Seroczki

Artykuł

52°46′27″N 18°38′55″E

- błąd

38 m

WD

52°46'N, 18°39'E

- błąd

2289 m

Odległość

887 m

Seroczki
wieś
Ilustracja
Ośmioboczna kapliczka dworska
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Powiat

aleksandrowski

Gmina

Zakrzewo[1]

Liczba ludności (III 2011)

250[2]

Strefa numeracyjna

54

Kod pocztowy

87-707[3]

Tablice rejestracyjne

CAL

SIMC

0872160

Położenie na mapie gminy Zakrzewo
Mapa konturowa gminy Zakrzewo, u góry znajduje się punkt z opisem „Seroczki”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa konturowa powiatu aleksandrowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Seroczki”
Ziemia52°46′27″N 18°38′55″E/52,774167 18,648611

Seroczkiwieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Zakrzewo[4][5]. Zamieszkana przez 250 osób[2] w domach jednorodzinnych oraz kilku blokach powstałych w poprzednim wieku. W latach 80. XX wieku we wsi utworzono piłkarski zespół LZS Piorun, który z powodzeniem rywalizował w rozgrywkach klasy C i B województwa włocławskiego. Wieś sołecka – zobacz jednostki pomocnicze gminy Zakrzewo w BIP[1].

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od pierwszych dziedziców tego terenu, Serockich, wzmiankowanych w okolicy w XVI wieku. Po utworzeniu Królestwa Polskiego w 1815 roku Seroczki znalazły się pod zaborem rosyjskim, w guberni warszawskiej, w powiecie nieszawskim, gminie i parafii Straszewo.

W roku 1827 w Seroczkach było 16 domów i 155 mieszkańców[6]. Grunty dworskie stanowiły 1030 mórg, a do włościan należało 215 mórg. Poza rolnictwem w Seroczkach wydobywano torf.

Po zakończeniu I wojny światowej Seroczki należały do województwa warszawskiego, a od 1938 roku do województwa pomorskiego. Przed wybuchem II wojny światowej część gruntów folwarcznych będących w posiadaniu rodu Bogatków została sprzedana rządowi polskiemu na potrzeby budowy lotniska wojskowego. W kampanii wrześniowej Seroczki znalazły się na trasie przemarszu 59 pułku piechoty z Inowrocławia do Osięcin pod dowództwem płk. Bolesława Mirgałowskiego.

Po II wojnie światowej majątek został objęty reformą rolną, a na gruntach folwarcznych utworzono PGR. W 1950 roku Seroczki znalazły się w województwie bydgoskim i należały do gromady Straszewo. W roku 1975, w wyniku następnej reformy administracyjnej, Seroczki znalazły się w województwie włocławskim, w gminie Zakrzewo.

Po reformie administracyjnej w 1999 roku Seroczki znalazły się w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie aleksandrowskim.

Komunikacja

Przez Seroczki przebiega droga wojewódzka

Turystyka i zabytki

Park dworski

Obiekty zabytkowe

W Seroczkach znajduje się zabytkowy zespół dworski z parkiem, wpisany do rejestru zabytków NID[7] pod nr rej.: 222/A z 20.05.1987, w skład którego wchodzi:

Szlaki turystyczne

Przez Seroczki przebiega turystyczny Szlak Powstania Styczniowego na Kujawach.

Znane osoby związane z Seroczkami

  • Antoni Bogatko herbu Pomian – w XIX wieku właściciel ziemski, dziedzic dóbr Seroczki, pochodził z rodu wywodzącego się ze wsi Bogatki w powiecie czerskim.
  • Józef Bogatko herbu Pomian – potomek Antoniego Bogatki. W okresie międzywojennym właściciel ziemski, dziedzic dóbr Seroczki, fundator kaplicy z grobami familijnymi na cmentarzu parafialnym w Straszewie.
  • Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego od 1994 do chwili obecnej, uzyskał tytuł Europejczyka roku 2006 oraz najlepszego burmistrza w Polsce 2009 roku. Gmina w trakcie jego kadencji otrzymała tytuł najlepszej w Polsce w 2009 roku.

Bogatko herbu Pomian w dobrach Seroczki

Pierwszym właścicielem dóbr Seroczki z tego rodu był Józef, syn Rocha Bogatko posiadającego majątek Świerczyna. Roch piastował stanowisko pułkownika Ostrogskiego regimentu pieszego wojsk koronnych, był również posłem na Sejm w 1764 r.

Jego syn Józef zakupił majątek ziemski Seroczki na początku XIX wieku, płacąc za niego między innymi pieniędzmi pochodzącymi z posagu jego żony Józefy ze Słubickich w ilości 56 000 złotych. Nowy właściciel oprócz zajęć związanych z prowadzeniem majątku dał się poznać jako aktywny działacz na rzecz całego powiatu. Dnia 31 lipca 1821 r. został wójtem gminy Seroczki, a od dnia 17 (29) lipca 1836 r. sprawował funkcję sędziego pokoju w powiecie nadaną mu przez Radę Administracyjną Królestwa Polskiego w imieniu cara Mikołaja I.

Małżeństwo Józefy i Józefa Bogatków pozostało bezdzietne. Obłożnie chory właściciel Seroczek sporządził 18 lipca 1857 r. testament przygotowany przez kancelarię ziemiańską guberni warszawskiej przekazując swoje dobra w ilości 43 włók nowopolskich swojemu bratankowi Edwardowi Bogatko, synowi Jana. Józef zmarł rok później. Został pochowany w kaplicy Bogatków na cmentarzu w Straszewie. Dwanaście lat później spoczęła tam także jego żona.

Wkrótce po śmierci Józefa, w październiku 1862 r. zmarł również bezpotomnie Edward Bogatko. Seroczki przejął jego starszy brat Antoni Karol, który sprzedał odziedziczony po ojcu majątek Siemiątkowo Rogalne w powiecie mławskim i osiedlił się na stałe w Seroczkach.

W 1887 r. dobra po śmierci Antoniego Karola trafiły w ręce jego jedynego syna Adama Antoniego urodzonego 24 grudnia 1863 r. Nowy właściciel zawarł związek małżeński ze Stefanią Grabską, która otrzymała w posagu Zakrzewo położone w pobliżu Seroczek. Z tego związku urodziło się dwóch synów. Starszy z nich, Antoni Maria Eustachy, urodzony 20 września 1899 r., po zdaniu matury w Warszawie, ukończeniu Szkoły Rolniczej Wyższego Stopnia w Dahme i odbyciu służby wojskowej w Wilnie otrzymał po zmarłym dużo wcześniej ojcu dobra Seroczki z 455 hektarami ziemi. On też był ostatnim z rodu Bogatków właścicielem tego majątku.

Przez niespełna 20 lat pracy doprowadził powierzone mu gospodarstwo do wielkiego rozkwitu i rozwoju gospodarczego. Oprócz zbóż i buraków cukrowych zajął się też uprawą cykorii. Posiadał suszarnię cykorii, która w tamtych czasach przynosiła bardzo duże dochody. W latach 1924-1927 przebudował obszerny, solidny dwór mieszkalny z 1880 r. Front pałacu utrzymany był w stylu neoklasycznym. Wewnątrz budynek posiadał wszelkie wygody, m.in. jako jedyny w okolicy miał prąd elektryczny i bieżącą wodę. Wyposażeniem wnętrz były cenione meble gdańskie oraz obrazy ulubionego przez właściciela Juliusza Kossaka.

Antoni M. E. systematycznie powiększał swój majątek. Dnia 28 marca 1928 r. na licytacji w Warszawie zakupił dla swojej żony Antoniny majątek ziemski Zapustek leżący w pobliżu Seroczek. Dokładnie 10 lat później zbudował kamienicę czynszową w Warszawie, a tuż przed wybuchem II wojny światowej zakupił, również w Warszawie, działkę budowlaną.

29 listopada 1941 r. Antoni Maria Eustachy Bogatko został on aresztowany przez poznańskie Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w Austrii, a z powodu działalności antyhitlerowskiej w dokumentach obozowych przy jego nazwisku znalazł się dopisek „szczególnie niebezpieczny". Ani Antoni M. E., ani jego rodzina nie zdołali się dowiedzieć kto i dlaczego doniósł gestapo w Poznaniu o przynależności Antoniego do polskiego ruchu oporu, a przede wszystkim o finansowaniu tej organizacji. Podczas pobytu w obozie wyznacznikiem jego egzystencji był numer 4115/46934.

Po oswobodzeniu obozu przez wojska amerykańskie Antoni M. E. Powrócił w lipcu 1945 r. na krótko do Polski. Otrzymał informację o wywłaszczeniu jego dóbr przez rząd komunistyczny, utracił wszystko co posiadał i własną rodzinę także. Do końca życia pozostawał w kontakcie tylko ze swoim najmłodszym synem Janem. Niedługo potem wyjechał z Polski z zamiarem osiedlenia się w Kanadzie, lecz nie zdołał tam nigdy dotrzeć. Zmarł 29 września 1954 r. w koszarach angielskich w Hilden k/ Duseldorfu. Jego prochy zostały przeniesione w inne miejsce i pochowane według obrządku katolickiego 19 marca 1984 r. w obecności najbliższej rodziny: syna Jana, jego żony Ireny oraz wnuka Marcina.

Pałac w Seroczkach istnieje do dziś, lecz został zniszczony i zaniedbany. Grunty w ilości 455 hektarów po wojnie przeznaczono na Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej, a po upadku komunizmu sprzedano je prywatnym nabywcom. Majątek Zapustek z gruntami w ilości 240 hektarów niedługo po wojnie rozparcelowano na działki i sprzedano rolnikom indywidualnym, las natomiast przejęło Nadleśnictwo Gniewkowo. Do dziś na terenie parku stoi zabytkowa kapliczka, która przetrwała lata zaborów, okupacji niemieckiej i reżimu komunistycznego w Polsce. Jest ona obecnie miejscem modlitwy i zadumy dla okolicznych mieszkańców (Opracowali, na podstawie posiadanych rodowych dokumentów spadkobiercy: Antoniego i Antoniny Bogatko: Synowa Irena żona Jana, wnuk Marcin i prawnuk Oliver)

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Biuletyn informacji publicznej Gminy Zakrzewo. Urząd Gminy w Zakrzewie. [dostęp 2014-08-21].
  2. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1152 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-08-21].
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. „Dziennik Ustaw”. Nr 29, poz. 200, s. 1867, 2013–02–15. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. [dostęp 2015-08-05]. 
  6. Seroczki, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 455.
  7. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022, s. 5 [dostęp 2016-08-15].
  8. Seroczki

Bibliografia

  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich pod Redakcją Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, według planu Filipa Sulimierskiego tom X Warszawa – 1889
  • Danuta Maciejewska – Zapomniane miejsca: Seroczki 2007
  • Stanisław Górecki, Bitwa pod Osięcinami 10 września 1939 r. – Warszawa, 27 sierpnia 2006

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Aleksandrów County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Aleksandrów County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 52.94 N
  • S: 52.62 N
  • W: 18.49 E
  • E: 18.95 E
Zakrzewo (gmina w województwie kujawsko-pomorskim) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Zakrzewo, Polska
Park dworski w Seroczkach.JPG
Autor: Paulina Juszczyńska, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Seroczki, park, XVIII, 2 poł. XIX, 1926-1927
Kapliczka dworska w Seroczkach.jpg
Autor: Krystian1122, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Seroczki - kaplica, ob. fil., drewn., 1780