Saturn V

Saturn V
Rodzina rakiet nośnych Saturn
Ilustracja
Pierwsza rakieta Saturn V AS-501, przed misją Apollo 4
Producent

USA

Koszt wystrzelenia

800 mln USD

Data pierwszego startu

9 listopada 1967

Data ostatniego startu

14 maja 1973

Statystyki
Wszystkie starty

13

Udane starty

13 (100%)

Nieudane starty

0

Zdolność wynoszenia

118 000 kg na LEO

Wymiary
Długość

110,6 m

Średnica

10,1 m

Masa całkowita

3 038 500 kg

Stopnie rakiety
Stopień 1.

S-IC

Stopień 2.

S-II

Stopień 3.

S-IVB 500

Saturn Vwielostopniowa rakieta kosmiczna jednokrotnego użytku na paliwo ciekłe, wykorzystywana przez NASA w programach załogowych lotów kosmicznych Apollo[1] i Skylab[2]. Była to największa z rakiet należących do rodziny Saturn. Została zaprojektowana przez zespół pod kierownictwem Wernhera von Brauna i Artura Rudolpha w instytucie Marshall Space Flight Center przy udziale firm Boeing, North American Aviation, Douglas Aircraft Company oraz IBM.

Głównym powodem budowy rakiety Saturn V był program Apollo, którego celem było lądowanie ludzi na Księżycu (zrealizowany misją Apollo 11). Rakiety typu Saturn V wykorzystywano w latach 1967–1973 podczas 13 misji, w tym 10 załogowych[3] (21 grudnia 1968 – 6 grudnia 1972 roku). Godny zauważenia jest fakt wysokiej bezawaryjności tej konstrukcji, bowiem podczas eksploatacji doszło jedynie do dwóch niewielkich awarii rakiety (podczas misji Apollo 6 i Apollo 13 nastąpiła awaria jednego z silników, jednak komputer pokładowy zdołał wyrównać spadek mocy).

Ilustracja przedstawiająca względne rozmiary jednoosobowego statku kosmicznego Mercury, dwuosobowego Gemini oraz trzyosobowego Apollo. Zamieszczono również rysunki rakiet nośnych (Saturn V, Titan II i Atlas D) w celu pokazania ich względnych rozmiarów oraz pozycji statku kosmicznego podczas startu (zaznaczony na górze każdej z rakiet)

Tło powstania

Na początku lat 60. XX wieku ZSRR prowadził w wyścigu kosmicznym. W 1957 Sowieci umieścili na orbicie pierwszego satelitę Sputnika 1, a 12 kwietnia 1961 Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w kosmosie[4].

25 maja 1961 prezydent Stanów Zjednoczonych Kennedy ogłosił, że Ameryka wyśle do końca dziesięciolecia ludzi na Księżyc. W tym czasie jedynym załogowym lotem kosmicznym USA był 15-minutowy suborbitalny Freedom 7 z Alanem Shepardem na pokładzie. Na świecie wówczas nie było rakiety zdolnej wynieść załogową kapsułę w kierunku Księżyca. Projektowano rakietę Saturn I, lecz była ona za słaba, by móc wynieść ludzi na Srebrny Glob.

We wczesnych planach NASA rozważała trzy możliwości lotu.

  • Lot bezpośredni, w którym cały statek kosmiczny lądowałby na Księżycu i z niego wracał.
  • Spotkanie na orbicie okołoziemskiej wymagające lotu dwóch rakiet: jednej z kapsułą i drugiej z paliwem. Tu także cały pojazd kosmiczny miał lądować na Księżycu.
  • Spotkanie na orbicie okołoksiężycowej, projekt który został przyjęty, gdzie statek kosmiczny składał się z modułu serwisowego i dowodzenia – Apollo Command/Service Module (CSM) i modułu lądownika – Lunar Module (LM). CSM miał przetransportować trzyosobową załogę w kierunku Księżyca oraz umożliwić bezpieczne wejście w atmosferę ziemską w czasie powrotu. LM miał odłączyć się od modułu CSM na orbicie Księżyca i bezpiecznie wylądować.

Saturn C-1 do C-4

Pomiędzy 1960 a 1962 rokiem Marshall Space Flight Center projektowało rakiety służące do różnych misji.

  • Saturn C-1, który został nazwany Saturn I
  • Saturn C-2 (Saturn IB), z którego wyłonił się Saturn C-3.
  • Saturn C-3 – chciano go wykorzystać w koncepcji lotu bezpośredniego, lecz wymagałoby to pięciu startów do wykonania jednej misji. Posiadałby on dwa silniki F-1 w pierwszym stopniu, cztery silniki J-2 w drugim stopniu oraz człon S-IVB z sześcioma silnikami RL-10 jako trzeci stopień.
  • Saturn C-4, który również miał być wykorzystany w locie bezpośrednim, wówczas wymagałoby to dwóch startów tej rakiety podczas jednej misji. Miałaby mieć 1 silnik F-1 w pierwszym stopniu, 4 silniki J-2 w drugim stopniu i człon S-IVB z jednym silnikiem J-2 jako trzeci stopień.

Saturn C-5

10 stycznia 1962 roku Marshall Space Flight Center ogłosiło plan zbudowania rakiety C-5. Plany zakładały pierwszy stopień z pięcioma silnikami F-1, drugi stopień z pięcioma silnikami J-2 a także S-IVB jako trzeci stopień rakiety z jednym silnikiem J-2. Pierwsze cztery starty miały być bezzałogowymi lotami testowymi, a pierwszy lot załogowy miał się odbyć nie później niż w roku 1969.

W 1963 r. rakietę C-5 przemianowano na Saturn V.

Pierwszy bezzałogowy start miał miejsce 9 listopada 1967 (misja Apollo 4).

Pierwszy załogowy start odbył się 21 grudnia 1968 (misja Apollo 8).

Konstrukcja rakiety

Saturn V

Szczegóły budowy rakiety Saturn V

Pomoc

Saturn V jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie tworów człowieka w historii. Była to rakieta wysoka na 110 metrów, miała 10 metrów średnicy i była w stanie wynieść 118 ton ładunku na LEO. Użyto w niej silniki F-1 oraz J-2. Podczas testów huk silników był słyszalny w promieniu 80 km.

Człony rakiety

Rakieta składała się z trzech stopni. Wszystkie napędzane były paliwem ciekłym. Separację członów podczas startu wspomagały niewielkie ładunki separujące.

S-IC wykorzystany w misji Apollo 8. Tutaj podczas montażu w VAB. 1 lutego 1968 roku

S-IC – pierwszy stopień

Stopień ten został skonstruowany w firmie Boeing Company w Nowym Orleanie, gdzie później były budowane zbiorniki ET dla wahadłowców. Był wysoki na 42 metry, a jego średnica wynosiła 10 metrów. Ciąg, jaki wytwarzało 5 silników F-1, wynosił 34,02 MN. Stopień ten był wykorzystywany podczas pierwszych 67 kilometrów wznoszenia.

S-II – drugi stopień

Stopień ten skonstruowała firma North American Aviation w Seal Beach w Kalifornii. Miał 5 silników J-2, które wytwarzały ciąg 5 MN. 97% masy stanowiło paliwo.

S-IVB – trzeci stopień

Stopień został skonstruowany przez firmę Douglas Aircraft Company w Huntington Beach w Kalifornii. Posiadał jeden silnik J-2. Człon ten wykorzystywano podczas końcowych chwil wchodzenia na orbitę, a potem do TLI (ang. Trans-Lunar Injection)[5]. Był to jedyny stopień na tyle mały, że mógł być transportowany przez samolot. Stopień ten był również wykorzystywany jako drugi stopień w rakiecie Saturn IB.

Instrument Unit

Był to okrąg zamieszczony nad trzecim stopniem skonstruowany przez IBM. Zawierał komputer kontrolujący rakietę podczas startu aż do separacji członu S-IVB. Zapisywał telemetrię oraz korygował kurs rakiety.

Porównanie

Rodzina rakiet Saturn V
Porównanie wielkości rakiety Saturn V i N1

Radziecką odpowiedzią na Saturna V była rakieta N1. Saturn V był wyższy, cięższy i wytwarzał większy ciąg podczas startu, ale pierwszy stopień N1 miał większą średnicę[6]. Rakieta N1 wykonała cztery testowe loty przed zakończeniem programu, lecz wszystkie skończyły się niepowodzeniem. Pierwszy stopień Saturna V posiadał 5 silników F-1 o ogromnej mocy, natomiast N1 wyposażona była w 30 małych silników. Podczas dwóch startów, Apollo 6 i Apollo 13 doszło do spadku mocy jednego z silników, lecz komputer zdołał wyrównać ciąg. N1 była projektowana w pośpiechu i nigdy nie przetestowano silników jednocześnie, co powodowało katastrofy podczas startów. Gdyby przetestowano pierwszy stopień N1 osobno, można by uniknąć tych niedociągnięć.

Trzystopniowy Saturn V wytwarzał ciąg 34,02 MN i miał udźwig 118 ton na niską orbitę okołoziemską. W misji Apollo 15 podczas startu rakieta wytworzyła ciąg 34,8 MN. Gdy startowała rakieta w wersji Saturn INT-21 wynosząca stację kosmiczną Skylab na orbitę osiągnęła ona ciąg 35,1 MN. Dla porównania N1 dysponowała ciągiem 44 MN na poziomie morza. Jednak żadne działania z użyciem N1 nie zakończyły się sukcesem.

Radziecka rakieta Energia w wersji „Wulkan” teoretycznie mogłaby wynieść na LEO 175 ton i wytworzyć ciąg 46 MN, lecz nigdy nie wykonała startu w tej konfiguracji.

Wahadłowiec kosmiczny wytwarzał podczas startu ciąg 30,1 MN, ale miał udźwig na LEO 28 800 kg, co stanowi 25% udźwigu Saturna V. Gdy uzna się cały orbiter za ładunek – udźwig wynosił 112 ton.

Europejska rakieta Ariane 5 w wersji Ariane 5 ECA może wynieść 10 000 kg na orbitę transferową (GTO). Amerykańska Delta IV Heavy wyniosła 21 grudnia 2004 na GTO ładunek o masie 13 100 kg. Rakieta Atlas V wykorzystująca silnik RD-180 oparty na rosyjskiej technologii może wynieść 25 000 kg na LEO bądź 13 605 kg na GTO.

Zobacz też

Przypisy

  1. Saturn V na stronie NASA
  2. Skylab na stronie NASA
  3. Saturn, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2018-06-20] (ang.).
  4. Gagarin Jurij A., [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-07-22].
  5. Trans-Lunar Injection - praca silnika rakietowego członu S-IVB nadawała zestawowi CSM i LM II prędkość kosmiczną i kurs na orbitę okołoksiężycową
  6. Mark Wade: N1. [w:] Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2017-06-20]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Saturn-5.ogv
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Mark Kilby (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Subject: Kennedy Space Center Visitor Complex, USA

Apollo 11 Saturn V lifting off on July 16, 1969.jpg
The Apollo 11 Saturn V space vehicle lifted off with Astronauts Neil A. Armstrong, Michael Collins and Edwin E. Aldrin Jr. at 9:32 a.m. EDT July 16, 1969, from Kennedy Space Center's Launch Complex 39A.
Saturn V launches.jpg
This is a picture of All Saturn V Launches - created by en:User:Reubenbarton using Paint Shop Pro. The individual launch images came from the NASA Image eXchange (NIX) web site:

http://nix.nasa.gov/

downloaded from en.wikipedia, original uploader was en:User:Reubenbarton
Apollo 4 Saturn V, s67-50531.jpg
Early morning view on November 9, 1967 of Pad A, Launch Complex 39, Kennedy Space Center, showing Apollo 4 Saturn V (Spacecraft 017/Saturn 501) prior to launch later that day. This was the first launch of the Saturn V.
NASA spacecraft comparison.jpg
Ilustracja przedstawiająca względne rozmiary jednoosobowego statku kosmicznego Mercury, dwuosobowego Gemini oraz trzyosobowego Apollo. Zamieszczono również rysunki rakiet nośnych (Saturn V, Titan IIAtlas D) w celu pokazania ich względnych rozmiarów oraz pozycji statku kosmicznego podczas startu (zaznaczony na górze każdej z rakiet).
Apollo 8 first stage in the Vehicle Assembly Building.jpg
The S-IC first stage of the Apollo 8 Saturn V being erected in the Vertical Assembly Building on February 1, 1968.
N1+Saturn5.jpg
Autor: Ebs08, Licencja: CC BY-SA 3.0
Größenvergleich der amerikanischen- und sowjetischen Mondraketen