Ryzomorfy

Ryzomorfy opieńki pod korą drzewa
Ryzomorfy opieńki
Owocniki opieńki z ryzomorfami

Ryzomorfy – twory o sznurowatym lub korzeniastym pokroju wyróżniane u grzybów i widliczkowców. Nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: rhiza – korzeń i morphe – kształt[1].

U grzybów

Utworzone są z plektenchymy (zbitej warstwy grzybni) i zazwyczaj mają ciemny kolor. Rozrastają się w glebie, w spróchniałym drewnie, pod korą drzew, w szczelinach między deskami[2].

Mają złożoną budowę. Ich wierzchołek przypomina swoją strukturą wierzchołek wzrostu korzenia. Występuje na nim zbudowana z krótkich i rozgałęzionych strzępek struktura podobna do czapeczki. W budowie ryzomorfów wyróżnia się trzy warstwy[3]:

  • zewnętrzna, zbudowana z grubościennych i silnie wybarwionych strzępek,
  • rdzeniowa, zbudowana z wiązki równoległych, cienkościennych strzępek,
  • centralna – jest to kanał powietrzny, czyli pusta przestrzeń w środku ryzomorfu, obwodowo zamknięta strzępkami.

Ryzomorfy wytwarzane przez opieńkę miodową (Armillaria mellea) są brunatnej barwy i tworzą rozgałęziające się sznury połączone poprzecznymi anastomozami. Są na przekroju poprzecznym okrągłe, ale gdy rosną pod korą drzew są spłaszczone pod jej ciśnieniem. W glebie mogą rozrastać się na duże odległości dosięgając sąsiednich drzew i opanowując je. Ryzomorfy stroczka domowego (Serpula lacrymans) mogą przemieszczać się po cegle, kamieniach, nawet po metalowych częściach, aż w końcu dosięgną drewna, w którym tworzą gęstą sieć strzępek[2].

Z ryzomorfów, podobnie jak ze skleroty mogą w sprzyjających warunkach wyrastać owocniki.

Podobną, ale mniej złożoną budowę mają sznury grzybniowe[3]. Czasami są one utożsamiane z ryzmorfami[4].

U widliczkowców
Stanowią specyficzne, bezlistne odgałęzienia pędów, wyrastające w dolnej ich części. Po zetknięciu z podłożem z odgałęzień tych wyrastają korzenie[5].

Przypisy

  1. Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.
  2. a b Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
  3. a b Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010, ISBN 978-83-09-01063-0.
  4. Janusz Błaszkowski, Mariusz Tadych, Tadeusz Madej, Przewodnik do ćwiczeń z fitopatologii, Szczecin: Wyd AR w Szczecinie, 1999, ISBN 83-87327-23-9
  5. Z. Podbielkowski, I. Rejment-Grochowska, A. Skirgiełło: Rośliny zarodnikowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1986, s. 680. ISBN 83-01-04394-6.

Media użyte na tej stronie

Armillaria rizomorph PN1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Armillaria sp. rhizomorph. Location: Poland, Puszcza Niepołomicka
Rhizomorph Armillaria PN1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rhizomorph Armillaria