfonso of Aragon.jpg
Lucrezia Borgia (left) with her first son Rodrigo (on the right next to her) and her second husband, Alfonso of Aragon (to the very right), c. 1500 (shortly after the assassination of Alfonso of Aragon)