Simon Estes

Simon Estes (ur. 2 lutego 1938 w Centerville) – amerykański śpiewak operowy, bas-baryton.

Kariera

Urodził się w rodzinie górniczej. Podjął studia na uniwersytecie w Iowa, nie myśląc o karierze śpiewaka, jednak śpiewając w szkolnym chórze został przypadkowo dostrzeżony i nakłoniony do zmiany planów. W 1964 r. rozpoczął naukę w Juilliard School już jako bas-baryton. Rok później zadebiutował na scenie w roli Amonasro w Aidzie, która to rola miała stać się jego jedną z najsłynniejszych kreacji. Międzynarodowa sława przyszła jednak w 1966 r. razem z drugą lokatą w moskiewskim konkursie muzyki Piotra Czajkowskiego. W 1978 r. zagrał tytułową rolę w Latającym Holendrze w operze berlińskiej zostając pierwszym ciemnoskórym artystą wykonującym na tej scenie pierwszoplanową rolę. W 1985 r. ponownie zaprezentował tę rolę na festiwalu w Bayreuth, a nagranie tego wystąpienia zostało uznane za jedno z najlepszych w historii wykonań tej roli. W tym samym roku Estes zagrał także Porgy'ego w operze Porgy i Bess. Śpiewał na najsłynniejszych scenach operowych na świecie, a także wykonywał partie wokalne w nagraniach oratoriów i symfonii[1]

Częściowo z powodu koloru skóry bardzo długo nie był, mimo rosnącej sławy, do Metropolitan Opera, gdzie w końcu zadebiutował w 1982 r. w Tannhäuserze. Wielokrotnie doznawał rasistowskich uprzedzeń[2] Partnerował Leontyne Price w jej pożegnalnym występie w Metropolitan Opera, grając ponownie Amonasro. W swojej karierze stworzył ponad 100 ról, z których obok Amonasro najwyżej cenione były kreacje wagnerowskie. W 2000 r. na prośbę potomków Martina Luthera Kinga wykonywał oratorium na uroczystościach rocznicy jego śmierci[3]. W ostatnim czasie prezentował się na amerykańskich scenach w roli Komandora w Don Giovannim oraz występował razem z chórem Wartburg[4].

Działalność edukacyjna i dobroczynna

Pozostaje aktywnym artystą scenicznym, równocześnie wykładając na uniwersytecie bostońskim oraz w Juilliard School. Równocześnie jest przewodniczącym Fundacji Edukacyjnej Simona Estesa, która funduje stypendia dla uzdolnionych muzycznie młodych ludzi[5]. Przewodniczy również Międzynarodowej Fundacji na rzecz Dzieci, przeznaczającej środki finansowe dla potrzebujących dzieci Szwajcarii i Bułgarii. Uczestniczy w działaniach artystycznych na rzecz Afryki oraz walki z AIDS.

Przypisy

  1. Zarys kariery Estesa na stronie jego fundacji. [dostęp 2008-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-04)].
  2. Simon Estes na anserws.com
  3. Profil Estesa na stronie uniwersytetu w Iowa. [dostęp 2008-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-07)].
  4. Estes na stronach Wartburga
  5. Estes na stronie Uniwersytetu Iowa. [dostęp 2008-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-07)].