Rosław Szaybo

Rosław Szaybo
Data i miejsce urodzenia13 sierpnia 1933
Poznań
Data i miejsce śmierci21 maja 2019
Warszawa
Zawód, zajęciegrafik, fotograf
Narodowośćpolska
Alma MaterAkademia Sztuk Pięknych w Warszawie
MałżeństwoAlicja Michalska-Szaybo
Odznaczenia
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Rosław Szaybo (ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu, zm. 21 maja 2019 w Warszawie[1]) – polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek. Laureat licznych nagród oraz juror konkursów polskich i zagranicznych, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły plakatu[2][3].

Życiorys

Grób Rosława Szaybo na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

W 1961 ukończył studia na wydziale malarstwa na ASP w Warszawie, pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Henryka Tomaszewskiego.

W 1966 wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako niezależny projektant. Od 1968 do 1972 działał jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej Young & Rubicam. Od 1972 do 1988 na stanowisku dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu[4]), Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena. W tym czasie projektował też plakaty dla angielskich teatrów. Zaprojektował m.in. słynną okładkę do płyty Krzysztofa Komedy pt. Astigmatic oraz herb dla gminy Purda na Mazurach.

W 1992 otrzymał medal Polonia za wybitny wkład w prezentację Polski na Wystawie Uniwersalnej EXPO '92 w Sewilli. W latach 1993–2014 prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Jego kreatywne podejście do nauki w dużym stopniu ożywiło pracownię, która pod jego kierownictwem stała się wyjątkowo popularna. Od 1994 do 1996 kierownik artystyczny Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Przez kilka miesięcy prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny pt. Smakosze i rozkosze, dla telewizji Polsat. W 2018 zaprojektował razem z Natalią Maczek serię ubrań dla polskiej marki streetwearowej MISBHV [5].

Grafik stał się bohaterem odcinka w serii dokumentalnej Polnische Plakatkunst (film), w którym to wspomina okres kiedy tworzył w latach działania tzw. polskiej szkole plakatu oraz dla CBS Records. W wypowiedziach artysty przewija się także kwestia plakatu antywojennego [6].

Przez wiele lat współpracował, z poznanym już w czasach studiów na ASP, wybitnym grafikiem Stanisławem Zagórskim[3].

Życie prywatne

Był prawnukiem Józefa Szaybo (1841–1911), rotmistrza kawalerii z czasów powstania styczniowego[7].

Chorował na raka płuc. Zmarł 21 maja 2019 w swoim domu w Warszawie[1]. Pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera FV-AZ-16)[8].

Odznaczenia

Zobacz też

  • Przyjaciele na 33 obroty

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
Rosław Szaybo (grób) 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób plakacisty Rosława Szaybo na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie