Seawaymax

Jeziorowiec John B Aird podczas podróży na Kanale Welland
Polski masowiec MS Isa w drodze na Wielkie Jeziora

Seawaymax – określenie statku o maksymalnych wymiarach gabarytowych umożliwiających żeglugę po drodze wodnej Świętego Wawrzyńca łączącej Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie z Atlantykiem. Nazwa pochodzi od angielskiej nazwy Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca – Saint Lawrence Seaway. Są to największe statki mogące żeglować pomiędzy Wielkimi Jeziorami a portami morskimi. Wielkość statków ograniczona jest wymiarami śluz oraz głębokością tego szlaku wodnego. Obecnie teoretyczne wielkości wymiarów statków tego rodzaju przedstawiają się następująco:

  • zanurzenie 7,92 m
  • szerokość 24 m
  • długość 226 m
  • nośność 28 500 DWT dla statków całkowicie załadowanych (możliwa jest także żegluga statków o większej nośności i zanurzeniu maksymalnym, nie w pełni załadowanych)

Są to jednostki śródlądowe (jeziorowce) oraz statki morskie, mylnie czasami utożsamiane z jeziorowcami. Nieliczne największe jeziorowce są ponad dwa razy większe od statków typu seawaymax i ich zastosowanie ograniczone jest do Wielkich Jezior, gdyż nie mogą pokonać śluz w drodze na Atlantyk. Większość współczesnych statków morskich ma większe rozmiary niż seawaymaxy.

Media użyte na tej stronie

Welland canal john b aird.JPG
John B. Aird transiting the Welland Canal, just north of St. Catharines Skyway bridge.
Isa Polsteam Welland Canal 6.jpg

Isa of Polsteam (Polska Żegluga Morska) transiting the Welland Canal, just north of St. Catharines Skyway bridge.

Photo taken on October 7, 2006.