Siostra Ena

Stanisława Paciorek
Ilustracja
Siostra Ena
Data i miejsce urodzenia

21 października 1917
Szymanów

Data i miejsce śmierci

19 września 2006
Jarosław

Zawód, zajęcie

nauczycielka

Odznaczenia
MEN (1999)

Siostra Ena, właśc. Stanisława Paciorek CSIC, imię zak. Maria Ena od Najświętszego Sakramentu (ur. 21 października 1917 w Szymanowie, zm. 19 września 2006 w Jarosławiu) – polska niepokalanka, katechetka, autorka książek o tematyce religijno-pielgrzymkowej i niepokalańskiej.

Życiorys

Urodziła się w wielodzietnej rodzinie 21 października 1917 roku w Szymanowie koło Sochaczewa. Jej siostrą była dr Lucyna Brzywczy (1927–2014), warszawska lekarka.

Wstąpiła do zakonu 10 marca 1936 roku mając 19 lat i przyjmując imię Maria Ena od Najświętszego Sakramentu. 29 maja 1939 w Szymanowie złożyła śluby wieczyste.

W czasie okupacji uczyła na tajnych kompletach w Warszawie oraz pomagała w ratowaniu żydowskich dzieci, za co w roku 1999 otrzymała odznaczenie MEN.

Przez całe życie pracowała z dziećmi i młodzieżą – po II wojnie światowej prowadziła Dom Dziecka w Kościerzynie. Prowadziła także internat w Nowym Sączu dla dziewczynek uczących się w tutejszej szkole prowadzonej przez niepokalanki w Białym Klasztorze, co później opisała w książce Był taki dom, były takie dzieci. W Nowym Sączu była mistrzynią szkoły. Była także nauczycielką w szkole klasztornej w Szymanowie oraz katechetką w Szczecinku i w latach 1988–1992 w przedszkolu wojskowym w Jarosławiu.

Odbyła pielgrzymki do Ziemi Świętej i Rzymu, co opisała. Jej wychowanką jest aktorka Małgorzata Potocka.

Od 1985 roku aż do swojej śmierci mieszkała i tworzyła w klasztorze Niepokalanek w Jarosławiu. Plac przed bramą klasztorną i klasztorem Niepokalanek oraz ogród i park przy klasztorze nosi imię siostry Eny.

Zmarła nad ranem 19 września 2006 roku w szpitalu w Jarosławiu. Została pochowana 21 września 2006 w katakumbach w klasztorze Niepokalanek w Jarosławiu.

Publikacje

  • Był taki dom, były takie dzieci – książka opisująca życie w szkole Niepokalanek w Nowym Sączu
  • Z kart historii – książka, która opisuje historię klasztoru Niepokalanek w Jarosławiu wydana z okazji jubileuszu 125-lecia klasztoru
  • Gdzie miłość dojrzewała do bohaterstwa – siostra Ena poświęciła tę książkę i opisała w niej siostrę Wandę Garczyńską, która ratowała Żydów podczas II wojny światowej
  • Czy Bóg tędy przechodził? – książka, w której siostra Ena opisuje swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej
  • Moje pierwsze spotkanie z Rzymem – książka opisująca pielgrzymkę do Rzymu
  • Kościerzyna 1946–1951

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Siostra Ena.jpg
Autor: Modo1234, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siostra Ena