Sławomir Rawicz

Sławomir Rusiecki-Rawicz
plutonowy plutonowy
Data i miejsce urodzenia

1 września 1915
Pińsk, obecnie Białoruś

Data i miejsce śmierci

5 kwietnia 2004
Nottingham, Wielka Brytania

Przebieg służby
Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne

Formacja

Roundel of Poland (1921–1993).svg Lotnictwo Wojska Polskiego
RAF roundel.svg RAF

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
kampania wrześniowa

Sławomir Rusiecki-Rawicz (ur. 1 września 1915 w Pińsku, zm. 5 kwietnia 2004 w Nottingham) – plutonowy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii[1].

Długi marsz

Sławomir Rawicz w książce Długi marsz[2] opisał historię ucieczki w 1941 roku z gułagu na Syberii i przedostania się wraz z towarzyszami 6000-kilometrowym marszem przez pustynię Gobi, Chiny i Mongolię do Indii, a później Iranu. Przedostał się do Wielkiej Brytanii i wstąpił do Polskich Sił Powietrznych. Otrzymał numer służbowy RAF 707490[3].

Fałszerstwo Rawicza

W 2006 r. BBC opublikowało raport bazujący na danych posiadanych przez Rosję, które także zawierały najprawdopodobniej napisane przez Rawicza dokumenty, stwierdzające że Rawicz został wypuszczony z gułagu w roku 1942 r. w ramach amnestii dla Polaków w Związku Radzieckim i następnie przetransportowany przez Morze Kaspijskie do Iranu, w związku z czym jego ucieczka nie mogła się odbyć[4].

Fałszerstwo Rawicza wyszło na jaw, gdy okazało się, że Rawicz nie mógł uciec z obozu, gdyż według sowieckich archiwów wojskowych został ewakuowany wraz z armią Andersa do Persji. Na niekorzyść Rawicza świadczy również wiele innych rozbieżności pomiędzy jego aktami a treścią książki[5].

Fałszerstwo Glińskiego

Pięć lat po śmierci Rawicza, Witold Gliński potwierdził autentyczność zaistnienia marszu, jednak oskarżył przy tym Rawicza o przywłaszczenie jego własnej historii. W 2009 r. Gliński ujawnił prawdę, gdyż chciał, aby nie została zapomniana[6].

Z kolei relacja Glińskiego jest kwestionowana przez zesłańca do specposiołku Kriesty, Leszka Glinieckiego[7].

Amerykańska autorka Linda Willis odnotowała relację Glińskiego, który opowiedział jej, że po przybyciu do Indii odbył długą podróż pociągiem (otwarte lory z ławkami) do małego portu nad brzegiem Morza Kaspijskiego, skąd przetransportowano jego i wielu innych statkami do Persji[8]. Świadczy to o zupełnej nieznajomości geografii regionu (w tamtych czasach brzegi Morza Kaspijskiego były w posiadaniu tylko dwóch państw: ZSRR i Iranu) i o tym, że Gliński (podobnie jak i Rawicz) dotarł z wojskiem polskim pociągiem do Krasnowodska, skąd został przetransportowany statkiem do Pahlavi, czyli że on również nie uciekł do Indii.

Długi marsz w kulturze

W roku 2010 australijski reżyser Peter Weir zrealizował (w koprodukcji ze stroną polską) film pt. Niepokonani (z Jimem Sturgessem, Colinem Farrellem i Edem Harrisem).

Przypisy

  1. Rusiecki-Rawicz Sławomir. Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego. [dostęp 2020-09-08]..
  2. oryg. The Long Walk, 1955, ISBN 1-55821-684-7, wydanie w Polsce – 2001; książka napisana przez „ghost-writera”, Ronalda Downinga, na podstawie konwersacji z Rawiczem, i wydana pod nazwiskiem Rawicza.
  3. Krzystek 2012 ↓, s. 495.
  4. Hugh Levinson – Walking the talk? BBC News, International version. October 30, 2006.
  5. Wielka ucieczka, jeszcze większa mistyfikacja – Polish Express. polishexpress.polacy.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-14)]..
  6. Rozwiązana zagadka ucieczki polskiego zesłańca z Syberii (PAP, 17.05.2009).
  7. Leszek Gliniecki: Prawda o Długim Marszu
  8. Linda Willis: Looking for Mr. Smith, s. 162.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

PL Epolet plut 25.svg
Naramiennik plutonowego Wojska Polskiego (1925-39).
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
RAF roundel.svg
Royal Air Force Roundel
Poland badge.jpg
Poland badge. Second World War period Polish Army (post-1939 Free Polish Army) shoulder title.
Roundel of Poland (1921-1993).svg
Roundel of the Polish Air Force (1921–1993).