Ruhrpolen

Szyld nieistniejącego od lat Banku Robotników w Bochum – obecnie siedziba ZG ZPwN

Ruhrpolen (z niem. „Polacy z Zagłębia Ruhry”) – polska czy też polskojęzyczna ludność osiadła od zjednoczenia Niemiec do I wojny światowej w Zagłębiu Ruhry, pochodząca z obszarów wschodnich prowincji pruskich[1].

W drugiej połowie XIX wieku ludność ówczesnej wschodniej części Rzeszy (Prusy Wschodnie, Prusy Zachodnie, Prowincja Poznańska, Śląsk) zaczęła migrować do ośrodków przemysłowych w zachodnich Niemczech. Określany mianem Ostflucht proces nasilił się na przełomie wieków i dotyczył nie tylko Niemców, ale także rdzennych Polaków zamieszkujących ziemie zaboru pruskiego i Śląska. Spora część z nich osiadła w Zagłębiu Ruhry, dynamicznie się wówczas rozwijającym zagłębiu przemysłowym.

Wśród migrantów działały – do wybuchu II wojny światowej – polskie organizacje i stowarzyszenia. W Bochum znajdowała się Dzielnica III Związku Polaków w Niemczech obejmująca Westfalię, Nadrenię, Badenię i Palatynat. W 160 kołach skupionych było 13 tys. członków organizacji.

W czasie wojny związek został rozwiązany, a jego majątek zrabowany przez nazistów. Część działaczy zostało uwięzionych lub rozstrzelanych. Po wojnie Polacy na tym terenie stopniowo ulegali asymilacji.

Organizacje, przedsiębiorstwa, zrzeszenia

Osoby

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Inschrift Bank Robotnikow eGmbh.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Maschinenjunge (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 3.0

Flag of Germany and Austria.svg : Bochum war eines der Zentren der >Intelligenz< der Ruhrpolen, so hatte auch hier die Polnische Arbeiterbank ihren Sitz. Das Bild zeigt eine erhaltene Inschrift "Bank Robotników e.G.m.b.H." auf dem Giebel des Hauses Am Kortländer 2, Bochum

  • English language.svg : Old Inscription for the polish labour bank in Bochum (Germany)
  • Source: own work
  • Date: March 2007, Bochum, Germany
  • Author: Maschinenjunge
  • Licence: GFDL, cc-by 3.0