Skala Fujity

Skala Fujity lub skala Fujity–Pearsona – skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1971 roku Tetsuya „Ted” Fujita z Uniwersytetu w Chicago, we współpracy z Allenem Pearsonem. Rozwinęli ją w 1973 r. o długość i szerokość ścieżek.

1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do Ulepszonej Skali F (Skala EF ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone są na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwala to sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.

Skala Fujity

Siedem kategorii w kolejności od najmniejszej siły (F6 nie jest używana):

KategoriaPrędkość wiatruWzględna częstotliwość występowaniaPotencjalne zniszczenia
mphkm/h
F040–7264–11638,9%Lekkie zniszczenia. Lekko zniszczone kominy; połamane gałęzie drzew; wyrwane płytko zakorzenione drzewa; zniszczone znaki drogowe.
F0 damage example
F173–112117–18035,6%Umiarkowane zniszczenia. Dolna granica prędkości wiatru jest granicą wiatru huraganowego; odpadają części dachów; podniesione i wywrócone mieszkalne przyczepy kempingowe; spychane samochody, jadące drogą; możliwe zniszczenie obiektów budowlanych o prowizorycznej konstrukcji.
F1 damage example
F2113–157181–25319,4%Znaczne zniszczenia. Dachy zrywane z domów; zniszczone przyczepy kempingowe; wywrócone wagony kolejowe; duże drzewa strzaskane lub wyrwane z korzeniami; lekkie przedmioty przenoszone z dużą prędkością
F2 damage example
F3158–206254–3324,9%Ciężkie zniszczenia. Dachy i niektóre ściany zerwane i zniszczone nawet z budynków o mocnej konstrukcji; wywrócone pociągi; większość drzew w lasach wyrwanych z korzeniami; podniesione z ziemi i wyrzucone ciężkie samochody.
F3 damage example
F4207–260333–4181,1%Druzgocące zniszczenia. Budynki o mocnej konstrukcji zrównane z ziemią; konstrukcje na słabych fundamentach przeniesione na pewną odległość; samochody przenoszone w powietrzu z dużą prędkością.
F4 damage example
F5261–318419–512poniżej 0,1%Zniszczenia jeszcze większe, niż w przypadku poprzednich stopni. Budynki o silnych szkieletach podniesione z fundamentów, przeniesione na znaczne odległości zniszczone; przedmioty wielkości samochodów przenoszne na odległość ponad 100 m; drzewa powyrywane; stalowo-żelbetowe konstrukcje dotkliwie zniszczone.
F5 damage example

Tabela ta prezentuje częstotliwość występowania tornad w Stanach Zjednoczonych. Częstotliwość tornad o sile powyżej F2 są znacznie mniejsze poza USA. W Kanadzie, Bangladeszu oraz we wschodnich Indiach i obszarach sąsiadujących także często występują silne tornada, lecz nie są tam prowadzone dokładne statystyki.

Ulepszona skala Fujity

Zniszczenia po tornadzie, które w maju 2007 roku zrównało z ziemią miejscowość Greensburg w stanie Kansas w USA. Pierwszy przypadek tornada o sile EF5, od czasu wprowadzenia ulepszonej skali Fujity.

W USA od lutego 2007 roku wprowadzono do użytku nową, zmodyfikowaną skalę Fujity. Podobnie jak starsza wersja, ta skala również określa siłę tornada na podstawie zniszczeń. Wprowadzono w niej pewne ulepszenia: zwiększono różnorodność konstrukcji, które mogą potencjalnie ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu przez tornado. Uwzględniono także solidność i jakość konstrukcji. Uległy zmianie szacowane wartości prędkości wiatru na poszczególnych stopniach skali.

Skala posługuje się symbolami od EF0 do EF5.
  • EF0 – wiatr o prędkości od 105 do 137 km/h (uszkodzenia dachów domów, wyrywane gałęzie drzew)
  • EF1 – wiatr o prędkości od 138 do 178 km/h (zerwane dachy, przewrócone i zniszczone przyczepy campingowe)
  • EF2 – wiatr o prędkości od 179 do 218 km/h (zerwane dachy z solidnych konstrukcji, duże drzewa wyrywane z korzeniami, lekkie samochody podnoszone z ziemi)
  • EF3 – wiatr o prędkości od 219 do 266 km/h (niszczone całe piętra solidnych domów, uszkodzenia dużych budynków, wykolejone pociągi, podnoszone z ziemi cięższe samochody)
  • EF4 – wiatr o prędkości od 267 do 322 km/h (solidne domy zrównane z ziemią, samochody wyrzucane w powietrze)
  • EF5 – wiatr o prędkości powyżej 322 km/h (domy o bardzo silnym szkielecie zrównane z ziemią do fundamentów, samochody przenoszone na odległości do 100 metrów, wieżowce ze zdeformowaną konstrukcją)

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

F0 tornado damage example.jpg
An example of F0 tornado damage. (Damage Scale)
F2 tornado damage example.jpg
An example of F2 tornado damage. (Damage Scale)
F4 tornado damage example.jpg
An example of F4 tornado damage. (Damage Scale)
Greensburg kansas tornado.jpg
Greensburg, KS May 16, 2007 - The center of town twelve days after it was hit by an F5 tornado with 200 mph (approx 321 km/h) winds. Debris removal is moving at a record pace, but reconstruction will likely take years. Photo by Greg Henshall / FEMA
F3 tornado damage example.jpg
An example of F3 tornado damage. (Damage Scale)