Sercquiais

Sercquiais, Lé Sèrtchais
Obszar

Sark

Liczba mówiących

10

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowynigdzie
Kody języka
Kod ISO 639-1brak
Kod ISO 639-2roa
Linguist Listfra-ser
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku normandzkim
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język sercquiais (sercquiais, lé sèrtchais) – etnolekt romański, najbliższy językowi normandzkiemu, niekiedy określany jako dialekt tego języka. Jest używany na Sark (fr. Sercq), jednej z Wysp Normandzkich. Współcześnie wypiera go język angielski. Podobne do niego języki dgèrnésiais i jèrriais są używane na sąsiednich wyspach: Guernsey i Jersey. Osoby posługujące się tymi językami (dialektami) mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.

Sercquiais bywa określany przez osoby anglojęzyczne jako „Sarkese” lub „Sark-French” (Sark-francuski).

Sercquiais pochodzi z dialektu (języka) jèrriais, przeniesionego w XVI w. z osadnikami, którzy przybyli z sąsiedniej wyspy Jersey. Widoczne są wpływy dgèrnésiais z wyspy Guernsey. Niegdyś istniały na wyspie dwie gwary sercquiais. Obecnie sercquiais jest w zaniku – używają go wyłącznie nieliczni starsi mieszkańcy wyspy. Zawiera liczne zapożyczenia leksykalne z języka angielskiego. Zanik dialektu spowodowany jest brakiem oświaty i publikacji w sercquiais, niskim statusem dialektu wobec języka angielskiego oraz napływem ludności anglojęzycznej z Wielkiej Brytanii. Sercquiais do dzisiaj jest bardzo rzadko zapisywany i nie ma ustalonej normy literackiej.

Przykłady słów z sercquiais i jèrriais

SercquiaisJèrriaisFrancuskiPolski
lyerliéthelireczytać
kuoradjcouothagecourageodwaga
ferefétherrépasserprasować (żelazkiem)
mãdjimang'giemangerjeść
krweecrouaixcroixkrzyż
mekrëdiMêcrédimercrediśroda
plyechipliaichiplacerumieścić
brachiibrach'chiebrasseriebrowar
lyeflieftoitdach
klyütcliupiècełata
blyakyĩbliatchîn (od ang. blacking)ciragepasta do butów

Linki zewnętrzne