Rolling Stone

Rolling Stone
Ilustracja
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Penske Media Corporation

Tematyka

kultura

Język

angielski

Pierwszy numer

9 listopada 1967

Redaktor naczelny

Jason Fine

Średni nakład

700 622 egz.

ISSN

0035-791X

Strona internetowa

Rolling Stone – czasopismo założone w 1967 w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Historia i profil

Nazwa pochodzi od tytułu piosenki Boba DylanaLike a Rolling Stone” – manifestu ideowego hippisów, odnoszącego się do angielskiego przysłowia „A rolling stone gathers no moss” (Toczący się kamień nie porasta mchem).

Po wielkiej popularności w latach 60. i 70., lata 80. przyniosły okres niesławy poprzez narkotykowe eksperymenty niektórych dziennikarzy, instytucjonalizację i coraz większą komercjalizację. Te ostatnie pogłębiła jeszcze bardziej przeprowadzka tytułu do Nowego Jorku, w celu zbliżenia się do potencjalnych reklamodawców. Po roku 2000 utrata źródeł finansowania, jak i malejąca popularność zmusiła wydawców do zmiany orientacji na coraz młodszego odbiorcę skupiając się na tematyce związanej z seksem.

Mimo to „Rolling Stone” po dziś dzień uważany jest za sztandarowy przykład „pisma kultowego”, dyktującego trendy i wyznaczającego nowe kierunki w muzyce, filmie, modzie itd. Największym magnesem przyciągającym potencjalnego czytelnika do lektury periodyku – oprócz zamieszczonych w nim artykułów – są nieszablonowe okładki, czy sesje zdjęciowe. To właśnie zdjęcia gwiazd z okładek „Rolling Stone’a” wywoływały na świecie oburzenie, szok, ale także i podziw. Wystarczy wspomnieć tu chociażby tak popularne okładki, jak zdjęcie Janet Jackson, której piersi zasłonięte są przez dłonie białego mężczyzny, Madonny „rozkładającej nogi” na antycznym krześle, czy nagrodzoną w 2005 tytułem „najlepszej okładki wszech czasów” zdjęcia nagiego Johna Lennona obejmującego ubraną w czarną bluzkę i dżinsy Yōko Ono.

We wrześniu 2017 r. magazyn został wystawiony na sprzedaż przez spółkę Wenner Media należącą do założycieli tytułu. Nabywcą została pod koniec roku firma Penske Media. W 2018 r. wydawca podjął decyzję o zmianie częstotliwości ukazywania się od lipca 2018 roku na cykl miesięczny zamiast dwutygodniowego[1].

Rankingi

Lista 500 albumów wszech czasów

W listopadzie 2003 magazyn opublikował listę 500 albumów wszech czasów, ustaloną na podstawie wyboru dokonanego przez 273 muzyków i krytyków muzycznych.

Lista 500 utworów wszech czasów

W listopadzie 2004 na łamach magazynu opublikowano listę 500 najlepszych piosenek wszech czasów. Listę przygotowano zgodnie z głosami 172 muzyków i krytyków muzycznych.

Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów

W 2003 roku magazyn opublikował listę 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów. Na liście znalazły się tylko dwie kobiety, co spotkało się z odpowiedzią magazynu Venus Zine w postaci listy najlepszych gitarzystek wszech czasów[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Rolling Stone 2019.svg
Rolling Stone Magazine's logo (from 2019)